Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Sql'den NoSql Tasarım Nasıl olmalı. ?

Konu, 'Veritabanı Geliştirme' kısmında ugurkorkmaz tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. ugurkorkmaz

ugurkorkmaz Seçkin Üye Seçkin Üye

Merhabalar;

Elimde Mysql için tasarlanmış bir veritabanı mevcut. Bunu noSql bir çözüm olan mongodb'ye migrate etmek istiyorum. Daha önceden nosql ile tasarım yapmadım. Şu şekilde yaparsam sağlıklı bir çözüm olur mu danışmak istiyorum. Burada özellikle "food" tablosundaki kısımlar önemli bir hal alıyor. Açıkça yazmak matıklısı.

Soru : Yorumlar tablosunu ayrı bir collection da tutmak istiyorum. Çok fazla yorum ve beğeni olabilir. Fakat burada özelllikle yemek adımlarını ve malzeme listesini foods collectionında kalması bana mantıklı geliyor. Zira bunlar 10-15 adımda bitiyor. Ne şekilde olabilir. Yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar. Özellikle foods collectionının şişmesi gibi bir durum olabilir mi. ?

foods :
    _id:ObjectID
    food_name : "İzmir Köfte",
    food_time: "40 dk",
    person_numb:"4 Kişilik",
    user_id : ObjectID,
    tarifKategori : ["Ana Yemekler", "Sulu Yemekler"],
    food_image:"https://.......................",
    comment:[
    {
    comment_id:ObjectID,
    comment_id:ObjectID,
    comment_id:ObjectID
    }
    ],

tarif_malzemeler:[
    {
    tarif_id:ObjectID,
    tarif_id:ObjectID,
    tarif_id:ObjectID
    } ],

tarifBegeni:[
    {
    begeni_id:ObjectID,
    } ]

Ekli Dosyalar:

kaeii bunu beğendi.
  2. buzdagi83

buzdagi83 Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam tablo gayet uygun tasarlanmış duruyor. Ancak ben olsam yorum ve beğeni tablosunda olduğu gibi, tarirfler tablosunu da ayırırdım. Tarifte değişiklik yapıldığında food tablosunda değil, tarif tablosunda değişilik yapılmış olur. İleride bir yemeğin birden fazla tarifi de eklenebilir. Böyle yapsanız da şişme olmaz ama tariflerin ayrı bir tablo şeklinde tutulması db tasarımı açısından daha ideal olur.

Son düzenleme: 19 Temmuz 2021
    ugurkorkmaz bunu beğendi.
  3. ugurkorkmaz

ugurkorkmaz Seçkin Üye Seçkin Üye

Tek tarif olacağı için bu şekilde düşündüm hocam. Yorum ve beğeni kısmını mecburen dışarıya aldık. Tarif de belli bir adım olduğu için çok fazla veri gelmeyeceğini düşündüğüm için food tablosunda tutayım dedim.

buzdagi83 bunu beğendi.
  4. kaeii

kaeii Seçkin Üye Seçkin Üye

https://scholar.google.com/scholar?hl=tr&as_sdt=0,5&q=migrate+from+rdbms+to+nosql&btnG= bu baslıgı ıncelmenızı tavsıye ederım

5. Parhelion

Parhelion Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Hocam nosqlde tasarımı sizin uygulamada ne tarz sorgular yapacağınız belirler.

Örneğin kullanıcılar ve yorumlarını tutmak istiyorsunuz diyelim. Sqlde bunun tasarımı bellidir. Kullanıcılar tablosu olur, yorumlar tablosu olur ve de bunları idleri üzerinden eşleştireceğiniz bir eşleme tablonuz olur.

Aynı senaryoyu nosqlde gerçekleştirirken ise nasıl yaklaşacağınız ileride ne tarz sorgular kullanacağınıza bağlıdır. örneğin 'tüm kullanıcıların' yorumlarında arama yapmanız gereken bir sorgunuz olacaksa tasarım sqldeki gibi olmalıdır. Yani yorumlar ayrı bir collectionda tutulur ve 3. bir collection ile eşleme yapılır. Fakat yorumlar üzerinde tüm kullanıcıların taranması gereken sorgularınız olmayacak, sorgular yalnızca tek kullanıcı düzeyinde kalacaksa her kullanıcı nesnesinde bir dizi tanımlayıp yorumlarını da burada tutabilirsiniz.

Peki ikinci gibi tasarlayıp tüm kullanıcılar üzerinden sorgu yapamaz mıyız? Veritabanının küçük boyutlarda kalacağı belliyse tabi ki yapabiliriz fakat veri büyüdükçe ciddi performans kayıpları ve kaynak tüketimi kaçınılmaz olur.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal