TRAFİKTE BAŞIMA GELEN OLAY BİR BAKARMISINIZ ?

Kodla Büyü

Ulubatlı_Hasan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Dün başıma şöyle bir olay geldi : ilçe merkezinde trafikte seyir halinde ışıklarda sola dönüş yapacaktım baktım sola dönüş yeşil ışık yanıp sönüyor biraz gaza yüklendim yeşil sönmeden geçmek için tam o onda 13 yaşlarında bir kız çocuğu karşıma çıkınca ani frenlemek zorunda kaldım durunca kırmızı yandı. Işıklarda beklerken birisi cama sert bir şekilde vurup birşeyler söylemeye başladı kapıyı açtım ne oluyor dedim madem geçmeyeceksin ne diye gaza basıp sonra frene basıyon dedi. Bende durumu anlattım önüme çocuk çıktı görmedin mi mecburiyetten durdum dedim tekrar aynı şeyleri söyledi bende biraz sert bir şekilde tekrar söyledim. Elini kaldırdı tam bu sırada alkollü olduğunu anladım zift gibi bira kokuyordu bende tuttum elini indirdim elini kaldırma sakın dedim. Benim çocuğum var arabada dedi. Bende İsteyerek ya da zevk için yapmadığımı tekrar söyledim ve benimde çocuğum olduğunu söyledim. Tam o onda malum tahmin edeceğiniz küfürleri etmeye başladı üzerine yürüdüm kalabalık toplandı ayırdılar Neyse aracıma geçtim yeşil yanınca geçip aracı sola çektim kalabalıktan biri polisi aramış. Polis geldi şikayetçi misin diye sordu.. Çok sinirliydim şikayetçi olduğumu söyledim. Karakola gittim ifade verdim diğer araç kaçtı ekipler bulup getirdiler adamı. Geçek o zaman anlaşıldı şöyleki : adam alkollü, bir gözü görmüyor ve ehliyeti yokmuş. Ben şikayetçi olduğumu söyleyip ifade verip çıktım.

*Bu saatten sonra yapabileceğim ne var neler yapmalıyım. Yanımda hiç kimse yoktu şahit olarak orada mobese varmış polislere dedim açın görüntülere bakalım adamlar mobese bozuk dediler. :( Birsürü kalabalık geldi ama o sinirle kimseyi hatırlamıyorum.

*Bu adam yalancı şahit bulursa dava benim aleyhime döner mi ? Çünkü hiç şahitim yok ve mobese bozuk !

Bu işlerden pek anlamam bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

Lanet olsun öyle mobeseye, Ceza yazmaya gelince çalışıyor adaleti sağlamaya gelince çalışmıyor.

Ben de anlamam da davanın aleyhine dönmesi için onun sizden şikayetçi olması gerekir diye düşünüyorum. En kötü ihtimalle adam suçsuz bulunup dava düşer, ehliyeti olmadığını ve alkollü olduğunu polisler tespit ettilerse tutanağa almış olmaları gerekiyor ve bu durumda en kötü ihtimalle para cezası alması gerekir.

Olayın size dönmesi zor gibi sanki hocam. Adam alkollü, ehliyeti yok be bir gözü görmüyor dedin

Seninle tartışmasından dolayı senin ceza alma ihtimalin olsa bile onun alkollü olması ve göz problemi bambaşka bir durum. Seni ilgilendiren hiçbir şey yok. Gönlün rahat olsun, geri adım atma. Hakaret etmiş, senin aracının yanına gelmiş. Şahit mahit mobese hikaye... Geri adım atmayın.

Hocam tahminimce 3-4 ay içinde davanız görülecek. Adamın ehliyeti olduğunu, alkolsüz olduğunu ve gözlerinin gördüğünü düşünsek bile gerekli takip mesafesini ayarlamak onun görevi. Yalancı şahit bulmak da öyle kolay iş değil, merak etmeyin; çok ciddi cezası var. Zaten kimse de tutup ehliyetsiz bir adam için yalancı şahitlik yapmaz. Alkol tespiti yapılıp kayıtlara geçmişse, bu adam hakaret, ehliyetsiz araç kullanma, alkollü vaziyette araç kullanma gibi birkaç maddeden ceza alır, siz de işinize bakarsınız. Şikayetçi olmakla çok iyi yapmışsınız, bravo. Genelde insanlar bu tür durumlarda şikayetçi olmaktan çekindikleri için böyle tiplere gün doğuyor.

Geçmiş olsun.

yataylimit' Alıntı:
Hocam tahminimce 3-4 ay içinde davanız görülecek. Adamın ehliyeti olduğunu, alkolsüz olduğunu ve gözlerinin gördüğünü düşünsek bile gerekli takip mesafesini ayarlamak onun görevi. Yalancı şahit bulmak da öyle kolay iş değil, merak etmeyin; çok ciddi cezası var. Zaten kimse de tutup ehliyetsiz bir adam için yalancı şahitlik yapmaz. Alkol tespiti yapılıp kayıtlara geçmişse, bu adam hakaret, ehliyetsiz araç kullanma, alkollü vaziyette araç kullanma gibi birkaç maddeden ceza alır, siz de işinize bakarsınız. Şikayetçi olmakla çok iyi yapmışsınız, bravo. Genelde insanlar bu tür durumlarda şikayetçi olmaktan çekindikleri için böyle tiplere gün doğuyor.

Geçmiş olsun.

Eyvallah hocam bende meydan bunlar gibilerine kalmasın diye ettiği yanına kar kalmasın diye şikayetçi oldum.

Suçsuzlar en az suçlular kadar cesur olmalı.
Bulunduğunuz topluluk için e iyisini yapmışsınız. Sizin yerinize o olsa demekki o kız çocuğunu ezecekti gerizekalı.
Ve o çocuk allah korusun bizlerin birinin evladı olabilirdi....

Hocam öncelikle geçmiş olsun.

Güzel ülkemizde adalet varsa sorunsuz bu işten çıkarsınız amma işte adalet kaldıysa.

Onun geçmişte de vardır cezaları ve hatta adli sabıkası.Hakim onları sistemden görüp davaya öyle başlıyor.Senin ruhun duymaz.Bu vatandaş eğer sizin olayda da alkol tespit edilmişse çok ama çok sıkı ceza alır.Ayrıca göz durumu da eklenince ehliyeti sanırım süresiz olarak elinden alınır.
İçiniz rahat olsun.Olay sizin araba yakınında olduğu için saldırgan durumdaki o ve arkadan mesafeyi ayarlamak zorunda olan da o.

Hocam ceza durumlarından anlamam, kime ne ceza verilir onu da bilemem ama anladığım kadarını söyleyeyim siz doğru olanı tam da yapılması gerekenleri yapmışsınız. Son anda frene basarak da, adama yeteri karşılık vererek de, polise şikayetçi olarak da doğru yapmışsınız. Anlattığınızdan anladığım kadarı ile söylüyorum: gönlünüz rahat olsun.

COBOL' Alıntı:
Onun geçmişte de vardır cezaları ve hatta adli sabıkası.Hakim onları sistemden görüp davaya öyle başlıyor.Senin ruhun duymaz.Bu vatandaş eğer sizin olayda da alkol tespit edilmişse çok ama çok sıkı ceza alır.Ayrıca göz durumu da eklenince ehliyeti sanırım süresiz olarak elinden alınır.
İçiniz rahat olsun.Olay sizin araba yakınında olduğu için saldırgan durumdaki o ve arkadan mesafeyi ayarlamak zorunda olan da o.

Gözünün birini yine alkol nedeni ile kavgada kaybetmiş, polisler hastaneye alkol testi için götürmüştü 184 promil alkol çıkmış...

Hocam herşey senin lehine, sıkma canını, senin sıkıntıda kalacağın hiçbişey yok. Ferah tut içini..

Hocam ehliyetin süresiz elinden alınması ve geçmişine bakılarak,aranızdaki kavgadan dolayı, savcının kişi hakkındaki suçlamasını dinlemek gerek.Savcılık dosyayı hazırlıyordur şu anda.Siz saldırganlık için şikayetten vazgeçseniz dahi alkol ve göz sakatlığı olayı kamu davasına dönüşür.3-4 ay sonra (belki kalmaz bile) hızlı başlar ve biter.
.
Postaneye gidip e-devlet şifresi alın.Davanızın durumunu dosya numarasını ve duruşma gününü ve diğer aşamalarını vs. oradan daha erken sağlıklı bir şekilde öğrenirsiniz.En azından kimlik tespiti yapılan ilk duruşmaya katılmanız gerektiğini düşünüyorum.Duruşma günleri için mazeret izni almanız gerekebilir.İkinci duruşmadan hemen önce, isterseniz(bence gereksiz ama hakkınızdır)Dilekçe ile mahkeme kaleminden dosya içeriğinin tamamını ( karşı tarafınkiler dahil) fotokopisini alabilirsiniz.Duruşmalar sabah 09-12 arasıdır genelde....Arkadaş vs yapılı birini alın yanınıza zor ihtimal ama sataşma olabilir yani ....Hazırlıklı olun.

Siz ne suç işlediğinizi düşünüyosunuz da şahidim yok diye üzülüyorsunuz anlamadım.
ışıkta durmuşsunuz arkadaki belliki takip mesafesini yok sayarak takip etmiş olmalıki sizin ani freninizle o da zorda kalmış ama suç yine onun sizin sıkıntı yapacağınız bir durum yok ha ama kavganızdaki ayrıntıyı bilmem

Hiçbirşey çıkmasa bile o insanın sizden sonra trafikte kalıp bir insanın canına kastetme ihtimalini ortadan kaldırmışsınız. Üzülmeyin ve stres yapmayın bence. Ancak civardaki işletmelerin kamerası varsa onları yoklayın derim. Duyarlılığınızdan ötürü de ayrıca tebrik ederim.

Geçmiş olsun sayın hocam. Uzun zamandır araç içi kamera düşünüyordum, sadece önü çekeçektim ama görülüyor ki arkayı da çeken olsa iyi olurmuş. Mobese bozuk olsun varsın sizin kameralarınız delil olurdu.

crescent' Alıntı:
Siz ne suç işlediğinizi düşünüyosunuz da şahidim yok diye üzülüyorsunuz anlamadım.
ışıkta durmuşsunuz arkadaki belliki takip mesafesini yok sayarak takip etmiş olmalıki sizin ani freninizle o da zorda kalmış ama suç yine onun sizin sıkıntı yapacağınız bir durum yok ha ama kavganızdaki ayrıntıyı bilmem

Bir suç işlediğimden dolayı değil hocam işlemediğimde açık zaten adli süreç nasıl işliyor onu bilmediğim için ondan soruyorum ! Kavga olmadan etraftakiler ayırdı ancak hakaret ve küfür var.

Hocam takmayın hiç bişe olmaz, siz biz alışık olmadığımız için böyle durumlara çok tedirgin oluyoruz. Hiç bişe OLMAZ... mahkemeye de çıksanız bişe olmaz.
Benim de başıma geldi, iki kişi araba ile önümüzü kesti (alkollü kişilerdi), saldırdılar. tabi herşey karşılıklı oldu, güzel bir benzettim elemanları. Karşı taraf darp raporu filan almış, karakol hastane filan, sonra mahkeme oldu şikayetleri geri çektik hakim güle güle dedi bizlere. olup biten yanımıza kar kaldı. Onlara alkolden ceza kesip arabalarını bağladılar...

Ulubatlı_Hasan' Alıntı:
Dün başıma şöyle bir olay geldi : ilçe merkezinde trafikte seyir halinde ışıklarda sola dönüş yapacaktım baktım sola dönüş yeşil ışık yanıp sönüyor biraz gaza yüklendim yeşil sönmeden geçmek için tam o onda 13 yaşlarında bir kız çocuğu karşıma çıkınca ani frenlemek zorunda kaldım durunca kırmızı yandı. Işıklarda beklerken birisi cama sert bir şekilde vurup birşeyler söylemeye başladı kapıyı açtım ne oluyor dedim madem geçmeyeceksin ne diye gaza basıp sonra frene basıyon dedi. Bende durumu anlattım önüme çocuk çıktı görmedin mi mecburiyetten durdum dedim tekrar aynı şeyleri söyledi bende biraz sert bir şekilde tekrar söyledim. Elini kaldırdı tam bu sırada alkollü olduğunu anladım zift gibi bira kokuyordu bende tuttum elini indirdim elini kaldırma sakın dedim. Benim çocuğum var arabada dedi. Bende İsteyerek ya da zevk için yapmadığımı tekrar söyledim ve benimde çocuğum olduğunu söyledim. Tam o onda malum tahmin edeceğiniz küfürleri etmeye başladı üzerine yürüdüm kalabalık toplandı ayırdılar Neyse aracıma geçtim yeşil yanınca geçip aracı sola çektim kalabalıktan biri polisi aramış. Polis geldi şikayetçi misin diye sordu.. Çok sinirliydim şikayetçi olduğumu söyledim. Karakola gittim ifade verdim diğer araç kaçtı ekipler bulup getirdiler adamı. Geçek o zaman anlaşıldı şöyleki : adam alkollü, bir gözü görmüyor ve ehliyeti yokmuş. Ben şikayetçi olduğumu söyleyip ifade verip çıktım.

*Bu saatten sonra yapabileceğim ne var neler yapmalıyım. Yanımda hiç kimse yoktu şahit olarak orada mobese varmış polislere dedim açın görüntülere bakalım adamlar mobese bozuk dediler. :( Birsürü kalabalık geldi ama o sinirle kimseyi hatırlamıyorum.

*Bu adam yalancı şahit bulursa dava benim aleyhime döner mi ? Çünkü hiç şahitim yok ve mobese bozuk !

Bu işlerden pek anlamam bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ?

Hocam kalabalıktan birisi polisi aramış demişsin. İşin sana döneceğini sanmam ama en azından kendine şahit olarak arayan kişiyi gösterebilirsin. Neticede polisi aradığı zaman numarası bellidir ve emniyet görüşmeyi illa ki kaydediyordur. Olayın olduğu tarih ve saat belli, adamın hangi zaman aralığında aradığı da hemen hemen bellidir. Mahkemeye dilekçe vererek telefon numarasından olayı polise bildiren kişiye ulaşmalarını sağlayabilirsin.

Hocam geçmiş olsun öncelikle, benzer bir olay yaşadık dün biz de, direksiyon sınavında görevliydik, aday kalınca komisyon başkanı arkadaşın elinden evrakı alıp yırttı tehdit etti üzerine yürüdü, usta öğretici araya girdi başka arabayla yolladılar, görevli polisin yanına gidince oradaymış polisin yanlarında bile tehditlerine devam etti karakoldan ekip çağrıldı, gelen memur şikayetçi olursanız sınavınız aksar ben bunları dolaştıracağım vs. istemedi bile işlem yapmak.
Maalesef memlekette durum bu, alkol konusunda zaten kaygınız olamaz karakola alınmadan hastanenin adli tıp biriminden raporu alınmıştır. Rapor alınmadan karakola sokmazlar. Biz de tanık olarak ifade verdikten sonra sordum memura karakolda, ne işlem yapılır elemana dedim, tutuksuz yargılanır şahitler olduğu için ceza alır değilse kesinlikle takipsizlik dedi. Sizin olayınızda karşı tarafın durumu zaten resmi olarak ortada, sizin olayınızla ilgili olmasa bile alkol ehliyetsizlik konularından ceza veya cezalar alacak olduğu için özür dileyip şikayetinizi geri almanız için yalvaracaktır.
İşin aslı isterse küçük bir olay bile başına gelse keyfinizi kaçırıyor günlerce. Rahat olun hocam en azından karşı taraftan daha rahat olun, geçmiş olsun tekrar.

Adamdaki cesarete bak.
Hem alkollü, hem ehliyet yok kavga ediyorsun.
Bence o alkol alamamış, bonzai içmiştir.

hocam gönlünüz rahat olsun size hiçbirşey olmaz.
en doğrusunu yapmışsınız tebrik ederim.
belki o kendini bilmez gidip başkasını ezecekti.
inşallah hapis cezası alır.

Hocam bence içiniz rahat olsun. Camınıza sertçe vurduğunu söylemişsiniz. Eğer hala arabanızı yıkatmadıysanız mutlaka izler kalmıştır. bence parmak izi ya da vurma izini belgeletebilirsiniz . ifade verdiğiniz yerde bu isteğinizi ve nasıl yapacağınızı danışabilirsiniz. Ayrıca çok geçmiş olsun ve şikayetçi olmakla ne kadar doğru bir şey yapmışsınız. Resmen başka hayatlar kurtarmışsınız.

umarım hakettiği cezayı alır durduk yere bela olmuş başınıza maalesef trafikte kendini bi halt sanan o kadar çok ezik tipler var ki...
geçmiş olsun .

Geri