Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

tarayıcıyı optik okuyucu yapma

Konu, 'İdari Programlar (Ders Dağıtım,Okul Zili vs.)' kısmında bormut tarafından paylaşıldı.

1. eirene

eirene Üye

Kemal hocam, öncelikle çok teşekkür ediyorum. Çok emek var programda. Gayet de işlevsel. Bir şey danışmak istiyorum. LGS için bu programı kullanmak istiyorum. Sınav tanıtırken taban puan istiyor. LGS için iki ayrı oturum var, sayısal ve sözel için taban puanlarını kaç girmem gerekiyor? Bir de Ortak rapor alırken de taban puan istiyor, bu sayısal ve sözel oturumlarda girdiğim taban puanın bir önemi var mı Ortak rapor alırken. Şimdiden teşekkür ediyorum, tekrar emeğinize sağlık.

2. kemal_ari

kemal_ari Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam programda "Sınav Türleri" menüsünde LGS Sözel ve LGS Sayısal sınav türü kayıtlı. Üzerlerine tıkladığınızda ayrıntılı bilgiyi görebilirsiniz. Ayrıca isterseniz kendiniz de ayrı sınav türü oluşturabilirsiniz.

İki sınavı ortak raporlarken raporlama ekranına geçmeden önce taban puan(en düşük puan) ve sınav tam puanı ayarını girmeniz gerekir.
    Bildiğim kadarıyla LGS'de taban puan 100, sınav puanı 500 olması lazım. Ders ağırlıkları zaten hazır gelecektir ama yine de belirteyim.
    Türkçe 4
    Matematik 4
    Fen Bilimleri 4
    T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1
    Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1
    Yabancı Dil 1

Kolay gelsin.

3. taha yiğit

taha yiğit Site Gezgini

Kemal hocam eline sağlık. yaklaşık 3 senedir programı kullanıyorum.sıkıntım yok sadece teşekkür etmek için. :))

4. eirene

eirene Üye

Hocam programı çalıştırdım, formları taradı ama ortak rapor almaya çalışınca sayısal bölümün netlerini göstermiyor sayısal bölümü boş görünüyor. Neden kaynaklanabilir acaba?

Ekli Dosyalar:

• 2.jpg
      2.jpg
      Boyut:
      220,2 KB
      Okunma:
      67
    • 3.jpg
      3.jpg
      Boyut:
      174,1 KB
      Okunma:
      64
    • 4.jpg
      4.jpg
      Boyut:
      242,3 KB
      Okunma:
      63
    • sözel.jpg
      sözel.jpg
      Boyut:
      234,7 KB
      Okunma:
      61
  5. kemal_ari

Hocam iki sınav ortak raporlanırken okul kodu ve öğrenci numaraları eşleştiriliyor. Sizde bütün öğrencilerin numaraları aynı. Ayrıca iki sınavda da farklı öğrenci numaraları kullanılmış. Hata bundan kaynaklanıyor. Eşleşme sağlanamayınca 2. sınav sonucu çıkmıyor.

6. eirene

eirene Üye

Hocam, optik formlara okul kodu ve öğrenci numarası kodladım. Cep telefonu bölümünü okul kodu olarak tanımladım. sonrasında optik formları bir kez tarattım, sayısal ve sözel olarak iki ayrı klasöre aynı formları koydum. Sonrasında sayısal ve sözel bölümü okuttum. İki ayrı liste oluştu. Ortak rapor almaya çalıştığımda ise sadece 3 öğrencinin sonuçlarını birleştirdi. Numara bölümünde hatalar olduğunu fark ettim. Örneğin aşağıdaki formda öğrencinin numarasını 1116 olarak kodladım. Sözel bölümde 1116 olarak okumuş ancak sayısal bölümde 1161 olarak okuduğu için ortak listede hata oluyor. Neden kaynaklanıyordur hocam? Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

7. kemal_ari

Hocam, resimleriniz çok koyu. Ya çıktı aldığınız yazıcının ayarlarından, ya da taratma yaparken renkli modda tarama yapmanız gerekirken siyah beyaz modda tarattınız. Program siyah rengi algılıyor. Koyu çıktığı zaman problem olabilir. Bunlarla ve ortak raporlama ile ilgili açıklamalar kullanma kılavuzunda mevcuttu. Çözüm için ilk olarak okuyucu test etme kısmından okuma hassasiyetini düşürmeyi deneyebilirsiniz. Olmazsa eğer siyah beyaz modda tarattıysanız yeniden renkli modda taratmalısınız. Ayrıca, mavi kalem yerine siyah kurşun kalem kullanmanız daha faydalı olacaktır.

8. eirene

eirene Üye

Çok teşekkür ederim hocam, emeğinize sağlık. Yarın ilk iş deneyeceğim.:)

9. eirene

eirene Üye

Hocam sorun optik formdaymış, başka bir optik form buldum internetten, indirdim ve tamımladım. Sonunda oldu. Allah, sizin gibi iyi insanların sayısını arttırsın hocam, çok sağ olun.

kemal_ari bunu beğendi.
  10. mondschein

mondschein Site Gezgini

Merhaba Kemal hocam, veliler için okulumuzda okullar arasi kitap okuma yarışması yapacağız, 40 -50 soruluk basit bir formu sizin program okuyup raporlayabilir mi.

Veli adı soyadı ( kodlanmayacak)
    TC no kodlanacak
    Ve okul kodu kodlanacak
    Altına da 40-50 soruluk cevap kısmı olacak. Programınız bunu yapar mi

11. kemal_ari

Hocam, programda TC No yu kaydettirmiyorum. 5 haneye kadar öğrenci numarası kaydı var. Bu önemli değilse her türlü test sınavı için kullanılabilir. Kendi formlarını değil de hazır satılan formlardan kullanacaksanız sol tarafında her satıra karşılık bir şerit olan formları programa tanıtıp okutabilirsiniz. Ancak sonuçlarda hangi cevap kağıdının kime ait olduğunu nasıl ayırt edeceksiniz onu bilemedim. Normalde programda öğrenci numaralarına göre Excel dosyasından isimleri çekme var. Ama o kısım işinize yarar mı bilemem. Onu siz bilirsiniz. Eğer programı kullanacak olursanız dosyalarında kullanma kılavuzu var. Okumadan kullanmanızı önermem. Kolay gelsin.

12. mondschein

mondschein Site Gezgini

Sağolun hocam peki optik formu kendimize göre hazırlasak , veli adı soyadı , TC no ( ilk 5 hanesi) optik foruma otomatik yazdirabilir miyim. Excell gibi bir dosyadan veriyi alıp optikte kendi kodlanacak ( merkezi sinavlardaki gibi ) bunu velilere dagitsam. Bu mümkün mu

13. kemal_ari

Yapabilirsiniz hocam. Hazır kodlanmış form çıkartma özelliği mevcut. Çıktılarda şeritler ve kodlamalar dışında kalan kısımların rengi gri tonlarda olmalı. Program siyah rengi algılıyor. Buna dikkat edilmesi gerek. Öncelikle bir kaç kağıtla deneme yapmanızı tavsiye ederim.

mondschein bunu beğendi.
  14. mondschein

mondschein Site Gezgini

isimleri otomatik kodlamayı yaptırdım. tatilde oldugumu z için tarayıcı ile değil de photoshop ile kodlama yaptım ama örnekteki hatayı verdi.

hata: https://prnt.sc/qrucw7
    photoshop ile kodladıgım formlar :
    https://dosya.co/mmc3d2og7d8a/Yeni_klasör.rar.html

bir de örnek formlardaki gibi sadece veli ismi kodlanacak, diğer bilgileri veli kendi yazacak. programda işaretleme alanları var. okul kodu, öğrenci numarası vs vs diye onlara işarteleme yaparken sağ en ust boş köşeyi seçtim.

15. kemal_ari

Hocam ben denedim bende hiçbir hata vermedi, form2 yi değiştirmişsiniz, ben form 2 yi kullanarak dosyalarınızı okuttum.
    Sizdeki hatanın muhtemel sebepleri:
    -Sınav oluştururken seçtiğiniz form doğru mu?
    -Formu sanırım yeniden form14 diye yüklemişsiniz. Koordinatlar doğru mu? Bence muhtemel hata burada. Eğer kullanılmayan alanları sağ üst köşeden seçtiyseniz sınırları aşacaktır. Dolayısıyla okuma yapamayacaktır. Mesela okul kodu sağa doğru 6 hane ve aşağıya doğru 10 hane tarar. Yani koordinatları seçerken sağında en azından 5 hane daha bırakmalısınız. Aynı zamanda altında da en az 9 hanelik kodlama alanı bulunmalıdır. Öğrenci numarası sağa doğru 5, aşağı doğru 10 hane okur. Sınıf sağa doğru 3, aşağıya doğru 10 hane okur. Bunlara dikkate alarak formunuzu yeniden oluşturun. Veya direk form2'yi kullanın. İşinize yaramayan alanlarda anlamsız kodlamalar çıkar sadece sonuçlarda.

16. cografyacı202020

cografyacı202020 Üye

Kemal Hocam öncelikle emeğinize sağlık. ben programınızı kullanmak istedim ancak bir türlü AccessDatabaseEngine.exe sorununu çözemedim
    yardımcı olabilir misiniz ?

17. kemal_ari

Hocam o eklentiyi kurmak lazım. Önceden Microsoft yayınlıyordu ancak şimdi kaldırmış. Belki yerine farklı bir eklenti getirmiş olabilir. Veya Office 2007 programını bulabilirseniz kurulum dosyalarında var.

18. cografyacı202020

cografyacı202020 Üye

19. kemal_ari

20. cografyacı202020

cografyacı202020 Üye

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal