switch ışıkları sürekli yanıp sönüyor

Kodla Büyü

gokmer29

Aktif Üye
arkadaşlar labaratuarda 24 port surecom switch var. ışıkları sürekli yanıp sönüyor. daha öncede olmuştu,kapatıp tekrar açtım ve kablolarını tek tek söküp tekrar taktım,çalıştı. ama bu sefer çalışmadı. sorunu bilen ya da önerisi olan var mı?

benim başıma da gelmişti bir seferinde öğrencinin biri kablonun iki ucunu da girişe takmıştı bir kontrol edin kabloların takıldığı girişleri

Yedek bir swicht buldum depo da . Onu takınca sorun düzeldi. Belli bir süre sonra eski switch i takıp tekrar denem yapacağım . bakalım neler olacak

Effective61' Alıntı:
Yedek bir swicht buldum depo da . Onu takınca sorun düzeldi. Belli bir süre sonra eski switch i takıp tekrar denem yapacağım . bakalım neler olacak
şu duruma göre switch mefta gibi gözüküyor ama inşallah statik elektriklenmeden kaynaklanmıştır.

Daha önce başımıza gelen problemden yola çıkarak şöyle söyleyeyim hocam ağda muhtemelen çakışma olduğu için kilitlenme yaşanıyordur.günümüzde tree(ağaç) topolojisini kullanmaktayız.Bu yüzden aynı switche iki yerden kablo çekilince döngü oluştuğu için kilitlenme yaşanıyor olabilir.

Ekli dosyalar

• döngü.jpg
    döngü.jpg
    14.9 KB · Görüntüleme: 3,333
aysehos' Alıntı:
Daha önce başımıza gelen problemden yola çıkarak şöyle söyleyeyim hocam ağda muhtemelen çakışma olduğu için kilitlenme yaşanıyordur.günümüzde tree(ağaç) topolojisini kullanmaktayız.Bu yüzden aynı switche iki yerden kablo çekilince döngü oluştuğu için kilitlenme yaşanıyor olabilir.

Dediğinize bakacağımm ama sanırım switch kaynaklı bri sorun gibi. Eski bir switch taktım, kabloları bağladım hepsi normal olarak şu an çalışıyor. Eski switch biraz dinlensin sonra tekrar bir deneme yapacağım

monerello' Alıntı:
Effective61' Alıntı:
şu duruma göre switch mefta gibi gözüküyor ama inşallah statik elektriklenmeden kaynaklanmıştır.

İnş temennim o bakalım ne çıkacak. Ama bana göre de mefta gibi. Bir kaç saat sonra anlarız artık :))

evet switch i tekrar taktığımda gene ışıkların yanıp söndüğünü gördüm. Tamir olur mu ? yoksa yapacak bri şey yok mu? Gerçi içini açıp bakmakta istiyorum :))

Valla olabileceğini çok sanmıyorum.Geçen bizim bir kaç switch yanmıştı.Tknik servis tamirini yapamıyoruz deyince 8 portlu bir switchdi yenisini aldık bizde .Belki de satmak için yapmış olabilirler:)

Arkadaşlar bu sorun bende de var. 24 portlu switch. 2 tane kabloda sorun var. Onları takınca switch in bütün ışıkları yanıp sönüyor.
Bu kablolar switch ten çıkıp doğrundan bilgisayarlara gidiyor. Tekrar bir switch e de uğramıyorlar.
Çözüm önerisi olan var mı ?

pasha16' Alıntı:
Arkadaşlar bu sorun bende de var. 24 portlu switch. 2 tane kabloda sorun var. Onları takınca switch in bütün ışıkları yanıp sönüyor.
Bu kablolar switch ten çıkıp doğrundan bilgisayarlara gidiyor. Tekrar bir switch e de uğramıyorlar.
Çözüm önerisi olan var mı ?
Kabloların uçlarını bir değiştirin ama öncesinde bilgisayarları bir virüs testinden ya da ağı meşgul edebilecek zararlı program testinden geçirin.

Bilgisayarda sorun olabileceği aklıma geldi. Bende o kabloya kendi laptop u mu bağladım ama yine sorun değişmedi.

Ayrıca ağda şöyle garip bir sorun da var. Okulda 2 tane hat var biri meb diğeri harici hat. Harici hat üzerinde çalışıyorum ancak ne olduysa bugün facebook youtube gibi sitelere girerken Meb in erişim engeli yazısı çıkıyor :) halbuki meb modemi 3. katta harici hat zemin katta alakaları yok. ama ne oluyor anlamadım :) Hatta sorun var diye ttnet' ten yardım istedik onlar mı karıştırdı ne yaptı..

switch'e giren kablolardan birindedir sorun kesin. Sadece birer birer sökerek, hangi kablo sürekli yanıp-sönmeyi durduruyor görebilirsin. Yanıp-sönme durduğu zaman söktüğün kablo arızalıdır.
YA DA yukarıda söylendiği gibi kabloların iki ucu aynı switch'e bağlanmıştır.

bir ağ kablosunun bir ucu
switch e giden bir girişe
diğeri ise bilgisayara takılır normalde
yanlışlıkla, bir ucu switch e giden bir girişe
diğer ucu da switch e giden başka bir girişe
takıldığında kısa devre gibi bir şey oluyor sanırım.
ben o kabloyu söktüğümde sorun düzelmişti inşaAllah.

1 kullanmış olduğun swtch in markası önemli.
2 switch kilitlenmiş olabilir.güç kablosu çıkart biraz bekle sonra takıp yeniden çalıştır.
3 tüm kabloları sök boştaykende aynısını yapıyorsa switch resetlemeyi dene .boştayken normal çalışıyorsa kabloları tek tek biraz bekleyerek tak.

Arkadaşlar sorunu çözdüm. Aynı durumu yaşayan olursa diye burada paylaşıyorum;
İlk önce modeme doğrudan bağlandım. Sıkıntısız bir şekilde bağlandı.
Sonra switch teki bütün kabloları çıkardım. Modemden gelen kabloyu taktıntan sorna sırayla kabloları takıp kontrol ettim.
Üst katta küçük bir switch daha var. 1 gün önce hatta sorun olunca ona meb hattını takmışlar geçici olarak. Sanırım orada switch kafayı yedi :)
Şuan hepsi sorunsuz çalışıyor.
Ancak şu durum devam ediyor;
switch 24 lük ama 10 tane kablo takabiliyorum. 11. kabloyu takınca switch in bütün ışıkları yanmaya başlıyor. Acaba bir bilgisayardan dolayı döngüye mı giriyor diye düşündüm ama hangi kabloyu çıkartırsam çıkartayım düzeliyor. O 11. kabloyu bir türlü kabul etmiyor. Önerisi olan varsa sevinirim.

benim de aynı problemim var. tp link 24 portlu bir switch var labda. 1-2 gün sonra bütün ışıklar yanıp sönüyor sonra kabloların hepsini çıkarıp tek tek takıyorum,düzeliyor.Ertesi gün aynı problem. kabloları takıp çıkarmaktan gına geldi. switch arızalı mı sizce?

Benim başıma da gelmişti. İçini açıp kontrol ettiğimde kondansatörlerden birinin şiştiğini gördüm. Şişen kondansatörü yenisiyle değiştirdikten sonra sorun halloldu.

Benim başıma da gelmişti. İçini açıp kontrol ettiğimde kondansatörlerden birinin şiştiğini gördüm. Şişen kondansatörü yenisiyle değiştirdikten sonra sorun halloldu.

+1

Hem BT sınıfındaki 24 portlu TPLink Switch de hem de evde kullandığım TPLink modemde aynı şekilde halloldu.

Geri