TTKB BAŞKANI: 2018-2019'DA BÜTÜN SINIFLARDA KODLAMA OLACAK

Kodla Büyü

bilisim-tef

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
TTKB BAŞKANI dün TRT Haber'de açıklamalarda bulundu.

TTKB BAŞKANI DURMUŞ :

2018-2019'DA BÜTÜN SINIFLARDA "KODLAMA DERSİ" OLACAK !

Kodlamayı 2 ayrı düzeyde ele alıyoruz.

Bu çerçevede kodlama dersi 2018-2019 yılından itibaren 5.6.7.8 sınıflarda ve lise sınıflarında zorunlu olarak yer alacaktır. Bu zorunluluk öğretmen atamalarına da yansıyacaktır.

https://www.facebook.com/groups/bilisimogretmenleriplatformu/permalink/1434856536601424/

kodlama dersi 5-6.sınıflarda zorunlu 7 ve 8. sınıflarda seçmeliydi, liselerde ise seçmeliydi diyor. (bilişim teknolojileri ve yazılım dersi demek istiyor) bu yıl zorunlu ve seçmeli sisteme dokunamadık ama 2018-2019 eğitim öğretim yılında zorunlu olacak diyor.
şimdi düşündüğümüzde 7 ve 8. sınıflarda hangi ders kaldırılacak? bir dersi kaldırmak yada ders saatini azaltmak tüm taşları yerinden oynatır. ben bu ihtimali çok zor olarak görüyorum. Liselerde ise hazırlık sınıfı olan anadolu liselerine, fen ve sosyal bilimler liselerine zorunlu bilgisayar bilimi dersi geldi zaten. ayrıca kodlama desi gelir mi? tartışılır...

Ortaokul ve liselerde kodlama dersi koymak için diğer derslerden azaltmak gerekiyor. Ama ilkokulda kodlama derslerine bilişim dersi öğretmeni girdirilebilir. Sınıf Öğretmenleri kodlama mı öğretsin matematik mi türkçe mi hayat bilgisi mi? Ayrıca Fatih Projesi 3. faz ilkokullarda kurulacak, bu yükün altından kalkmak ve Fatih Projesinin tam olarak amacına ulaşması için ilkokullarda Bilişim öğretmeninin olması önem arz etmektedir. İlk adım olarak ilkokullara bilişim normu vermek doğru olacaktır. Hem Fatih Projesi daha sağlıklı yürür hem kodlama dersleri verimli geçer.

maverick07' Alıntı:
kodlama dersi 5-6.sınıflarda zorunlu 7 ve 8. sınıflarda seçmeliydi, liselerde ise seçmeliydi diyor. (bilişim teknolojileri ve yazılım dersi demek istiyor) bu yıl zorunlu ve seçmeli sisteme dokunamadık ama 2018-2019 eğitim öğretim yılında zorunlu olacak diyor.
şimdi düşündüğümüzde 7 ve 8. sınıflarda hangi ders kaldırılacak? bir dersi kaldırmak yada ders saatini azaltmak tüm taşları yerinden oynatır. ben bu ihtimali çok zor olarak görüyorum. Liselerde ise hazırlık sınıfı olan anadolu liselerine, fen ve sosyal bilimler liselerine zorunlu bilgisayar bilimi dersi geldi zaten. ayrıca kodlama desi gelir mi? tartışılır...

Kaçıncı dakikada diyor? bulamadım.

Geri