Tablet PC Şov mu??gerçekten yararlı mı??? OBJEKTİF yorumlar.

Kodla Büyü

spider23

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar bu konuda ki objektif görüşleriniz nelerdir_?7-8 milyar dolarlık bu proje gerçekten yarar sağlayacak mı??yoksa bu paralar çar çur mu edilecek;yok yere boş umutlar pompalanıp göz mü boyanacak???
bana kalırsa bu para eğitimin kalitesinin arttırılması için altyapının daha iyi hale getirilmesi için ;hatta öğretmenlere bizlere kendimizi geliştirmek için alacağımız seminer-kurs gibi faaliyetlere ve yeni okullar-tesisler yapmak için harcanmalı;
sonuçta bu tabletlerin ömrü ne kadar olacak??bu verilen paralar 3-4 yıl sonra tamamen eskiyip terkedilecek ölü doğacxak bir teknolojiye yatırım yapmak olmayacak mı??yoksa her 3-4 yılda bir bu kadar para harcanıp tabletler mi yenilenecek???
ayrıca ders tahta da - projeksiyon da anlatılır bugün dünyanın en saygın en iyi üniversitelerinde dahi en karmaşık dersler projeksiyon-tepegöz kara tahta üçlüsüyle anlatılmıyor mu??ve bu tablet pc-eğitimde teknolojinin yaygınlaşması entegrasyonu ile ilgili hangi veriler var elimizde??somut olarak-bilimsel olarak ne katkı sağlayacak belli mi??
sonuç bu kadar yatırıma paraya yazık günah değil mi??

AKILLI TAHTA VE ÇOK FONKSİYONLU yazıcıların okullara verilecek olması olumlu ancak TABLET sağlık açısından olumsuz,teknik destek ve kaybetme gibi sorunları olacak ayrıca.....TABLET verilmezse onun yerine en az 5 milyon TL den 700-800 OKUL yapılabilir...

Cemal TANER' Alıntı:
EVRENSEL HİZMET FONU
bunu daha öncede yazdınız okudum.

ama deprem paralarının duble yol yapıldığı
bir ülkede fonun adı ve amacı ne olursa olsun
bir yol bulunur bence.

Eskiden di o. Fonların amacı dışında kullanılmayacağına dair kanun çıktı.
Ve bu fon Türkiyeye has bir şey değil. Global bir şey. ama yanlış anlaşılmasın her ülke kendi topladığı vergilerle oluşan bu fonu kendi ülkesinde amacına uygun harcamakla mükellef. O yüzden sağlam temeli olan eleştiriler getirirsek daha mantıklı olacak. Kızan çok ama yine dicem yoksa kahvena muhabbetinden öteye gitmiyor burda yazılanlar sonra da bakan neden böyle diyor diyoruz. Böyle başa böyle tıraş diye bir ata sözü vardır.

konu fon olayı değil;sonuçta böyle bir gelir var fondna vs..den gelen ama biz bunu bu tablet olayı ile değerlendirerek ne kadar doğru bir iş yapıyoruz???bu kaynağı-fonu daha doğru bir şekilde değerlendiremezmiydi meb-başbakahükümet.???öğrencilere tablet oyuncaklar dağıtıp;buna milyar dolarlar vermek ne GETİRECEK???ne kazandıracak???somut oalrak var mı veriler???yada bu paraya değecek mi sağlayacağı yararlar-kolaylıklar - faydalar??? yoksa 3-4 sene sonra bu fondan gelen paralar bi güzel çarçur mu edilmiş olacak???

Akıllı tahtanın, tabletin mevcut durumdan en az 10 kat daha fayda getireceğini düşünüyorum. görsel anlatım her zaman görsel olmayandan iyidir. Ama yazılım desteği plan program v.s düzgün yapılmaz ise foss olacağı kesin.
her şey bir yana Bilişim teknolojileri öğretmenini sahiplenmeyen bu projenin her aşamasında ihtiyaç duyabileceği Bilişim öğretmenlerini bir çırpıda silen onları sonu karanlık belirsiz bir yola salan zavallı bir bakan varken bu projeden ne yazık ki beklenen verim alınamayacağı da ortada..
tahtaları vestelin üreteceğini ilk duyduğumda dedim tamam işte hurdavat yığınına dönecek okullar

Çok değil 10 -12 yıl evvel okullara tv + vcd dağıtmışlardı her sınıfa, 5-6 sene sonra sonra projeksiyon +bilgisayar şimdi de akıllı tahta +tablet verilecek bakalım :D
Okulllar teknoloji çöplüğüne dönüyo, böyle düşünülmeden bi hevesle yapılan projelerin ömrü 5-6 seneyi geçmiyor...

Afedersiniz gençliğime verin ama bu yorumlara hele böyle bir sitede yapılınca çok kızıyorum.

O para ile XXX adet okul yapılırdı ve yapılsa güzel olurdu eyvallah ama çoğunluğunu BÖTE mezunlarının oluşturduğu bir sitede alanı eğitim teknolojileri iken yapılan yorumlar sürekli yapı bölümü öğretmenleri gibi.

Bir başlıktada bölümünüze özgü üst düzey düşünme becerileri ile yada okuduğunuz kaynaklar üzerinden yorumlarınızı görsem nasıl mutlu olacağım.

TEkrar söylüyorum bu para ile XXX adet okul yapılabilir ama bunu sokaktaki vatandaşta söylüyor ve kabul ediyoruz, eğitimle ilgilenen hele öğretim teknolojileri alanında öğrenim görmüş ve puanı v.b. ile övünmeyi seven bir grubun bu işin eğitim anlamında getirileri yada bunun nasıl iyileştirilebileceği ile ilgili 2 kelam etmesinide beklerim yoksa siz öğretim teknolojilerini ünide bıraktınız bu alanla ilgili okuduysanız son kitapları üniversitedemi okudunuz.
Arkadaş, allahın sınıf öğretmeni(ki sınıf öğretmenliği çok değerli bir branştır) öğretimde teknoloji kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ve bu sistemin eğitim-öğetim sürecine etkileri ile ilgili istatistiki bilgileri içeren 10 tane yerli-yabancı kaynak tweetliyor benim branşdaşım dönüp dönüp kaç derslik yapılırdı diyor.

İkinci kez tekrar ediyorum bencede bu para ile bir sürü okul yapılırdı v.b ve yapılsa güzelde olurdu ama bizim olayı sadece bu boyutu ile değerlendirmemiz branşımıza ihanet başka birşey değil. Serzenişim ve kızgınlığım bundandır.

akıllı tahtaya evet...tablete hayır diyorum..hele de ekitapların hepsi geçen demosu çıkan gibi olacaksa tamamen hayır...

*cem62*' Alıntı:
AKILLI TAHTA VE ÇOK FONKSİYONLU yazıcıların okullara verilecek olması olumlu ancak TABLET sağlık açısından olumsuz,teknik destek ve kaybetme gibi sorunları olacak ayrıca.....TABLET verilmezse onun yerine en az 5 milyon TL den 700-800 OKUL yapılabilir...
:+1:

ist_koord' Alıntı:
Afedersiniz gençliğime verin ama bu yorumlara hele böyle bir sitede yapılınca çok kızıyorum.

O para ile XXX adet okul yapılırdı ve yapılsa güzel olurdu eyvallah ama çoğunluğunu BÖTE mezunlarının oluşturduğu bir sitede alanı eğitim teknolojileri iken yapılan yorumlar sürekli yapı bölümü öğretmenleri gibi.

Bir başlıktada bölümünüze özgü üst düzey düşünme becerileri ile yada okuduğunuz kaynaklar üzerinden yorumlarınızı görsem nasıl mutlu olacağım.

TEkrar söylüyorum bu para ile XXX adet okul yapılabilir ama bunu sokaktaki vatandaşta söylüyor ve kabul ediyoruz, eğitimle ilgilenen hele öğretim teknolojileri alanında öğrenim görmüş ve puanı v.b. ile övünmeyi seven bir grubun bu işin eğitim anlamında getirileri yada bunun nasıl iyileştirilebileceği ile ilgili 2 kelam etmesinide beklerim yoksa siz öğretim teknolojilerini ünide bıraktınız bu alanla ilgili okuduysanız son kitapları üniversitedemi okudunuz.
Arkadaş, allahın sınıf öğretmeni(ki sınıf öğretmenliği çok değerli bir branştır) öğretimde teknoloji kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ve bu sistemin eğitim-öğetim sürecine etkileri ile ilgili istatistiki bilgileri içeren 10 tane yerli-yabancı kaynak tweetliyor benim branşdaşım dönüp dönüp kaç derslik yapılırdı diyor.

İkinci kez tekrar ediyorum bencede bu para ile bir sürü okul yapılırdı v.b ve yapılsa güzelde olurdu ama bizim olayı sadece bu boyutu ile değerlendirmemiz branşımıza ihanet başka birşey değil. Serzenişim ve kızgınlığım bundandır.

Hocam branşdaşlarınızın içinde bulundukları psikoloji ile bu şekilde tepkisel olmalarını normal karşılamanız gerekmezmi. Sonuçta üniversitede psikoloji ile ilgili derslerde aldınız değilmi. Dersi yok, kendi mezun olduğu alanla ilgili bir projede resmi olarak ismi geçmiyor ondan sonrada "nasıl böyle konuşabilirsiniz" diye lütfen arkadaşlara kızmayın. Anlaşılan oki sizin pozisyonunuzda okullarda çalışan branşdaşlarınızı anlamanız empati kurmanız zor gibi. Branşdaşlarınız her geçen gün her TV programından sonra kendilerini MEB den daha fazla bir şekilde dışlanmış olarak hissediyorlar anlayamadığınız nokta bu. Ondan sonrada onları sınıf öğretmenlerinin bulunudukları yerden değerlendiriyorsunuz.

Hamit hoca patagonyadan bakılınca tabi her şey güllük gülüstanlık :D dediklerine katılıyorum demek isterdim ama bu bt öğretmenleri ikimizi bi yerde kıstırıp fena yapacak. :D

biz işi bilmiyoruz hakketen daha çok fırın ekmek yemek lazım.Herkesin ağzının suyu akıyor table projesine hele de velilerin e tabi sonuçta hükümetler için veliler önemli sonuçta biz de tablet olayını hep eleştirdik sonuç sap gibi kaldık ortada.Bizim sıkıntımız norm.Norm ne demek.Tayin hakkı demek müdür veya m.yardımcısı olmak demek.Biz ise bizi en çok bağlayan bu projede saf dışı edildik niye birlik olamadık bireysel keyiflerimiz için herkes bişeyler istedi bakanlık da biz le mi uğraşacak şunun şurası 12bin öğretmen onlar da zaten ömrü boyunca birlik olamazlar eylemde 200 kişi var yoktu salla gitsin dediler öylece kaldık ortada (önce kendime söylüyorum bunları).

Cemal TANER' Alıntı:
Hamit hoca patagonyadan bakılınca tabi her şey güllük gülüstanlık :D dediklerine katılıyorum demek isterdim ama bu bt öğretmenleri ikimizi bi yerde kıstırıp fena yapacak. :D
Cemal hocam bence sizin yaklaşımınızda bir problem yok. korkmanızada gerek yok :) ancak Hamit hocanın her seferinde bir yerlerden bir şey bulup, sonunda BT öğretmenini hatalı ve kusurlu gösterme alışkanlığı fazlaca sakıncalı... Biz can derdindeyiz, var olma derdindeyiz. lütfen yüksek yorum ve düşüncelerinizi bu çerçevede, bizleri inciteceğinizi düşünerek paylaşın... sizden tek ricam bu...

şu sistemde kitap okumayan güzel yazayım diye uğraşmayan sınıfta ders anlatmak için akşamdan hazırlık yapmayan öğrenciden pek de birşey çıkacağını zannetmiyorum.Ancak 2-3 kişi pekala birşeyler yapar.Küçükken herkes atarı salonlarında oyun oynarken ben 386sx bilgisayarda database3 plusla telefon rehberi yapıyordum.merak işte.Şimdiki gençler bu aletleri kırmak için uğraşacak altyapısını değiştirdiklerinde sohbet odalarında vakit geçirecekler.Tabletler sokakta zamanı değerlendirme için oyun aracı olacak bir yerlere 3-5 kuruşa satacaklar.Alanlar nasıl olsa kırarlar sistemi yaparlar bir güzellik.Zamanında vakıfkart ile taksitle iyi verdiler öğretmenlere toshibaL -10ları.

Arkadaşlar fazlaca tepki aldı sanırım bu tablet pc olayı ama ben bir haftalığına görevli olduğum okulda sistemi inceleme şansı buldum ve beklediğimden de iyi buldum. tabletler şarj süresi, dokunmatik hassasiyeti ve işlemci hızı gibi konularda yeterli şimdilik. Bu kadar masrafla şu akdar okul yapılırdı olayı kesinlikle katılmadığım bir konu arkadaşlar. şöyle düşünebilirsiniz olayı. bir tableti bir öğrenciye 5 sene kullandırsanız dahi ders kitabı dağıtmadığınız da masrafını çıkaracaktır. çünkü büyük ihalede tablet bedellerinin çin malı tabletler seviyelerinde olacağını tahmin ediyorum. ayrıca öğretmen tabletlerinden öğrenci tabletlerini kontrol etme olayıda son derece güzel bir uygulama olacak eğer gelirse ve verdiği rahatlığı hepimiz biliriz. netsupport veya netop kullananlar olarak.

Velhasıl ben uygulamayı beğendim ama aslında altında yatan başka başka şeyleri (burada söylemek istemediğim) görmek gerekir. bu bir yatırımdır unutmayın sadece eğitime değil, başka şeylere de yatırımdır. unutmamak gerekir bu çocuklar yarın reşit olacaklar ve kendisine tablet verenleri unutmayacaklar.

arkadaşlar;birincisi ben şahsen projeksiyon ya da akıllı tahtanın ya da tabletin eğitime beklenen kadar katkı yapacağını düşünmüyorum.biz de isteriz öğrencilere %80-90 katkı yapsın ama yapacağı etki en fazla % 5-10 olur.ki bu da projenin hiç bir işe yaramamasıdır,
ikincisi,okul yapmak ya da yaptırmak konusuna kısmen katılıyorum.zira birçok okulumuzda durum o kadar vahim ki.doğru düzgün derslik yok, masalar sıralar kırık dökük, yani tabletten çok önce yapılması gereken işler var.biz nedense işlere tepeden başlamayı seviyoruz.her seferinde o tepeden çakılıyoruz ama akıllanmıyoruz.
kitap yerine kullanılmasını da zaten hiç mantıklı ve gerekli bulmuyorum.zira yıllardır uğraşıyoruz çocuklar kitap okusun diye.yok 100 temel eser, yok kitap okuma yarışmaları.ee noldu şimdi kaldır bütün kitapları tabletten takip.kitabın güzelliği ve insana olan katkısı unutulsun.bu çok büyük bir yanlış.
sonuç olarak ilk başta müthiş bir fikir gelebilir ama ben şamsım adına daha yapılması gereken çok şey olduğunu düşünüyorum...

Geri