Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Sonuca Doğru ..! NET İFADELER

Konu, 'CeBIT eurasia Bilişim 2010' kısmında ghost tarafından paylaşıldı.

1. angel_33

angel_33 Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam sizin bu dediğiniz imkansız üstü bir olay:)
    Derslerimizin zorunlu olmasını hepimiz isteriz ama gerçekleri de görmek gerekiyor.bu ders sürekli azaltıldı sürekki bt sınıflarını meşgul eden öğretmenler olarak görüldüğümüz için dersler kaldırıldı.amaçları diğer öğretmenlere BDE yaptırmak bunun için bizi harcıyorlar.ocak ayına kadar görev tanımlarımız bir yazı mutlaka çıkacaktır ama derslerin verilme ihtimali çok düşük(keşke gerçekten zorunlu olabilse)

2. YEŞİM

YEŞİM Üye

bende katılıyorum arkadaşlara ve çok takıp edemıyorum forumu simdi yazılanlara bakıyorumda cebit ten korkmaya basladım yok bilişim rehber ögretmeni yok formator yok mudur yardımcısı ortaya karısık bısey gıbı gorunuyo derslerın zorunlu olmasını ısteyen bilişimcilerin oranıda az gıbı ne dıyelım Allah sonumuzu hayır etsın :?

3. reyhan85

reyhan85 Üye

hocam sizin bu dediğiniz imkansız üstü bir olay:)
    Derslerimizin zorunlu olmasını hepimiz isteriz ama gerçekleri de görmek gerekiyor.bu ders sürekli azaltıldı sürekki bt sınıflarını meşgul eden öğretmenler olarak görüldüğümüz için dersler kaldırıldı.amaçları diğer öğretmenlere BDE yaptırmak bunun için bizi harcıyorlar.ocak ayına kadar görev tanımlarımız bir yazı mutlaka çıkacaktır ama derslerin verilme ihtimali çok düşük(keşke gerçekten zorunlu olabilse)[/quote]

"ocak ayına görev tanımlarımız bir yazı mutlaka çıkacaktır"

mesela görev tanımlarımız neler olabilir????kesin böle bir yazı çıkacakmı kesin olacakmı yani????

4. Anonymous

Anonymous Misafir

bakın arkadaşlar, geri verseler bile, girilecek ders sayısının maddi anlamda çokta bir katkısı olmayacak, bu derslere girmenin yanında zaten okulda bazı arkadaşların ifadesi ile tamirci olmaya devam edilecek. bundan dolayı ek ders sıkıntısı olmayan, görev tanımı iyi yapılmış bt rehber öğretmenliği statüsünün işe yarar olduğu kanısındayım

5. angel_33

"ocak ayına görev tanımlarımız bir yazı mutlaka çıkacaktır"

mesela görev tanımlarımız neler olabilir????kesin böle bir yazı çıkacakmı kesin olacakmı yani????[/quote]

hocam tüm illerde eğitekin yakın bir zaman içerisinde yeni bir genelge çıkaracağı duyumları dolaşıyor.Eğitek in yazısına göre görevlendirmeler 6 aylık periyotlar halinde olduğu için de diğer görevlendirmeye kadar bir yazı çıkarması muhtemel görünüyor.KESİN ifadesi yanlış olabilir:)
    öyle bir muallaktayız ki kesinlik beklediğimiz için tüm cümlelerimize sokuyoruz o kelimeyi maalesef :)

6. Mellifica

Mellifica Aktif Üye

arkadaşlar bugun il milli eğitim müdür yardımcısı okula geldi. 4 ve 5. sınıflarda dersimiz kalktı, bu bilişim teknolojileri dersinin hali ne olacak dendiğinde şu cevabı verdi:" Şehirdeki öğrenciler artık bilgisayarı çok iyi biliyorlar. Bir proje başlatıldı. Önce ortaöğretim, sonra ilköğretim 2. kademe ve ardından ilköğretim 1. kademe olmak üzere sınıflar her öğrenciye birer bilgisayar düşmek üzere ayarlanacak.İnternette bunun hakkında çokça bilgi var".

dersimizin kalkmamasını,zorunlu olmasını ben de istiyorum ama bizim dersi çoktan gözden çıkarmışlar. şehirler için belki doğru fakat ilçelerdeki öğrenciler için yanlış bir uygulama olsa da biz bu proje sonrasında konumumuzun ne olacağını belirlemeli ve tek ses şeklinde orada buluşmalıyız. Bence BT Rehber Öğretmenliği bizim için en uygun olan konum. Şartları ise diğer başlıklarda verildi. Mesai saatleri rehber öğretmenler gibi, yönetmelikte de görevlerimiz tamirciyi andırmayan bir öğretmenlik.

