TOKİden ev almak mantıklı mı?

Kodla Büyü

aresbel3

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Toki bir ilçeye (bilenler için Yayladağı) konut yapacak. 15 yıl ödemeli taksitler neredeyse kirasına denk. Peşinat 10bin.
Kafama takılan şey
1 tokiden ev alıp pişman olan oldu mu çevrenizde?
2 kriz gelir de taksitler 2-3 katına çıkar mı?

Kısacası mantıklı mı?

hocam aslında tokide olay şu eskıden toki yanı emlak konut hep kendısı yapıp kendısı dagıtıyordu sımdı ıse taseronlar halledıyor bu ısı adı ustunde taseron adamın anasını aglatıyor

benım sıze tavsıyem bıtmıs kısılerden tokıden deviralın mesela adam almıs 1 yıl sonra ıkı yıl sonra satıyor ondan alın ben ordudayım oyle yapcam ama tokıler adamların elıne gecene kadar anaları aglamıs.bu yuzden dırek ev sahıplerınden alcam .

krediler ucar kacar olayı olmaz bence babam yıllar once basladı super bırsey taksıtler hala dusuk bazı ıllerde tokıler 450 den baslıyor bin kusure kadar cıkıyor %15 %20 dilim ödemeye görede değişiyor ilk pesınat olayı.

bızımkıler aldı oturuyorlar pısman degıller bende almayı dusunuyorum ınsaallah.Rabbım herkese nasip eder

Hocam bildiğim kadarıyla, tokinin taksitleri yıllık memur maaş zammıyla orantılı şekilde artarak ilerliyor. Tek maaş iseniz ek dersiniz tam ise yıllık kazancınız ekstra giderlerinizi karşılayabilyor iseniz maddi olarak sıkıntıya girmeyecekseniz alınabilir. 15 yıl kirada kalarak tek maaşla para biriktirmek oldukça zor. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Bende şu an toki den alınmış dairede oturuyorum. Benden önce ki sahibi borcunu felan ödemiş. Bende ondan aldım. Şu an için hiç bir sıkıntım yok. pişman değilim

Hocam şehre göre değişiyor..
Alırken piyasaya bakın, eşdeğerleri peşin fiyatı aynıysa durmayın alın derim.. Ödeme şartlarını ve taksit artışının şartlarını okuyun..
Ben aldım ve sattım.. Benim taksit artışım memur maaş oranı ile aynı olduğu için rahattı, hatta o ara toplamda 400 tl gibi seyyanen zam aldığımız için işime de gelmişti. Taksitler sonradan arttığı için bankadan para çekenler gibi ilk yılar kıvranmıyorsun..

Arkadaşların dediği gibi bitmiş olan daha rahat olur..

Hocam bitmiş daireden sahibi 30 bin kar istiyor. O yüzden gıcıklandım. Sıfırdan yazılmak istedim.
Evde oturmayacağım ilçede, kiraya verebilirim ancak. Ben merkezde kiradayım.

Hocam fiyatı ve ger ödemesi konuları haricinde dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var. Madem henüz çivi çakılmadan alacaksınız evin planını incelemenizi tavsiye ederim. bulunduğum ilçede tokinin sitesi var, evler 137 m^2, ancak mutfağı neredeyse 10 m^2 salonu neredeyse 65 m^2. rakamları gelişigüzel verdim ama ev de epey bir gelişigüzel yapılmış, son derece kullanışsız. böyle bir sürprizle karşılaşmazsınız umarım.

Hocam kiraya vermek içinse hiç girmeyin. Kendiniz oturacaksanız alın derim. ben de TOKİ den ev aldım Mayıs 2016 da borcum bitecek çok memnunum ufak tefek sıkıntılar olmadımı oldu. fayanslarlarda sıkıntı vardı aşağı ki eve su veriyor filan ama bunlar malesef her dairede başa gelebilecek olaylar. Ama çok memnunum tek maaşla ev almam benim için hayaldi ama çok şükür nasip oldu hayırlısı ile borcuda bitirirsem inş. daha da güzel olacak.

Kardeş ben toki evlerinin işçiliği kötü diye müteahhit ten temelden girdim. İşçilik tokiden kötü. Uzunda anlatmadım. Benden sonra tokiye başvuranlar evlerinde oturuyor. Ben daha müteahhit ile cebelleşiyorum. Ben gir hiçte düşünme derim.

bir evin maliyetinin en az %30 u arsa payıdır. toki arsayı bedava aldığı için %30 luk karla başlıyor ve işçilik ve malzemeden de çaldığı için aslında vatandaştan %50 ye yakın kar sağlıyor. tokiden ev alıp kar eden pek olmaz ama zarar eden çok olmuştur. siz %3 zam alıyorsunuz ama toki %3 zam yapmıyor en az %10 zam yapıyor. yatırım için tokiye girilmez

Kürşat_58' Alıntı:
bir evin maliyetinin en az %30 u arsa payıdır. toki arsayı bedava aldığı için %30 luk karla başlıyor ve işçilik ve malzemeden de çaldığı için aslında vatandaştan %50 ye yakın kar sağlıyor. tokiden ev alıp kar eden pek olmaz ama zarar eden çok olmuştur. siz %3 zam alıyorsunuz ama toki %3 zam yapmıyor en az %10 zam yapıyor. yatırım için tokiye girilmez

Bende TOKİ'den eve girmiştim. İnşaat yapım süreci çabuk bitti, iyi güzel. Ama ben de oturma amaçlı değil, kiraya veririm diye düşünüyordum. Bir baktım kimse o bölgeden ve özellikle Tokilerden ev kiralamıyor :( Ev kaldı öylece, her ay taksitini de ödüyoruz. Baktık olmuyor, noter kanalıyla (toplam yatırdığım paranın karşılığında) satışını yaptım. Taksitler devam ediyor hatta sanırım daha 7-8 yıl devam edecek, ev de benim adıma kayıtlı ama noter kanalıyla sattığım kişi ödemeye devam ediyor.

Geri