Türk Eğitim Sen Nöbet Adımını Attı “EYLEM”

Kodla Büyü
ysartemur' Alıntı:
açıkcası ben BTR lere ekders verilmesine karşıyım. BTR zaten nöbet tuttuğu yok,sınıf öğretmenliği yok 15 saat derse gir sonra elinde çay BT sınıfında çoğunlukla.. :verymad:
saygı duyarım düşüncenize :+1:

Verseler sanki kaç kuruş verecekler karşılarmış kendileri tutmuyo ya. Bu kadar bencillik olur

nöbet görevi olmayan insanın nöbete ekders olayına karşı çıkması çok doğal :alkis:
ama ben haftada 2 gün nöbet tutuyorum ve okulda 1200 sabahçı 1200 öğleci öğrenci var
altı üstü verecekleri 2 saat ek ders (öyle söylenmişti) bunu haketmek için daha ne yapmak lazım bilmiyorum

Görevinde nöbete kalan mesleğini icra ederek fazla mesai yapar.
Doktor doktorluğunu, polis polisliğini yapar vs.
Esasen ek dersler de öğretmenler için birer nöbettir zaten.
Ücret verilse de verilmese de teneffüslerdeki nöbet uygulaması tamamen angaryadır.
Nöbetinde asli görevi dışındaki bir işe zorlanan kaç meslek var?

Çok enteresan; sendika kavgası yapmak için yazmıyorum ama,

1 yıldır Eğitim-İş tarafından yürütülen bu nöbet tutma eylemini Türk Eğitim Sen in kendine mal etmesine çok şaşırdım ama Eğitim -İş tarafından başlatılan bu her ayın ilk haftası yapılan eyleme destek vermelerine de sevindim.

Sadece bilinmesini istedim. Herkese saygılar.

Bence nöbet görevi ile zaman harcayacaklarına Tüm öğretmenleri kapsayan genel sorunlar üzerinde yoğunlaşsınlar.
Örneğin ek ders, Maaş , okuldaki problemler, öğretmene şiddet vb.

Bana göre nöbet çok da önemli değil.

:alkis:
suckan10' Alıntı:
Çok enteresan; sendika kavgası yapmak için yazmıyorum ama,

1 yıldır Eğitim-İş tarafından yürütülen bu nöbet tutma eylemini Türk Eğitim Sen in kendine mal etmesine çok şaşırdım ama Eğitim -İş tarafından başlatılan bu her ayın ilk haftası yapılan eyleme destek vermelerine de sevindim.

Sadece bilinmesini istedim. Herkese saygılar.

Şu an sürekli nöbet eylemini üyelerini korumak, zor durumda bırakmamak için yapmıyorlarmış. Geçen sene de aynı sözleri duymuştuk.
Oysa sendikalar eylemlerini, üyelerini ve onların haklarını korumak için gerçekleştirir.

Phascolarctos cinereus' Alıntı:
Öğretmenin nöbet tutması bence çağ dışı bir olay. nöbetin içeriği daha net belirlenmeli idarenin işten kaçma yolu olmamalıdır. o kat senin şu katın bilmem kaçıncı koridoru benim ne kadar saçmalıktır. Öğretmenin dinlenmesi gereken zamanda bu boş işlerle uğraşmamalıdır. Hala çağ dışı yöntemler, beden gücü mü kaldı Allah aşkına. tuvaletlere sigara için koy duman sensörü. her koridora kamera. idareci moron gibi oturacağına kamerayı izlesin teneffüslerde. bana ücret falan verilmesin. bu ücretler ile okullar full + full güvenlik ile döşenmeli.

Nöbet nasıl olmalı? idare zamanla okula alışıyor ve eksiklikleri fark edemiyor. Nöbet; öğrenci, öğretmen sayısına göre komisyon şeklinde olmalıdır. Öğretmenin veya komisyonun yapacağı tek şey ay başlarında toplanıp okulu ve etrafını inceleyecek. öğrenciler için tehlike olacak bir şey var mı? eğitim öğretim ortamı nasıl daha iyi hale getirilir(eldeki kaynaklar ile). ihtiyaçlar doğrultusunda neler yapılabilir. raporlayıp verecek idareye. nöbet budur bence. idareci otursun orda ben sağda solda öğrenci kovalayayım. ne güzel. kamera tespiti ile öğrenci davranışları tespit edilebilir(derse geç girmeler) oturan rehbet öğretmenler biraz koltuktan kalkarlar. stratejik plan veya tky daha etkin ve kaliteli olur. başarılı olma ihtimali artar. Kurum kültürünün oluşması açıcından da önemlidir.