7. ilyas

ilyas Site Gezgini

seçim hakkımız varsa ben hizmetli hademe olmak istiyorum.en azından hizmetli olarak devam edebilirim.ama bana bilgisayarla ilgili bi ünvan verdiklerinde ileride ya yeniden değiştirecekler yada okuldaki öğrenci de öğretmende beni kaale almayacaktırlütfen ben kadromun hizmetli olarak sabitlenmesini istiyorum :D

8. ozleycanla

ozleycanla Üye

hocam hepsine katılıyorum.Okullarda öğretmen değil tamirci olarak kullanılmak istemediğimizi de dile getirin.arada bir öğretmen gibi davransa idare ve öğretmen arkadaşlar da psikolojimiz bozulmasa...

9. adige_emrah

adige_emrah Seçkin Üye Seçkin Üye

arkadaşlar bu maddelere yaz tatili ve sömestr tatili hakkımızında olmasını belirtmeliyiz. bu da çok önemli biz öğrtmeniz idareci değil

10. haliluysal

haliluysal Site Gezgini

evet tatil hakkımızı lütfen unutmayılım bir çoğumuzun şikayetçi olduğu konu

11. kutlu_han

kutlu_han Seçkin Üye Seçkin Üye

Teknik müdür yardımcılığı alınca odası olan bir teknisyen olunur ancak, ve diğer idari görevlerde üzerine yıkılır.

bt dersi zorunlu olmalı, her sınıf için en az 2 saat olmalıdır.
    labaratuvar ve okul bilgisayarlarının bakımından dolayı haftalık 10 saat bu işler için ek ders verilmelidir.
    e-okul'a bilgi girmek gibi idari işlerden muaf olmalıdır çünkü her idarecinin hatta öğretmenin bilgisayar sertifikası var, madem öyle herkes işini yapsın. hatta formatörlük içinde sayılan bu işleri diğer braşlarda yapsın.

12. bilerzen

bilerzen Seçkin Üye Seçkin Üye

teknik müdür yardımcısı falan olmak istemiyorum ben :!: normal müdür yardımcısı olurum daha iyi :!:

ya arkadaşlar müdür yardımcısı statüsünde olmak istemiyoruz biz tüm gün, tüm yıl okula gelmek istesek snava girer müdür yardımcısı oluruz.. hem de bilmem kaç tane labın, bilgisayarın tamiriymiş bakımıymış üstümüzde olmaz...

bence bunu dillendirmeyelim bile..

13. hcrturk

hcrturk Aktif Üye

bt formatör öğretmenine yatıyor para kazanıyor diyerek öğretmen deilsin psikolojisi altına sokmak isteyen herkes duyarmı bilmiyorum ama ben bt formatör öğretmenlerinin sadece ve sadece şu an derslerinin çağın bir gerekliliği olduğunun ve seçmeli ders niteliğine düşürülmemesi gerektiğini düşünüyorum. ayrıca müfredatın genel liselerde tek müfredat değil basamaklandırılması gerektiğini düşünüyorum... İngilizce derslerinde olduğu gibi 9 ve 10 olabilir mesela...

14. sarı_sarı

sarı_sarı Seçkin Üye Seçkin Üye

İlimizde katıldığım eğitim şura çalışmalarında il teftiş kurulu başkanı bununla ilgili olarak "öğretmen statüsündeki memura idarecilik görevi sınavsız vs. verilmesinin mevzuat ve yönetmelikler gereği mümkün olmadığı" gibi bişiy söylemişti. O zaman bunun için gerekli düzenlemeler yapılmalı

15. angel_33

arkadaş kesinlikle haklı.Teknik müdür yardımcılığı da ne ya normal müdür yardımıcsı oluruz en azından bilgisayarla uğraşmayız
    eğer olacaksa çalışma saatleri 9-15 olan bt rehber öğretmenliği olmalıdır
    okul bekçiliği yapmak istemiyoruz!

16. sarı_sarı

sarı_sarı Seçkin Üye Seçkin Üye

mebbis ve e-okul işlemleri ve tüm e-modüller den de sorumlu olunuyor tabii

17. togius

togius Süper Üye Süper Üye

tüm maddelere 6. madde harici katılıyorum. (BT öğretmeniyim ayrıca 2002 ilk mezunlardanım.)

egitici-formator-ogretmen-f131/egitici-formatorlukte-oncelik-kimin-t50772.html adresinde belirttiğim gibi bakanlığın eğitici for. öğretmenler için yapmış olduğu yatırımlar var. vs. konuyu burada tartıştık. Okul formatörlüğünde kayıtsız şartsız BT öğretmenleri bence görev almalı ama eğiticilik işinde ise zaten BT öğretmenlerinin çoğu eğitici for., ilsis personeli olmak istemiyor.

18. bote2008

bote2008 Site Gezgini

Bilişim dersinin gereksiz olmadığına bir kanıt: Öğretmen olmak isteyenlerin üniveriste de bilgisayar dersi almaları gerekiyor.Eğer almamışlarda bilgisayar sertifikası olması gerekiyor.Madem bu dersi herkes(çoluk-çocuk) çok biliyor; o zaman neden üniversite çağına gelmiş insanlara bilgisayar dersi veriliyor!!!Aynı zaman da bu dersten kalanlarda olduğuna göre oyle havadan gereksiz demenin bir manası yok.Açıkcası benim okulumda bilgisayar dersi olmasaydı öğrencilerin %30 u en az hiç bilgisayarı açmamış, %80'i de Word de bir dosyayı kaydetmeyi bilmiyor olacaklardı.

19. ghost

ghost Site Admin Yetkili Kişi

b) Öncelik kesinlikle bilişim Teknoloji öğretmenlerinin olacağı Teknik bir Müdür yardımcılığı kadrosuna

birde

6-İl ve İlçelerde görevli olan Mem ve okullardaki teknolojik alt yapının sorumlusu olarak gözüken eğitici formatörler mobilya öğretmeni, sınıf öğretmeni vs öğretmeni değil adam gibi BT öğretmeni olmalıdır.[/b]

Bu maddeleri çıkardım arkadaşlar...

son hali

• 1-Her okulda en az bir BT Öğretmeni olmalı görev tanımlarımız açık ve net bir şekilde yapılmalı yani adnan hocamızın deyimiyle adam gibi bir kadro tanımı yapmaları gerekiyor

2-Dersimizin statüsü zorunlu hale getirilmeli ve müfredat programı tamamen değiştirilip microsofta çalışmaktan kurtarılmalıdır.

3-Her ne şekilde olursa, BT dersleri kalkmamalıdır ancak gerek yurtdışındaki örgün eğitim örneklerinden dolayı, gerek ülkemizin içinde bulunduğu eğitim öğretim çıkmazında yapılacak değişiklikler nedeniyle BT dersleri kaldırılmaya doğru gidiliyorsa ,

Özlük hakları Rehber Öğretmenlerle aynı olması koşuluyla, 09:00 - 15:00 şeklinde çalışma şartıyla Bt Rehber öğretmenliğe
      EVET diyoruz..

4- Teknik ve Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin okudukları alan derslerinin devamı niteliğindeki Mühendislik fakultelerine giriş imaknı tanınması gerekiyor. Eğer meslek lisesi öğrencisi kendi alanının mühendislik fakultesine verilecek ekstra bir puanla gidecek olursa bu ülkemizde Meslek liselerinin konumunu bir anda değiştirecek ve zeka seviyesi yüksek öğrencilerin bu alanlara yönelmesini sağlayacaktır. Şuan için meslek lisesi öğrencilerinden
      % 5 yeterlilikte öğrenci mezun ediyorsak ,böyle bir durumda % 5 ini mühendislik, % 10 unu öğretmenlik alanlarına yönlendirdiğimizde dahi en az % 85 oranında yeterlilik ile öğrencilerimizi mezun eder çok daha kalifiye ara elemanları ülkemiz hizmetine sunabiliriz.

5-BT öğretmenleri Eğitimi, Teknoloji Fak. ve Eğitim Fak. olmak üzere 2 farklı bölüm oluşturulmalı, şuan birçok bilgisayar öğretmenliği bölümü var. Bu kafa karışıklığı giderilmeli (Teknik Lise Öğretmenliği ve Eğitim Teknoloğu gibi) veya sadece Teknoloji Fakültelerinde tek bilgisayar öğretmenliği bölümü olmalı.

20. sfym

sfym Seçkin Üye Seçkin Üye

.

Bu maddelere ilaveten şu madde de eklenmelidir:

BÖTE mezunlarına da meslek lisesi kapısı açılmalıdır!

Teknik kadro verilsin demiyorum. Nasıl bir Matematikçi, Edebiyatçı orada çalışabiliyorsa bizler de çalışmalıyız. Elektronik temelli derslere teknik lise mezunu arkadaş girmesini anlıyorum. Ama birçok ders var onun dışında, Bötelinin girebileceği.

Efendim orada birçok programlama dili gösteriyor denilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bizim branşta herşey üniversiteyle bitmiyor! Asıl mezuniyetten sonra kendini geliştirmeye devam etmesi gerekiyor. Nihayetinde bilgisayar öğretmenliği mezunu olan kişi, önüne çıkan bir yazılım dersini öğretebilecek seviyeye getirebilmelidir kendisini.

Umarım maddeler arasına bu öneri de eklenir.

.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal