tarayıcıyı optik okuyucu yapma

Kodla Büyü
mebbis' Alıntı:
kemal hocam bizim okul fotokopi formlar üzerinden deneme yapyoruz. elimizde eksen optik 152 diye 6 ders olan form var. bu formu tanıtıp 6 dersi tek okumada okutabilirsek çok iyi olur. Çünki çocuklar malesef isim ve numarada yanlış kodlama yapınca birleştirme işlemi zorlaşıyor.
Hocam program tek seferde en fazla 4 ders okuyabiliyor. Ancak şu yapılabilir. Form iki ayrı form gibi programa tanıtılır. Birincisi ilk üç dersi, ikincisi diğer üç dersi okutmak için. İki ayrı sınav gibi oluşturursunuz, okuturken iki sınava da aynı formları okutursunuz. Böylelikle öğrenci numaraları iki sınavda da aynı olur. Raporlama işlemini de iki sınavı ortak raporlamayla çözebilirsiniz.

Ancak şuan için program sadece kendi şablonuna uygun olan formları okuyabiliyor. Şablonuna uygun her türlü kendi tasarladığınız formu okutabilirsiniz. Başka formlarda okuma sağlamaz.

Şuan başka formları da sisteme tanıtabilecek bir güncelleme üzerinde çalışıyorum. Yakın zamanda yayınlarım. O zaman her türlü formu okuyacak. Programa form tanıtma işini de daha kolaya indirgeyeceğim. Yakın zamanda yayınlarım. O işinizi görecektir.

erdemayt' Alıntı:
O sorunu hallettim hocam sagolasin.programa kendi oluşturduğum bir form biçimini ekleyebilirmiyim
Sen de sağol hocam. Form şablonları klasöründe A4 ve A5 psd şablonları var. Şeritler üzerinde değişiklik yapmamanız lazım. İçinde daireler katmanı var. Onu görünür yapın, onun yerini kesinlikle değiştirmeyin. Diğer katmanları(Öğrenci No, Ad Soyad, Okul Kodu, Grup, Cevaplar) daireler üzerine tam oturacak şekilde yerleştirin. İsterseniz soru sayısını artırıp azaltabilirsiniz.(Maksimum 60 soru). Daha sonra daireler şablonunu tekrar gizleyin. Resim formatında kaydedin. Programa formlar başlığından bunu tanıttığınızda artık kullanabilirsiniz.

hocam şöyle bi form oluşturdum.okuma başarız hatası alıyorum. yeni form ekle den koordinat değerlerini girdim.sebebi ne olabilir?

Ekli dosyalar

• ornek.jpg
    ornek.jpg
    96.3 KB · Görüntüleme: 586
erdemayt' Alıntı:
hocam şöyle bi form oluşturdum.okuma başarız hatası alıyorum. yeni form ekle den koordinat değerlerini girdim.sebebi ne olabilir?
Hocam formunuzu indirip programa tanıttım, problem olmadı. Okuyor. Muhtemelen koordinatları yanlış girmişsiniz. Koordinatlarda hata yapmamak için okuyucuyu test et bölümünde aynı boyutta(sizin formunuz A5) bir başka formu seçip gözat ile oluşturduğunuz resmi seçin ve okutun. Sol tarafta satır numaraları, Yukarıda ise sütun numaraları gözükecek. Tek tek saymanıza gerek kalmaz. Ancak şöyle bir sorun var. Sizin cevaplar bölümünüz 4er şıklı olmuş. Programın şuan yayında olan hali her zaman 5 şıklı okuyor. Dolayısıyla Türkçe dersini okurken Matematik bölümündeki soru numaralarına karşılık gelen yeri E seçeneği olarak tarayacaktır. Koyu oldukları için de bazı sorularda işaretli kabul edecektir. İkinci olarak Din Kültürü dersinin şıklarını daha koyu yapmışsınız. Her yazıcı farklı tonlarda çıktı verebiliyor. Fazla koyu çıkması veya taranması durumunda işaretli kabul edilebilir.

