SQL komutları...

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar... bazı SQL komutları ile ilgili kaynak bulmak da zorlanıyorum... Bu kodlar örneğin aşağıda belirttiğim kodlar gibi... sadece bu kodlar değil tabi... bu kodlar C# Veritabanındaki Bilgiyi DataGridView’de Göstermeye yarıyor ancak bununla bitmiyor diye biliyorum ben... veri alma falan da var, daha başka kodlar da var... bunlar kes kopyala yapıştır ile olabilecek şeyler ama mantığını da anlamak istiyorum. Bu yüzden de bi yerden toplu olarak çalışmak istiyorum. elinizde böyle bir kaynak varsa paylaşırsanız çok sevinirim... Ayrıca aşağıdaki kodlar c# ile hazırlanmış.. başka bir programlama dilinde ne gibi farklılıklar olur Sql kodlarında.. mesela Visual basic 6.0da yaparken aşağıdaki gibi kodları yazarken ne kod faklılıkları olabilir... aşağıdaki gibi veri alma veri kaydetme veri gösterme gibi kodları açıklayan kaynağa çok ihtiyacım var paylaşırsanız çok sevinirim..

bunun gibi kodlar olacak:
private void Form1_Load(object sender, EventArgs e)
{

//Bağlantı Cümlem
OleDbConnection baglan = new OleDbConnection(@"Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0; Data Source= ogrenci.accdb");

//adaptor isminde bir OledbDataAdaptor nesnesi oluşturdum ve select sorgusu ile veritabanındaki kayıtları adaptor nesnesine aktardım.
OleDbDataAdapter adaptor = new OleDbDataAdapter("Select * from kimlik", baglan);

//Daha sonra bir dataset nesnesi oluşturdum.Dataset sanal bir tablo oluşturmamızı sağlar
DataSet ds = new DataSet();

//Datasetimizin içini temizledik.
ds.Clear();

//adaptor nesnesindeki verileri datasete aktardık.
adaptor.Fill(ds, "kimlik");

//Datasetteki verileri datagridviewe aktardık.
dataGridView1.DataSource = ds.Tables["kimlik"];
adaptor.Dispose();
}

hocam bu mevzuyu class yazarak yapıyorum
class bir kere yayzdım her projede onu kullanıyorum
mesaj at classı ve kullanma şekline göndereyim
1 kere yaz her yerde kullan :)

azztaa' Alıntı:
hocam bu mevzuyu class yazarak yapıyorum
class bir kere yayzdım her projede onu kullanıyorum
mesaj at classı ve kullanma şekline göndereyim
1 kere yaz her yerde kullan :)

hocam clas oluşturmadım daha ben sadece bu bağlantı kodlarının neler olduğunu öğrenmeye, hangi kodun ne işe yaradığını anlamaya çalışıyorum.. mesela bu kodu yazarsak bu olur bu kodu yazarsak bu olur gibisinden bi kaynak aradım ama bu konuda bi kayda değer kaynak bulamadım.. internettekilerin çoğu access... hocam elinizdeki kaynağı burada paylaşırsanız çok sevinirim...

Geri