Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Süpürge Otu (Funda Bitkisi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydala

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında Pcustası tarafından paylaşıldı.


 1. Pcustası

  Pcustası Site Gezgini

  Kayıt:
  28 Kasım 2016
  Mesajlar:
  43
  Beğeni:
  3
  Süpürge otu veya diğer adıyla funda bitkisi hem insan sağlığına sağladığı faydaları hem de ticari anlamda kullanımı ile popüler bir bitkidir. Bitkinin pembe çiçekleri şifa niyetine kullanılırken, çalı formuyla süpürge ve sepet yapılmaktadır. Bilgihanem.com okurları için hazırlanan bu yazıda, süpürge otu ya da funda bitkisinin mucizevi faydalarını öğreneceksiniz.

  [​IMG]

  Yaz ya da kış mevsimi fark etmeksizin yeşil kalabilen süpürge otu, alçak boylu çalı görünümlü bitkilerden biridir. Verimsiz olan alanlarda daha sık karşılaşılan süpürge otunun en sık görüldüğü yer, anavatanı Avrupa’dır. Yetiştirilmesi için özel bir çaba gerektirmeyen bitkinin ekonomik değeri ise oldukça yüksektir. Bilhassa sepet ve süpürge yapımında kullanılan ot, adını da bu kullanımından almıştır. Birçok hastalığa şifa olarak kullanılan süpürge otu asırlardır yerel halk tarafından bilinen bir bitkidir.

  Özellikle kan temizleme özelliği nedeniyle tıp dünyasında da adını duyuran bitki, araştırmalar sonucunda birkaç ilaç içeriğinde de yerini almıştır. Süpürge otu, cilt yaralarından boşaltım sistemine kadar insan bünyesine fayda sağlayan bir bitkidir.

  Bunun yanında her bitkide olduğu gibi süpürge otunda da aşırıya kaçılması durumunda yan etkiler mevcuttur. Avrupa’da yetiştiği gibi Türkiye’de de yetişme alanlarına sahip olan bitki, kolayca bulunabilecek bolluğa sahiptir.

  Süpürge Otu (Funda Bitkisi) Nedir?

  [​IMG]

  Fundagiller familyasından olan süpürge otu, halk arasında funda bitkisi veya funda çiçeği olarak da bilinmektedir. Süpürge otu, yaz kış yeşil kalma özelliğine sahip pembe çiçek açan bir bitkidir. Gölgede yetiştiğinde 1 metreye kadar uzasa da güneşin gördüğü alanlarda boyu 30-35 cm’yi geçmez. Özellikle sonbahar döneminde çiçeklenen bitki, bu mevsimde çan şeklini andıran pembe çiçeklerle bezenir. Latince ismi Calluna vulgaris olan süpürge otu, ağaçların sık olduğu yerlerde yabani olarak ortaya çıkar. Herhangi bir şarta ihtiyacı yoktur fakat serin havalarda daha sık görüldüğü bilinmektedir.

  Anavatanı Avrupa olsa da Asya ve Amerika’da da sıkça görülen süpürge otu, kolay yetişme şartlarına sahip olduğu için hemen her yerde ortaya çıkabilmektedir. Yetişmesi için herhangi bir şart olmaması, kişiler tarafından yetiştirilmesini kolaylaştırmaktadır. Genellikle kumlu, ağaçlıklı alanlarda kendiliğinden ortaya çıkan bitki, karanlık bölgelerde daha uzun boylu olmaktadır. Türkiye’de Batı Anadolu ve Trakya civarında görülen süpürge otu, buralarda sıkça bulunduğu için ihtiyaçlara yetmektedir. Kumlu ve çakıllı bölgeleri seven süpürge otu, sulak ya da kurak alan ayırt etmez.

  Süpürge Otu Ticari Alanda Nasıl Kullanılır?

  [​IMG]

  Süpürge otunun iki kullanım şekli bulunmaktadır. Birincisi ekonomik kullanım diğeri fizyolojik kullanım. Ekonomik kullanım için tercih edilen süpürge otu, yeterli büyüklüğe eriştiğinde topraktan ayrılır. Daha sonra tek tek temizlenerek kurumaya bırakılır. Yeterince kuruduğunda bir araya getirilerek süpürge olarak kullanılır.

  Süpürge otunun bir diğer kullanım alanı sepet yapımıdır. Özellikle Asya’da birbirinden farklı sepetler için kullanılan süpürge otu aynı zamanda el ile yapıldığı için pahalı fiyatlara satılmaktadır. Süpürge otunun tohumlarının kuş yemi olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Kurutulan tohumlar, kuş yemlerinin arasına karıştırılarak kuşların besinleri olabilmektedir.