Programda güncelleme yapıyorum. Şık sayısı değiştirilebilir olacak, Farklı şablonlardaki formlar programa tanıtılabilecek. Okuma hassasiyeti ayarlanabilecek. Form ekleme işlemi çok daha pratik olacak. Bitirdiğim zaman burada yayınlayacağım.

kemal_ari' Alıntı:
erdemayt' Alıntı:
Hocam formunuzu indirip programa tanıttım, problem olmadı. Okuyor. Muhtemelen koordinatları yanlış girmişsiniz. Koordinatlarda hata yapmamak için okuyucuyu test et bölümünde aynı boyutta(sizin formunuz A5) bir başka formu seçip gözat ile oluşturduğunuz resmi seçin ve okutun. Sol tarafta satır numaraları, Yukarıda ise sütun numaraları gözükecek. Tek tek saymanıza gerek kalmaz. Ancak şöyle bir sorun var. Sizin cevaplar bölümünüz 4er şıklı olmuş. Programın şuan yayında olan hali her zaman 5 şıklı okuyor. Dolayısıyla Türkçe dersini okurken Matematik bölümündeki soru numaralarına karşılık gelen yeri E seçeneği olarak tarayacaktır. Koyu oldukları için de bazı sorularda işaretli kabul edecektir. İkinci olarak Din Kültürü dersinin şıklarını daha koyu yapmışsınız. Her yazıcı farklı tonlarda çıktı verebiliyor. Fazla koyu çıkması veya taranması durumunda işaretli kabul edilebilir.

Programda güncelleme yapıyorum. Şık sayısı değiştirilebilir olacak, Farklı şablonlardaki formlar programa tanıtılabilecek. Okuma hassasiyeti ayarlanabilecek. Form ekleme işlemi çok daha pratik olacak. Bitirdiğim zaman burada yayınlayacağım.
:+1:

Programda önemli güncellemeler yaptım. Veritabanı yapısında da değişiklikler yaptım.

-İlk sayfada oluşturulmuş bir sınavı çoğaltma işlemi eklendi.
-Sonuçlar sayfasından seçili öğrencilerin veritabanından kaydının silinmesi özelliği eklendi. Normalde okutma sayfasında sınava ait bütün kayıtları silme özelliği mevcuttu.
-Formlar sayfasında yeni form oluşturma işlemleri çok daha pratik hale geldi. Koordinatlar fareyle tıklayarak otomatik olarak algılanıyor.
-Form yapısında Ad-Soyad karakter sayısı, cevaplardaki şık sayısı, grup sayıları değiştirilebilir hale getirildi.
-Artık programa kendi şablonları dışında farklı formlar da eklenebiliyor. Sol tarafında her satıra bir şerit gelecek şekilde tasarlanmış her türlü formu sisteme tanıtıp okutabilirsiniz.
-Algılama hassasiyeti ayarlanabilir hale getirildi.

Program Linki:https://goo.gl/k1xP3P

kemal_ari' Alıntı:
Programda önemli güncellemeler yaptım. Veritabanı yapısında da değişiklikler yaptım.

-İlk sayfada oluşturulmuş bir sınavı çoğaltma işlemi eklendi.
-Sonuçlar sayfasından seçili öğrencilerin veritabanından kaydının silinmesi özelliği eklendi. Normalde okutma sayfasında sınava ait bütün kayıtları silme özelliği mevcuttu.
-Formlar sayfasında yeni form oluşturma işlemleri çok daha pratik hale geldi. Koordinatlar fareyle tıklayarak otomatik olarak algılanıyor.
-Form yapısında Ad-Soyad karakter sayısı, cevaplardaki şık sayısı, grup sayıları değiştirilebilir hale getirildi.
-Artık programa kendi şablonları dışında farklı formlar da eklenebiliyor. Sol tarafında her satıra bir şerit gelecek şekilde tasarlanmış her türlü formu sisteme tanıtıp okutabilirsiniz.
-Algılama hassasiyeti ayarlanabilir hale getirildi.

Program Linki:https://goo.gl/k1xP3P
teşekkürler hocam. Çalışmanız takdire şayan devam ediyor..

hocam süper bir çalışma olmuş hele en son güncellemeyle dadından yenmez, oturulur seyredilir. çalışmalarının devamını bekliyorum... :++: :++: :++:

burake' Alıntı:
hocam süper bir çalışma olmuş hele en son güncellemeyle dadından yenmez, oturulur seyredilir. çalışmalarının devamını bekliyorum... :++: :++: :++:
Teşekkürler hocam. Aklımda birkaç birşey daha var. Onları da zamanla ekleyeceğim.

kemal_ari' Alıntı:
burake' Alıntı:
Teşekkürler hocam. Aklımda birkaç birşey daha var. Onları da zamanla ekleyeceğim.
aklınızda olan şeylere ek yapayım haddim olmayarak:
exceldeki öğrenci listesini optik formlara kodlayarak öğrencilerin isimlerini numaralarını ve diğer bilgilerini optiklere yazdırma nassıl fikir ama...