ÖĞRETMENİN NÖBETTEN GELECEK ÜCRETE İHTİYACI YOKTUR: TENEFFÜSTE DİNLENMEYE İHTİYACI VARDIR.

aynen, bedavaya bunca yük var zaten, 2 ek ders verip sorumluluğu dahada arttırırlar bence.
nöbet zorunluluk olmaktan çıksa daha iyi olur. komisyon kurulsun, nöbetten ek ders almak isteyen tutsun, ek ders almak istemeyen tutmasın.

Zizu hocam,
Zaten dediğiniz konularda(ek ders, Maaş , okuldaki problemler, öğretmene şiddet) en çok çaba harcayan sendikalardan birisidir Türk-Eğitim-Sen.
Nöbet konusu da şudur: Tüm mesleklerde nöbete ek ücret verilirken öğretmene ek ders verilmemesi kabul edilemez bir durumdur. Eğitim-İş bunu yapmıştı. Umarım diğerleri de başlar.
Diğer sorunlar konusunda da aktif görev almalı sendikalar, size sonuna kadar katılıyorum.

Ben küçük bir ilçede çalışmıştım. Okulda bir öğrenci düşüp hastaneye gittiğinde olay hastaneden emniyete intikal ediyordu, biz de karakola gidip ifade veriyorduk. Sordukları ilk şey "SİZ NÖBET YERİNİZDE MİYDİNİZ?" sorusu oluyordu.

Phascolarctos cinereus dediği gibi, öğretmenin dinlenmesi gereken saatte nöbet tutması saçma olduğu kadar yorucu, yıpratıcı. Büyük okullarda iş "gir içeri yavrum" demekten ibaret değil. Ücret de vermesinler, sorumluluk da, yetki de, sadece bu angaryayı kaldırsınlar.

Nöbet görevim olmamasına karşı kesinlikle destek veriyorum geçen seneden beri. ortada emek ve büyük sorumluluk var. tutan ile tutmayan aynı ise tutan salak mı? kesinlikle farkı olmalı

zilal' Alıntı:
aynenbadi' Alıntı:
hakanotuken' Alıntı:
aynenbadi' Alıntı:
açıkcası ben nöbet e para verilmesine karşıyım. Bi çok öğretmen zaten nöbet tuttuğu yok elinde çay öğretmenler odasında çoğunlukla..

nöbet tutmayan öğretmene sözlü uyarı olmadı ceza verirsin, senin okulunda nöbet tutmayan var diye ben neden almayayım... öğretmen camiası olarak bu kafada olursak; 4 yıllık mezunu olup en düşük maaş ve sosyal hakka sahip memur topluluğu olmaya devam ederiz. Polislere, askerlere, sağlık çalışanlarına bak onlar herşeyi dört dörtlük mü yapıyor.

Çok merak ediyorum nöbet tutarak tenefüslerde extra ne yapıyoruz?"yavrum içeri geç" "yavrum zil çaldı" dedim diye bana para vereceklerse vermesinler hocam. Okuldan okula fark vardır mutlaka küçük okullarda 3-4 nöbetçi öğretmen yazılıyor, 1.kat-2.kat-bahçe.. toplasan 50-100 öğrenci anca vardır.Bu bana ters geliyor siz katlabiirsiniz ama ben ücret verlmesine karşıyım..
Ama desenki ek ders ücretleri arırılmalı,maaşlara zam yapılmalı eyvallah derim.O saydığın mesleklerede sorsan öğretmenler her gün zam alıyor derler. Ben öğretmenliği diğer mesleklerle kıyaslamadım, sadece nöbet ücretinin anlamsız olduğunu söylüyorum

Alalalal ne kadar sığ bir düşünce. Yahu sen tutmuyorsun yada birsey yapmıyorsun diye nöbetin verdiği sorumluluktan kaçacağını mı sanıyorsun. Onlarca olaya sahit oldum ufacık bile sorun olsa ilk sorumlu nöbetçidir, sen ister çay iç ister nöbet tut....

