Ssd mi hdd mi

Kodla Büyü

ersan3333

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaslar butun ozellikleri ayni 2 laptop var.sadece farklari birinde 1tb harddisk digerinde 240 gb ssd var.fiyatlarida ayni.photoshop, sql, visual studio,illustrator,dreamweaver gibi programlar kullanacagım.Bu programlarin açilmasi ve calisma yaparken belirgin bir fark ve hiz olur mu ssd de.

ssd yi ferrari gibi düşün 2016 model
1tb harddiski de 1 tonluk kamyon gibi düşün

hangisi hızlı gider demeye gerek var mı. .

ssd on kat daha hızlı oluyor sata3 ise

bu sorunun sorulması bile abes hocam....al ssd li yi....al bi tane notebook hddsi ve dvd yuvası...sök dvd yi tak hdd yi ...oldu sana sistem ssd ve yedek hdd.....bak dikkat et sistem ssd :) yedek hdd :+1: :+1: :+1:

Performans oyle 10 kat falan farketmiyor yalniz butun okudugum yazilarda ve arastirmalarimda.belki 2 kata yakin olabilir

Benim bilgisayar windows 10 da 30sn de açılırken, SSD ile(sata 3 var) 6 sn civarı.. Dosya kopyalama, program vs yükleme, çalıştırma çok hızlanıyor

hocam bak şöyle söyleyeyim...hp dv5235ea 2006 model laptopum var...evet hala var :) ssd den önce sadece ramini 2 gb yaptım.1 gb idi. ve pc 1 dk 15 saniye ile açılıyordu..ssd 120 gb aldım sandisk en ucuzu. sonra casper programıyla hdd yi ssd ye aktardım...herşeyiyle c ve d.
açılma süresi 39 sn oldu...gerisini sen düşün...yeni pcleri özellikle.10 yıllık makineye şu an win10 kullanıyorum süper

99 yılındaki bilgisayar ile 2016 yılındai bilgisayardaki hızı değişmeyen tek parça hdd. Performansı arttı ama çok artmadı buna rağman işlemci bellek hızları belki 50-100 kat arttı. Hdd hızı çok artamaz çünkü fiziksel olarak mümkün değil saniyede aluminyum disk 90 defa mı dönecek 120 defa mı dönecek fark eden bu. Ama ssd önü açık çünkü herşey chip üzerinde elektronik olarak oluyor hareket eden parça yok zor bozuluyor. Hocam soruyu sorarken içinizde belki vardır ama olmasın. Ssd alın. Eğer 2. hdd isterseniz isterseniz usb ile bağlarsınız ister
http://www.hepsiburada.com/akasa-n-stok ... m-bd131138
http://www.hepsiburada.com/silverstone- ... p-BD300275
gibi bir parça ile içine koyarsınız.
Kulanacağınız programlar disk kullanan programlar mutlaka ssd olsun.

istatistiklerle konuşmak gerekirse HDD ortalama hızı 70 MB olsa SSD ortalama hızı şuan 520 MB larda, bölme işlemi yapmayı biliyorsanız sonucu yazarsınız sanırım, HDD gerçekten dramdı :D :cry:

ersan3333' Alıntı:
Performans oyle 10 kat falan farketmiyor yalniz butun okudugum yazilarda ve arastirmalarimda.belki 2 kata yakin olabilir
Hocam kullandin mi ssd yoksa okuduklarindan mi yorumluyorsun.
i7 islemcili en az 4 gb ramli sistemde bakin bakalim bilgisayar nasilda akiyor.
core duo islemcilerde belki cok farketmez ama dedigim sistemlerde bir kere ssd ye alisana hdd zulumdur

5 yıllık bilgisayarımı SSD yaptım sistem uçuyor hocam, işlemci yetişemiyor, kesinlikle SSD yok böyle birşey.