burake' Alıntı:
aklınızda olan şeylere ek yapayım haddim olmayarak:
exceldeki öğrenci listesini optik formlara kodlayarak öğrencilerin isimlerini numaralarını ve diğer bilgilerini optiklere yazdırma nassıl fikir ama...
Estağfirullah hocam. Gayet güzel fikir. Dediğinizi yapmak için formları da kodlarla çizmek gerekiyor. Yapılamayacak birşey değil. Ama büyük zahmet gerekiyor. Bu ara pek vakit bulamam. Excel den isimleri aktarma da olduğu için yakın zamanda üzerine düşemem. Belki ilerleyen zamanlarda vakit bulursam uğraşabilirim.

Şuan programa sonuçlar sayfasında sınıfa göre filtreleme ekledim. Böylelikle ortak sınavlarda her sınıf için ayrı ayrı sınav oluşturmak yerine tek sınav oluşturmak yeterli olacak. Aslında bitireli biraz zaman oldu. Ama çok önemli bir güncelleme olduğunu düşünmediğim için henüz yayınlamadım.

Öğretmen_makineci' Alıntı:
Arkadaşlar kendi yaptığım programı sizlerle paylaşıyorum. YGS deneme sınavı yapmak için tasarladım. Gelecek yorumlara göre kapsamını arttırmayı düşünüyorum. Yorumlarınızı bekliyorum. Program ücretsizdir. Aşağıdaki linkten indirilebilir. Bu arada yayınladığım ilk program.

https://1drv.ms/u/s!AiK0djBWKMLGhCzKCDjLGKlDktlz

Arkadaş sanırım yeni üye....Verdiği linkin sitesi şüpheli gibi geldi bana.
LAKİN;
Hem verdiği linkin sitesini, Hemde dosya yükleme adresini <virustotal.com> sitesinde tarattım ve 56 adet taramada temiz çıktı bilginize.
TEDBİRLİ OLMAK EYİDİR.
KULLANIM KILAVUZU YOK
YANİ
AÇIKLAMA YAPMAMIŞ

Kemal hocam bizim çocuğun öğretmeni deneme sınavı yaptı. Optikleri okurken İngilizce dersinde bazı öğrencilerin bazı sorularını tam okumuyor.En iyisi ben size optikleri göndereyim siz bakın anlarsınız. Nerde hata varsa size zahmet söyleyin.Çünkü 2-3 deneme yaptık tam anlamıyla sonuç alamadık.Bu arada programdaki değişikler güzel olmuş elinize sağlık hocam.

Ekli dosyalar

• deneme.rar
    6 MB · Görüntüleme: 73
taha yiğit' Alıntı:
Kemal hocam bizim çocuğun öğretmeni deneme sınavı yaptı. Optikleri okurken İngilizce dersinde bazı öğrencilerin bazı sorularını tam okumuyor.En iyisi ben size optikleri göndereyim siz bakın anlarsınız. Nerde hata varsa size zahmet söyleyin.Çünkü 2-3 deneme yaptık tam anlamıyla sonuç alamadık.Bu arada programdaki değişikler güzel olmuş elinize sağlık hocam.
Hocam resimleri inceledim. Resimlerde renkler çok açık duruyor. Normalde resimleri fazla koyu olmaması için renkli formatta taratmanız lazım ama sizin resimler açık olduğu için siyah-beyaz formatta taratın. Daha sonraki kullanımlarınızda net çıktı alan bir yazıcı kullanmanızı tavsiye ederim. Şeritler net olmalı. Sizin resimlerde aşağıdaki şeritler daha açık, yukarıdakiler daha koyu. Ayrıca öğrencilerin yuvarlakları doldurmaları konusunda uyarırsanız sorun çıkmayacaktır. Ayrıca bazıları sanırım sert uçlu kalem kullanmış, onların biraz bastırmaları gerekiyor. kodlamalarının altında seçenek olduğu gibi görünen resimler var. Sizin tarayıcı için okuyucuyu test ekranındaki ölçü ayarını -10 yaptığımda daha doğru sonuçlar aldım.

En temel kural taranmış resimlerde şeritler net olmalı, öğrencilerin işaretlemeleri yuvarlağı tam doldurmalı.

Ekli dosyalar

• taratma.JPG
    taratma.JPG
    140.5 KB · Görüntüleme: 344
Hocam söylediklerinizi dikkate alacam inşallah.Diğer dersleri okurken sıkıntı yoktu.Sadece ingilizce dersinde kayma mı var diye düşündüm.Bide hocam cevap anahtarı düzenle dediğim zaman (türkçe,matematik,hayat bilgisi ve ingilizce )olması gerekirken hepsi türkçe diye gösteriyor.Hocam burda hataları söylememdeki sebeb emek harcadığınız programınız dört dörtlük olsun.ilerde programı satarsınız diye düşünüyorum.Emeginizin karşılığını inşallah alırsınız...

Kendim Testokur'a uygun hazırlamıştım. Optik formu Excel'de düzenleriz. İsim ve numara kodlamasını makrolar ile hallederiz.

Taha hocam sağolun. Bahsettiğiniz durumu inceleyeceğim. Programı satma gibi bir düşüncem yok. Zaten kaynak kodlarını da paylaştım.

mokumus67 hocam, ilgilenirseniz programın en son halinin kaynak kodlarını ekleyebilirim. Ben bu ara programla pek ilgilenmiyorum.

Hocam ben Excel'de hazırlayabilirim. Bir tane forma sadece isimleri kodlayacak şekilde oluşturdum. Ama büyük sorun var. Excel'de monitör ve yazıcıya göre yazdırma alanları değişebiliyor. Benim hazırladığım dosyada harfler forma uygun şekilde yerleşiyor. Yani her okul kendine göre düzenlemesi gerekebilir. Öğrenci adına tıklayınca kodlama yapıyor. Bunu sınıf olarak toplu şekilde ayarlayabiliriz.

Ekli dosyalar

• MAKRO OPTİK.rar
    1 MB · Görüntüleme: 96
mokumus67' Alıntı:
Hocam ben Excel'de hazırlayabilirim. Bir tane forma sadece isimleri kodlayacak şekilde oluşturdum. Ama büyük sorun var. Excel'de monitör ve yazıcıya göre yazdırma alanları değişebiliyor. Benim hazırladığım dosyada harfler forma uygun şekilde yerleşiyor. Yani her okul kendine göre düzenlemesi gerekebilir. Öğrenci adına tıklayınca kodlama yapıyor. Bunu sınıf olarak toplu şekilde ayarlayabiliriz.
Hocam gayet güzel olmuş. Ellerinize sağlık. Ama dediğiniz gibi kaymalar oluyor. Program arayüzünde pdf dosyası şeklinde yaptırabilirim aslında ama bu ara pek uğraşmıyorum. Belki bir zaman uğraşacak olursam ekleyebilirim.

mokumus67' Alıntı:
Hocam çalışmanızı 1 nolu optik forma göre yapmanız mümkün mü acaba

Formu sayfaya sığması için biraz küçülttüm.

Ekli dosyalar

• MAKRO OPTİK.rar
    2 MB · Görüntüleme: 75
Taha hocam cevap anahtarı düzeltme konusunda haklısınız. Gözümden kaçan ufak bir hata olmuş. Bütün derslerin başlığında ilk dersin adını göstertmişim. Düzelttim. Uyarınız için teşekkürler. Akşam programın linkini yenilerim.

Ayrıca sizin resimleri daha dikkatli inceledim. Şunu farkettim ki sizin resimlerde özellikle en sağda kalan ingilizce dersinde hatalar oluşmuş. Biraz dikkat edince sizin resimlerde bir çarpıklık olduğunu farkettim. Program normalde tarayıcının kağıdı eğimli almasını hesaplıyor. Ancak sizin resimlerde okunacak bölümler tam dikdörtgen halinde değil. Hafif paralel kenar gibi duruyor. Bu da kağıdın sağına doğru işaretleme bölgelerinde kaymalara sebep oluyor. Ya tarayıcınızdan ya da yazıcınızdan kaynaklanan bir durum. Resimleri siyah beyaz taratmanıza gerek yok. Çarpıklığı daha iyi farkedebilmek adına aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz. İşaretlediğim bölgede düşey kenarlar tam dik iken yatay kenarlarda eğim var. Bu sayfanın tamamına yayıldığında kağıdın sağına doğru kayma miktarı yükseliyor. Daha önce mesajlarımda eklediğim okuyucuyu test etme resminden de okutma alanındaki kayma belli oluyor.

Ekli dosyalar

• tarama.jpg
    tarama.jpg
    315.2 KB · Görüntüleme: 273
Geri