  Süpürge Otu Sağlık Alanında Nasıl Kullanılır?

  [​IMG]

  Cildinizde herhangi bir sorun varsa özellikle kurdeşen yani ürtiker sorunu yaşıyorsanız süpürge otu yardımcı olacaktır. Süpürge otunun tohumunu, iyice ezdikten sonra sabah akşam 2 kez bir bardak su ile birlikte tüketin. Cilt sorunları için direkt tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır. Uzun süre kullandıktan sonra cilt sorunlarınızın tamamına iyi geldiğini görebilirsiniz. Süpürge otunu kaynama ve demleme usulü tükettiğinizde boşaltım sisteminizden kan dolaşımınıza kadar her sıkıntınıza çözüm olacağına emin olabilirsiniz. Ayrıca bir çay kaşığı zeytinyağı ile toz haline getirilmiş süpürge otunu harmanlayıp merhem halinde de kullanabilirsiniz. Yaralarınızın daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

  Süpürge Otunun Faydaları Nelerdir?

  [​IMG]

  *Mevsimsel nedenlerden oluşan grip ya da nezle hastalıklarına şifa olan süpürge otu, hızla terleterek hastalıktan kurtulmanızı sağlamaktadır. Bunun yanında terletmeye bağlı olarak ateş düşmesine de katkısı bulunmaktadır.
  *Doğum sancısı çeken kişilerin sancılarını hafifleten süpürge otu, doğumu kolaylaştırır. Bunun yanında rahim iltihabı ya da vajinal akıntıya da çözüm olarak tüketilebilir.
  *Kasların çalışma düzenini dengede tutan bitki, hareket kolaylığı sağlamaktadır.
  *Damar genişliğini destekler ve kalbin daha rahat çalışmasını sağlar.
  *İdrar yolu enfeksiyonu olan kişiler için alternatif tedavi seçeneklerinden biri de süpürge otudur. Süpürge otu uzun yıllardır idrar sökücü olarak bilinmektedir. Bu nedenle idrar yapamama, enfeksiyondan dolayı ağrı ve sancı çekme sorunlarına süpürge otu iyi gelecektir.
  *Böbrek taşı problemlerine iyi gelen süpürge otu, düzenli kullanıldığında taşın düşmesini sağlamaktadır. Ayrıca ishal sorununa önlem almak isteyenler için de süpürge otu önerilmektedir.
  *Gut hastalığında tedaviye yardımcı olur. Gut hastalığı hakkında bilgi almak için tıklayın.
  *Prostat sorunlarına iyi geldiğinden, doktor kontrolünde prostat kanseri tedavisi esnasında kullanılabilir. Prostat kanseri hakkında bilgi almak için tıklayın.
  *Bel soğukluğu hastalığına iyi gelir, cinsel gücü artırır. Bel soğukluğu hastalığını öğrenmek isteyenleri buraya alalım.
  *Bir cilt hastalığı olan gül hastalığının tedavisinde yardımcıdır.

  Süpürge Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

  [​IMG]

  Belli başlı olumsuz etkisi bulunmayan süpürge otunun uzun süreli kullanımlarda tansiyon düşüklüğüne neden olduğu bilinmektedir. Kan dolaşımını hızlandırması sebebiyle tansiyonu dengesizleştiren ot, birkaç aydan fazla tüketilmemelidir. Gün içinde çay ya da su ile beraber tüketilen süpürge otunun iki fincandan fazla içilmemesi gerekmektedir. Boşaltım sisteminizde sancı ve gereğinden fazla su kaybına neden olma ihtimali bulunabilir. Süpürge otunu karnınız çok açken kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bağırsaklarınızın çalışma hızını artıran bitki, çok fazla kullanıldığında kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Kasım 2018
 2. aekoydemir

  aekoydemir Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Şubat 2017
  Mesajlar:
  336
  Beğeni:
  93
  Geçen sene annemde kurdeşen çıktı. Bütün vücudu şişti. Boğazı bile şişti, nefes alamadı. Ölümden döndü yani. Bastılar kortizonu. Biraz rahatladı, sonra geriledi ama baya iz kaldı vücudunda kahverengi. Şansa bakın ki 2 ay sonra bende de oldu, bunun kürünü yaptım ve geçti. Sadece yanağımda ufak bi leke kaldı. Yine de bu tarz bitkileri kullanırken dikkatli olmak lazım.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal