sürekli çalışan fan (5 adet pc' de)

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar pc hediye edildi 5 adet okula.
5 tanesi de aynı davranışı sergiliyor.
i5 işlemci 4gb ddr4 ram, ssd harddisk olan bir anakarta sahip. (YENİ NESİL yani)
kasasında sadece pro yazıyor ki. toplama olduğu bariz belli.

arkadaşlar pc yi uykuya alınca dahi pc de fan çalışıyor.
yanlış ne yapılmış olabilirler toplarken.

Yardım lütfen.

Sn Hocam bahsini ettiğiniz fanın CPU fanı olduğunu düşünerek aşağıdaki bilgileri paylaşıyorum.
Fan Cpu yu soğutmaya çalışıyor. Demekki CPU ısısı normal değerlerin üzerinde seyrediyor.
- core temp ve cpu z programlarını indirerek bilgisayara kurunuz.
-core temp ile cpu nun cekirdek ısıları orada belirecektir
-aynı anda cpu z programını da çalıştırın ve bench sekmesinden tüm çekirdekleri işaretleyerek stress cpu yapın
core temp size ısı davranışını gösterecektir. oradaki parametreler aniden yükseliyor ve cpu sınır değerlere ulaşıyor
kırmızıya dönüşüyor fan ise son nefesine kadar çalışıyor ise.
*****cpu soğutmada kesin hata var.
cpu ve soğutma bloğu arasındaki termal macunu kontrol etmeniz gerekir. bloğun vidalarını yada tutturucularının gevşek olup olmadığına bakınız.
kaliteli bir macun actric mx2 mx4 cool master ile macun yenilemesi yapınız.
bunları yaptığınız halde düzelme yoksa .......cpu nun kendisi , power supply ,, anakart besleme kondansatörleri kontrol edilmeli

yok eğer core temp programında ısı değerleri normal olduğu halde fan gereksiz yada aşırı çalışıyorsa
bios programında fan çalışması user tanımlı olabilir.
overclock yapılmış olabilir fan her daim dönsün ayarlanmış olabilir vesaire.... biosu kontrol ediniz.. fabrika değerlerine almanız faydalı olabilir.
PC lerin beşininde aynı davranışı sergiliyor olması
bu konfigurasyonda fanların standbyde bile çalıştırılıyor olarak ayarlı olması ihtimalini de göz ardı etmememizi düşündürüyor.
daha fazlası için görmek lazım.

kolay gelsin

Son düzenleme:
Sn Hocam bahsini ettiğiniz fanın CPU fanı olduğunu düşünerek aşağıdaki bilgileri paylaşıyorum.
Fan Cpu yu soğutmaya çalışıyor. Demekki CPU ısısı normal değerlerin üzerinde seyrediyor.
- core temp ve cpu z programlarını indirerek bilgisayara kurunuz.
-core temp ile cpu nun cekirdek ısıları orada belirecektir
-aynı anda cpu z programını da çalıştırın ve bench sekmesinden tüm çekirdekleri işaretleyerek stress cpu yapın
core temp size ısı davranışını gösterecektir. oradaki parametreler aniden yükseliyor ve cpu sınır değerlere ulaşıyor
kırmızıya dönüşüyor fan ise son nefesine kadar çalışıyor ise.
*****cpu soğutmada kesin hata var.
cpu ve soğutma bloğu arasındaki termal macunu kontrol etmeniz gerekir. bloğun vidalarını yada tutturucularının gevşek olup olmadığına bakınız.
kaliteli bir macun actric mx2 mx4 cool master ile macun yenilemesi yapınız.
bunları yaptığınız halde düzelme yoksa .......cpu nun kendisi , power supply ,, anakart besleme kondansatörleri kontrol edilmeli

yok eğer core temp programında ısı değerleri normal olduğu halde fan gereksiz yada aşırı çalışıyorsa
bios programında fan çalışması user tanımlı olabilir.
overclock yapılmış olabilir fan her daim dönsün ayarlanmış olabilir vesaire.... biosu kontrol ediniz.. fabrika değerlerine almanız faydalı olabilir.
PC lerin beşininde aynı davranışı sergiliyor olması
bu konfigurasyonda fanların standbyde bile çalıştırılıyor olarak ayarlı olması ihtimalini de göz ardı etmememizi düşündürüyor.
daha fazlası için görmek lazım.

kolay gelsin
Evet hocam. öncelikle bu fanın cpu fanı mı yoksa power supply fanı mı olduğnu tespit etmem gerek onu anladım. daha sonra yapılacak ilk iş sanırım bios kontrolü yapmak. daha sonra da eğer cpu fanı ise cpuz tarzı programlarla inceleme yapmak. Yol gösterdiğiniz için teşekkür ederim hocam.

Bazen anakartların özelliklerinden kaynaklanıyor. Benim geçmişte asus p5gd1pro anakartım vardı p4 uyumlu. Bahsettiğiniz durum oluyordu. Yani uykuya geçince hddler duruyordu çünkü devir sesi kesiliyordu ama kasa fanları çalışmaya devam ediyordu bir türlü engelleyemedim. Birgün firmanın yazılımıyla son sürüm biosa update ettim. Ondada hata olmamasına rağmen sistem açılmadı asusa göndermiştim. bir alt seviye biosu yükleyip geri göndermişler.
Özetle mümkünse biosta fan ayarlarını kontrol edin O dönemlerde yeteri kadar fan ayarı seçeneği yoktu.
İşlemci ısısıyla ilgili durum olsaydı sistem kendisini kapatırdı arkadaşlar. Doğrudan işlemci ile ilgili olmayabilir. Isıyla ilgili olsa CPU soğuduğunda kapanıyor olması gerekmez miydi o zaman?
Fan kontrolcü sistem uykuya geçtiğinde elektriği kesmesi lazım kesmiyorsa biostaki onunla ilgili seçeneklere bakmak gerek.

Son düzenleme:
Muhtemelen işletim sistemi - donanım - sürücü uyumsuzluğu

Bazen anakartların özelliklerinden kaynaklanıyor. Benim geçmişte asus p5gd1pro anakartım vardı p4 uyumlu. Bahsettiğiniz durum oluyordu. Yani uykuya geçince hddler duruyordu çünkü devir sesi kesiliyordu ama kasa fanları çalışmaya devam ediyordu bir türlü engelleyemedim. Birgün firmanın yazılımıyla son sürüm biosa update ettim. Ondada hata olmamasına rağmen sistem açılmadı asusa göndermiştim. bir alt seviye biosu yükleyip geri göndermişler.
Özetle mümkünse biosta fan ayarlarını kontrol edin O dönemlerde yeteri kadar fan ayarı seçeneği yoktu.
İşlemci ısısıyla ilgili durum olsaydı sistem kendisini kapatırdı arkadaşlar. Doğrudan işlemci ile ilgili olmayabilir. Isıyla ilgili olsa CPU soğuduğunda kapanıyor olması gerekmez miydi o zaman?
Fan kontrolcü sistem uykuya geçtiğinde elektriği kesmesi lazım kesmiyorsa biostaki onunla ilgili seçeneklere bakmak gerek.
Ortada sadece dönen fan ve 5 PC bilgisi var. Kesin konuşmak için daha fazla Done lazım . Ben sadece bir açıdan genel paylaşım yaptım. :)

Problem yok hocam sizinki de bir yaklaşım. Ben yaşayan birisi olarak yazdım. I5 işlemcili bir sistemin bios seçeneklerinde vardır illaki fazladan seçenek. q fan / Smart fan control vb isimlerle .

Evet hocalarım. Bugün full dersim olduğu için hemen bir ara baktım pc nin cpu mu yoksa powersupply fanı mı dönüyor diye. İkisi de dönüyor. Uyku tıkladığım anda. monitör kapanıyor. Ancak pc uyuyor mu emin değilim inanın. bu esnada cpu ve power fanı hiç durmadan dönüyor. Pc nin önündeki ışık ise hiç sönmüyor. Hani ben yanar söner diye düşünmüştüm. Aynı zamanda bios ayarlarını default yaptım. Ama bişey değişmedi.

Hocam bilgisayar uyku moduna geçmiyor demekki. işletim sistemini belirtmemişsiniz ama pc nin birine Win 10 kurup deneme yapabilirsiniz. Bir de bios güncellemesi varsa onu deneyin.

Hocam bilgisayar uyku moduna geçmiyor demekki. işletim sistemini belirtmemişsiniz ama pc nin birine Win 10 kurup deneme yapabilirsiniz. Bir de bios güncellemesi varsa onu deneyin.
Windows 7 64 ültimate hocam . Acayip bi anakart zaten Üzerinde seri numara bile yazmıyor anakartın. Yazsa biosu güncellemeyi denerim. Aynı zamanda everest gibi programlar da anakart modelini bulamadı.

Geri