Faz 3 - Pardus u Windowsa çevirenler Yardım !!! :)

Kodla Büyü

bznesm_srkn

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhabalar Arkadaşlar Herkese kolay gelsin....

Konu başlıktanda anlaşılacağı gibi Pardusu Windowsa çevirirsek sıkıntı yaşar mıyız. Garanti dışı kalır vs demişler. Çeviren arkadaşlarda işler nasıl gidiyor. Bios pili hatası veren tahtalar varmış böyle sorunlarda servis gelip yapıyor mu. Yoksa donanımsal hatalarda da garanti kapsamı dışı bu tahta deyip bakmıyor mu. Hangisiyle devam etmeli.

iki okula gidiyorum. Biri illa değiştir hocam diyor. Diğeri kararsiz. 2 yıl aradan sonra btr oldum. karar veremedim ne yapalım arkadaşlar.

Tahtaları Windows'a geçirirseniz hiç bir sıkıntı olmaz hocam,
en kötü ihtimal Pardusun sitesinden Pardus.ETAP ın iso sunu indirin kenarda bekletin,
servis çağırdığınızda sıkıntı olursa 10 dakikada kurarsınız,
servistekilere işte buyrun Pardus lu tahta dersiniz.

Ancak tavsiye etmiyorum hocam,
öğretmen arkadaşların çok fazla değişik uygulama kullandığı yok,
Pardus öğretmenlerin her şeyini karşılıyor,
Virüs derdi yok mesela,
Libre office varsayılan olsun,
.pdf leri Chrome ile varsayılan yapın (kendi pdf oynatıcıda aşağı yukarı kaydırma sorun oluyor),
.mp3 ve .mp4 lerde sorun yok,
ve aşağıda vereceğim video ile WINE uygulamasını kurun .exe olan Z Kitaplarıda sorunsuz açarsınız.

en kötü ihtimal Pardusun sitesinden Pardus.ETAP ın iso sunu indirin kenarda bekletin,

Virüs derdi yok mesela,
.pdf leri Chrome ile varsayılan yapın (kendi pdf oynatıcıda aşağı yukarı kaydırma sorun oluyor),
ve aşağıda vereceğim video ile WINE uygulamasını kurun .exe olan Z Kitaplarıda sorunsuz açarsınız.

teşekkürler hocam ilk haftalar bu şekilde devam edelim dediğiniz gibi, acronisle pardusun imajını da alabilirz değil mi multiboot flash da vardı onu da alıp köşede bekleteyim o zaman

ben de öyle bir durum yok ama değiştir diyen müdürden resmi görev yazısı iste hocam
bende bi kurmak istedim açıkçası hocam :) ama genel işleyişi gidişatı bi takip edeyim bakalım, sadece servis garanti konusunu merak etmiştim, herkes faz3 windows imajı kullanıyorda ondan tecrübesi olandan yardım istedim

Merhabalar Arkadaşlar Herkese kolay gelsin....

Konu başlıktanda anlaşılacağı gibi Pardusu Windowsa çevirirsek sıkıntı yaşar mıyız. Garanti dışı kalır vs demişler. Çeviren arkadaşlarda işler nasıl gidiyor. Bios pili hatası veren tahtalar varmış böyle sorunlarda servis gelip yapıyor mu. Yoksa donanımsal hatalarda da garanti kapsamı dışı bu tahta deyip bakmıyor mu. Hangisiyle devam etmeli.

iki okula gidiyorum. Biri illa değiştir hocam diyor. Diğeri kararsiz. 2 yıl aradan sonra btr oldum. karar veremedim ne yapalım arkadaşlar.

İlla değiştir diyen okul ilçenize değişiklik talebini yazsın hocam, onlar da İle yazarlar. İl bilgi işlem fatih projesi biriminin cevabına göre kurarsınız veya kurmazsınız. Olay sizden çıkmış olur.

Virüs derdi yok mesela,

hocam videodaki adrese giremiyoruz. Güncel hali var mı acaba?

hocam videodaki adrese giremiyoruz. Güncel hali var mı acaba?
Aynen hocam giremedim mobil veri ile indirdim bu seferde kurulum tamamlanmadı z kitaplar açılmıyor diye öğretmenler gelmeye başladı :) bolu faz3 imajinda hazır kurulu mu Wine hocam. O iyi dediler. Bolu pardusu mu yuklesemki, Wine yükleyemedk hocam. Bide kopyala yapıştır yaparken bile faz3 tahtalar hantal ve yavaştı. Bu tahtalar yavaş mi yoksa pardus ten dolayı mı böyle ne diyorsunz

ben de pardus etap19 tahtaya ekilit kurdum. Kurduktan sonra klavye göster gizle bir türlü ekranda tutamıyorum bir şey yazacağım basıyorum açılıyor sonra kendi kayboluyor. nasıl çözeceğimi de bilemedim. bir de chrome anahtar şifre istiyor girişte.

Aynen hocam giremiyorum veri ile indirdim bu kursu :) bolu tamamlamadı z kitap açılmıyor öğretmek eğitimleri başlayacaktı. O iyi dedik. Bolu pardusu mu yuklesemki, Şarap yükleyemedk hocam. Bide kopyala yapıştırarak bile faz3 tahtalar hantal ve yavaştı. Bu tahtalar yavaş mi yoksa pardus ten mi böyle ne diyorsunz
bolu imajı sorun çıkarmadı bizde hocam hemen hemen herşeyi de açtı, kullanabilirsiniz

Son düzenleme:
Arkadaşlar pardus te karekod okumak için kullandığınız program var mı... öğretmenler kitaplarda bulunan karekodları açmak istiyorlar..

ben de pardus etap19 tahtaya ekilit kurdum. Kurduktan sonra klavye göster gizle bir türlü ekranda tutamıyorum bir şey yazacağım basıyorum açılıyor sonra kendi kayboluyor. nasıl çözeceğimi de bilemedim. bir de chrome anahtar şifre istiyor girişte.
Terminalden rm ~/.local/share/keyrings/* komutunu çalıştırınız. Chrome’u açtığınızda parola isterse direk devam et butonları ile ilerleyin.

hocam biz arçelik tahtalarda 1 yıldır kullanıyoruz çok fazla sıkıntı yaşamadık öğretmenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor hem de usb anahtar ile güvenli bir şekilde tahtayı kullanıyorlar. faz3 de amaç milli bir işletim sistemi kullanmak ve yaygınlaştırmak zaten bizlerin destek vermesi gerekiyor bu projeye.

hocam destek verelim destek verelim de arçelik tahtaların fiyati tamı tamına 50bin tl ama tahtalar donuyor takılıyor kopyala yapıştır bile yaparken zorlanıyor hala wine kurmaya çalışıyorum tahtayı güncelliyorum hiçbir değişiklik yok yani 50bin liralık tahtalarla bunları mı yapacağız yazık bence bi bolu imajı var onu yükleyin diyorlar başka bi destek yok

hocam destek verelim destek verelim de arçelik tahtaların fiyati tamı tamına 50bin tl ama tahtalar donuyor takılıyor kopyala yapıştır bile yaparken zorlanıyor hala wine kurmaya çalışıyorum tahtayı güncelliyorum hiçbir değişiklik yok yani 50bin liralık tahtalarla bunları mı yapacağız yazık bence bi bolu imajı var onu yükleyin diyorlar başka bi destek yok
ben geçen sene bolu imajı kullandım hiç bir sıkıntı çekmedim. bu sene de yeniden onunla formatladım hiç bir güncelleme göremeyince aynı imajı tekrar atıyorum.

ben geçen sene bolu imajı kullandım hiç bir sıkıntı çekmedim. bu sene de yeniden onunla formatladım hiç bir güncelleme göremeyince aynı imajı tekrar atıyorum.
hocam rufus la GPT modunda mı yazdıracagız bolu imajını ne yaptıysam tahtaya yükelnmiyor başta error vererek bi yüklendi şimdi de tahta açılmıyor ben MBR direk yazdırdıydım

video çalışıyor gözüküyor hocalarım, youtube a yükleyen arkadaştan Allah razı olsun.
Faz-3 son imajda zaten wine dahili olarak kurulu.