SSD 120 Gbyte ve harici disk kullanıyorum.

ersan3333' Alıntı:

hocam yanlış anlama 2009 model msi laptop um var 3 sene oldu ssd alalı 60gb almıştım 10 kat hızlandırdı

açılışı kapanışı çalışma hızı sesi dayanıklılığı vs hepsi arttı

ama illa diyorsan ki o okuduğun yorumlar doğru o zaman diyorum ki yaklaşık iki kat arttırıyorsa almaya değmez alma boşver 1tb istediğini yükle . . .

Tartışmasız SSD. 240GB az bir alan değil, günlük programlarını kurabilmen için fazlasıyla yeterli. Sık kullanmadıkların için de bence en güzeli taşınabilir hdd ler.

M2 portu PCI-E arabirimi ile veri aktaran çok çok hızlı bir depolama arayüzüdür. MSATA SSD ise SATA SSD' lerin mini versiyonu olup hızları aynıdır. M2' nin hızları 1800mb/sn yazma, 2200mb/sn okuma iken mSATA' nın hızı 550-560mb/sn' dir. Yani hızları çok ciddi fark ediyor. Tabi fiyatlarıda...

SSD artık alınabilir fiyatlara geldi. 12 gb kingston ssd kargo ile beraber 150 tl ye aldım. Eski harddiski de DVD yerine taktım. Açılış çok hızlı 10 saniye kadar sürüyor. Diğer harddisk kullanmadığım zaman çalışmıyor, o zaman ses farkını anlıyorum. Program açılışları da cabası. Ancak SSD kullanımının tam verimli şekilde olması için en az win 7 olması gerekiyor. Eski makinelerde sata yoksa uğraşmaya çok değeceğini zannetmem. Uygun fiyata IDE ssd bulmakta biraz zor.
SSD için yapılması gereken bazı işlemler gerekmekte bunların en önemlisi trim işlemi. SSD nin erken bozulmasını önlüyor. Aynı hücrelere veri yazarak o hücrelerin ölmesini engellemek için geliştirilmiş bir sistem.
Diğer konfigirasyon ayarları da burada
SSD konusu önceden açılmıştı http://www.bilgisayarbilisim.net/donanim-genel-f43/ssd-nedir-ne-gibi-avantajlar-saglar-t105370.html

Ssd bağımlılık yapıyor. Sonra başka hddli bilgisayar kullanmak işkence oluyor haberiniz olsun.

Bir SSD üzerine 10.000 - 15.000 okuma yazma ömrü vardır. Buda kullanım ömrünün bir sınırı olduğunu gösterir. Eğer süreli dosya silme ve yükleme işlemi yapıyorsanız (Film, müzik ) kullanım ömrünü çabucak bitirirsiniz.
BOYLE YAZIYOR VERDIGIN LINKTE BU NASIL OLUYOR

HHD nin bi kullanım ömrü olduğu gibi SSD disklerinde ve hatta SSD ile aynı çalışma mantığı ile çalışan Flash disklerinde bir ömrü vardır. Bilgisayarda SSD nin kullanım ömrünün uzun olması için TRIM teknolojisini geliştirmişlerdir. Bu sayede SSD daha uzun süre çalışabilmektedir. Bu kullanım ömrü 120 gb lik SSD için normal bir kullanım için yaklaşık 10 yıl öngörülüyor. Bir laptop veya masaüstü 5 yılda miadını doldurduğuna göre bu süre makul bir süredir. Bu gün SERVERlar da SSD kullanılmaktadır. Kısaca hemen bitecek bir ömür değil.

Re: Ynt: Ssd mi hdd mi

ersan3333' Alıntı:
Bir SSD üzerine 10.000 - 15.000 okuma yazma ömrü vardır. Buda kullanım ömrünün bir sınırı olduğunu gösterir. Eğer süreli dosya silme ve yükleme işlemi yapıyorsanız (Film, müzik ) kullanım ömrünü çabucak bitirirsiniz.
BOYLE YAZIYOR VERDIGIN LINKTE BU NASIL OLUYOR
Ve halen çok pahalılar.

Benim dizüstü bilgisayar da eski model. SSD takıp hızlandırmak istiyorum. Bilgisayarımdaki harddiske baktım SATA yazıyor. Satılan SSD ler SATA3 v.s.
Bazı sitelerde SATA uyumlu anakarta SATA3 SSD takılır ama SATA hızında yani biraz daha yavaş çalışır yazmışlar. Emin olmadan SSD almak istemiyorum.
Bu konuda bilgisi tecrübesi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.

yeniliklere açık olmak lazım hocam al ssd yi dene memnun kalmayacağın bir nokta olacağını sanmıyorum. 250 gb da az değil. herşeyi biriktirmene gerek yok. işine yarayacak programlar en fazla 50 gb tutar gerisi depolama için yeter. uzun süredir linux mint kullanıyorum web programlama için vs. windowstayken bir program kuruyorsun 200-300 mb linuxta en fazla tutan 70-80 mb tutuyor. windowstan çok daha hızlı zamanla yavaşlama da olmuyor

Hocam i7 işlemci 8 GB ram ile ssd 128'lik bir harddiskim var. Windows 7 yüklemesinin tamamı 4:30 dakika sürdü. Çok fark eder. Ben Kingston SSD kullanıyorum. Memnunum.

dokmeefrail' Alıntı:
yeniliklere açık olmak lazım hocam al ssd yi dene memnun kalmayacağın bir nokta olacağını sanmıyorum. 250 gb da az değil. herşeyi biriktirmene gerek yok. işine yarayacak programlar en fazla 50 gb tutar gerisi depolama için yeter. uzun süredir linux mint kullanıyorum web programlama için vs. windowstayken bir program kuruyorsun 200-300 mb linuxta en fazla tutan 70-80 mb tutuyor. windowstan çok daha hızlı zamanla yavaşlama da olmuyor

mdonmez' Alıntı:
Hocam i7 işlemci 8 GB ram ile ssd 128'lik bir harddiskim var. Windows 7 yüklemesinin tamamı 4:30 dakika sürdü. Çok fark eder. Ben Kingston SSD kullanıyorum. Memnunum.

Arkadaşlar ben SSD almaya karar verdim zaten. Benim sorum SATA uyumlu anakarta SATA3 SSD takılırsa (yavaş da olsa)çalışır mı? Yoksa hiç mi çalışmaz. Çalıştığından emin olduktan sonra alacağım.

çepp' Alıntı:
dokmeefrail' Alıntı:

mdonmez' Alıntı:

Arkadaşlar ben SSD almaya karar verdim zaten. Benim sorum SATA uyumlu anakarta SATA3 SSD takılırsa (yavaş da olsa)çalışır mı? Yoksa hiç mi çalışmaz. Çalıştığından emin olduktan sonra alacağım.
Aktarım hızları farklı olduğundan anakartınızın desteklediği kadar aktarım yapar. Sata1 saniyede yaklaşık 150 mb aktarım yapıyor. Sata3 ise 600 mb. SSD testlerde saniyede 550 mb civarı aktarım yapabiliyor bunu benchmarkları mevcut. Anakartınız performans vermediğinden isterseniz m2 ssd alın bişey değişmeyecektir.

compteach06' Alıntı:
çepp' Alıntı:
dokmeefrail' Alıntı:

mdonmez' Alıntı:

Aktarım hızları farklı olduğundan anakartınızın desteklediği kadar aktarım yapar. Sata1 saniyede yaklaşık 150 mb aktarım yapıyor. Sata3 ise 600 mb. SSD testlerde saniyede 550 mb civarı aktarım yapabiliyor bunu benchmarkları mevcut. Anakartınız performans vermediğinden isterseniz m2 ssd alın bişey değişmeyecektir.

compteach06 hocam çok teşekkür ederim. SSD alırım uyumsuz olur çalışmaz diye tereddütte kalmıştım.

Geri