Sözlüde tüm öğrencilere 100-100 vermek haksızlık değilmi?

Kodla Büyü

ragyu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Okulumda nerdeyse tüm öğretmenler (eminim Türkiye'de de çoğunlukla) öğrencilerin sınavlardan kaç puan aldıklarını ve ders içindeki katılımlarını önemsemeden nerdeyse tüm öğrencilere 100 - 100 veriyorlar.
Ben böyle yapmayınca da velilere ve müdüre abes geliyor.
Sizce doğru mu bu? yada sizde mi "amaaannnn ne uğraşıcam ver gitsinnnnn" mantığıyla adaletsiz bir şekilde 100leri verip mi geçiyorsunuz?

Ben kılı kırk yararak öğrencilerin ders içi performansına + sınavlardan aldığı notlara + kişilik ve davranışlarına bakarak not vermeye çalışıyorum yine de yanlış yapmakla suçlanıyorum. Ama vazgeçiyor muyum hayır! veli+müdür+öğretmenlerin salaksaçması yorumlarına ve "boşveeeeeeerrrrr" demelerine rağmen devam ediyorum.

1.sınavı:90 + 2.sınavı: 95 + derslerde sürekli parmak kaldıran
ve
1.sınavı:70 + 2.sınavı:75 + derslerde uyuklayan

bu iki öğrenciye aynı şekilde 100 100 vermenin neresi doğru.

Sonra da çıkıp "bizim ülkemizde adalet yok yeaa" diye yorum yapar bu öğretmenler. E sen daha 35 kişilil kendi sınıfında adalet dağıtamıyorsun?

Gerçekten ben yanlış mı düşünüyorum yorumlayın?
(Ama lütfen sizde okuldaki öğretmen arkadaşlar gibi "sen doğrusunu yapıyorsun ama BOŞVERRR VER GİTSİN" demeyin)

Bende senin gibi düşünüyorum hocam bazı öğrencilere 3 tane 100 verdim, ama diğerleri dediğin gibi 82 de kalanları yükseltmeye çalışmadım. velilerden biri geçen hafta gelmiş haberim yok sınavı 62-85 karnesine neden 4 geliyormuş diye sormuş. keşke ben görseydim dedim. diyecek bir şey var bazı bölgelerde bu işler maalesef istemediğin şekilde işliyor, çünkü oralarda adalet değil memnuniyet önemli müdürler için. senin memnuniyetin değil tabi.

hocam herkes senin gibi özen gösteriyor ders içi etkinlik notu verirken sen kime kızıyosun:)

Ayrıca hocam karneye yazılan 5 lk sistemn kalkmasıyla not verme daha adaletl olacak. Sınırda kalanlara daahha yüksek verlyordu. br üst not düşmesi için.

Sene başında ders defteri not kriterlerini tahtaya yazıp bilgilendiriyorum.
Kriterlere(Ölçek) göre defter puanı alacaklarını söylüyorum. Her kriterin puanlarını söylüyorum.
Dönem sonunda defter kontrolü yaparak notları excel 'de tutuyorum.
Gelen itirazlar olursa excel 'de diğer öğrencilerin defterlerini göstererek itirazları bu yolla değerlendiriyorum.

Zaten çocukların dersle ilgisi, sınıf içindeki davranışları defterle birebir paralel.

Defterde tutulan konular ise, genellikle format, bilgisayar birimlerinin montajı, basit arızalar, daha sonra da excel, word ..... bu şekilde bir konu sırrası takip ediyorum.

hocam geçen seneye kadar kılı kırk yararcasına ders içi performans veriyordum. bir baktım ki çevremde ki okullara hem yazılıları kolay yapmışlar hemde 100 notunu dayamışlar. düşünün komşu okulun matematik ortalaması 85. teog ortalaması ise 34. şöyle kıyas yaptım. teog notları aynı olan iki öğrenci biri bizden değeri komşu okuldan. komşu okul öğrencisi benim öğrencimin önüne haksız yere geçiyor. ben niye öğrencimi göz göre göre mağdur edeyim. bu yüzden bu sene bastım bol notları. peki haksızlık mı. tüm okullar bol notu dağıtırsa eşitlik sağlanmış olur. aksi takdirde ben dürüst olacağım diye öğrencimin mağdur olmasına razı olamadım. belki söylediklerimi beğenmeyenler olabilir.
deve ye sormuşlar boynun neden eğri diye? nerem doğru ki demiş. memleket artık malesef bu halde ülkenin hiç bir kurumu doğru değil. çok üzgünüm:(

derse aktif katılan çocuğa haksızlık değil mi?

adam yıl boyunca uyuyacak sınavlardan 40-50 alacak sonra 100 100 vereceksin.... bunun vebali yok mu ?

kusura bakmayın da sınavları 45-50 olan birisine 100-100 verilmez.. ha ne olmuştur.. ilk sınav 40 tır. ikinci de çocuk çalışmıtır, sınıf içinde kendini göstermiştir 95 almıştır.. işte ona verilebilir 100-100.. ama diğerinde çok sırıtır..

birileri haram yiyor diye bizde haram yiyecek halimiz yok...

hak edene hak ettiği notu veririm

Ben şöyle yaptım. İki performans notu verdim. Birincisi dersteki durumu, hal ve hareketleri, öğretmene saygısı ve biraz da sınavlardaki notunu göz önünde bulundurarak verdiğim not. İkincisi ise dönem başından itibaren defter kontrolü ve ödev/sözlü listesi var. Oradaki artı ve eksilerine göre verdiğim not.

Ama şu şekilde verilen notlara karşıyım. Çocuk sınavdan 50-60 almış bile gidip de hemen notu ne artsın ne azalsın diye 60 60 vermem. Dersteki durumu bu notu yukarı da çıkarabilir aşağıda çekebilir.

Ben öğrenci olsam sınıfta herkesin sözlüsüne 100 verilmesini istemem. Bu çalışkan öğrencilere hem haksızlık olur hem de onların çalışma şevkini kırar. Ben herkesin 90-100'lerde gezindiği sınavlar da yapmam. Bilenle bilmeyen dinleyenle dinlemeyen ayırt edilecek. Şahsen ben sınıfın en çalışkanı olsam orta/düşük derecede bir öğrenci ile aynı notu almayı istemem. Farkı olmalı.

Gel gelelim yukarıdaki gibi bir durum da söz konusu. Kendi okulumuzda biz adaletli davranıyoruz ama arkadaşların dediği gibi şişirenler elbet vardır. Bunlar bence incelenmeli. Herkes yapıyor diye yapmak kesinlikle doğru değil. Haksızlık var elbette. Ama buna ortak olunmamalı.

Herkese 100 vermek haksızlık ama ben çok düşük vermemek için taban puanımı yüksek tutuyorum.

yadigartbaykal' Alıntı:
harama bağladıniz hemen, özel okulda 100 verilen öğrenci, bizim öğrencileri geçtiği zaman da kul hakkına girmiş olmuyor muyuz? Çocuk kötü bir liseye gider ve okula ilgisi azalır.
ben harama devam ediyorum arkadaşlar.
Umarım sizin çocukların ogretmenleri de en az sizin kadar adaletli olur.

Hocam biz adaletli olursak kimsenin hakkina girmiş olmayiz..

Özel okuldaki öğrenci bizim öğrenciyi şişirilmiş notlarla geçerse bunun vebali bizde değil özel okulda o şişirilmiş notlari veren ogretmendedir...

Ve sizde onlar yapiyor ama benim ogrencim magdur oluyor doyerek notlari sisirerek baskalarinin hakkina giriyorsunuz bence..

yadigartbaykal' Alıntı:
harama bağladıniz hemen, özel okulda 100 verilen öğrenci, bizim öğrencileri geçtiği zaman da kul hakkına girmiş olmuyor muyuz? Çocuk kötü bir liseye gider ve okula ilgisi azalır.

