Tecrübeli Arkadaşlar,Yerel Seçimde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kodla Büyü

kaanrevan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar nereden geldi bu görev bilmiyorum. Kaç gündür sinirlerim bozuk. Daha önce hiç seçim görevi falan almadım. Yine almam derken geldi adamlar görev yazmışlar. Ki bu seçim en dertlisi. Okuduğum bazı haberlerde sorumluluklarının çok olduğunu bir çok kişinin gereksiz uygulamalardan dolayı hapis cezası da dahil ceza alıp, Allah Korusun ki görevlerinden olduklarını bile okudum. Kimsenin başına vermesin Allah.

Benim sormak istediğim şu; hiç seçim görevi almamış biri için ne gibi durumlara dikkat etmemiz gerektiğini buradan yazarsanız faydalanabiliriz. Video var ama 1 saat lik bu eğitimde hem kuruduğu cümleler resmen bir paragraf yani hiç birşey anlaşılmıyor hem de çok uzun.

Önemle dikkat etmemiz gereken konuları burada paylaşırsanız çok iyi olur.

Şunu da belirteyim. Ben memur üyeyim ancak yine sandık başkanı kadar bilgimin olması gerekiyor çünkü başkan okuldan arkadaş ve bu anlamda çok sıkıntılı. Yani biraz rahat bir arkadaş. Seminerden torbayı almış gitmiş hiçbirşeyden haberi yok. Bu da biraz sıkıntı tabi.

kılavuzu çok iyi okuyun. başkanlara da tavsiyem iyi niyetli olacağım diye resmiyetten uzaklaşmayın.

Arkadaşlar dağıttıkları Genelgeyi okuyorum şimdide burda ;

e) Mahalle ve köy seçimlerinde kullanılmak üzere yeter kadar boş beyaz kağıt

diye bir madde var. Bu nedir? Ne yapılıyor bu kağıtla. Allahım ya aldık başımıza işi... Bir de bu seçimle falan uğraş işin yoksa.

Muhtar ve ihtiyar heyeti seçimlerinde oy pusulası yok. Ama genelde boş beyaz kağıda ihtiyaç kalmıyor muhtar adayları, isimlerinin ve aza isimlerinin olduğu beyaz kağıtları bırakıyor. İsteyen istediği muhtarın kağıdını alıp zarfa koyuyor.
Sorun yapacak bir durum yok yani.
Yine de 15-20 tane boş beyaz kağıdı her ihtimale karşı bulundurun. Sıkıntı yaşanmaz.

btogretmeni34' Alıntı:
Muhtar ve ihtiyar heyeti seçimlerinde oy pusulası yok. Ama genelde boş beyaz kağıda ihtiyaç kalmıyor muhtar adayları, isimlerinin ve aza isimlerinin olduğu beyaz kağıtları bırakıyor. İsteyen istediği muhtarın kağıdını alıp zarfa koyuyor.
Sorun yapacak bir durum yok yani.
Yine de 15-20 tane boş beyaz kağıdı her ihtimale karşı bulundurun. Sıkıntı yaşanmaz.

Hocam hiç görev almayınca daha önce yerel seçimlerde... Eline bir 40 sayfalık genelgeyi tutuşturunca, bir de 1 saatlik ne dediği pek de anlaşılmayan video yu izlettirince arkadaşlara daha da bir katılıyorum. Seçimde hiç görev alınır mı saçmalık. Bir de seminerin verildiği gün 7 saatini kesip o günün yevmiyesini de kesip sonra 2 yevmiye için sabah 7 akşam 10 a kadar orda durmak...

Bir de üstüne sandık başkanı olarak, pek de sorumlu sayılmayan bir arkadaşla iş yapacağımı düşünmek akşam akşam biraz sinirlerimi gerdi.

Bütün süreci beraber düşünürseniz çok karmaşık gelir. Şimdi sadece işin başlangıcını ve ve oy verme başlangıcını düşünün. Onunla ilgili sorunları kafanızda halledin. Sandıkların açılması ve sonraki işlemleri daha sonra oy verme sırasında boş vakitlerinizde kılavuzu okuyarak da çözebilirsiniz.

Rahat olun. Öyle sıkıntı yapacak bir durum yok.

samimi bir arkadaşımın ayağı alçıya alınca sandık başkanlığını üzerime almak zorunda kaldım
keşke memur üye olsam, onun hiç bir sorumluluğu yok. başkan ne derse onu yapması yetiyor.... görev adımlarını içeren bir liste olacak, onu uygulamalı başkan

btogretmeni34' Alıntı:
Bütün süreci beraber düşünürseniz çok karmaşık gelir. Şimdi sadece işin başlangıcını ve ve oy verme başlangıcını düşünün. Onunla ilgili sorunları kafanızda halledin. Sandıkların açılması ve sonraki işlemleri daha sonra oy verme sırasında boş vakitlerinizde kılavuzu okuyarak da çözebilirsiniz.

Rahat olun. Öyle sıkıntı yapacak bir durum yok.

Teşekkürler hocam. Bunu dikkate alacağım. Önce başlangıç sonra sayım döküm. O arada zaten boşluklarda genelgeyi okurum.

Arkadaşlar bende memur üyeyim ... arkadaşın dediği gibi sandık başkanı kadar bilgi sahibi olmak gerekli ama maalesef bu video ve kitapçığa maalesef bir türlü odaklanamıyorum.,

Büyükşehir için;

1- Yemin Edilecek
2-Seçmen Geldiğinde mavi renkli zarf ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İlçe Belediye Başkanlığı ve İlçe Meclis Üyeliği Formları verilir. Seçmen Sandığa Oyunu Atar
3- Seçmen İmza Atar.
4- Seçmen Muhtarlıkla ilgili mor zarfı alır oyunu atar.
5. Seçmen İmzalar.

Oy sayımında;
1- Mavi renkli zarflar sayılır.
2-Önce mavi renkli zarf açılır büyükşehir belediye başk. oyları sayılır.
3-İlçe Belediye Başk. oyları sayılır
4-İlçe Genel MEclisi oyları sayılır ilgi tutanaklara işlenir torba kapatılır...
5- muhtarlıkla ilgili sayım işlemi yapılır torba kapatılır.

BİLGLERİMİZİ TAZELEMEK ADINA YUKARIDAKİ İŞLEM ADIMLARI DOĞRU HERALDE DEĞİL İSE DOĞRU ADIMLARI OLUŞTURABİLİRMİYİZ...

oyları 50 şerli sayıp paket yapın sonra her 50 de imzayı sayın

sayım yaparken kimseyi odaya almayın

başınızda muhtar bekliyorsda önce muhtarı sayın

üyeler arasında siyasi tartışma olursa başlamadan bitirin

oy kullanacakları sıraya alçaksanız dışarıda sıra bekletin

Geri