tarayıcıyı optik okuyucu yapma

Kodla Büyü
dmlcgl' Alıntı:
kemal-ari hocam program için çok teşekkürler öncelikle. bir sorum olacaktı ortak raporlama yaparken 6 dersli teog denemesi için, puan üst değerlerini nasıl almalıyız? yani her üç derslik grubun üst sınır puan hesabını ders katsayılarıyla tek tek hesaplayıp mı yazacağız yoksa en yüksek puanı iki ders grubuna da girecek miyiz? örneğin en yüksek puan 500 her iki raporlayacağımız kağıda da 500 deyip mi raporlatıcaz?
Hocam ortak raporlama ekranında yeniden tam puan değerini belirliyoruz. Standart 100 olarak yazıyor. Orayı 500 yapıp raporlayabilirsiniz. Ayrıca her dersin katsayısını da o ekranda yeniden belirleyebilirsiniz.

Kemal hocam elimde renkli optik form var onu fatih yazıcısından taratıp programda onu kullansam okuma hassasiyeti artırabilir miyim.

Hocam formlar aynı formattaysa kullanabilirsiniz. Renkli tabii ki daha sağlıklı olur. Siyahlarda problem mi oluyor? Kendim kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım. Tabii ki çıktılarımın düzgün olmasına dikkat ediyorum.

kemal_ari' Alıntı:
Hocam formlar aynı formattaysa kullanabilirsiniz. Renkli tabii ki daha sağlıklı olur. Siyahlarda problem mi oluyor? Kendim kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım. Tabii ki çıktılarımın düzgün olmasına dikkat ediyorum.

hocam sizle daha önce yapmıştık -15 yapmıştık daha iyi oldu işaretlemedeki kaymaları engellemek için hocam daha hassas olması için

ybilgin' Alıntı:
hocam sizle daha önce yapmıştık -15 yapmıştık daha iyi oldu işaretlemedeki kaymaları engellemek için hocam daha hassas olması için
Elinizde hazır varsa kullanın tabii. Renkli daha iyi olur.

Programda test sayfasında önemsiz ufak bir hata farkettim. Okutma işleminde değil sadece test sayfasında 4 derslik formlarda yalnızca 4. ders için çift cevapları işlemiyordu. Onu düzeltip linki yeniledim.

Program Linki:https://goo.gl/k1xP3P

kemal_ari' Alıntı:
Programda test sayfasında önemsiz ufak bir hata farkettim. Okutma işleminde değil sadece test sayfasında 4 derslik formlarda yalnızca 4. ders için çift cevapları işlemiyordu. Onu düzeltip linki yeniledim.

Hocam Program süper. Piyasadaki ücretli programlara 5 basar. Farklı formatta form tanıttım okuyor. Yalnız Mesela ad-soyad uzunluğu bendeki forma göre fazla. Ad-soyad karakter sayısını nerden değiştiriyoruz çözemedim.

cumalisav02' Alıntı:
kemal_ari' Alıntı:

Hocam Program süper. Piyasadaki ücretli programlara 5 basar. Farklı formatta form tanıttım okuyor. Yalnız Mesela ad-soyad uzunluğu bendeki forma göre fazla. Ad-soyad karakter sayısını nerden değiştiriyoruz çözemedim.
Hocam teşekkür ederim. Programın kendine göre bir form şablonu var. Ad - soyad kısmını sabit 18 karakter tuttum. Ancak excel dosyasından okutma yaparsanız 32 karaktere kadar kaydediyor. Belki ilerleyen zamanlarda güncellemeler yapacak olursam değişken hale getirebilirim. Şuan sabit 18 karakter okuyor.

hocam 6 dersli 120 soruluk bir formu programa nasıl tanıtabilirim en fazla 4 ders ekleyebiliyoruz herhalde

ybilgin' Alıntı:
hocam 6 dersli 120 soruluk bir formu programa nasıl tanıtabilirim en fazla 4 ders ekleyebiliyoruz herhalde
Evet program en fazla tek seferde 4 ders okur. Ancak 3 erden iki okutma yaparak iki sınavı ortak raporlayabilirsiniz. Programın kendi içinde buna göre formlar mevcut.

ellerinize sağlık Allah sizden razı olsun süper bir program hazırlamışsınız. çok teşekkür ederiz.
ancak ufak bir sıkıntı yaşamaktayım. belki de kendim uygulamada hata yapmışımdır. çok dikkat ettim ama hatamı da bulamadım.
teog sınavı uyguladık. 2 bölümü ayrı taratıp sonuçları derledik sorunsuzca fakat iki sınavı ortak değerlendir dediğimizde bazı öğrencilerin 2. sınavlarını değerlendirmeye almıyor. doğru yanlış sayılarını sıfır kabul ediyor. sıkıntı nerede olabilir?

bambambilgisayar' Alıntı:
ellerinize sağlık Allah sizden razı olsun süper bir program hazırlamışsınız. çok teşekkür ederiz.
ancak ufak bir sıkıntı yaşamaktayım. belki de kendim uygulamada hata yapmışımdır. çok dikkat ettim ama hatamı da bulamadım.
teog sınavı uyguladık. 2 bölümü ayrı taratıp sonuçları derledik sorunsuzca fakat iki sınavı ortak değerlendir dediğimizde bazı öğrencilerin 2. sınavlarını değerlendirmeye almıyor. doğru yanlış sayılarını sıfır kabul ediyor. sıkıntı nerede olabilir?
Öncelikle teşekkür ederim.
Ortak raporlama yaparken okul kodu ve öğrenci numaraları eşleştiriliyor. Bunların ikisinin de aynı olması lazım. Muhtemelen bir tanesi tutmuyordur. Sonuçlarına ayrı ayrı bakıp uyuşup uyuşmadığını kontrol edebilirsiniz.

rock' Alıntı:
Hocam teşekkür ederim cevap için ama, excele formdaki bu işaretlemeleri nasıl aktarırım onu soruyorum. Excele atınca saydırması kolay. O yüzden bu başlıkta yazdım, formdaki her bir kodlamayı excele alt alta aktarmak istiyorum,
Burda paylaşılan bu işi yapan bir program var mı diye. Yani bir cevap anahtarı yok kaç doğru kaç yanlış istemiyorum. Formdaki her bir işretlemeyi sırayla excele aktarabilir miyiz...

Kemal hocamın uygulaması ile katılımcılara formu doldurttunuz ve okuttunuz.
-Uygulamayı açın
-Sonuçlar/ Analiz sekmesine giriniz. Katılımcıların sorulara verdiği cevaplar döküm halinde gelecektir.
-Verilerin tamamını kopyalayın excel yapıştırın. Gereksiz alanları temizleyin. (Size ad soyad ve cevaplar bölümleri lazım olacak)
-Cevapların olduğu hücrelerin tamamını seçin excelden Veri/Metni sütunlara dönüştür seçin
-Gelen pencerede Sınırlandırılmış seçip ileri deyin boşluk seçeneğini işaretleyin böylece cevapları sütuna göre dağılacak. Artık verilerinizi istediğiniz şekilde saydırabilirsiniz.
1. soruya kaç kişi iyi kaçı orta vb. cevaplar verdiğini basit formüllerle hesaplatabilirsiniz.

Kemal hocam tekrardan Allah razı olsun. Uygulamanızı düzenli olarak kullanıyoruz.

GezginN61' Alıntı:
Kemal hocamın uygulaması ile katılımcılara formu doldurttunuz ve okuttunuz.
-Uygulamayı açın
-Sonuçlar/ Analiz sekmesine giriniz. Katılımcıların sorulara verdiği cevaplar döküm halinde gelecektir.
-Verilerin tamamını kopyalayın excel yapıştırın. Gereksiz alanları temizleyin. (Size ad soyad ve cevaplar bölümleri lazım olacak)
-Cevapların olduğu hücrelerin tamamını seçin excelden Veri/Metni sütunlara dönüştür seçin
-Gelen pencerede Sınırlandırılmış seçip ileri deyin boşluk seçeneğini işaretleyin böylece cevapları sütuna göre dağılacak. Artık verilerinizi istediğiniz şekilde saydırabilirsiniz.
1. soruya kaç kişi iyi kaçı orta vb. cevaplar verdiğini basit formüllerle hesaplatabilirsiniz.

Kemal hocam tekrardan Allah razı olsun. Uygulamanızı düzenli olarak kullanıyoruz.
Sizden de Allah razı olsun hocam. Faydalı bir bilgilendirme olmuş. Kendim de denedim. Teşekkürler.

kemal_ari' Alıntı:
Sizden de Allah razı olsun hocam. Faydalı bir bilgilendirme olmuş. Kendim de denedim. Teşekkürler.

Amin. Cümlemizden. Hocam ayrıca küçük bir excel çalışmamız mevcut. Sizin verileri kullanarak teog puanını hesaplıyor.

Türkçe, Matematik, Fen bilimleri 4, İngilizce, Sosyal, Din Kültürü dersleri katsayısı 2 olarak alıp puanı 700 olarak hesaplıyor.

Kağıtları 1. ve 2. kısım olarak okuttuktan sonra 2 sınavı ortak raporla ile verileri birleştiriyoruz. Tüm verileri kopyaladıktan sonra excelde A1 hücresine yapıştırıyoruz. Puan, sınıf ve şubeye göre sıralamayı otomatik çıkarıyor. Maksimum öğrenci sayısı 100 diye hatırlıyorum. Sayı esnetilebilir. Formül sıkıntısı olmasın diye şifreyi 1 koydum.

Aslında sizin dökümlerde de bu tarz bir raporlama olsa harika olacak.

Ekli dosyalar

• teog-analiz.rar
    48.1 KB · Görüntüleme: 69
Hocam ortak raporlamada katsayıları ve tam puanı belirleyip sonuçları alabiliyoruz. Öğrenci numarasına veya puanına göre sıralama yaptırabiliyoruz. Ancak sonuçlar şubelere göre ayrılmıyor. Söylediğiniz şubelere göre sonuçları filtrelemek mi? Yoksa farklı birşey mi? İlerleyen zamanlarda​ ekleyebilirim.

Hocam ilk cevabı telefondan yazmıştım, yani dosyanızı incelememiştim. Şimdi inceledim. Tek yapmam gereken puanları raporladığımızda en alt satırda hepsinin toplamını ve puanların ortalamasını göstermek oluyor. Bunu basit birkaç satır kodla ekletebilirim. Farklı fikirleriniz varsa açığım. Programı geliştirmemde yardımcı olursunuz. Bu ve benzeri istediğiniz özellikler varsa öğrenmek isterim.

kemal_ari' Alıntı:
Hocam ilk cevabı telefondan yazmıştım, yani dosyanızı incelememiştim. Şimdi inceledim. Tek yapmam gereken puanları raporladığımızda en alt satırda hepsinin toplamını ve puanların ortalamasını göstermek oluyor. Bunu basit birkaç satır kodla ekletebilirim. Farklı fikirleriniz varsa açığım. Programı geliştirmemde yardımcı olursunuz. Bu ve benzeri istediğiniz özellikler varsa öğrenmek isterim.

Hocam şu haliyle uygulama işimizi görüyor. Yeni fikirlerimiz olunca sizi haberdar ederiz. Benim ricam raporlamalarda pdf ye ek olarak excel şeklinde de çıktı imkanı sunmanız.

GezginN61' Alıntı:
Hocam şu haliyle uygulama işimizi görüyor. Yeni fikirlerimiz olunca sizi haberdar ederiz. Benim ricam raporlamalarda pdf ye ek olarak excel şeklinde de çıktı imkanı sunmanız.
Haklısın hocam excel de olsa daha iyi olur. Bunun için raporlamayı baştan yapmak gerekiyor. Uzun sürecek bir iş. Vakit buldukça yapmaya gayret gösteririm.

Kemal hocam öncelikle ellerinize sağlık çok hoş ve işe yarar bir program. Yeni versiyonu çıkarsa nereden haberdar olabiliriz. Birde sınavları düzenleyemiyormuyuz öyle bi özelliğe çok ihtiyaç var çünkü yanlış bir cevap anahtarı girdiğimizde 160 soruyu tekrar girmek zorunda kalıyoruz.
Mümkünse sınavı düzenleme, sınavı kopyalama ve herhengi bir öğrencinin sınav sonucunu silme özelliği gelirse çok çok iyi bir iş olacak. Tekrardan yaptığınız iş için çok teşekkürler.

sonofftaher' Alıntı:
Kemal hocam öncelikle ellerinize sağlık çok hoş ve işe yarar bir program. Yeni versiyonu çıkarsa nereden haberdar olabiliriz. Birde sınavları düzenleyemiyormuyuz öyle bi özelliğe çok ihtiyaç var çünkü yanlış bir cevap anahtarı girdiğimizde 160 soruyu tekrar girmek zorunda kalıyoruz.
Mümkünse sınavı düzenleme, sınavı kopyalama ve herhengi bir öğrencinin sınav sonucunu silme özelliği gelirse çok çok iyi bir iş olacak. Tekrardan yaptığınız iş için çok teşekkürler.
Teşekkür ederim hocam.

Programda güncellemeler yaptıkça bu başlıkta ekliyorum. Tavsiyelerinizi zaman buldukça ekleyeceğim. Şuan Excel raporlama işlemi ile uğraşıyorum.

Programda güncellemeler yaptım.
-PDF raporlamanın yanına Excel(XLSX) raporlama eklandi.(Ama PDF raporlama çok daha hızlı işlem yapıyor.)
-Oluşturulan bir sınavın adını ve cevap anahtarını değiştirme bölümü eklendi.

sonofftaher' Alıntı:
Ellerinize sağlık hocam... Teşekkür ediyoruz...
Önemli değil hocam. İlerleyen zamanlarda öğrenci silmeyi de ekleyeceğim. Şuan okutma sayfasında sınava ait bütün kayıtları silme butonu var. Sonuçlar sayfasından tek tek silmeyi de eklediğim zaman tekrar yayınlarım.

selam sayın hocam, optik okuyucu çalışmayı durdurdu hatası alıyorum neden acaba bilgi verebilir misiniz rica etsem

eferecoli' Alıntı:
selam sayın hocam, optik okuyucu çalışmayı durdurdu hatası alıyorum neden acaba bilgi verebilir misiniz rica etsem
Hocam hangi aşamada bu uyarıyı alıyorsunuz? Kendim farklı bilgisayarlarda denedim karşılaşmadım. .net framework 4.0 bilgisayarınızda kurulu mu? Programın uyumluluk modunu değiştirmeyi denediniz mi? Başka bilgisayarlarda da aynı hatayı alıyor musunuz?

Geri