Bu arada benim cocuguma hak etmediği halde yüksek not vererek beni kandiran ve Çocuğumun daha çok calismasi gerektiği gerçeğini görmesini engelleyen, o nu bedavaciliga alisitiran kişiye kusura bakmayin ama ben öğretmen demem...

hakketmeyene nasıl yüksek verilir nasıl savunulur böyle bişe. Ben bi öğrenciye 50 verdim çocuğu nasıl anlatsam bilemedim şimdi. Bide yüksek verip ödüllendirim mi bunu? Şimdi gelir arabamı çizer diye korkuyorum ona rağmen yapıştırdım 50 yi :D

En güzeli, ders içi katılım diye bir not olmayacak. Tüm sınavları Teog gibi merkezi yapacaksın ama şu anki gibi maliyet getiren bir yöntem yerine alternatif uygulama biçimi getireceksin. Tüm okullarda Bilgisayar sınıfı olmadığı için ders katılımı, performans vb. tam anlamıyla yapılamaz. Yüksek not vererek okul öğrencilerimizi kayırırsak siyasilerin yandaşlarını kadrolarına yerleştirmelerine kızmayın boşuna. Her şeyi merkezi olacak o kadar!

Çok güzel yazmışsınız hocam, aynı fikirdeyim. Özel okullar ya da not şişirenlerden dolayı belki de hiç olmamalı bu tarz bir değerlendirme. Kendi adıma özen göstermeye çalışıyorum ve kesinlikle "boşverin hocam 100 verin gitsin" tarzındaki yaklaşımı kabul etmiyorum, öğretmenliğinden de şüphe duyarım söyleyenin. Zaten öğretmende bu zihniyet olduğu sürece bir adım yol alamayız, kimse beklemesin. Yeni nesil öğretmenlerin alışılmış bu durumu değiştirebilmesi için direnmesi gerek bence. Aksi halde kervanın düzeleceği yok.

hocam doğru yapıyorsunuz fakat şöyle bir durum var. öğrrenciye ödev veriyorum. BT ders kitabının 1 sayfasının aynısını evde yap gel diyorum şekil grafik metin ne varsa. süre veriyorum öğrenci getiriyo. bütün öğrencilerin hepsinin bu ödevi kendilerinin yapmayacağını yapamayacağını bende biliyoum. hatta bazıları bu ödevi internet cafeye yaptırıyolar. ama bi kısmı kendi bi kısmıda evde arkadaşı ile yapıyo. burda tek kriterim ödevi yapıp gelmiş olması değil tabiki ama ödev yaparken bir kelime bile olsa ve arkaaşı ile beraber yapmış bile olsa birşey öğrenmişse benim için kazanımdır.ödevi kendinin yaptığını tesbit için 35 kişilik sınıfta tek tek sunum yaptırmak çok vakit alacağından ondan vazgeçtim ama ödevi teslim alırken bir iki kritik soru ssoruyorum ödev üzerinden çoğu cevapluyo ama cevaplamayanda oluyo. netice şu ADİL bir değerlendirme yapabiliyormuyum HAYIR. okulumda labaratuvar yok. diğer öğretmenler tablet meslesine destek vermiyo getimeyi yasaklıyo. hatta aile bile tablete yasak koymuş bazı aileler de kırmış tableti. labaratuvar olmayan okulumda öğrenci hocam akllı tahtada dersi anlatıyosun güzelde benim uygulayacak bilgisayarım yok derse öğrenciye ne cevap veririm.girdiğim sınıflarda 5 tekrar öğrencisi var ve onların da tableti hiç yok.

Çalışan öğrenciyle çalışmayan öğrenciyi biribirinden ayırmak lazım. Herkese 100 vermek çalışan öğrenciye haksızlıktır.
Şimdiki okulumda geçen sene BT dersi nerdeyse hiç işlenmemiş. BT sınıfında hiç uygulama yapılmamış, ya oyun oynanamış ya da tüm yıl boyunca deftere yazı yazdırılmış. Ama herkesin notu 4-5. Bu yıl başında öğrencilerle konuştum geçen seneki olmayacak, ders işleyeceğiz, hakettiğiniz notu alcaksınız diye. Fakat öğrenciler geçen seneki gibi olacak diye ilk sınava çalışmadılar. Herdeyse tamamı döküldü,. 2. sınavın nasıl olacağını bidikleri için ona çalıştılar, toparladılar. Yazılıları çok kolay yapmak, dersiçi performanslara yüksek puan vermek öğrencinin öğrenme süreci açısından da sakıncalı. Yoksa öğretmenin ve velinin sevdiği öğretmen olmak çok kolay.

Aliosman_eser' Alıntı:
yadigartbaykal' Alıntı:

Hocam biz adaletli olursak kimsenin hakkina girmiş olmayiz..

Özel okuldaki öğrenci bizim öğrenciyi şişirilmiş notlarla geçerse bunun vebali bizde değil özel okulda o şişirilmiş notlari veren ogretmendedir...

Ve sizde onlar yapiyor ama benim ogrencim magdur oluyor doyerek notlari sisirerek baskalarinin hakkina giriyorsunuz bence..

Aynen Aliosman hocam....

Yadigartbaykal hocam olay yapanlarla ilgili .... özel okuldakiler yapıyorsa vebal onların ..... kendi adıma adil olmaya çalışıyorum....

100 verdiğimde var 50 verdiğimde..... bunu öğrenci belirliyor

ben 2 ders ve etkinliklere katılım notu kullandım. ders içindeki ektifliğe ve ödevlere önem veriyorum bunlar öğrencinin notlarını belirliyor. ayrıca sınıfta duurmunu iyi olarak gördüğüm ödev ve etkinlik bakımından iyi olan öğrencilerim var fakat bakıyorum ki bu öğrenciler (bu sene yeni okuldayım) sınavlardan aynı performansı gösterememişler ve verdiğim notlarla ortalama 81-84 bandında kalmış. bu tip öğrencilerin çalışmasını artırabilmek amacıyla 5-10 puan ders ve etkinliklere katılımı notunu artırıyorum ve bunu neden yaptığımı da o öğrencilere özellikle söylüyorum. eğer 2. dönemde buna benzer öğrencileri kazanabilirsem ne mutlu bana, yok yine aynı devam ederlerse 2. dönem için hak ettiklerini alacaklar.
bu tip öğrenciler her sınıfta 3-5 tane olabiliyor, olmayadabiliyor.

Ben konuya farklı bir yerden bakıcam; benim dersimde aldıkları notlar, diğer derslerde aldıklarıyla aşağı yukarı aynı. Sınıf içi etkinlik notuna gelince, sınavlardan 40-50-60 alan öğrenciye sınıf içine 60 da verseniz 70 de verseniz, 90-100 de verseniz zaten bir şey değişmeyecek. Anadolu lisesi için yarışamayacak (bence). O zaman 100 verip de çalışan öğrenciyle aynı kefeye koymak gereksiz bence. Ha bazı öğrenciler var 70-70 almışdır ama sınıf içinden 100 ü de haketmiştir öyle öğrenciler de var...

Yazılanların hepsini okumadım ama "bizim çocuğun tüm dersleri 5 sadece sizin dersiniz 4 diyen bir çok veliyle muhattap oldum" ortalaması 79 olan çocuğa 100-100 verip 5 düşürmek büyük haksızlık gibi geliyor bana 53-67-82 gibi sınır notlara bişeyler yaptım öğrencinin durumuna göre tabi..... Arkadaşlar yanlış mı yapıyorum?

Ders içi etkinliklere katılım notu, adı üstünde öğrencinin derste gösterdiği performansla ilgilidir. Yazılı notuna bakarak sözlü notu vermek bence haksızlık olur. Ayrıca, kılı kırk yarmak olması gerekendir ama diğer taraftan benim laboratuvarımda bir bilgisayara 3 öğrenci düşüyor, iki öğretmen ve bir Lab olduğundan dersin bir saatini BT sınıfı olmadan işliyoruz. Bunun yanında ders kitabı olmadığından yazı yazdırmak yada fotokopi vermek zorundayız. Bu kadar olumsuz durum varken öğrenci lehine puan arttırmak haksızlık olmaz diye düşünüyorum. Kaldı ki, not aralığını 1-5 değil de 1-100 olarak düşünmek gerekir; siz 70 - 70 almış birinin sözlüsüne 100 verseniz ortalaması 80 düşecektir ama diğer taraftan çalışkan olan öğrencinin notu zaten 95-100 olacaktır. Fark işte burada, yani genel ortalamada.

Burada yorum yazanların çoğunluğuyla aynı düşündüğümü görmek biraz olsun içimi rahatlattı.
Dün sözlü notlarını girmek için e okulu açtım diğer öğretmenlerin verdiği notları görünce sinirlendim ve not girmeden kapattım.
Bugün eve yeni geldim ve hala ne yapacağımı bilmiyorum.

Bazı arkadaşlar "herkes bol not veriyor bende bol notu vererek adaleti sağlamaya ve dengelemeye çalışıyorum" demiş. Benim isyan ettiğim mevzu bu işte. Sen kendi sınıfındaki 35 kişi arasındaki adaleti sağlamadan tüm Türkiye'ye adaleti dengelemeye çalışıyorsun.

Bence bizi sorgulayan ve hesap vereceğimiz tek yer vicdanımızdır.
Atanmayı bekleyen binlerce insan var ve bizim yerimizde olmak için herşeyini verecek ve bizlerden daha iyi bu işi yapacak insanlar olduğunu düşünmek bile vicdanın devreye girmesi için yeterlidir.

Bende mümkün olduğunca kolay sormaya, düşük not vermemeye dikkat ediyorum. Tabi adaletli olmak adına haketmeyen öğrenciye de 100 vermem. O zaman o zihniyetle bakarsak sınavda cevapları da dağıtalım, sözlülere de 100 verelim. Sonuçta bunda bir standart yok. Birileri maalesef mağdur olacak. Böyle bir adaletsizlik olacaksa bence vebali sistemin.

Özel okullar işin cilkini çıkardılar, parayı veririm notumu alırım mantığı var. Öğretmende yüksek not vermez ise, başarıyı düşürüyor diye seneye sözleşme yenilenmez.

Ben seçmeli derslerde 45 in altında not vermedim. Ama ilgisiz ogrenciyede 45 verdim geçtim. Öğrenci milletine asla güven olmaz, 100 verirsin iki yüz ister.

Bu biraz da sınıf öğretmenlerinin ve çokça da idarenin ve de uğraşmaya gerek yok diye hareket eden branş öğretmenlerinin kabahati aslında. Herkes hakettiğini almalı, veliler ortalaması düşecek diye öğretmenin kapısına dayanacaklarına öğrencileriyle biraz daha ilgilenip notlarına katkı sağlamalı, herkes öğretmenden katkı bekliyor, onu da çaba sarfetmeden!

xxxben' Alıntı:
Okulumda nerdeyse tüm öğretmenler (eminim Türkiye'de de çoğunlukla) öğrencilerin sınavlardan kaç puan aldıklarını ve ders içindeki katılımlarını önemsemeden nerdeyse tüm öğrencilere 100 - 100 veriyorlar.
Ben böyle yapmayınca da velilere ve müdüre abes geliyor.
Sizce doğru mu bu? yada sizde mi "amaaannnn ne uğraşıcam ver gitsinnnnn" mantığıyla adaletsiz bir şekilde 100leri verip mi geçiyorsunuz?

Ben kılı kırk yararak öğrencilerin ders içi performansına + sınavlardan aldığı notlara + kişilik ve davranışlarına bakarak not vermeye çalışıyorum yine de yanlış yapmakla suçlanıyorum. Ama vazgeçiyor muyum hayır! veli+müdür+öğretmenlerin salaksaçması yorumlarına ve "boşveeeeeeerrrrr" demelerine rağmen devam ediyorum.

1.sınavı:90 + 2.sınavı: 95 + derslerde sürekli parmak kaldıran
ve
1.sınavı:70 + 2.sınavı:75 + derslerde uyuklayan

bu iki öğrenciye aynı şekilde 100 100 vermenin neresi doğru.

Sonra da çıkıp "bizim ülkemizde adalet yok yeaa" diye yorum yapar bu öğretmenler. E sen daha 35 kişilil kendi sınıfında adalet dağıtamıyorsun?

Gerçekten ben yanlış mı düşünüyorum yorumlayın?

(Ama lütfen sizde okuldaki öğretmen arkadaşlar gibi "sen doğrusunu yapıyorsun ama BOŞVERRR VER GİTSİN" demeyin)
hocam, kesinlikle sana katılıyorum,
ben de çocukların resimlerine bakarak teker teker notlar verdim, defter kontrolü yaptım ona not verdim gibi... vs.
ama maalesef birçoğu dediğiniz gibi yapıyor... :(

AMAAA, aşağıda yorumunu alıntı yaptığım öğretmenim de çok haklı, ve onun dedikleri doğrultusunda, ders içi katılım notlarında kendime 70 barajı koydum ben de, 70 ve üzeri verdim çocuklara..

Geri