Kodla Büyü

conem

Aktif Üye
Bugünlerde çevremdeki kişiler bolca bilgisayarlarının eskidiği için yavaşladığından şikayet ediyorlar. Tabi tavsiye istiyorlar. Benim de ilk önerim ssd oluyor. Bildiğiniz üzere ssd ler hdd lere göre daha kısa ömürlü oluyorlar.
240, 480 GB lık ssd lerde uzun süre kullandığınız ve ya tavsiye ettiğiniz markalar nelerdir?
Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkürler

ssd ler daha kısa ömürlü olmuyorlar, bu çok bilinen bir yanlış maalesef.. 10 yıllık pcde kullandığım ocz marka ssd sağlam şekilde çalışıyor aktif olarak..
marka olarak sandisk, kingston, adata, western digital gibi bilinen markalara yönelin. james donkey, hi-level gibi markalara bulaşmayın, bozulursa veri kaybı yaşarsınız.
son teknolojiyle birlikte dram li ssdler var.. örneğin sandisk in plus ve nand diye 2 çeşidi mevcut.. plus versiyonlarda dram yok. o yüzden çok tavsiye edilmez..
ben her iki türü de kullandım.. gözle görülür bir fark yok bence.. belki video edit gibi işlerde fark yaratıyor olabilir..

rastgele erişim IOPS değerini baz alarak satın alın. Genelde sıralı erişim üzerinden okuma/yazma değerlerini paylaşıyorlar ona aldanmayın. Ben alırken araştırmalarım sonucu 2016 yılında f/p ürünü olarak samsung evo serisi almıştım. Çok memnunum. Şu an piyasa durumu nedir hangisi f/p dir bilemiyorum.

Son düzenleme:
james donkey 240 gb olanından iki tane var. 1 sene önce masaüstüne m2 aldım. incehesapta satılıyor genelde. 3 yıl birebir değişim garantisi de yazınca aldım. sadece oyun oynuyorum bir sıkıntı çıkarmayınca laptop'a 2,5" olanını aldım. bir sorun yaşamadım.

Samsung, Kingston, Sandisk markalarından, en az 480 GB olacak şekilde bütçenizin yeteceği herhangi birini alın. Başka markalarla kafanızı karıştırmayın.
Ömür konusuna da çok takmayın, yanlış anlaşılan bir konu olduğunu bilin.

Bugünlerde çevremdeki kişiler bolca bilgisayarlarının eskidiği için yavaşladığından şikayet ediyorlar. Tabi tavsiye istiyorlar. Benim de ilk önerim ssd oluyor. Bildiğiniz üzere ssd ler hdd lere göre daha kısa ömürlü oluyorlar.
240, 480 GB lık ssd lerde uzun süre kullandığınız ve ya tavsiye ettiğiniz markalar nelerdir?
Değerli fikirleriniz için şimdiden teşekkürler
Ben 6 sene kadar kullandım ssd yi kapasite yetmiyor diye sattım yenisini aldım. Satarken ssd sağlığa baktığımda %95 yazıyordu. Ha ne kadar güvenilir o yazılımlar bilemem ama gösterdiği oydu. Kingston aldım ikisini de. Sandisk aldık arkadaşa onun da güzeldi performansı.

Yaklaşık 6-7 senedir, laptopun garantisi biter bitmez samsungun evo serisi ssdsini taktım kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım.

Bir saat önce, bir hafta önce aldığım sandisk 240 gb sandiski kargoya tekrar verdim. Okuma yazma hızı belirtilen değerlerin yarısının altındaydı. Kronik sorunu olduğunu okudum, sipariş vermeden önce detaylı araştırmamıştım. Şimdi samsung evo siparişi verdim henüz gelmedi, deneyince yazarım yine ama yorumlar olumluydu, bilginize.

Bir saat önce, bir hafta önce aldığım sandisk 240 gb sandiski kargoya tekrar verdim. Okuma yazma hızı belirtilen değerlerin yarısının altındaydı. Kronik sorunu olduğunu okudum, sipariş vermeden önce detaylı araştırmamıştım. Şimdi samsung evo siparişi verdim henüz gelmedi, deneyince yazarım yine ama yorumlar olumluydu, bilginize.

Samsung evo fiyat farkı yüksek, mart ayında 150 liraya, 240 gb sandisk almıştım, çok memnunum, şu an 230 tl civarı, bu fiyata bu performans yeter diye düşünüyorum

james donkey 240 gb olanından iki tane var. 1 sene önce masaüstüne m2 aldım. incehesapta satılıyor genelde. 3 yıl birebir değişim garantisi de yazınca aldım. sadece oyun oynuyorum bir sıkıntı çıkarmayınca laptop'a 2,5" olanını aldım. bir sorun yaşamadım.
Hocam sorum şu . İnce bir notebook var elimizde HP . DVD writer yok . Ssd alıp hdd ile değiştirsem normal hdd yi yedek disk gibi bağlantı yapabilme imkanım var mı . DVD çıkarıp yapanlar olmuş ama DVD yerimiz yok ki

Hocam sorum şu . İnce bir notebook var elimizde HP . DVD writer yok . Ssd alıp hdd ile değiştirsem normal hdd yi yedek disk gibi bağlantı yapabilme imkanım var mı . DVD çıkarıp yapanlar olmuş ama DVD yerimiz yok ki
Taşınabilir HDD kutularindan alıp harici HDD olarak kullanabilirsiniz.

Arkadaşlar genelde amazon linklerini kullanmış. Buradan gelen ürünler + vergiye tabii değil mi?

Herkes verebileceği fiyata göre en iyi performansı elde etmeye çalışmalı.
Örneğin;
https://versus.com/tr/samsung-840-evo-250gb-vs-western-digital-blue-ssd-250gb
https://ssd.userbenchmark.com/Compare/SanDisk-SSD-Plus-240GB-vs-Samsung-860-Evo-250GB/m25612vs3949
https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsung-850-Evo-250GB-vs-HyperX-Fury-240GB/2977vsm13145
Fiyatlar(satışta bulunan önüme çıkan ilk siteden baktım):
samsung evo 860 250GB 372TL
WD blue 250GB 358 TL
sandisk ssd plus 243TL
hyperx fury 325TL
Fiyat farkına değer mi kararı verecek olan kişinin kendisidir. Yoksa eminim ki daha yeni hdd den ssd ye geçen birisi için hangisi alınırsa alınsın bilgisayarının performansının inanılmaz arttığına şahit olacak.

Geri