3 yıldır Eğitim -iş 'in peşinde olduğu eylem yaptığı nöbet eylemlerine tam destek veriyorum.
Öğretmen için angaryaya dönüşen, büyük sorumluluklar yükleyen bu görevin olacaksa illa da diğer tüm memurların nöbet ücretlerini aldığı gibi ücretli olmalı yada bir arkadaşın dediği gibi olmamalı.

aynenbadi' Alıntı:
hakanotuken' Alıntı:
aynenbadi' Alıntı:
açıkcası ben nöbet e para verilmesine karşıyım. Bi çok öğretmen zaten nöbet tuttuğu yok elinde çay öğretmenler odasında çoğunlukla..

nöbet tutmayan öğretmene sözlü uyarı olmadı ceza verirsin, senin okulunda nöbet tutmayan var diye ben neden almayayım... öğretmen camiası olarak bu kafada olursak; 4 yıllık mezunu olup en düşük maaş ve sosyal hakka sahip memur topluluğu olmaya devam ederiz. Polislere, askerlere, sağlık çalışanlarına bak onlar herşeyi dört dörtlük mü yapıyor.

Çok merak ediyorum nöbet tutarak tenefüslerde extra ne yapıyoruz?"yavrum içeri geç" "yavrum zil çaldı" dedim diye bana para vereceklerse vermesinler hocam. Okuldan okula fark vardır mutlaka küçük okullarda 3-4 nöbetçi öğretmen yazılıyor, 1.kat-2.kat-bahçe.. toplasan 50-100 öğrenci anca vardır.Bu bana ters geliyor siz katlabiirsiniz ama ben ücret verlmesine karşıyım..
Ama desenki ek ders ücretleri arırılmalı,maaşlara zam yapılmalı eyvallah derim.O saydığın mesleklerede sorsan öğretmenler her gün zam alıyor derler. Ben öğretmenliği diğer mesleklerle kıyaslamadım, sadece nöbet ücretinin anlamsız olduğunu söylüyorum

Yawrum içeri geç yawrum zil çaldı... Gel mersin de varoş mahallede yap o yawrum olayını, bahçede esrar satan adamla muhatap oldun mu hocam? Ajitasyona gerek yok ama bu iş angarya birde bir ton sorumluluğu var.

bence nöbete ek ders verilsin ve isteyen tutsun. Şahsen ben ek ders de verseler nöbet tutmak istemiyorum. malesef çay sigara içemiyoruz biz nöbet esnasında.

öncelikle çay içmek nöbete mani değildir bunu belirtmem gerekir.
nöbetçi öğretmenin görevi koridorda veya bahçede hadi yavrum zil çaldı şeklinde olmalıdır. nöbet olayında karşı olduğum husus öğrenci olmayıp dışardan gelen kişilerle de nöbetçi öğretmenin muhatap olması. özellikle büyük okullarda güvenlik olmalı veya okulla ilişiği olmayanların okula girmesine yönelik caydırıcı müeyyideler olmalı.
ücret konusuna gelinc BTR olduğum için nöbet tutmasamda nöbette ücret olmalı.

Re: Ynt: Türk Eğitim Sen Nöbet Adımını Attı “EYLEM”

Sorumluluk var ücret yok.Angarya tanımına uyan ama asli iş olmayan tali görev.
Sorumluluk=Ücret

Hepsi hikaye hiçbir nöbet meslek lisesindeki kadar bedenen ve ruhen yoramaz adamı. Ek ders falan değil kardeşim nöbet öğretmenin üzerinden alınmalıdır nöbetler için verilecek ekderslerin toplamıyla bu iş için özel personel bile tutulur.

aynenbadi' Alıntı:
hakanotuken' Alıntı:
aynenbadi' Alıntı:

nöbetçi öğretmen ne yapıyor diyen meslekte tecrübesi olmamış kişilere ben -3-4 öğrenciyi hastaneye götürdüm.velinin niye sahip çıkmıyorsunuz imaları,hastane parasını vermek istemeyen veli,beni geri getirecekseniz ben gelirim diyen anne,ya bilgisizsiniz neden evrensel düşünemiyorsunuz.açıköğretim sınavında biz yukarda herşeyi yaparken polis ne yapıyor bizden yüksek alıyor 80 milyon alıyor.sizler paraylamı yazıyorsunuz böyle forumlara ya malum partinin ajanımısınız anlayamıyorum. :!:

Türk Eğitim Sen'in sendikacılık yaptığından ziyade Sendikacılık oynadığı bir ortamda zaten Eğitim İŞ gibi sendikalar tarafından yıllardır tavsiye edilen,yapılan bir eylemi yapmaya çalışması manidar. Yeni mi aklınıza geldi demek geliyor içimden.

