Teknik Araçlar(bilişimcinin elinin altında bulunması gereken)

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar bu aralar heveslendim böyle işimi kolaylaştıracak araçlar arıyorum.
Burada gerekli olan örnekleri verebilir. Gerekli gördüklerimizi.
Mutlaka bilmediğimiz bişeyler çıkacaktır.

Örnek:
Ethernet lan kablo tester
network-rj45-rj11-ethernet-telefon-adsl-internet-kablo-test-cihaz__0554683701878886.jpg

Sıkma pensesi
https://urun.n11.com/diger/sikma-pensesi-jack-4507a-rj45-rj11-rj9-soyucu-cak-cat5-network-P86347079

Harici DVD sürücü -tasinabilir HDD laptop sorunları için harddisk USB baglantili

Çizgi Tagem'in teknik araçlar listesiyle ilgili bir sunumu vardı.. Bir aralar benim de ilgimi çekiyordu bu işler :)

1-USB Bellek (5 adet)(win 10 kurulum usb-win 7 kurulum usb-Gerekli programlar-Acronis boot-Yedek) anahtarlığa taktım çantamda sürekli gezdiriyorum.Mutlaka lazım oluyor.
2-Usb silikon klavye-mini mouse(akıllı tahta işlemlerinde gerekli oluyor)
3-Ethernet kablosu-yazıcı kablosu-RJ45 Konnektör-Pense
4-Harici disk(imajlar-programlar)
5-Ekran temizleme solisyonu
6-Bios Pili
7-Tornavida seti

Benim çantamda genel olarak bunlar bulunmaktadır. İşlerimi hallederken ihtiyacımı görüyor bu listedekiler.

1-USB Bellek (5 adet)(win 10 kurulum usb-win 7 kurulum usb-Gerekli programlar-Acronis boot-Yedek) anahtarlığa taktım çantamda sürekli gezdiriyorum.Mutlaka lazım oluyor.
6-Bios Pili
7-Tornavida seti

Benim çantamda genel olarak bunlar bulunmaktadır. İşlerimi hallederken ihtiyacımı görüyor bu listedekiler.
Siz ne iş yapıyorsunuz tam olarak, öğretmen misiniz yoksa vestel servisi mi?

Kompresör de olmazsa olmazlardan. Özellikle yıllardır temizlenmeyen kasalarla uğraşmaya başlamadan önce temizlik şart.
Plastik kelepçe, çeşitli ebatlarda kroşeler, küçük yan keski, karga burun, pense, cımbız vs. gibi küçük el aletleri. Eski kasalardan çıkardığım vidalar.
Ayrıca @metodi hocamın listesindekiler. Ek olarak etkileşimli tahtaların köşelerini temizlemek için boya fırçası.
6-Bios Pili
7-Tornavida seti

Kompresör de olmazsa olmazlardan. Özellikle yıllardır temizlenmeyen kasalarla uğraşmaya başlamadan önce temizlik şart.
Plastik kelepçe, çeşitli ebatlarda kroşeler, küçük yan keski, karga burun, pense, cımbız vs. gibi küçük el aletleri. Eski kasalardan çıkardığım vidalar.
Ayrıca @metodi hocamın listesindekiler. Ek olarak etkileşimli tahtaların köşelerini temizlemek için boya fırçası.

Teşekkür ederim hocam eksikleri tamamlamışsınız. Teknik öğretmenler(teknik servis alanı),şefler,btr lerin bu saydıklarımızın çoğuna ihtiyaç duyduğuna eminim.

"Siz ne iş yapıyorsunuz tam olarak, öğretmen misiniz yoksa vestel servisi mi?" diyen hocam bu söylediğim görevlerden birini yürütmüyorsa saydığımız malzemelere ihtiyacı olmayabilir. Kimin ne görev yaptığını ne şartlarda ne imkansızlıklarla çalıştığını bilmeden kimin öğretmen olduğunu kimin vestel servisi olduğunu anlayamayız.
Teşekkürler..

Siz ne iş yapıyorsunuz tam olarak, öğretmen misiniz yoksa vestel servisi mi?
beklenen soru geldi. daha erken bekliyordum açıkçası :D
elinize tornavida almadan nasıl bilgi sahibi olacaksınız? donanım konusunu nasıl anlatmayı düşünüyorsunuz?
okulun şartlarına göre tamir için de tornavidayı kullanıyorum. size kalmış bişey

beklenen soru geldi. daha erken bekliyordum açıkçası :D
elinize tornavida almadan nasıl bilgi sahibi olacaksınız? donanım konusunu nasıl anlatmayı düşünüyorsunuz?
okulun şartlarına göre tamir için de tornavidayı kullanıyorum. size kalmış bişey
evet, beklenen karşılık geldi, ben teknik öğretmenler için değil btr görevi olanlar için söyledim bu sözü, çünkü btr görevleri bellidir ve bunlar arasında tamircilik yoktur, başka işler yapanlar sadece işgüzardır. Adam asli görevi olan rehberliği yapmaz, gider tamircilik yapar, ben onlara dedim. Ayrıca donanım anlatmak için yanınızda tornavida taşımanıza gerek yok, okuldan o ders için ödünç alırsınız, olur biter.

@bt.ogretmeni Konu başlığı ile sizin ne demek istediğiniz arasında bir alaka yok. Btr öğretmenliği başlığı altında açılmış bir konu değil ve zaten sizde başta onu belirtmemişsiniz.Biz nerden anlıycaz hangi görev hakkında ne demek istediğinizi.
Neyse istediğiniz alet edevatı kullanın kullanmayın,ne işi yaparsak yapalım görevini layıkı ile yapan insanalar olalım yeter.

Hocam konuyu ben açtım ve üç tane de ekipman paylastim. Birisi ethernet tester. Koblo ve internet arızasini test eder. Rj 45 Pense Jack çakar. Birde usb çoklayıcı paylaştım Hdd destekleyen cinsten. Bu aletlerin hepsi de btr nin işini kolaylaştıran aletlerdir. Aynı zamanda Bilişim öğretmeni için burada sayılan ekipmanlar olmazsa olmazlardir. Arduino gibi programa ile uğraşan bir kişi Bilişim öğretmeni ise o zaman bir havyasi da olmalıdır. Hiparaktif bir üyeden böyle bir şey duymak beni şaşırttı. Bence burada bu ekipmanları abartan kişiler de görevini layıkı ile yapıyorlardir. Burada dikkatli olmamız gereken nokta ise kendimize tamirci dedirttirmemektir. Ekipmanları kullanarak işimizi kolaylaştırıriz bu güzel ancak başkalarının bize bakış açısına da dikkat etmek lazım.

Her seferinden konu açıyorum. Saçma sapan tartışmalarla konu bölünüyor ayrıca. Şurada şu saçma sapan tartışmalar olmasa herkes şu konudan bişey öğrenip gidecek. Biz de biliyoruz ise yarayacak onca alet. Buradakilerden kat kat fazlasını sayarım ve elimde de mevcut. Ara ara paylaşmayı da düşünüyordum. Hala da düşünüyorum tartışma biterse

Her seferinden konu açıyorum. Saçma sapan tartışmalarla konu bölünüyor ayrıca. Şurada şu saçma sapan tartışmalar olmasa herkes şu konudan bişey öğrenip gidecek. Biz de biliyoruz ise yarayacak onca alet. Buradakilerden kat kat fazlasını sayarım ve elimde de mevcut. Ara ara paylaşmayı da düşünüyordum. Hala da düşünüyorum tartışma biterse
Saçma sapan konular açılınca işe yarar konuları kaçırıyoruz, ben bir yorum yaptım, yorumu saçma sapan tartışmaya çeviren sizlersiniz. Konu başlığıyla dediğimin alakası yok demiş biri de, konu başlığında "bilişimcinin elinin altında olması gereken" denmiş, ben de bu genellemeye göre bir bilgisayar öğretmeninin veya btr nin böyle araçlara ihtiyaç duymaması gerektiği, böyle işleri yapanların işgüzar olduklarını söyledim, burada anlaşılmayacak birşey yok. Neyse çok lüzumlu konunuza daha fazla yorum yazmayacağım, çok gerekli listenizi istediğiniz kadar uzatabilirsiniz, hatta oraya bi de kaynak makinesi koyun.

Arkadaşlar bolca yazmışlar. Zaten yeri geldikçe ihtiyaç duyduğunuz şeyleri alırsınız. Olur olmaz herşeyi baştan almayın bence.
Benim özellikle dikkat çekmek istediğim nokta şu: alacağınız alet edavat kaliteli olsun. İyi bir iş yapmak istiyorsanız kullandığınız aletler kaliteli olmalı. Bir misal vereyim. En başta belirttiğiniz ağ pensesi gibi bir sürü pensemiz vardı. Biriyle kabloyu soyuyorduk, biriyle kesiyorduk, ötekiyle de sıkıyorduk. Her birinin bir sorunu arızalı bir tarafı oluyordu. En sonunda paraya kıydık proskit marka (CP-376E) kaliteli bir pense aldık hala kullanıyoruz.

Arkadaşlar bolca yazmışlar. Zaten yeri geldikçe ihtiyaç duyduğunuz şeyleri alırsınız. Olur olmaz herşeyi baştan almayın bence.
Benim özellikle dikkat çekmek istediğim nokta şu: alacağınız alet edavat kaliteli olsun. İyi bir iş yapmak istiyorsanız kullandığınız aletler kaliteli olmalı. Bir misal vereyim. En başta belirttiğiniz ağ pensesi gibi bir sürü pensemiz vardı. Biriyle kabloyu soyuyorduk, biriyle kesiyorduk, ötekiyle de sıkıyorduk. Her birinin bir sorunu arızalı bir tarafı oluyordu. En sonunda paraya kıydık proskit marka (CP-376E) kaliteli bir pense aldık hala kullanıyoruz.
Hocam keşke bu yazıyı daha önce yazsaydınız. Şipariş ettim bir tane. tahminim dediğiniz gibi dandik çıkacak. bugün de akşama kadar uğraştım ağ pensesi sıkmamış.
yeri gelince konuyu açarsınız dediniz ya. hocam keşke daha önce açsaymışım. en azından daha iyi bir ağ pensesi almış olabilirdim şu anda. ..

Bende daha önce BİM'den ucuz bir takım almıştım. Pense yeterince sıkmıyor. Çıkıyor jaklar. Ben beceremiyorum diye düşünüyordum. Demek ki iyisini almak lazım.

Geri