Şuradaki Pardus-Etap-19.0-Beta-16.iso dosyası son olan Pardus ETAP 19 Arçelik 4K kurulum ISO dosyası.

Paylaştığınız wine kurulumu 14.0 ve 14.1 de çalışmıyordu. Sonrasında bunu aşmak için kod yazmıştım pratikleştiren.

+ olarak bunu Senol Aldibas'a da dönüt olarak bildirmiştim ki sonrasında otomatik olarak bir sonrakine eklendi. Etap takımı dönütleri gerçekten dikkate alıyor.

Şuradaki Pardus-Etap-19.0-Beta-16.iso dosyası son olan Pardus ETAP 19 Arçelik 4K kurulum ISO dosyası.

Paylaştığınız wine kurulumu 14.0 ve 14.1 de çalışmıyordu. Sonrasında bunu aşmak için kod yazmıştım pratikleştiren.

+ olarak bunu Senol Aldibas'a da dönüt olarak bildirmiştim ki sonrasında otomatik olarak bir sonrakine eklendi. Etap takımı dönütleri gerçekten dikkate alıyor.
bi de bu imajı yüklemeye çalışayım teşekkürler hocam bolu imajı söyle bi hatayla başladı imaja ve artık tahta açılmıyor. foto: https://prnt.sc/Oe04JFPhQMlr
rufusla DD modda yazdırdım olmadı. ventoyla mı yazdırsam

Diğer bütün boyutlarını bir kenara bırakırsak memur yazılı bile olsa kanun dışı - suç eylemi içeren emre uymamalıdır. Lisanslı bir yazılımı korsan kurmak da yasa dışı eyleme girer telif hakkı vs dolayısıyla. Yani ister müdür, ister ilçedeki amir, ister vali gelsin windows kur desin kurmamanız gerekir. Orijinal windows lisanslarını temin ederlerse iş değişir.

Bir sıkıntı şimdiye kadar olmamıştır ama olursa da sizi ilk o "hadi kur, kur" diyen müdür satar. "Kendi yapmış, haberimiz yok." diye sıyrılmaya çalışırsa psikolojiniz bozulur :) Benim başım ağrıyacağına Pardus kullanmaya alışsınlar.

paylaştığınız son .iso Z kitapları(.exe) açıyorsa sorun yok hocam,
internette çeşit çeşit wine kurulumu mevcut, ben çoğunu denedim, sadece paylaştığım videodaki kurulum sonrasında Z kitapları(.exe) sorunsuz açabiliyorum,
paylaştığınız .iso yu kurup denemek gerek.

paylaştığınız son .iso Z kitapları(.exe) açıyorsa sorun yok hocam,
internette çeşit çeşit wine kurulumu mevcut, ben çoğunu denedim, sadece paylaştığım videodaki kurulum sonrasında Z kitapları(.exe) sorunsuz açabiliyorum,
paylaştığınız .iso yu kurup denemek gerek.
Denedim zaten. İçerisinde mevcut. Dahil edildi wine. Paylaştığın videodaki eski etap iso dosyası için. Sonrakilerde çalışmıyor yani. Bir de eski sistem upgrade yapıldığında acaba wine vb. de yüklüyor mu bilmiyorum kendiliğinden.
Eski sürümü kurup güncelleme denetleyip görmek gerek.

evet arkadaşlar bende denedim bugün itibariyle, kurulum yaptım,
yukarıdaki linkte bulunan .........beta16.iso ile artık extradan Wine kurulumu yapmaya gerek yoktur,
exe dosyaları ve tabiiki Z Kitapları varsayılan olarak Wine ile açıyor.

Geri