Tarayıcı Sorunu (Boş Giden Evraklar)

Kodla Büyü

kafkas

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar DYS sisteminde, Birim Gelen Evrak Kullanıcısı, kağıt ortamında gelen yazıları TARAYICI dan tarayıp sisteme atıyor ve gerekli birime yönlendiriyor.

Fakat Şube Müdürlerinin önüne taradığı evrak boş olarak düşüyor, (tif olarak taranmasına rağmen) . Hp marka tarayıcımız var fakat zannedersem tarayıcılar için verilen DLL dosyaları buna sebep oluyor. Çünkü DYS nin içinden tarama yapmaya çalıştğımda HP programı hata veriyor ve DYS sistemi (Java Penceresi) kapanıyor.
Bu 1. sorumdu.

İkincisi de Bazı yanlış yönlendirmeler yüzünden , bazı evraklar pinpon topu gibi oradan oraya gidiyor ve silme iade ve kayıt yapılamıyor.

Bir de hemen sayı vermemiz gereken yazılarda ne yapmalıyız?

Bu sorunları nasıl çözebiliriz?

Şimdiden teşekkürler.

kafkas' Alıntı:
Arkadaşlar DYS sisteminde, Birim Gelen Evrak Kullanıcısı, kağıt ortamında gelen yazıları TARAYICI dan tarayıp sisteme atıyor ve gerekli birime yönlendiriyor.

Fakat Şube Müdürlerinin önüne taradığı evrak boş olarak düşüyor, (tif olarak taranmasına rağmen) . Hp marka tarayıcımız var fakat zannedersem tarayıcılar için verilen DLL dosyaları buna sebep oluyor. Çünkü DYS nin içinden tarama yapmaya çalıştğımda HP programı hata veriyor ve DYS sistemi (Java Penceresi) kapanıyor.
Bu 1. sorumdu.

İkincisi de Bazı yanlış yönlendirmeler yüzünden , bazı evraklar pinpon topu gibi oradan oraya gidiyor ve silme iade ve kayıt yapılamıyor.

Bir de hemen sayı vermemiz gereken yazılarda ne yapmalıyız?

Bu sorunları nasıl çözebiliriz?

Şimdiden teşekkürler.
Sayın Hocam,

1. dll dosyalarını 32 Bit kullanıyorsanız system32 64 bit kullanıyorsanız syswow dosyanın içine kopyalamanız gerekir. Gelen evrakçı yazıyı çözünürlük ayarını 100-200 DPI olarak seçerse sorun olmaz.

2. DYS mantığına göre evrakın sistem üzerinde fazla dolaşmaması gerekiyor. Fazla dolaşırsa yazı en son kimde ise onda kalır. Burada yapılması gereken yazının doğru yere gönderilmesi. Bu durumdaki yazılarda yapılması gereken en son kimde kaldı ise işlem yapılmamıştır diye büro kayıt yapıp yazıyı tekrar taratıp doğru birime göndermesi gerekiyor.

3. DYS'de acil yazılar için yapılacak işlem onay listesindeki kişilere sözlü olarak yada telefon ile yazı olduğu söyleyip acilen imzalamalarını sağlamak. Başka hızlı yolunu bende bulamadım.

İyi çalışmalar.

Bizde de benzer sorunlar oluyor, işlem yapamıyoruz. Ekran bu halde görünüyor. Aynı tarayıcı ayarlarıyla taransa da bazıları görünüyor, bazıları görünmüyor. Birim gelen evrakçı kaydetmiş olsa ve tarih sayı almış olsa bile gönderdiği kişinin ekranında ya evrak yok diyor, ya da evrak bilgileri görünüyor işlem yapılamıyor, bazen de evrak birim evraktan sayı almış olsa bile evrakla ilgili girilen bilgiler görünmüyor. Örneklerden birazı burada...

Ekli dosyalar

• hata1.jpg
    hata1.jpg
    203.9 KB · Görüntüleme: 4,131
  • hata2.jpg
    hata2.jpg
    163.1 KB · Görüntüleme: 4,129
  • hata3.jpg
    hata3.jpg
    285.3 KB · Görüntüleme: 4,126
  • hata4.jpg
    hata4.jpg
    276.5 KB · Görüntüleme: 4,126
Sayın Hocalarım,

Bunun iki nedeni olabilir.

1. dll dosyaları ilgili yerlere kopyalanmamıştır.

2. İnternet hızı veya yoğunluktandır. Kapatıp açınca düzelir.

İyi çalışmalar.

Hocam dll dosyaları DYS nin tarayıcı uyumu için (Java) değil mi?
Hem DLL varken hem de yokken sıkıntı yaratıyor bizde.
baktım tararken dosya boyutları 9 mb lere varıyor onu da ayarladım ama yok yine görmüyor :?

Dys leri açtık kapattık, hız 16 mpbs . Bakalım nasıl çıkacağız bu işin içinden

Sayın Hocam,

1. Yeni bir kullanıcı açıp ayarları yapıp denediniz mi?

2. Aynı işlemi farklı bilgisayarda denediniz mi?

Yani bilgisayar format mı istiyor acaba? Yoksa başka bir sorun mu?

İyi çalışmalar.

Sayın hocalarım, bizde de şöyle bir problem var, reddedilen bazı evraklar kayboluyor. şube müdüründe reddettiklerim klasöründe, memurda onayda bekleyenler klasöründe görünüyor fakat evrak yok.

yani evrak yok derken, kimsenin aktif işler listesine düşmediği için evraka müdahale edilemiyor.

yazıyı şef reddediyor, red notu girip direkt reddet diyor, memura düşmesi lazım fakat düşmemiş :|

Sayın Hocam,

Yazıyı reddederken memuru seçmiş mi? Orada Onay listesindeki herkes görünür. Yanlışlıkla başkasını seçmiş olabilir.

Onay evrak işlemlerinde yazı en son kimde gözüküyor.

İyi çalışmalar.

habibocak' Alıntı:
Sayın Hocam,

Yazıyı reddederken memuru seçmiş mi? Orada Onay listesindeki herkes görünür. Yanlışlıkla başkasını seçmiş olabilir.

Onay evrak işlemlerinde yazı en son kimde gözüküyor.

İyi çalışmalar.
Teşekkürler Habib hocam, bulduk galiba :++:

Hocalarım java 8.25 ile java 1.6.0.3 ü beraber kullanmanın bi sakıncası olabilir mi? Ya da faydası olabilir mi?

Bıktım bu boş evraklardan :S

Java 1.6.0.3 kurulu pc ler herşeyi yapabilirken diğer sürümler ofsayt :(

Hocam, DYS'nin ilk zamanlarında evrak taranırken arkadaşlar not ekle bölümüne not ekliyorlardı. Not ekledikten sonra evrakı ilgili birime kaydet/dağıt dediklerinde evrak şube müdürünün ekranında gösterilecek belge yok diye görünüyordu. Daha sonra not girişi eklemeden evrak taranıp gönderildi. Bu sefer evrak ekranda görünmüş oldu. :)

kafkas' Alıntı:
Yok şimdi biz notlu motlu ne varsa gönderiyoruz sıkıntı yok java 1.6.0.3 te :+1:
Sayın Hocam,

Java 1.6.03'de DYS sorunsuz çalışmaktadır. Ancak E-Okul, MEBBİS gibi diğer modüllerin raporlarında sorun çıkmaktadır. Java 8.25 yani son versiyon kurulup diğer ayarlarda yapıldıktan sonra DYS ve diğer modüller sorunsuz çalışmaktadır. Sadece Gelen evrak şubesi yazıları tararken çözünürlüğü 150-200 DPI ve not kısmına da bir yazmazsa sorun olmadan kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

habibocak' Alıntı:
kafkas' Alıntı:
Yok şimdi biz notlu motlu ne varsa gönderiyoruz sıkıntı yok java 1.6.0.3 te :+1:
Sayın Hocam,

Java 1.6.03'de DYS sorunsuz çalışmaktadır. Ancak E-Okul, MEBBİS gibi diğer modüllerin raporlarında sorun çıkmaktadır. Java 8.25 yani son versiyon kurulup diğer ayarlarda yapıldıktan sonra DYS ve diğer modüller sorunsuz çalışmaktadır. Sadece Gelen evrak şubesi yazıları tararken çözünürlüğü 150-200 DPI ve not kısmına da bir yazmazsa sorun olmadan kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

sertifikaları yükleyince raporlarda da sıkıntı olmuyor hocam. kbs hys e-okul mebbis hepsi çalışıyor bizde.
şu an çok memmunuz gidişattan

Değerli Hocalarım.. biz de aynı sorundan dolayı sıkıntı yaşıyoruz. DYS üzerinde bir çöp yığını oluşmaya başladı bu sebepten dolayı.. Canon DR-C12 mdelini kullanıyoruz tarayıcı olarak. Tarayıcı DLL dosyalarından bahsetmişsiniz. Fakat ben hangi dll dosyaları olduğunu anlayamadım. Tarayıcı klasörlerinin içinde farklı farklı yerlerde pek çok dll dosyası var. Hangileri kopyalanacak beni bu konuda yönlendirebilir misiniz. Teşekkür ederim.

Ambient' Alıntı:
Değerli Hocalarım.. biz de aynı sorundan dolayı sıkıntı yaşıyoruz. DYS üzerinde bir çöp yığını oluşmaya başladı bu sebepten dolayı.. Canon DR-C12 mdelini kullanıyoruz tarayıcı olarak. Tarayıcı DLL dosyalarından bahsetmişsiniz. Fakat ben hangi dll dosyaları olduğunu anlayamadım. Tarayıcı klasörlerinin içinde farklı farklı yerlerde pek çok dll dosyası var. Hangileri kopyalanacak beni bu konuda yönlendirebilir misiniz. Teşekkür ederim.
Sayın Hocam,

Ekteki dosyayı 32 bit kullanıyorsanız System32 64 bit kullanıyorsanız syswow64 içine eklemeniz gerekmektedir.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• tarayici_dll_dosyalar.zip
    2.6 MB · Görüntüleme: 147
HP Scanjet 300 Tarayıcının kurulumunu yaptım ve dll dosyalarını ilgili yerlere attım. Tarayıcı normal olarak dışarıdan tarama işleri yapıyor. DYS üzerinde tanımlı ve ayarları yapılmasına rağmen tarama başlat dediğimde DYS'den çıkıyor. İki farklı bilgisayarda (Win7 ve Win8) denedim sonuç aynı. Konuyla ilgili araştırma yaptım ancak çözüme yönelik bir şey bulamadım.

eidemir' Alıntı:
HP Scanjet 300 Tarayıcının kurulumunu yaptım ve dll dosyalarını ilgili yerlere attım. Tarayıcı normal olarak dışarıdan tarama işleri yapıyor. DYS üzerinde tanımlı ve ayarları yapılmasına rağmen tarama başlat dediğimde DYS'den çıkıyor. İki farklı bilgisayarda (Win7 ve Win8) denedim sonuç aynı. Konuyla ilgili araştırma yaptım ancak çözüme yönelik bir şey bulamadım.

Java 8.25 te bizim Hp makineyi çalıştırıncada atıyodu, yani aynı anda çalışmıyorlardı (dll dosyaları yüzünden herhalde)

Java 1.6.0.3 kurun hocam.

kafkas' Alıntı:
eidemir' Alıntı:

Java 8.25 te bizim Hp makineyi çalıştırıncada atıyodu, yani aynı anda çalışmıyorlardı (dll dosyaları yüzünden herhalde)

Java 1.6.0.3 kurun hocam.

Hocam öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim. Tarayıcıyı zaten Java 1.6.0.3 kurulu bilgisayarlarda denemiştim. Böyle bir durumla karşılaşıp farklı bir çözüm bulan varsa yardımlarınızı bekliyorum.
İyi çalışmalar.

habibocak' Alıntı:
Sayın Hocam,

1. Yeni bir kullanıcı açıp ayarları yapıp denediniz mi?

2. Aynı işlemi farklı bilgisayarda denediniz mi?

Yani bilgisayar format mı istiyor acaba? Yoksa başka bir sorun mu?

İyi çalışmalar.

hocam tarayıcıyı dys' de tanımladım fakat taramayı yaptıktan sonra tıfferror dıye bi hata veriıp java luncher dolduruldu diye hata veriyo sonrada dys kapanıyor. nerde hata yapıyorum acaba ??

Geri