Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Atak 2.0 da öğrenciler sanal masaüstünü kullanamasa bile, sağ taraftan tablet modunu aktif ederek kapanıp, bir sonraki açılıştan sonra tahtanın sürekli yeniden başlama döngüsüne girmesine neden olarak tahtayı kullanılamaz hale getiriyorlardı. Bunun için ayarlamalar yaptım.
İmajı güncelliyorum.

Son düzenleme:
Bazı ET lerde ilk açılışta masaüstü simgeleri dağınık gelebiliyor ve el ile ölçeklendirme yapmak gerekiyordu. Şu anda ayarları yapıp test ettim, bu da düzelmiş durumda.

Soru cevap şeklinde tüm özelliklerin nasıl kullanılacağını açıklamak istiyorum. Hem de ilerde bir sık sorulan sorular bölümü oluşturmak için içerik oluşmuş olacak.

Bu imaj nasıl oluşturulmuştur?

Aslında bu bir imajdan da öte bir windows dağıtımıdır. Clonezilla, acronics vb hiçbir 3.parti yazılım kullanılmamıştır.
Tamamen microsoftun oem üreticiler için önerdiği Windows 10 build 1709 Assessment and Deployment Kit yöntem ve araçlarları kullanılarak hazırlanmıştır. Hypervisor üzerinde sanallaştırılarak(Hyper-V), fiziki olarak hiçbir donanım yapılandırmasına maruz kalmamıştır.

Bu nedenle uzunca bir süre ilgili microsoft makalelere ulaşma ve gerekli dökümantasyonların yapılması için ön hazırlık yapılmış, rasgele değil belli bir plan dahilinde her adım etraflıca düşünülerek bilinçli olarak uygulanmıştır. Hatta bu süreç imaj oluşturmaktan daha uzun sürdü diyebilirim.

Temel olarak orjinal Windows 10 Build 1709 sürümü tam kurulum yapılmadan sistem hazırlama modunda programları yüklenmiş, kullanımı gerekmeyen yerleşik uygulamalar sistem genelinden kaldırılmış, son windows güncellemeleri yüklenmiş ve geçici dosyaları temizlenmiş ve ayarlamaları yapılmış olup donanım bağımsız olarak genelleştirilerek ilk çalışma konfigürasyonu uygulanıp çalışmaya hazır bir wim imajı haline gitirilmiştir. Bu nedenle temiz bir kurulum sağlamaktadır.

Bu wim imajına offline olarak ET ler için gerekli tüm cihaz sürücü paketleri enjekte edilmiştir ve gerekli özellik paketleri ekleme/kaldırmalar yapılmıştır. İmajı alınan bu kurulumun ilk kullanıcı deneyimi kısmı hiç çalıştırılmamış olup, ilk çalışmasını yapıp kurulumu tamamlayarak ilk kullanan siz olacaksınız. Artıksız, temiz bir kurulum olduğundan hem hızlı hem de tüm windows/office/uygulama güncellemeleriyle birlikte sadece 8GB boyutundadır. Güncellemeleri eklemeseydim 6gb lık bir imaj olacaktı ama yüklendikten sonra her ET son güncellemeleri almak için ağ trafiği yaratacaktı.

Yöntemin daha iyi anlaşılması için bir örnek vermek gerekirse, diyelimki bu imajın Faz1 ET lerde de kullanılması istersek yapacağım şey, faz1 sürücülerini imaj dosyama offline olarak enjekte etmek olacaktır. İmajı çalıştırıp, sürücüleri yükleyip tekrar imaj almama gerek yoktur.

Bilindiği üzere her windows yükleme ortamı boot edildiğinde, kurulum arayüzünü çalıştırmak için ufak bir sistem yükler. Buna Windows Preinstalliation Environment(WinPE) denir.

Bu imajın ISO ları da WinPE üzerinden yükleme yapar. Ama kurulum arayüzü ET leri yenilemek üzere biz BTR öğretmenlerine özel olarak, tarafımdan kodlanmış olarak gelir. Bir BTR öğretmeninin ET bakım işlemlerini kolaylaştırmaya yönelik tüm işlevler mevcut ve basit bir arayüzle kullanıma sunulur. Diski windowsun hızlı çalışmasına özel ve BTR öğretmenin isteğine göre yapılandırır, imajın bir kopyasını ET üzerinde normal kullanıcıların ulaşamayacağı gizli bir bölüm oluşturarak yükler. Sonrada bu imajı uygular ve gerekli başlatma ayarlarını yapar.

Diğer bir husus da her windows kurulumu, bilgisayarda bir sorun olduğunda kullanmak üzere bir kurtarma bölümüyle gelir. Buna Windows Recovery Environment(WinRE) denir.

Hazırladığım bu imajda, windows ile beraber yüklenecek olan WinRE üzerine, aynı WinPE gelen bize özel kurulum arayüzü eklenmiştir. Dolayısıyla, ET de bir sorun olduğunda kendi isteğinizle yada windows bir şekilde açılamadığında otomatik olarak devreye giren WinRE ekranında gelen seçenekler arasından biz BTR öğretmenleri için eklenmiş özel bir seçenek olan "İmajla Yenile" seçildiğinde hazırladığım arayüz devreye girer.
Üstelik dokunmatik ekran sürücüleri ve dokunmatik klavye de faaldir.

Bu şu demek oluyor, bu imajı birkez kullananlar artık ET bakım ve onarım işlemlerinde yanlarında USB boot belleği ve klavye taşımak zorunda kalmayacaklardır.

Disk yapılandırması ilerki windows güncellemeleriyle birlikte WinRE güncellemelerine göre windowsun disk bölümünün boyutunu değişebilmesine olanak verecek şekilde yapılandırılmış olup, yerleştirdiğim "İmajla Yenile" özelliği muhafaza edilip güncellemeler sonrası da çalışacak şekilde korunacaktır.

Son düzenleme:
Bu imajın farkı nedir?
  • Bu imaj kurulum yaparak çalışır.
  • Tüm kayıt defteri ve donanım değerleri o ET ye özel olur.
  • İlk açılışda her ET nin donanım farklılımlarına göre sistemi yapılandırır ve gerekli sürücüleri yükler ve kullanılmayan sürücüleri kaldırır. Örneğin AMD yapılı bir ET ye yüklendiğinde gerekli sürücüleri yükledikten sonra ilk sistem temizliğinde kullanılmayan intel sürücülerini kaldırır, yada tam tersi.
  • Bölgesel ayarları yapar, gerekli kullanıcı tercihlerini uygular, yerel hesapları oluşturur ve otomatik olarak ETKullanici hesabıyla giriş ayarlamalarını yapar.
  • İlk çalıştırma sonrası ekranda sistemi ilk kez sizin çalıştırdığınızı kanıtlayan "Merhaba" ekranıyla karşılanırsınız.
  • Gelen masaüstü ölçeklendirmesi %125 dir ve ET farklılığına göre değişmez.
  • Sistem temizdir, tüm programlar kullanıma hazır ve ilk siz çalıştırırsınız.
  • Hızlı çalışır
  • Dokunmatik klavye boyutu normaldir.
  • Her ET ye farklı bir bilgisayar adı verir.
  • Windows etkinleştirme sorunu yoktur.
  • Etkinleştirme sonrası Windows 10 Pro Education olarak lisanslanır.
  • Telif hakkı sorunu bulunduran yazılımlar barındırmaz.
  • Her video-ses dosyası türünü hızlıca açar.
  • Her resim dosyası türünü açar.
  • Her ofis-pdf dosya türünü açar.
  • PowerPoint sunularının düzgün açılması için gerekli PowerPoint Viewer ile birlikte gerekli tüm office güncelleştirmeleri de dahildir.
  • Öğrenciler masaüstü kısayollarını silemez, windows kişiselleştirme ayarlarını değiştiremez.
  • Başlat menüsündeki sağ taraf kısayolları değiştirilemez, silinemez. Ama sonrad ekleme yapılabilip, bunlar çıkartılabilir.
  • Atak 2.0 için özel yapılandırmalar da mevcuttur.
  • Diğer genel ayrıntılar imajın indirme sayfasında mevcuttur.

Son düzenleme:
Bu imajı kullanmak özel olarak ne gerekir?
  • Hiç birşey gerektirmez.
  • ISO dosyalarıyla bir boot Usb belleği oluşturup, F7 ile boot etmeniz yeterlidir.
  • Sonrasında hiç müdahale etmenize gerek yoktur. Otomatik süreç başlar.
***Ne olur, ne olmaz diye öncelikle BIOS unuzun çıkış menüsünden Öntanımlıları Geri Yüklemeniz tavsiye edilir. Çünkü bazı tahtalarda daha önceden F7 ye basmaya gerek kalmasın diye USB bellek boot sıralamasında başa alınmış olabiliyor. Bu durumda imaj yüklense bile sürekli USB bellekten açılmaya devam ediyor. Yada başka bir imaj yüklemek için UEFI önceliği değiştirilmiş olabiliyor.
***Nasıl boot USB belleği oluşturacağınız, ISO dosyası ana dizininde Bilgiler adlı dosyada yazmaktadır.

Otomatik süreçte ne yapar?
  • İlk kullanımda yada diskte bir sorun olduğunda sistemi tamamen temizler ve USB bellekteki imajla kurulum yapar.
  • Sonraki kullanımlarda sadece windows sürücüsüne, ET üzerine yerleştirdiği imajla kurulum yapar. D: sürücüsüne dokunmaz.
  • Otomatik süreç isteğe göre şekillendirilebilir.

Son düzenleme:
Imajlı önyükleme ortamı ISO su ile Mini önyükleme ortami ISO su arasındaki fark nedir?

Fark yoktur sade imajli olanda, ana dizinde bir klasör altında imaj dosyası mevcuttur.

Peki ama neden?
İlk kurulum sonrası işlemlerde genelde ET üzerindeki mevcut imajla yenileme yapıldığından mini önyükleme ortamı işinizi görecektir. 512 mb lık bir USB bellek iş görecektir.

IslevFarklari.PNG

1. Direkt kullanılabilir.
  2. İşlevlerin kullanılması için işlem öncesinde ana dizininde \MAYGUNimg klasörü olan bir USB bellek takılı olmasını gerektir. (Aynı USB bellek ya da farklı ikinci bir USB bellek olabilir)
  3. Ağ üzerinden yeni imaj alınarak kullanılabilir.
  4. USB bellekten imaj alabilmek için \MAYGUNimg klasörü içinde maygun.wim imaj dosyası bulunmalıdır.
  5. Henüz yüklü olmadığından kullanılamaz.

Son düzenleme:
Otomatik süreçte sıfırdan yapılandırma istiyorum ne yapmalıyım?

USB belleğin ana dizinine TamTemizlik adlı bir metin belgesi(.txt) oluşturmak yeterlidir.

İmaj USB ortamından yoksa Ağ ortamından alınacaktır.

Son düzenleme:
Otomatik süreçte D: sürücüsünün de temizlenmesini istiyorum, ne yapmalıyım?

USB belleğin ana dizinine DTemizle adlı bir metin belgesi(.txt) oluşturmak yeterlidir.

Bu seçenek, özellikle D: sürücüsünds sonradan tekrar bulaşabilecek zararlı yazılım, virüs vb olması durumunda faydalıdır.

Otomatik süreçte ET üzerindeki imajı kullanmak istemiyorum, ne yapmalıyım?

USB belleğin ana dizinine ImajYenile adlı bir metin belgesi(.txt) oluşturmak yeterlidir.

Usb ortamındaki imajla yoksa ağ üzerinden alınan imajla öncelikle ET üzerindeki mevcut imaj yenilenir ve uygulanır.

WinRE ortamını nasıl çalıştırabilirim?
  • Windows da => Ayarlar =>Güncelleştirme ve Kurtarma =>Kurtarma =>Gelişmiş Başlangıç =>Şimdi Yeniden Başlat
  • ET üzerinde windows 2 kez düzgün başlatılamadığında otomatik devreye girer.
WinRE ortamı çalıştığında gelen seçenekler arasından Sorun Gider=>İmajla Yenile seçilmelidir.
WinRE ortamı Klavye ve USB bellek gerektirmez. Dokunmatik ekran ve dokunmatik klavye etkindir.

Son düzenleme:
WinRE yada Mini Önyükleme Ortamınında USB den imaj almayı aktif edebilir miyim?

Evet.
Açmadan önce içinde orjinal adıyla imaj klasörü ve imaj dosyası olan ama bootable olması gerekmeyen herhangi bir usb belleği daha takarsanız, algılayacaktır.

Otomatik süreci durdurup kendim ilerlemek istiyorum, ne yapmalıyım?

Otomatik süreç başlamadan önce bilgi veren metinlerin gösterildiği 10 saniyelik süre içerisinde m tuşuna basmanız yeterlidir.

Otomatik süreçten çıkarsanız, her aşama sizin onay ve seçimlerinize sunulur. Sizi bekler.

Son düzenleme:
Ağdan imaj almak istiyorum ne yapmalıyım?

Bunun nasıl yapılacağı bu konunun 2. sayfasında fotoğraflı açıklandı.

İmajlı Önyükleme Ortamı, Mini Önyükleme Ortamı ve WinRE ortamında bu özellik kullanılabir.

Son düzenleme:
Bir genel bilgilendirme ve özel açıklama dosyası mevcut mu?

Evet.
ISO önyükleme ortam dosyalarının ana dizininde Bilgiler adlı bir metin belgesi(.txt) mevcuttur.

IMG_1953.JPG
Hocam imajınızı yüklerken resimdeki hatayı aldım. Bu sorunu nasıl çözerim.

Hocam imajınızı yüklerken resimdeki hatayı aldım. Bu sorunu nasıl çözerim.
Gözden kaçan durumlar olabiliyor, imajı ne zaman indirmiştiniz?
Tekar başlatırsanız büyük ihtimalle devam edecektir. Ben farklı ET lerde denedim, sorun vermedi. İndiren arkadaşlarda da sorun olmadı. O ET den kaynaklanan bir durum olabilir mi? Başka ET de denedini mi?
Özelden ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
En son yüklemenizi indirdim dün güncelleme yapmışsınız onu indirdim. Rufus ile usb yazdırdım. Yükleme işlemini iki kere baştan başlattım aynı hatayı verdi faz 2 win 8.1 amd işletim sisteminde denedim

Sorunsuz Atak kurulumu nasıl yapılır?

1. Öncelikle atak kurulum klasörünü imaj USB belleğine atın. ET ye takın ve öncelikle ebaadmin parola aracını çalıştırın.
  2. Sonra atak kurulum dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır deyin. Gelen her pencereye tamam deyin, sınıfa bir isim verin. Bitti bu kadar.
  3. Atak kurulumunda bir dosyanın çalışma özelliklerini el ile değiştirmeniz konusunda uyarı gelecektir. Bunu görmezden gelin, yönetici olarak çalıştırdığımızdan yapmaya gerek yoktur.
Meb bağlantısı üzerinden video: Yönetici İşlemleri Nasıl Yapılır ve Atak 2.0

Youtube Videosu:

Son düzenleme:
Etkinleştirmenin sorunsuz olmasının sebebi nedir?
  1. Çünkü bu imaj sistem kopyalamaz, temiz bir kurulum yapıp, tüm sistemi o ET ye özel kurar. Henüz kurulumu tamamlanmamış ve çalışmamış bir imajdır, ilk siz çalıştırırsınız.
  2. Sistemde imajın alındığı ET den kalan artık ve kalıntılar olmaz. Dakikalar içinde etkinleşir.
  3. Hatta şu anda hiç windows 10 a yükseltilmemiş ET ler de etkinleşmektedir.
***Faz 1 de denenmemiştir ama ordada etkinleştirme sorunsuz gerçekleşebilir, denenmeye ihtiyacı vardır. Katkıda bulunmak isteyen yardımcı olabilir.

Son düzenleme:
Hocam elinize sağlık imajınızı yükledim ama şöyle bir sorum olacak
F7 ile flash diskten başlatıp imajı yükledim sıkıntı yok yeniden başlayınca tekrar flash diskten başlıyor ve tekrar imajı atıyor
flash diski çekip yeniden başlatırsam eğer windows tam kurulmadığı için sıkıntı yaratıyor
ama flashı diski çekip yeniden başlatınca f7 ile boot manager açarsam devam ediyor ama her yeniden başlatmada hep f7 ile boot manager den başlatmam gerek bu da yoruyor
Şöyle bir çözüm arıyorum
İlk başta flash diskten başlasın imajı yükleyip yeniden başlayınca kendiliğinden kurulum ekranına devam etsin yani normal windows kurulumu gibi
nasıl olabilir acaba ?

Hocam bu tamamen bios boot sıralamanızın değişmiş olmasından kaynaklanıyor. Herhalde kolaylık olsun diye önceden boot sıralaması usb bellekten başlayacak şekilde değiştirilmiş. Bios unuzu öntanımlı değerlerine getirin ve kaydetip çıkın.
Birde ekranda usb belleği çıkatabilirsiniz yazısını gördükten sonra güvenle çıkarabilirsiniz.

Son düzenleme:
Otomatik süreci durdurup kendim ilerlemek istiyorum, ne yapmalıyım?

Otomatik süreç başlamadan önce bilgi veren metinlerin gösterildiği 10 saniyelik süre içerisinde m tuşuna basmanız yeterlidir.

Otomatik sürece girerseniz, her aşama sizin onay ve seçimlerinize sunulur. Sizi bekler.

Kırmızı renkle altını çizdiğim kelime manuel olması lazım galiba, yanlış anlamadıysam.

hocamemeğinize sağlık

image yüklüyor ama sürekli başa sarıyor windows da açılmıyor sorun ne olabilir acaba

Son düzenleme:
Hocam özelden ulaşabilirseniz, Tel no veriyorum, ayrıntılı konuşalım?

Hocam benim de sıkıntım aynı sorun
Flash ı çıkarmazsam sürekli döngüye giriyor yeniden başlıyor yeniden image atıyor.

Flashı çıkarınca da yukarıda yazdığım sorunlar devam ediyor

Hocam öncelikle ellerinize sağlık
Bugün imajı deneyim dedim yukarıdaki sorun bende de mevcut sürekli başa sarıyor. Flashı çıkarıncada bu sefer siyah ekran hatası. Çözümü bilen var mı?

Hocam öncelikle ellerinize sağlık
Bugün imajı deneyim dedim yukarıdaki sorun bende de mevcut sürekli başa sarıyor. Flashı çıkarıncada bu sefer siyah ekran hatası. Çözümü bilen var mı?

Sorunu olan arkadaşlar site üzerinden özel mesaj gönderirlerse daha iyi yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:
Geri