Sonuca Doğru ..! NET İFADELER

Kodla Büyü
öncelikle dersin zorunlu ve 2 saat olmasına uğraşıp o olmuyorsa Bt rehber öğretmenliğine evet desek..

bu ders zorunlu olmadığı sürece her zaman sorun yaşarız çünkü ; zorunlu olamayan bir ders öğrenciler ve hatta öğretmenler tarafından bile saygınlığa kalmayan ve ders seçimi müdürün insiyatifine kalmıştır.diyelim ki dersi tamamen kaldırdılar yada seçmeli ders olarak bıraktılar( ki biliyorsunuz artık sadece bu yıla mahsus 4 ve 5 lere seçilebiliyor gelecek yıl o da olmayacak ve yanlızca 6 7 ve 8 lere seçilebilecek) bu demek oluyor ki normlar düşecek tayin isteyecek olan arkadaşlar doluluktan dolayı tayin isteyemeyecek yani tayin konusunda da büyük bir maduriyet yaşanacak, teknik müdür yardımcılığına gelince adı müdür olduğu için idare sınıfında değerlendirilip mesai saatleride idareciler gibi olur diye düşünüyorum ki zaten bizim en büyük sorunlarımızdan birisi çalışma saatleriydi bence bu branş için yapılabilecek en iyi uygulamanın diploması olan bu dersin zorunlu hale getirilip ve aynı zamanda bt rehber öğretmeni tanımına alınarak çalışma saatlerimizin de tıpkı rehber öğretmenler gibi 9-15 olmasıdır.ve madem bu kadar rezil bir duruma soktular bundan sonra üniversitelerde bilgisayar öğretmenliği bölümlerini tamamen kaldırsınlar.

deftones' Alıntı:
Bilişim öğretmeni olarak kalmak isteyenler derse girebilmeli,meslek liselerine atanabilmeli,yanlız bunun için yoğun bir eğitim sınav döneminden geçirilmeli(Boteliler teknik eğitim fakültesinden mezun olanlardan eksikliklerini bu şekilde giderebilmeli )

Bunun için hizmet içi eğitimler duzenlenebilir. Diksiyon,etik eğitimi,yangın sondurme eğitimi vereceklerine bunun eğitimini versinler bence. Gerçi bu kursu verecek kimse var mı yada bizden neyi ne kadar çok biliyordur tartışılır.

Arkadaşlar..;
1) 6-7-8 lerdeki dersler zorunlu olmaz. Dersimiz sürekli düşüş yaşadı.Yaptıklarının hata olduğunun farkına varsalar bile geri adım atmazlar.BDE tabanlı eğitimi uygulamaya geçirmeye çalışıyor bakanlık.
2) Bilişim Teknolojileri dersini kaldırmazlar.Öyle bir durumda branş değişikliği gibi durumlar söz konusu olduğu için kafalarını ağrıtmak istemezler.Üstelik SÖZDE BİLİŞİM ÇAĞINDA bilişim öğretmenlerine geçip de sınıf öğretmeni olma hakkı vermezler.SÖZDE biz çok önemliyiz ya!
3) 6-7-8 lerdeki dersler seçmeli olarak kalır.İdare seçer ya da seçmez insiyatifinde olur.Satranç bile seçmeli dersten kaldırılmıyorken Bt yi de kaldırmazlar.
4)Görev tanımımızı belirlemek zorundalar.Bir şekilde kendi alanımızda Bt Rehber öğretmenliği gibi bir pozisyona kaydıracaklar bizi..

Branşı BT olup da dersin zorunlu olmasını istemeyecek kimse olamaz ama gerçekçi olup başımızdakilerin bizim hakkımızdaki düşüncelerini görmek ve ona göre davranmak gerekiyor.Bu yüzden
Bizim gündemimiz görev tanımlamalarımız,çalışma şartları ve özlük hakları üzerine olmalıdır diye düşünüyorum.
Saygılar

2. maddedeki microsoft bağımlılığı vurgulanmalı ve yerli malı pardus ve açık kaynak uygulamalarına yönlerdirme sağlanmalı.... türkiye'nin bilişim teknolojilerinde kendi kendini idare eder hale gelerek kamularda da bunlar kullanılabilir daha sonra.. 8)
(Almanya gibi. Suse linux ve open office vs..)

ghost' Alıntı:
zümredaşlarım dediklerinizi yukarıda ekledim, fazladan ekleyeceğiniz bi madde var ise net bir cümle ile dile getirelim. Ayrıca yukarıdaki sıraya itirazı olanlar var ise nedenlerinide belirterek eleştirilerini alalım.yukarıya öncelik BT dersi zorunluı olmalı şeklinde yazıldı ancak BT dersi kalklmalı biz direk 4. maddeden yola çıkalım diyen arkadaşlarımızda olacaktır. Bu arkadaşların görüşlerinide alalım
Hocam aynen katılıyorum fikirlerinize zaten boş derse gönderdiler beni iyice canım sıkıldı formatör=joker bağlamından ben anadolunun ortasından yetişemiyorum cebite falan tam destek yanınızdayız haykırın sesimizi

arkadaşlar bt rehber öğretmeni yada teknik müdür yardımcılığından ziyade derslerimizin zorunlu olması konusunda yüklensek daha sonra bu konulara girsek daha iyi olacak sanırım.

öğretmenler toplantısında olan bi olayı anlatayım... farklı bıranşta ek dersini tamamlayaman öğretmenlerimizde bulunduğu için müdür bey öğretmenlere seçmeli ders olarak hangi dersi seçmek istediklerini sordu ve daha sonra bilgisayar öğretmenimiz maaş karşılığını dolduramıyacak onuda düşünerek bilişim teknolojilerini seçmeyi öneriyorum...yani düştüğümüz durum ortada en yüksek puanlarla gel atan....

Bilişim Teknolojileri dersi, 4. ve 5. sınıflarda bilgisayar okur yazarlığını öğretmeye yönelik zorunlu bir ders olmalı ve 6.7.8. sınıflarda ise "Diğer derslerle ilgili projelerin geliştirileceği bir Uygulama dersi şeklinde zorunlu bir ders" haline getirilmelidir.

Örneğin 6. sınıfta artık bilgisayar okur yazarlığı sıfatına gelmiş bir öğrenci, Proje Uygulaması dersi kapsamında Biz BT öğretmenleri rehberliğinde, örneğin Fen ve Tek. dersinden bir konuyu internet veya dijital yazılımlardan araştırıp sunu veya form haline getirerek projeler hazırlamalı... Proje Uygulaması dersinin içeriği bu şekilde olmalı. BT öğretmeni yine ders dahilinde öğrenciye rehberlik etmeli.

Aksi halde, Formatörlük veya BT rehberliği bizi tamirci statüsünden kurtaramaz.!!

arkadaşlar herkesin aynı şeyleri talep etmesi imkansız ama her ne karar alnırsa alınsın şu anki durumdan daha iyi olacağı kesin. bilişimciler olarak bu gidişe bir dur dememiz gerekiyor bence :!:

mustafa_ogr' Alıntı:
Bilişim Teknolojileri dersi, 4. ve 5. sınıflarda bilgisayar okur yazarlığını öğretmeye yönelik zorunlu bir ders olmalı ve 6.7.8. sınıflarda ise "Diğer derslerle ilgili projelerin geliştirileceği bir Uygulama dersi şeklinde zorunlu bir ders" haline getirilmelidir.

Örneğin 6. sınıfta artık bilgisayar okur yazarlığı sıfatına gelmiş bir öğrenci, Proje Uygulaması dersi kapsamında Biz BT öğretmenleri rehberliğinde, örneğin Fen ve Tek. dersinden bir konuyu internet veya dijital yazılımlardan araştırıp sunu veya form haline getirerek projeler hazırlamalı... Proje Uygulaması dersinin içeriği bu şekilde olmalı. BT öğretmeni yine ders dahilinde öğrenciye rehberlik etmeli.

Aksi halde, Formatörlük veya BT rehberliği bizi tamirci statüsünden kurtaramaz.!!

güzel bir yaklaşımm

Öğrenciler ne kadar evde veya çevresinde bilgisayar kullanarak güya bilgisayardan haberdar olsa da, kaçı bir konuyu düzgün bir şekilde sunu haline getirebiliyor? kaç tanesi ulaşmak istediği bilgiyi en kısa ve en doğru olarak internetten bulabiliyor?...vs.
Bırakın öğrencileri, bazen seminerler alıyoruz, müfettişlerin hazırlamış oldukları sunularda en basit ilkelerden renk uyumu bile eksik kalıyor, abuk sabuk gereksiz dikkat çeken resimlerle dolduruluyor.

Yani ne olursa olsun öğrencilerin gerçek anlamda bilgisayar okur-yazarlığını öğrenmeleri için en azından birinci kademede BT dersi almaları gerekir. Ve yine en az ikinci kademede de bu bilgisini uygulamaya geçirerek pekiştirmesi gerekir ki ileri yıllarda alacağı eğitimde daha nitelikli olabilsinler.

Netice olarak kesinlikle BT rehber öğretmenliği veya Teknik Md. Yard. bizi tamirci statüsünden kurtaramaz ve 4. 5. sınıflarda Bilgisayar okur yazarlığının öğretildiği zorunlu bir ders, ikinci kademede de bu bilginin kullanılacağı Proje uygulamalarıyla doldurulan bir başka zorunlu ders olarak devam etmelidir..!

Özlük hakları rehber öğretmenlerle aynı olan görev tanımı tam olarak yapılan BT Rehber Öğretmenliği bizim için biçilmiş kaftan.

Dersimiz özeleştiri yapmak gerekirse bu müfredatla bu imkanlarla zorunlu 2 saat hale getirilirse tamamen boş geçecektir.Çünkü dersimizin içeriği hem çok boş, hem de yurt çapında bütün okullarda BT labı yoq.
Ben bu bölümü bilgisayar öretmeni olup çatır çatır dersimi yapmak istiyorum diyen arkadaşlar lütfen küçük okullarda çalışan ve full ek derse ihtiyacı olan öğretmenleri de düşünün.Bulunduğum ilçede 30 saat derse girebilmem için en az 3 okula gitmem gerekiyor.1 sene görevlendirmeyle başka bi okulda çalıştım ve ne kadar zor olduunu gördüm eminim bi çoğunuz da ne demek istediğimi anlıyorsunuzdur.Sonuçta günde 6 saat okulda olacak şekilde okulda olmamız hiçbirimizin aile hayatını olumsuz etkilemez aksine full ekders alırız.

Ders bence de zorunlu olmalı ve her sınıfta haftada 2 saat olmalı tam gün okulda durma kesinlikle kaldırılmalı ve hangi saat aralığında çalışacağımızda resmi olarak belirlenmeli diye düşünüyorum.Böylece müdürler kafalarına göre gel git diyemezler...

arkadaşlar bt rehber öğretmenliği en iyi çözüm bencede ama ne istediğimizi birilerine duyurmalıyız!!!!

öyle bir branş seçmişizki okulda birşekilde her türlü bilgisayar işleriyle uğraşıyoruz formatör olsak da olmasak da.
1 saat 1 saat derse girmekten bıktım.İyi bir düzenleme istiyorum artık. dersleri 2. kademede 2 saat zorunlu yapsalar bile maaş karşılığını anca doldururuz.rehber öğretmenler gibi bir düzen getirsinler istiyor çoğunluk.Artık her sene her sene ne olacağız diye düşünmek istemiyorum.önümü göremiyorum bıktım sıkıntıdan ne biçim bir iş bu ya!

gencayk' Alıntı:
kesinlikle dersimiz zorunlu olmalıdır ve formatörlük kalkmalıdır 4-8. sınıflarda 2 saaat ve zorunlu olmalı
Kesinliklikle sana katılıyorum.Zorunlu ders olmalı.Formatörlük filan hikaye.Bizler öğretmeniz arkadaşlar.Tamirci değiliz.

acaba 2.döneme bu durum düzelirmi????4,5 lerde zorunlu 2 saar, 2.kademedede zorunlu olur işallahh olsun artık mağdur olmayalım,2.döneme düzelir işallah bu durumlar

reyhan85' Alıntı:
acaba 2.döneme bu durum düzelirmi????4,5 lerde zorunlu 2 saar, 2.kademedede zorunlu olur işallahh olsun artık mağdur olmayalım,2.döneme düzelir işallah bu durumlar

hocam sizin bu dediğiniz imkansız üstü bir olay:)
Derslerimizin zorunlu olmasını hepimiz isteriz ama gerçekleri de görmek gerekiyor.bu ders sürekli azaltıldı sürekki bt sınıflarını meşgul eden öğretmenler olarak görüldüğümüz için dersler kaldırıldı.amaçları diğer öğretmenlere BDE yaptırmak bunun için bizi harcıyorlar.ocak ayına kadar görev tanımlarımız bir yazı mutlaka çıkacaktır ama derslerin verilme ihtimali çok düşük(keşke gerçekten zorunlu olabilse)

mahmutkars' Alıntı:
gencayk' Alıntı:
kesinlikle dersimiz zorunlu olmalıdır ve formatörlük kalkmalıdır 4-8. sınıflarda 2 saaat ve zorunlu olmalı
Kesinliklikle sana katılıyorum.Zorunlu ders olmalı.Formatörlük filan hikaye.Bizler öğretmeniz arkadaşlar.Tamirci değiliz.
bende katılıyorum arkadaşlara ve çok takıp edemıyorum forumu simdi yazılanlara bakıyorumda cebit ten korkmaya basladım yok bilişim rehber ögretmeni yok formator yok mudur yardımcısı ortaya karısık bısey gıbı gorunuyo derslerın zorunlu olmasını ısteyen bilişimcilerin oranıda az gıbı ne dıyelım Allah sonumuzu hayır etsın :?

Derslerimizin zorunlu olmasını hepimiz isteriz ama gerçekleri de görmek gerekiyor.bu ders sürekli azaltıldı sürekki bt sınıflarını meşgul eden öğretmenler olarak görüldüğümüz için dersler kaldırıldı.amaçları diğer öğretmenlere BDE yaptırmak bunun için bizi harcıyorlar.ocak ayına kadar görev tanımlarımız bir yazı mutlaka çıkacaktır ama derslerin verilme ihtimali çok düşük(keşke gerçekten zorunlu olabilse)[/quote]

"ocak ayına görev tanımlarımız bir yazı mutlaka çıkacaktır"

mesela görev tanımlarımız neler olabilir????kesin böle bir yazı çıkacakmı kesin olacakmı yani????

bakın arkadaşlar, geri verseler bile, girilecek ders sayısının maddi anlamda çokta bir katkısı olmayacak, bu derslere girmenin yanında zaten okulda bazı arkadaşların ifadesi ile tamirci olmaya devam edilecek. bundan dolayı ek ders sıkıntısı olmayan, görev tanımı iyi yapılmış bt rehber öğretmenliği statüsünün işe yarar olduğu kanısındayım

reyhan85' Alıntı:
Derslerimizin zorunlu olmasını hepimiz isteriz ama gerçekleri de görmek gerekiyor.bu ders sürekli azaltıldı sürekki bt sınıflarını meşgul eden öğretmenler olarak görüldüğümüz için dersler kaldırıldı.amaçları diğer öğretmenlere BDE yaptırmak bunun için bizi harcıyorlar.ocak ayına kadar görev tanımlarımız bir yazı mutlaka çıkacaktır ama derslerin verilme ihtimali çok düşük(keşke gerçekten zorunlu olabilse)

"ocak ayına görev tanımlarımız bir yazı mutlaka çıkacaktır"

mesela görev tanımlarımız neler olabilir????kesin böle bir yazı çıkacakmı kesin olacakmı yani????[/quote]

hocam tüm illerde eğitekin yakın bir zaman içerisinde yeni bir genelge çıkaracağı duyumları dolaşıyor.Eğitek in yazısına göre görevlendirmeler 6 aylık periyotlar halinde olduğu için de diğer görevlendirmeye kadar bir yazı çıkarması muhtemel görünüyor.KESİN ifadesi yanlış olabilir:)
öyle bir muallaktayız ki kesinlik beklediğimiz için tüm cümlelerimize sokuyoruz o kelimeyi maalesef :)

arkadaşlar bugun il milli eğitim müdür yardımcısı okula geldi. 4 ve 5. sınıflarda dersimiz kalktı, bu bilişim teknolojileri dersinin hali ne olacak dendiğinde şu cevabı verdi:" Şehirdeki öğrenciler artık bilgisayarı çok iyi biliyorlar. Bir proje başlatıldı. Önce ortaöğretim, sonra ilköğretim 2. kademe ve ardından ilköğretim 1. kademe olmak üzere sınıflar her öğrenciye birer bilgisayar düşmek üzere ayarlanacak.İnternette bunun hakkında çokça bilgi var".

dersimizin kalkmamasını,zorunlu olmasını ben de istiyorum ama bizim dersi çoktan gözden çıkarmışlar. şehirler için belki doğru fakat ilçelerdeki öğrenciler için yanlış bir uygulama olsa da biz bu proje sonrasında konumumuzun ne olacağını belirlemeli ve tek ses şeklinde orada buluşmalıyız. Bence BT Rehber Öğretmenliği bizim için en uygun olan konum. Şartları ise diğer başlıklarda verildi. Mesai saatleri rehber öğretmenler gibi, yönetmelikte de görevlerimiz tamirciyi andırmayan bir öğretmenlik.

seçim hakkımız varsa ben hizmetli hademe olmak istiyorum.en azından hizmetli olarak devam edebilirim.ama bana bilgisayarla ilgili bi ünvan verdiklerinde ileride ya yeniden değiştirecekler yada okuldaki öğrenci de öğretmende beni kaale almayacaktırlütfen ben kadromun hizmetli olarak sabitlenmesini istiyorum :D

ghost' Alıntı:
Şu ana kadar yazılanlardan mantıklı gelenleri aynen aktarıyorum..

1-Her okulda en az bir BT Öğretmeni olmalı görev tanımlarımız açık ve net bir şekilde yapılmalı yani adnan hocamızın deyimiyle adam gibi bir kadro tanımı yapmaları gerekiyor

2-Dersimizin statüsü zorunlu hale getirilmeli ve müfredat programı tamamen değiştirilip microsofta çalışmaktan kurtarılmalıdır.

3-Her ne şekilde olursa, BT dersleri kalkmamalıdır ancak gerek yurtdışındaki örgün eğitim örneklerinden dolayı, gerek ülkemizin içinde bulunduğu eğitim öğretim çıkmazında yapılacak değişiklikler nedeniyle BT dersleri kaldırılmaya doğru gidiliyorsa ,

a) Özlük hakları Rehber Öğretmenlerle aynı olması koşuluyla, 09:00 - 15:00 şeklinde çalışma şartıyla Bt Rehber öğretmenliğe

b) Öncelik kesinlikle bilişim Teknoloji öğretmenlerinin olacağı Teknik bir Müdür yardımcılığı kadrosuna

EVET diyoruz..

YENİ EKLENEN 4.MADDE
4- Teknik ve Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin okudukları alan derslerinin devamı niteliğindeki Mühendislik fakultelerine giriş imaknı tanınması gerekiyor. Eğer meslek lisesi öğrencisi kendi alanının mühendislik fakultesine verilecek ekstra bir puanla gidecek olursa bu ülkemizde Meslek liselerinin konumunu bir anda değiştirecek ve zeka seviyesi yüksek öğrencilerin bu alanlara yönelmesini sağlayacaktır. Şuan için meslek lisesi öğrencilerinden
% 5 yeterlilikte öğrenci mezun ediyorsak ,böyle bir durumda % 5 ini mühendislik, % 10 unu öğretmenlik alanlarına yönlendirdiğimizde dahi en az % 85 oranında yeterlilik ile öğrencilerimizi mezun eder çok daha kalifiye ara elemanları ülkemiz hizmetine sunabiliriz.

5-BT öğretmenleri Eğitimi, Teknoloji Fak. ve Eğitim Fak. olmak üzere 2 farklı bölüm oluşturulmalı, şuan birçok bilgisayar öğretmenliği bölümü var. Bu kafa karışıklığı giderilmeli (Teknik Lise Öğretmenliği ve Eğitim Teknoloğu gibi) veya sadece Teknoloji Fakültelerinde tek bilgisayar öğretmenliği bölümü olmalı.

6-İl ve İlçelerde görevli olan Mem ve okullardaki teknolojik alt yapının sorumlusu olarak gözüken eğitici formatörler mobilya öğretmeni, sınıf öğretmeni vs öğretmeni değil adam gibi BT öğretmeni olmalıdır.

Altına ekleyerek devam edelim arkadaşlar , geleceğin bilişimcisi durmuyor onunla ilgilenmem gerekecek :)

hocam hepsine katılıyorum.Okullarda öğretmen değil tamirci olarak kullanılmak istemediğimizi de dile getirin.arada bir öğretmen gibi davransa idare ve öğretmen arkadaşlar da psikolojimiz bozulmasa...

arkadaşlar bu maddelere yaz tatili ve sömestr tatili hakkımızında olmasını belirtmeliyiz. bu da çok önemli biz öğrtmeniz idareci değil

Geri