Step Motor ile Otomatik Perde Projesi

Kodla Büyü

alibaba37

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar;
Step motor ve LDR kullanarak karanlıkta kapanan aydnlıkta açılan otomatik bir perde sistemi yapmak istiyorum. Daha önce yapan arkadaş var mı ? Malzemeler ne lazım? Ya da step motor dışında başka yöntemle yapabilir miyim? Daha önce hiç kullanmadım step motor o yüzden kafam karışık. Deneyimli arkadaşlardan değerli görüşlerini beklyiroum...

Ben yapmıştım daha önce.
Step motor kullandım.
Küçük rulmanlarla bir mili bir eksende sabitledim.
Perdenin kapanış ve açılış noktlarini birer sensorle (reedrole) ile belirtmiştim

Öğretmenim ben 360 derece sürekli dönebilen bir servo motor ile yaptım ve servo motorun ucuna bir kurşun kalem tutturdum buna da perdeyi tutturdum LDR sensörden gelen veriye göre motoru perdemin uzunluğuna göre çalıştırma süresi verdim böylece perde toplandı ve gene LDR den gelen veriye göre ters yönde çalıştırarak perdeyi kapatmayı yaptırmıştım. Fakat perdenin alt ucuna da bir kalem tutturdum ki perde terse dönerken ağırlık yapıp aşağıya çeksin diye. Kod olarak soruyorsanız şöyle yazayım:

#include <Servo.h>
int LDR = A0;
int perdedurumu = 0;
// perdedurumu 0 ise kapalı , 1 ise açık.
Servo perde;

void setup(){
pinMode(LDR,INPUT);
perde.attach(9);
}

void loop(){
int isikdegeri = analogRead(LDR);

if(isikdegeri>referansdegeriniz and perdedurumu ==0){
perde.write(180);
//perde açılıyor
delay(2000);
// 2 sn sürecek açılması sizin perdenizin uzunluğuna göre değişir bu değer
//360 derece dönebilen servolarda servoyu durduran açı değeri 90 derecedir fakat bu servodan servoya farkedebilmektedir. bu açıyı deneyerek bulmalısınız.
perde.write(90);
//perdeyi durdurduk
perdedurumu = 1;
// perde durumunu açık yaptık ki sürekli açmaya uğraşmasın.
}else if(isikdegeri<referansdegeriniz and perdedurumu==1){
perde.write(0);
//perde kapanıyor
delay(2000);
perde.write(90);
perdedurumu=0;
}

}​

Öğretmenim ben 360 derece sürekli dönebilen bir servo motor ile yaptım ve servo muhafaza ucuna bir kurşun kalem tutturdum buna da perdeyi tutturdum LDR sensörden gelen veriye göre motor perdemin uzatmaya göre çalıştırma süresini öylesine perde tuttum ve gen LDR den gelen veriye göre ters çıkış çalıştırarak perdeyi kapatmayı yaptırmıştım. Ama perdenin alt ucuna da bir kalem tutturdum ki perde terse dönerken ağırlığını aşağıya çeksin diye. Kod olarak tahmin ediyorsanız şöyle yazayım:

#include <Servo.h>​
int LDR = A0;​
int perdedurumu = 0;​
// perdedurumu 0 ise kapalı , 1 ise açık.​
Servo perde;​
geçersiz kurulum () {​
pinMode(LDR,GİRİŞ);​
perde.attach(9);​
}​
boşluk döngüsü () {​
int ışık değeri = analogRead(LDR);​
if(ışıkdegeri>referansdegeriniz ve perdedurumu ==0){​
perde.write(180);​
//perde açılıyor​
gecikme(2000);​
// 2 saniyenin açılması sizin perdenizin uzunluğuna göre mimarilere göre bu değer​
//360 derece dönebilen servolarda servoyu durduran açı değeri 90 derecedir ama bu servodan servoya farkedebilmektedir. bu açıyı deneyerek bulmalısınız.​
perde.write(90);​
//perdeyi durdurduk​
perdedurumu = 1;​
// perdeyi açık yaptığımız ki sürekli çalıştırma uğraşmasın.​
}else if(ışıkdegeri<referansdegeriniz ve perdedurumu==1){​
perde.write(0);​
//perde kapanıyor​
gecikme(2000);​
perde.write(90);​
perdedurumu=0;​
}​
}​
hocam daha ayrıntılı anlatabilirmisiniz devre şeması ve kullanılan parçalar adım adım anlatabilirmisiniz rica etsem

Geri