TEOG DERSLERİ HARİCİNDEKİ DERSLERE ÖNEM VERİLİYOR MU?

Kodla Büyü

KARÇİÇEĞİ

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Seçkin Üye
ARKADAŞLAR SİZİN OKULDA DA TEOG DERSLERİ HARİCİNDEKİ DERSLERE ÖNEM VERİLİYOR MU?
ÖRNEĞİN BİLİŞİM-BEDEN-MÜZÜK - TEKNOLJİ TASRIM VE GÖRSEL SANATLAR VS.... VEYA NE KADAR DEĞER VERLİYOR?

Ders öğretmeni kendi dersini ne kadar önemsiyor ise o ders te okul genelinde o kadar önemseniyor. Benim görüşüm ve gözlemlerim bu şekilde. Önemsenmeyen TEOG dersi yok mu zannediyorsunuz? İnanın var, okulda dersi sallıyor çocuk gidiyor özel ders alıyor.

bu sene bir ortaokula başladım..
geçen seneki öğretmen bütün sene boyunca oyun oynatmış..
Kafalardaki ders imajını yıkmam en az 4 ay sürdü..
BT öğretmeni imajını ise henüz tam anlamıyla yıkamadım..

yavaş yavaş ağırlığımı koydum, önce dersi benimsettim, sonra bu dersin neden önemli olduğunu, idareciler bir vesile ile geldiklerinde hep ders anlattığımı gördüler.. bir kaç kezde derste çağrıldım, şu anda dersim var, teneffüste gelirim diyerek dersimi böldürmedim..

Şu an hem 5 hem de 6 larda aynı müfredatı anlatıyorum. code.org u bitirmek üzereyiz ve artık, başta mızmızlanıp "oyun da oyun" diyen öğrenciler, gelip bilgisayarlarına oturup ben söylemeden code.org u açıp, sessizce çalışıyorlar.

dersin önemi, dersi anlatanın önem verdiği kadardır. bu dersi bu hale getiren, kusura bakmayalım ama ilk önce kendimiziz, kendi kuyumuzu kazıyoruz da farkında değiliz.

bana göre bt dersi bir okulun en kilit dersi, bt öğretmeni en kilit öğretmen. ben kendime ve işime saygı duyuyorsam, .. den bitine herkeste bunu böyle biliyor..

Programlayan' Alıntı:

yavaş yavaş ağırlığımı koydum, önce dersi benimsettim, sonra bu dersin neden önemli olduğunu, idareciler bir vesile ile geldiklerinde hep ders anlattığımı gördüler.. bir kaç kezde derste çağrıldım, şu anda dersim var, teneffüste gelirim diyerek dersimi böldürmedim..

Şu an hem 5 hem de 6 larda aynı müfredatı anlatıyorum. code.org u bitirmek üzereyiz ve artık, başta mızmızlanıp "oyun da oyun" diyen öğrenciler, gelip bilgisayarlarına oturup ben söylemeden code.org u açıp, sessizce çalışıyorlar.

dersin önemi, dersi anlatanın önem verdiği kadardır. bu dersi bu hale getiren, kusura bakmayalım ama ilk önce kendimiziz, kendi kuyumuzu kazıyoruz da farkında değiliz.

bana göre bt dersi bir okulun en kilit dersi, bt öğretmeni en kilit öğretmen. ben kendime ve işime saygı duyuyorsam, .. den bitine herkeste bunu böyle biliyor..

yazdıklarının kelimesi kelimesine katılıyorum hocam ilk görev yaptığım okulda BT sınıfı kapatılmayı düşünüyolardı çalışmalarım sonucunda dersin önemini kavratmıştım benden sonra okulda kalan arkadaşlar oyun mantığı devam etmişler sanırım müdür yine bt sınıfını kapatmak istediğini söylemişti sonra ne oldu bilmiyorum.

Bir öğretmen dersine nekadar önem verirse okadar faydalı ve okadar işe yararbir ders olduğunu görür. Şuan meslek lisesindeyim ilk bilişim öğrencilerimi aldığımda çocuklar hep oyun oynamak için geldiklerini söylediler. Tabi tenefüs dahil oyun oynamayınca afalladılar ama iyi kötü toparladım. Şimdi en azından bölümün bir ağırlığı var oyun oynatıyolar diyemiyolar artık

Programlayan' Alıntı:

:alkis: :alkis: hocam kendi değerimizi kendimiz oluşturmalıyız...hangi öğretmen dersten çağrılıp okulla alakalı bir soru soruluyor. ders sonrası çağrılır herkes. ama nedense bt öğretmenleri her an çağrılmaya programlanmış gibi davranılır...bu konuda ortak tutum geliştirerek bu derse saygı getirilir...yoksa hep lokal olarak kalır.a şehri önem verirken b şehri dersi oyun dersi olarak algılamaya devam eder.

Programlayan' Alıntı:

Yazdıklarınızın hepsine katılmakla birlikte, birde bizim dışımızda gelişen olaylar var maalesef. Evet, biz kendi derslerimizi sevdirebiliyor, işlevli hale getirebiliyoruz ama, seçmeli dersler seçilirken maalesef okul idaresinin ve sınıf öğretmenlerinin yönlendirmesiyle genellikle TEOG dersleri seçiliyor. Yine DYK aynı şekilde. Velilerde kendi açısından sınav başarısını daha önemli görüyor haklı olarak.
Bizim mesela bu sene 1 tane 8. sınıfımızda var sadece seçmeli ders ve okulumuzun iyi 2-3 sınıfından biri. Diğer zümre arkadaşım giriyor ama, ne yaparsan yap çocuklar sürekli test çözmek istiyorlar, yarısı BT sınıfına gelmek istemiyor, tenefüslere çıkmak istemiyor, beden eğitimine çıkmak istemiyor. Sürekli robot gibi test çözmek istiyorlar.

Hocam kıymet bilen veli, idare ve kadro önemli burada ve de en önemlisi kendi kıymetinizi kendinizin biçmesi. haftada altı saat dersim var, müdür bey çağırdığında genelde müsait olurum, derste olduğumu söylediğimde hadi sen devam et, tenefüste gel der. ya da teog toplantılarında mutlaka beni görmek ister, bir fikir bir gözlem benim için önemli der. keza arkadaşlar da öyleler sağ olsunlar.

bote2011' Alıntı:
Hocam kıymet bilen veli, idare ve kadro önemli burada ve de en önemlisi kendi kıymetinizi kendinizin biçmesi. haftada altı saat dersim var, müdür bey çağırdığında genelde müsait olurum, derste olduğumu söylediğimde hadi sen devam et, tenefüste gel der. ya da teog toplantılarında mutlaka beni görmek ister, bir fikir bir gözlem benim için önemli der. keza arkadaşlar da öyleler sağ olsunlar.
:+1:
önce siz kendinize değer biçin. gelen tüm mülki amirler bani görmeden gitmez.. :++:

Elbette kendi değerimizi kendimiz biçelim fakat insanların aklındaki algıdan dolayı oyun oynatsan da oynatmasan da bilgisyar dersi dinlenme dersi gibi görülüyor. Yani işimiz kolay değil. Bu arada bizim branşın gözle görülür bir yararını Arduino uygulamaları kurtarabilir belki diye düşünüyorum.

okulda, teog, okulun başarısı gösteren ölçüt olarak yorumlanıyor
bu da ister istemez ilgiyi o yöne çekiyor

Teog dersleri kadar önemsenmesekte yukarıda arkadaşların dediği gibi idarenin ve diğer branş öğretmenlerinin bize/branşımıza verdiği değer bizim kendimize verdiğimiz değerle doğru orantılı. Derse zamanında giren çıkan,çocuklara üretmenin keyfini tattıran ve bunu diğer insanların gözüne sokarak yapan iyi bir bilişimcinin değer görmemesi gibi bir durum olmaz. He bu sınav sistemi var oldukça elbette TEOG dersleri kadar önem görmemiz imkansız.

ilk tek basamaklı öss sınavı benim son sınıf olduğum sene yani 99 da gelmişti. Yani lise 3 dersleri sınavda yoktu biz o zaman derste soru çözerek hocam nasıl olsa çıkmayacak diyerek filan biz işlememiştik. Ama küsürat bile öenmli olduğu için akıllı öğrenciler yüksek not almak için uğraşır bu teog da.

Arkadaşlar ben bir okulda müdürlüğe vekaleten bakıyorum,
Benim okulumda bile evet TEOG dersleri daha önemli kesinlikle AMA bilişim teknolojileri dersinide öğrencilere sevdirebilirseniz onunda kendine göre bir önemi var. Buda kesinlikle ders öğretmeni ile alakalı. Kabul edelim sosyal bilgiler dersi matematik kadar önemli olamaz, ingilizce fen kadar öenmli olamaz, ama önemsiz DERSTTE OLMAZ. Arkadaşların dediği gibi kendi değerinizi kendiniz belirlersiniz. Mesela bilişim tekn. alakalı hiç yarışma düzenlediniz mi? yada bir yarışmaya katıldınız mı? Yada fuara gittiniz mi? Ya da bir orogram düzenlediniz mi? ....vs devam eder gider.. İşte fark öğretmende bitiyor?

sivayseri' Alıntı:
Arkadaşlar ben bir okulda müdürlüğe vekaleten bakıyorum,
Benim okulumda bile evet TEOG dersleri daha önemli kesinlikle AMA bilişim teknolojileri dersinide öğrencilere sevdirebilirseniz onunda kendine göre bir önemi var. Buda kesinlikle ders öğretmeni ile alakalı. Kabul edelim sosyal bilgiler dersi matematik kadar önemli olamaz, ingilizce fen kadar öenmli olamaz, ama önemsiz DERSTTE OLMAZ. Arkadaşların dediği gibi kendi değerinizi kendiniz belirlersiniz. Mesela bilişim tekn. alakalı hiç yarışma düzenlediniz mi? yada bir yarışmaya katıldınız mı? Yada fuara gittiniz mi? Ya da bir orogram düzenlediniz mi? ....vs devam eder gider.. İşte fark öğretmende bitiyor?

Hocam program demek istediniz muhtemelen. Bende orogram diye birşey varda benmi bilmiyorum acaba diye 5 dakika araştırdım :D kendime güldüm sonra :puhaha:

TEOG'a inat Bilişim derslerinin hayata diğer derslerin sınava hazırladığını söylüyorum,
Kendi tecrübelerimden hayatımdan örnekler vererek tüm eğitim öğretim boyunca görmüş olduğum o meşhur genel dersleri,TEOG dersleri,ÖSS derslerinin şu an için ne kadar boş olduğunu farkettirmeye çalışıyorum,
Fen Bilgisi dersinde nasıl hücrenin organellerini biliyorlarsa kasanın içindeki donanımlarını da bilmelerini gerektiğini anlatıyorum,
Öğretmenler odasında toplantılarda TEOG'a muhalefet oluyor, Bilişimin diğer derslerden daha önemli olduğunu her fırsatta savunuyorum.
Kendini TEOG için paralayan hırpalayan öğretmenlere acıdığımı üzüldüğümü hissettiriyorum :)

Geri