SSD tavsiyesi

Kodla Büyü

dokmeefrail

Süper Üye
Süper Üye
Hocalarım evde 2 tane laptop var.
1- Casper TW9 i7 işlemcili
2- Casper NB 15.6 i3 işlemcili
ikisinin de harddiskleri öldü sayılır. SSD takmak istiyorum. Hangisini tavsiye edersiniz.

Ben çok para vermek istemedim samsung evo gibi üst seviye disklere. Kingston a300 aldım 120gb. 4 yıl kadar kullandım. Yetmez oldu kingston a400 480 gb aldım. 2 yıldır kullanıyorum. Neticede samsung evo ile kingston a serisi arasındaki hız farkı bizim kullanımımızda afaki farka sebep olmayacak. O kadar paraya gerek yok diye düşündüm. İşimi aldığım disklerden ikisi de fazlasıyla gördü. Tabi tercih sizin. Bildiğim tek şey bilindik marka olarak kingston, SanDisk, western digital, samsung tercih ederdim. Diğer markalar belki iyidir ama güvenemiyorum.

Günlük kullanım için Sandisk, wd, crucial, Kingston yeterlidir. Üst seviyede performans gerektiren işlerle uğraşıyorsanız Samsung Evo tavsiye ederim. Kendime Sandisk almıştım. Sorunsuz kullanıyorum yıllardır.

Geçtiğimiz aylarda bende 500gb 870 evo aldım, Amazon Türkiye'den 500 Lira civarına. Şu an için oldukça memnunum.

Ben çok para vermek istemedim samsung evo gibi üst seviye disklere. Kingston a300 aldım 120gb. 4 yıl kadar kullandım. Yetmez oldu kingston a400 480 gb aldım. 2 yıldır kullanıyorum. Neticede samsung evo ile kingston a serisi arasındaki hız farkı bizim kullanımımızda afaki farka sebep olmayacak. O kadar paraya gerek yok diye düşündüm. İşimi aldığım disklerden ikisi de fazlasıyla gördü. Tabi tercih sizin. Bildiğim tek şey bilindik marka olarak kingston, SanDisk, western digital, samsung tercih ederdim. Diğer markalar belki iyidir ama güvenemiyorum.
kesinlikle ucuzsa kingston alın bende 4 yıl önce aldım v300 mü bişeydi 240gb hala canavar gibi çalışıyor, o 450 yazma hızı 550 yazma hızı onlara çok takılmayın

kesinlikle ucuzsa kingston alın bende 4 yıl önce aldım v300 mü bişeydi 240gb hala canavar gibi çalışıyor, o 450 yazma hızı 550 yazma hızı onlara çok takılmayın
Bende o şekilde düşündüm kingston aldım.

Kullanım yılını yanlış hesaplamışım; 120GB olan diski 2012 yada 2013 yılında aldım. 2008'e aldığım bilgisayara taktım. 2017 yılına kadar kullandım eski bilgisayarımda. 2017 yılında yeni bilgisayar aldım ve ona taktım direk. 3 yıl daha kullandım. 2020 yılında artık 120gb yetmemeye başlayınca 480Gb yine kingston aldım. 1 yıldır da onu kullanıyorum. 2020 şubatta aldım diski.

120GB'ı çıkartırken bir test edeyim dedim sağlık durumu %95 yazıyordu. Ha ne kadar güvenilir bu test programları o ayrı bir konu.

samsung evo en ıyısı pıyasanın...bende kucuk bır netbook var okadar para vermemek ıcın james donkey aldım fıyat olarak uygun hız konusunda da netbooku şahlandırdı 240gb 240 lıraya almsıtım bundan bır ay once....

Mesajınızdan sonra kontrol ettim 1 Mart 2021 de almışım fiyatı 539 liraymis 50 lirada Wordpuan vermiş, satıcı Amazon'un kendisiymis,
doğrudur. ben yalan söylüyorsunuz manasında demedim sakın yanlış anlamayın. kingston yada bilinen ve güvenilen herhangi bir ssd ile fiyat farkı çok değilse bende şahsen samsung'u tercih ederdim. onu demek istedim. Ben 480gb'lık kingstonu 369 tl'ye aldım. 27 Şubat 2020'de almışım. indirim vardı. Ürünleri sırladığımda en ucuz ve bildiğim marka kingston idi. Samsunglar ne kadar diye baktım 500'lere yakında o zaman. 400-420 tl civarında olsaydı mesela samsung, 30 ile 50 tl arasında farkı verirdim. onu demek istedim.

Şimdi kaça diye bakayım bir dedim; amazonda kendi satışında 639 tl. Epey kardasınız.
En ucuz fiyat akakçenin kendisinde 567tl + 14,90 kargo bedeli var.
Kingston ise en ucuz 488,45 kargo dahil yine akakçe'nin kendisinde.

arada 100tl gibi bir fark var.

Son düzenleme:
Bilindiği üzere SSD'lerde HDD'lerdeki gibi fiziksel bir mekanizma yok.

Araştırmadım. Üretimlerdeki çipleri filan da lider tedarikçi firmalardan alıp üretiyorlardır diye düşünüyorum. LG ve Samsung birçok TV, laptop üretcisine LCD ve LED ekran tedarik ediyor. Markaya bakıyorsunuz farklı.

Kısaca SSD'lerde mekanik bir parça olmadığı için özellikle bilinen markalar arasında fiyat dışında önemli bir fark olduğunu düşünmüyorym

SSD özelliklerinde hep sıralı okuma ve yazma hızları belirtiliyor. Bu hızlar kopyalama ve yapıştırma sırasında etkili oluyor. Ancak sistem çalışmasına doğrudan etki eden hız ise rastgele okuma yazma hızları oluyor. Ürün ilanlarında bu değerler de genellikle belirtilmiyor.
Epey.com sitesinde birçok ürün için rastgele okuma ve yazma hızlarına bakıp, karşılaştırma yaparak kararınızı verebilirsiniz.

Geri