Yapamadığı eylemlerle EğitimBİRSEN'in arka bahçesi olan bir sendikanın neler yapacağını çok merak ediyorum. Çoğu Türk EğitimSEN'li korkudan bu eylemlere katılmayacağına eminim.Eğitim Bir Sen'e atıp tutanların onlardan farklı olduğunu göstermeye(?) çalışacağı bir eylem bakalım neler olacak. :)

Nöbet işi diğer arkadaşlarında belirttiği gibi ,sorunlu okullarda tam bir baş belası.
Nöbet işine başka bir çözüm bulmak lazım.PARA için yapılacak iş değil.
saygılar

aynenbadi' Alıntı:
bt.ogretmeni' Alıntı:
aynenbadi' Alıntı:
Böyle insanlar varken öğretmenlere düşmana ne gerek var. Sizin gibi insanlara şunu anlatmak gerek, birincisi nöbet ister tutulsun ister tutulmasın sorumluluğu ve karşılığında cezası olan bir görevdir ve isteğe bağlı değil zorunludur. İkincisi bu ülkede ücret almadığı halde nöbetini tam tutan çok öğretmen var, siz onlardan biri değilsiniz diye herkesi kendiniz gibi zannetmeyin. Biraz ağır konuştuysam kusura da bakabilirsiniz farketmez.

Konuya gelirsek A sendikası B sendikası bizi ilgilendirmemeli, her kim bizim hakkımızı koruyup, savunuyorsa, hak elde ettiriyorsa o sendikayı tebrik etmeliyiz. Birçok meslekte olan nöbet görevi için ücret almayan tek meslek grubu öğretmenlerdir ve zeka düzeyi normal olan herkes zorla yaptırılan bir işin ücreti olması gerektiğini bilir.

Sözlerim biraz ağır gelmişki sinir yapmışsınız. Aynı düşüncede olmak zorunda mıyız? Sizin gibi insanlara bunu anatmak lazım önce. Bu arada ben BTR olduğum için nöbet görevim yok ama nöbetim yok diye Yavrularımla ilgilenmezlik yapmıyorum,Belki nöbet tutanlardan daha çok ilgileniyorum bunun için de ücret falan istemem.Bu ülkede nöbet tuttum öldüm bittim diyip derse geç giden de çok öğretmen var. Uslubuna dikkat edip insan gibi tartışırsan her zaman cevap alırsın..Ama bu uslubla devam edersen sana daha cevap vermem.
Herkes birbirinin düşüncesine saygılı olsun lütfen ,aynı düşünmüyoruz diye kimse kimseyi yadırgayamaz..saygılar
Cevap yazmayacaktım dayanamdım. Arkadaş hem nöbet tutmuyorsun, hem de nöbet tutup ücretini almak isteyenlerle münakaşa yapıyorsun. Ben de btr yim ama senin gibi kalkıp millete yüzsüzlük yapmıyorum. Ben de zamanında nöbet tuttum. Full ders anlatıp ayakta bekleyip hiç oturmadan aynı zamanda teneffüste nöbet tutmak inanılmaz zor. Tabi sen bu işlerden uzak olduğun için bilemezsin. Git işine bak, yapmadığın iş hakkında burada yorum yapıp milleti kızdırma.

Bu eğitim İŞ lilerinde ağzına sakız oldu, her platformda görüyorum, vay efendim 1 yıldır biz yapıyorduk siz neredeydiniz bilmem ne, yahu eğitim iş'in başladığı gün diğerleride başlamak zorunda mıydı, adamların akıllarına yeni gelmiş yada ancak fiiliyata geçilebilmiştir. Önemli ola bu işe başlamaktır.

Öğleci devre 21 öğretmenle başladık.Bizim memurun işi hayli zor olacak dilekçeleri evrak defterine kaydetmeyi sanırım yarına bıraktı ama.
Yarında sabahçı devre arkadaşların dilekçeleri gelecek sanırım.
Sendikal eylemdir ve yasaldır arkadaşlar.Zaten EğitimBir -Sen de imza kampanyası ile destek vermiş bulunuyor.
Bu seneki sözleşmede yetkili sendikanın (Yetkili sendika bu nisan15 maaş bordrolarında sayımla belli olacak) elini güçlendrmek gerek.
Ücretsiz olarak yapılan göreve ücret talep etmek için yürekler toplu atmalı.
Un var Şeker var.Sizde ucundan tutuverin.Seyretmeyin, Katkınız olsun.

İlgili dilekçe 2 sayfadır
İSTEYENLER TES SAYFASINDAN İSTEYENLER BURADAN İNDİREBİLİR.

Ekli dosyalar

• nobet_dilekce_21012015.rar
    53.7 KB · Görüntüleme: 34
Geri