Tek Hattan 2 Modeme Bağlanmak

Kodla Büyü

zodiac

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
merhaba arkadaşlar, okulda 2 modem var biri özel diğeri meb hattı, bt sınıfına gelen hat direk olarak meb modemine bağlı aynı anda özel hattın takılı olduğu switche de bir kablo ile bağladım, şimdi kendi makinamdan ipleri değiştirerek 192.168.1.x yazınca meb hattına bağlanıyorum, 192.168.2.x yazınca da özel hatta bağlanabiliyorum, sorum şu; ben sürekli olarak elle ip değiştirmek yerine 2 ethernet kartı mı kullanmalıyım ki bu elle ip değiştirme ile uğraşmayayım sürekli? ya da sizin bildiğiniz daha kolay yöntemler var mı?
Bir de katlardaki kablosuz acccess pointler var, her katta 4 tane var, 1 tanesi kablolu diğer 3 tanesi kablosuz, bunları modeme tanıttım ama otomatik ip aldıklarında özel hatta el ile ip verince ancak meb hattına bağlanıyorlar, istediğim direk otomatik meb hattına bağlanmaları, ben ap leri meb hattının olduğu modeme bağlamama rağmen nasıl oluyorda direk özel hattan ip alabiliyorlar?
çok teşekkürler.

hocam 2 modem aynı switchlerde ortak kullanıldığı için elle Ip vermezseniz özel hatta bağlanır. varsayılan ağ geçitlerini de meb modeminin ıpsini vermelisiniz. yada özel hatta giren sınıfları modemden mac adreslerini engellerseniz bir daha o sınıf özel hatta giremez.

okoyun' Alıntı:
hocam 2 modem aynı switchlerde ortak kullanıldığı için elle Ip vermezseniz özel hatta bağlanır. varsayılan ağ geçitlerini de meb modeminin ıpsini vermelisiniz. yada özel hatta giren sınıfları modemden mac adreslerini engellerseniz bir daha o sınıf özel hatta giremez.

hocam 2 modem aynı switchlerde ortak kullanmıyor, orada yanlış söyledim, 2 modem ayrı switchlerden dağıtım yapıyorlar. Sınıflar özel hattan bağlanıyorlar elle ip verince meb hattına bağlanıyorlar, istediğim ise tam tersi sınıfların otomatik meb hattından almaları ve el ile özel hata bağlanabilmeleri. Varsayılan ağ geçitlerini meb hattının ipsini versem hocam direk mebden mi bağlanırlar? sınıfların mac adreslerini nasıl bulabilirim ve engelleyebilirim hocam?

hocam 2 modemi de 1 switchde birleştirin...
meb modem dhpc açık, özel hat dhcp kapalı olsun özel hattan girecekler bellidir zaten onlara 1 kerelik elle verirsiniz biter, otomatik bağlananlarda meb hattından ip alırlar..

the_korsan' Alıntı:
hocam 2 modemi de 1 switchde birleştirin...
meb modem dhpc açık, özel hat dhcp kapalı olsun özel hattan girecekler bellidir zaten onlara 1 kerelik elle verirsiniz biter, otomatik bağlananlarda meb hattından ip alırlar..

hocam çok teşekkür ederim, sağolun, dediğiniz çok mantıklı özel hat dhcp kapalı olunca dağıtım olmayacak ve sadece el ile ip verilen pc ler özelden giriş yapabilecekler, diğer herkes mebden bağlanacaklar? peki özel modemin dhcp kapalı olunca kablolu access pointler ile modem bağlantı kurulabilir mi hocam?

Geri