Sosyoloji Okuyanlar

Kodla Büyü

ogretmen_pc

Seçkin Üye
Seçkin Üye
sosyoloji okuyan arkadaşlarla burada paylaşımlar yapabiliriz. malum sınavlara çok az kaldı ben 3. sınıftayım. sizler geçmiş yıl sorularına bakıyor musunuz? bizim bölüm yeni olduğu için pek soru da yok.. internette bi saattir soru indirmeye çalışıyorum sorular haricinde her şey var. elinde 3. sınıf geçmiş yıl soruları olan varsa paylaşabilir mi? hepimize sınavlarda başarılar..

hocam ben mezun oldum ama elimde hiçbir kaynak yoktu. üstten ders alarak 3 yılda mezun oldum. hiçbir kaynak olmamasına rağmen de 3.40 ortalama ile mezun olduğu için onur öğrencisi olarak mezun oldum. bazı dönemler 3.50 üzerinde ortalamam oluyordu. sınavlara hazırlanırken de pek fazla zaman ayırmazdım.zaten bazı dersler çok teorik ve sıkıcı zorlasamda okuyamazdım. zaten çıkmış soru hiç yoktu ilk dönem olduğum için. ünite sonundaki özetleri ve testleri çözüp üzerine notlar alırdım sadece. doğru cevapların yanına küçük açıklamalar yazardım. yanlış şıkların yanına da doğrusunu veya neyle ilgili olduğunu yazardım. sınava giderken de o soru sayfalarını koparıp yanımda götürürdüm. sürekli tekraralardım. ilk zamanlar daha çok yorum soruları sorulurken zaman geçtikçe daha çok bilgi sorusu ve detay sormaya başladılar. ama bana göre sadece özetleri gözden geçirip sorulara 1-2 kez bakan biri için en az 50 alacak şekilde sorular. buda genellikle çanı kurtarıyor.

arkadaşlar sosyoloji okuyarak rehber öğretmenliğe alan değişikliği yapabilmek mümkün mü? bu uzun zamandır aklımı kurcalayan bir soru?
ben kendim TDE okuyorum fakat bir arkadaşım sormuştu, hazır okuyan arkadaşlar var madem en iyi bilgi onlardan alınır die düşündüm.

veritas' Alıntı:
arkadaşlar sosyoloji okuyarak rehber öğretmenliğe alan değişikliği yapabilmek mümkün mü? bu uzun zamandır aklımı kurcalayan bir soru?
ben kendim TDE okuyorum fakat bir arkadaşım sormuştu, hazır okuyan arkadaşlar var madem en iyi bilgi onlardan alınır die düşündüm.
tabi ki hayır. aöf sosyoloji ile rehber öğretmen olunabilseydi aramızda bu bölümü pek okumayan olmazdı herhalde :=) rehberlik branşına kaynaklık eden bölümler belli. sosyoloji okumuyorum.

Bu bölümü bitirdikten sonra ne gibi iş imkanları var. İnternette araştırdığın zaman o kadar çok varmış gibi görünüyor ki. ben gerçekçi olanları öğrenmek istiyorum.

ttkb nin bir çizelgesi var orada hangi branş için hangi bölümler kaynaklık edeceği gösterilmiş. rehberlik için sosyoloji kaynak olmuyor. ama sosyoloji alan değişikliğinde işe yarar. çünkü anadolu öğretmen lisesi meslek dersleri öğretmenliğinde kaynak oluyor.

SoNMeZ' Alıntı:
hocam ben mezun oldum ama elimde hiçbir kaynak yoktu. üstten ders alarak 3 yılda mezun oldum. hiçbir kaynak olmamasına rağmen de 3.40 ortalama ile mezun olduğu için onur öğrencisi olarak mezun oldum. bazı dönemler 3.50 üzerinde ortalamam oluyordu. sınavlara hazırlanırken de pek fazla zaman ayırmazdım.zaten bazı dersler çok teorik ve sıkıcı zorlasamda okuyamazdım. zaten çıkmış soru hiç yoktu ilk dönem olduğum için. ünite sonundaki özetleri ve testleri çözüp üzerine notlar alırdım sadece. doğru cevapların yanına küçük açıklamalar yazardım. yanlış şıkların yanına da doğrusunu veya neyle ilgili olduğunu yazardım. sınava giderken de o soru sayfalarını koparıp yanımda götürürdüm. sürekli tekraralardım. ilk zamanlar daha çok yorum soruları sorulurken zaman geçtikçe daha çok bilgi sorusu ve detay sormaya başladılar. ama bana göre sadece özetleri gözden geçirip sorulara 1-2 kez bakan biri için en az 50 alacak şekilde sorular. buda genellikle çanı kurtarıyor.
Hocam ortalamanız çok iyi bitirdikten sonra bi avantajını gördünüz mu

Sosyoloji çok keyifli bi bölüm çok şey öğrendim öğreniyorum dersler sıkıcı değil ben aile danışmanı olabilirsem diye okuyorum

ogretmen_pc' Alıntı:
Kolay gelsin. benim 2. universite bitti. mebbise de islettim gecen hafta. sosyoloji ile felsefe bransin alan degisikligi olur sanirim

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
ogretmen_pc' Alıntı:
Kolay gelsin. benim 2. universite bitti. mebbise de islettim gecen hafta. sosyoloji ile felsefe bransin alan degisikligi olur sanirim
Hayırlı olsun hocam darısı başımıza alan değişikliği için ne zaman basvuracaksiniz bir de pilot okullara sosyolog alınmış diye okudum ona basvuramaz misiniz

ogretmen_pc' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
ogretmen_pc' Alıntı:
Hayırlı olsun hocam darısı başımıza alan değişikliği için ne zaman basvuracaksiniz bir de pilot okullara sosyolog alınmış diye okudum ona basvuramaz misiniz
teşekkürler hocam. benimki sosyoloji değil. sosyolog alımından haberim yok maalesef. bu sene il dışı tayin oldum, 2012'de il dışı tayin olanları engellemişlerdi. hak verirlerse kullanırım. özür grubu hakkım da var. işler biraz karışık.

ben de bu sene sosyoloji 3. sınıf oldum. branş değişikliği yaparmıyım bilmiyorum ama tozlu ve eski bilgisayarlarla uğraşmaktan birgün bıkarsam değiştiririm. sosyolog olarak sosyal hizmetlere kurumlar arası geçişle geçebiliriz diye düşünüyorum. rehber öğretmen olarak da sosyoloji mezunlarını bir ara almışlardı ama ondan pek ümidim yok. zaten herkes okuduğu işi yapmalı diye düşünüyorum.

Geri