Teknik bir soru

Kodla Büyü

or_han

Site Gezgini
Evde fiber İnternet var fazladan da zyxel marka modemim var ...
Zyxel kablosuz olarak - fiber deki İnterneti alıp
Ethernet çıkışından Kablo üzerinden bir cihazi İnternete kavuşturmak istiyorum....

1. Bu işlemin bir adi var mı ....
2. Böyle bir şey varsa nasıl yapabilirim ...

Tskler.....

Ben de merak ettim hocam. Sizin bu metninizi oldugu gibi sordum bir bilene [gpt amcaya]

Merhaba Olcay,

Bahsettiğin işlem, "Wi-Fi Bridge" veya "Wireless Bridge" olarak bilinir. Bu işlem, mevcut bir kablosuz ağı alıp, kablolu bir cihazın internete erişimini sağlamak için Ethernet portu üzerinden yeniden dağıtmayı içerir.

Zyxel modemini bu şekilde kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsin:

### Zyxel Modemi Kablosuz Köprü Moduna (Wireless Bridge Mode) Alma Adımları

1. **Zyxel Modem Arayüzüne Erişim:**
- Modemi bir bilgisayara bağla ve web tarayıcısına `192.168.1.1` veya `192.168.0.1` IP adresini girerek modem arayüzüne giriş yap.

2. **Giriş Yap:**
- Yönetici kullanıcı adı ve şifreni girerek modem arayüzüne eriş.

3. **Kablosuz Ayarlarına Git:**
- Arayüzde kablosuz ayarlarına (Wireless Settings) git.

4. **Kablosuz Köprü Modunu Etkinleştir:**
- Kablosuz Köprü (Wireless Bridge) veya Kablosuz İstemci (Wireless Client) modunu etkinleştir. Bu seçenekler modemin modeline göre değişebilir. Burada, mevcut Wi-Fi ağını seçip şifresini girmen gerekecek.

5. **Ağ Ayarları:**
- Eğer IP adresleri çakışıyorsa, Zyxel modemine farklı bir IP adresi ataman gerekebilir. Örneğin, ana modem 192.168.1.1 ise, Zyxel modemi 192.168.1.2 olarak ayarlayabilirsin.

6. **Ethernet Bağlantısı:**
- Ayarları kaydedip modemi yeniden başlattıktan sonra, Ethernet portundan cihazını bağlayabilirsin.

### Alternatif Yöntem: WDS (Wireless Distribution System)

Bazı modemlerde, Kablosuz Dağıtım Sistemi (WDS) olarak bilinen bir özellik de bulunur. WDS, kablosuz ağların genişletilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Ancak, bu yöntem her zaman her modem ile uyumlu olmayabilir ve bazen performans kaybı yaşanabilir.

Bu adımları takip ederek, Zyxel modemin ile mevcut fiber internet bağlantını kablosuz olarak alıp, Ethernet üzerinden cihazına internet sağlayabilirsin. Eğer herhangi bir aşamada sorun yaşarsan, modeminin kullanım kılavuzuna başvurabilir veya modem üreticisinin teknik destek hattıyla iletişime geçebilirsin.

Başarılar!

1. Buna range extend deniyor.
2. Modem arayüzüne girip Router olan çalışma modunu repeater yada entender yada ara yüzündeki adı neyse modele göre değişir. O şekilde ayarlayıp uygun ayarları yapmanız lazım.

Modemin modeline göre youtube üzerinde ayar videoları var. Okulda labaratuvarda o şekilde kablosuz bağlantı yapmıştım.

Son düzenleme:
Evde fiber İnternet var fazladan da zyxel marka modemim var ...
Zyxel kablosuz olarak - fiber deki İnterneti alıp
Ethernet çıkışından Kablo üzerinden bir cihazi İnternete kavuşturmak istiyorum....

1. Bu işlemin bir adi var mı ....
2. Böyle bir şey varsa nasıl yapabilirim ...

Tskler.....
WiFi yi ethernete dönüştürmek için neden Türkiye için adaptör yok

Geri