SSD yi kendim takmak istiyorum

Kodla Büyü

jrerkan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar, iMac bilgisayarım için SSD alıp takmak istiyorum ;
Model late 2013, birçok video izledim takması bizler için çok zor değil diye düşünüyorum, ama bazı sorunlarım var;

1- Hangi marka/model SSD yi seçeceğime karar veremiyorum (250gb alacağım),
Herkes bi markanın sponsorluğunu almış onu övüyor doğru bilgiye ulaşmak zor oldu o nedenle sizlerden gerçek kullanıcı tecrübesine ihtiyacım var.

2- Kendim yapmak istediğimde, ekranı tekrar yapıştırmak için çift taraflı bir bant var ama internette güvenirliği belirsiz bu bantlar 120 liradan başlıyor. 300-400 lira ssd ye verip 120 lira yapışkana vermek bana koyuyor servise verip yaptırmaktan bir farkı kalmamış oluyor. Eğer tecrübesi olan varsa yapışkan tavsiyesi istiyorum.

iMac bilgisayar ve SSD tecrübesi olan arkadaşlardan gelecek her türlü bilgi tavsiye ve tecrübe paylaşımı için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
2. Soru için bir cevabım yok ancak SSD alacaksanız kesinlikle Samsung un Pro modellerini tercih edin. Çok pahalı geliyorsa Evo modellerine yönelebilirsiniz

iMac'in olduğuna göre hocam, para sizde bol demektir. Servise yaptırın. Hele de garantisi devam ediyorsa kesinlikle servise yaptırmalısınız. Öyle ekran açmak falan gerekiyorsa kesinlikle servise yaptırın. Sonra makine elinizde kalabilir.

2013 yazdığına göre garanti neyim kalmamıştır.

imac kullanmadım. Açmayı bilmiyorsanız, görüntü problemleri yaşayacağınız kesin. Tabletimde açtıktan sonra kapatırken bayaa zorlanmıştım.
resmi internette gördüm.

SSD'ye gelince; Bilgisayarlarımda kullanmak için Aliexpress'den 5 tane (aslında 3 tane lazımdı ancak ne olur olmaz diye 2 fazla almıştım) Aşağıdaki markaları şu an kullanıyorum. En iyisi derseniz 240 GB KingSpec, şu an oyun bilgisayarımda takılı. Ve diğerleri de tam kapasite dolmadıysa iyi, ancak doldukça yavaşlıyorlar, hatta %90'dan sonra Sata performansını bile aratıyorlar insana.
KingSpec
WEIJINTO
JASTER
SOMNAMBULIST

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    220.8 KB · Görüntüleme: 54
Mac miniye takamadım çünkü vidalara özel tornavida gerekti meydanda değildi.Servise 100 lira verdim SSD taktırdım.Sizinkinde ekran panel açılıyor herhalde.

Okulda kullandığım bilgisayara 120 GB WEIJINTO var. 1,5 yıl önce taktım PC uçmaya başladı ve hâlâ uçuyor. :)

Arkadaşlar, iMac bilgisayarım için SSD alıp takmak istiyorum ;
Model late 2013, birçok video izledim takması bizler için çok zor değil diye düşünüyorum, ama bazı sorunlarım var;

1- Hangi marka/model SSD yi seçeceğime karar veremiyorum (250gb alacağım),
Herkes bi markanın sponsorluğunu almış onu övüyor doğru bilgiye ulaşmak zor oldu o nedenle sizlerden gerçek kullanıcı tecrübesine ihtiyacım var.

2- Kendim yapmak istediğimde, ekranı tekrar yapıştırmak için çift taraflı bir bant var ama internette güvenirliği belirsiz bu bantlar 120 liradan başlıyor. 300-400 lira ssd ye verip 120 lira yapışkana vermek bana koyuyor servise verip yaptırmaktan bir farkı kalmamış oluyor. Eğer tecrübesi olan varsa yapışkan tavsiyesi istiyorum.

iMac bilgisayar ve SSD tecrübesi olan arkadaşlardan gelecek her türlü bilgi tavsiye ve tecrübe paylaşımı için teşekkür ederim.
1. Sorunun cevabı için benim 2. Ssd diskim ve ikisinde de Kingston kullandım. Memnunun. Geçen arkadaşımın bilgisayarına ssd aldık SanDisk marka performansı gayet iyi. Ben bu iki marka dışında samsung alırım şahsen ama pahalı onun diski.

2.ssd, bant ve ekran bağlantısını çözemedim. Belki de hiç imac kullanmadığım ve hatta hiç imac görmediğimdendir. :D

1. bilindik markalardan alın, western digital, sandisk, kingston, adata,samsung vb. kesnlikle hi-level, james donkey gibi marka ssd almayın..
2. videolarda imac lerin ekranının mıknatıslı olduğunu belirtiyor ve yapıştırıcı kullanmıyor.. yinede kullanmak isterseniz yapıştırıcı olarak b8000 yada t7000 kullanabilirsiniz. çift taraflı bant zamanla atar.
Aşağıdaki videolarla yapabilirsiniz.

bu arada korkmayın hocam.. korkarsanız yapamazsınız.. çok yavaş ve dikkatli bir şekilde yapabilirsiniz..

Rastgele Erişim iops değerlerine bakın. Genelde okuma yazma hızı yazıp geçiyorlar aldanmayın. Bir dönem f/p ürünü samsung Evo idi. Şu an bilmiyorum.

Bende aynı model iMac e SSD taktım 2015 yılında. Taktığım SSD samsung evo 850 250GB lık modeli idi. Takmadan önce yaptığım araştırmalarda iMac lere SSD takılınca fanın maksimum hızda çalışarak kendini korumaya aldığını okumuştum. Fakat ben taktığımda böyle bir sorunla karşılaşmadım ve i7 işlemcili 16Gb bellek, SSD li ve harici ekran kartına sahip dizüstü bilgisayarımla aynı performansta çalışmaya başladı. Fakat 1-2 seneden sonra fan ara ara en yüksek devirlerde çalışmaya başladı. Bunu da fan kontrol programları ile çözdüm. 3-4. senelerde artık fan kontrol programları da bir işe yaramadı. En son fan sesi SSD taktığımdan dolayı mı geliyor diye anlamak için ekranı söküp tekrar eski sabit diski takmayı düşündüm. Ekranı yapıştırmak için Tesa marka bayağı kuvvetli çift taraflı bant kullanmıştım. Bundan dolayı sökme denemelerinde ekranı çatlattım. Ekranın sökülecek gibi olmadığını anlayıp sökmekten vazgeçtim. sonrasında da bir arkadaşıma iMac i satıp elden çıkarttım. Ekran yapıştırmak için özel kenarlara uygun bant almanıza gerek yok. çok kuvvetli olmayan ince çift taraflı bant işinizi görecektir. bantın genişliğinden gelen fazlalıkları makasla kesip atabilirsiniz. Apple ın kullandığı yapıştırma bandı çok kuvvetli ve kalın değil. Ama ekranı sorunsuz bir şekilde tutuyor.

Hocam maalesef videoları çeken kişinin yaptığı iş pek profesyonel gelmedi bana, söktüğü yapışkanı kazıyıp yenisini bile takmadan kapattı. Zaten asıl sorun yapışkan bant meselesi benim için, çünki late 2013 imac te mıknatıs yok, düzgün yapıştırılmayan kişilerin ekran düşme tecübeleri bolca var yabancı forumlarda.

Rastgele Erişim iops değerlerine bakın. Genelde okuma yazma hızı yazıp geçiyorlar aldanmayın. Bir dönem f/p ürünü samsung Evo idi. Şu an bilmiyorum.
o konuyu araştırdım hocam haklısınız, benim araştırmalarım sonucunda bende de evo için fiyat/performans olduğu yönünde kanaat oluştu.

Bende aynı model iMac e SSD taktım 2015 yılında. Taktığım SSD samsung evo 850 250GB lık modeli idi. Takmadan önce yaptığım araştırmalarda iMac lere SSD takılınca fanın maksimum hızda çalışarak kendini korumaya aldığını okumuştum. Fakat ben taktığımda böyle bir sorunla karşılaşmadım ve i7 işlemcili 16Gb bellek, SSD li ve harici ekran kartına sahip dizüstü bilgisayarımla aynı performansta çalışmaya başladı. Fakat 1-2 seneden sonra fan ara ara en yüksek devirlerde çalışmaya başladı. Bunu da fan kontrol programları ile çözdüm. 3-4. senelerde artık fan kontrol programları da bir işe yaramadı. En son fan sesi SSD taktığımdan dolayı mı geliyor diye anlamak için ekranı söküp tekrar eski sabit diski takmayı düşündüm. Ekranı yapıştırmak için Tesa marka bayağı kuvvetli çift taraflı bant kullanmıştım. Bundan dolayı sökme denemelerinde ekranı çatlattım. Ekranın sökülecek gibi olmadığını anlayıp sökmekten vazgeçtim. sonrasında da bir arkadaşıma iMac i satıp elden çıkarttım. Ekran yapıştırmak için özel kenarlara uygun bant almanıza gerek yok. çok kuvvetli olmayan ince çift taraflı bant işinizi görecektir. bantın genişliğinden gelen fazlalıkları makasla kesip atabilirsiniz. Apple ın kullandığı yapıştırma bandı çok kuvvetli ve kalın değil. Ama ekranı sorunsuz bir şekilde tutuyor.
Hocam bu tesa bant kalın köpüklü müydü? ve ne kadar süre kullandınız ekran düşmeden?

İnce köpüklü. Ekran düşmesi olmadı. O kadar kuvvetliydi ki sökemedim. Sökerken ekranı çatlattım.

Geri