Türk Eğitim Sen Nöbet Adımını Attı “EYLEM”

Kodla Büyü
ücret yerine tamamen kaldırılması için veya sadece rehberlik tarzı birşeye dönüşmeşi bir araya gelinse daha başarılı olunurdu. Ne kadar yük meraklısıyız. saygı duymak lazım binlerce insan emek veriyor eylemde ama nedense çok saçma geliyor ücret isteği. kalksa da yükümüz hafiflese 50 - 100 lira az para alsak(yani almayıversek). asıl işimizi yapsak kötü mü? birde üzüldüğüm nokta öğretmenleri para canlısı göstermekten başka bir işe yaramıyor, alınacak para çıkan gürültüye değmiyor. ek ders zammı için yapılsa yine daha mantıklıydı.

EBS de görüşmeler başlamış nöbet için. Seçim öncesi 2 saat verirler susarız...

TES için Sendikanın sitesinden de indirebileceğiniz Nöbet eylem kararı ve okul idaresine verilecek dilekçe;
Bu sayfada tekrar verelim ki bulunması kolay olsun.

HAYIRLI OLSUN
TURK_EGITIM_SEN.gif

Ekli dosyalar

• nobet_dilekce_21012015.rar
    53.7 KB · Görüntüleme: 25
btr yim. nöbet tutmuyorum. ama yinede dilekçemi verdim destek için. tüm btr arkadaşlar da verebilir dilekçelerini.

Asker, polis, sağlık personeli vs. nöbet görevinde ek ödemesini alır. Öğretmen nöbet görevinde hiçbişey almaz. Bizim ki nöbet değil mi? Kaç saat ayakta dur. Etrafı gez. Bağır çağır. Bu nöbet değil mi? Hatta boşverin nöbet için ödemeyi. Nöbet öğretmenin işi değil. Öğretmenin işi güvenliği sağlamak değildir. Her okula ver bakalım bikaç tane güvenlik görevlisi. Onlar baksın o işe.

pisagorean' Alıntı:
Asker, polis, sağlık personeli vs. nöbet görevinde ek ödemesini alır. Öğretmen nöbet görevinde hiçbişey almaz. Bizim ki nöbet değil mi?.
askeri, sağlık personelini bilmem ama polisin nöbet karşılığı ek ücret almadığını eşimden biliyorum. haklarımızı arayalım tabiki ama başka mesleklerle kıyaslamak doğrumu acaba, mesleklerin herbirinin çalışma şartları ve güvenlik sıkıntıları farklı. umarım yanlış anlaşılmam.
inşallah eylemler olumlu sonuç verir.

gülayhoca' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
Asker, polis, sağlık personeli vs. nöbet görevinde ek ödemesini alır. Öğretmen nöbet görevinde hiçbişey almaz. Bizim ki nöbet değil mi?.
askeri, sağlık personelini bilmem ama polisin nöbet karşılığı ek ücret almadığını eşimden biliyorum. haklarımızı arayalım tabiki ama başka mesleklerle kıyaslamak doğrumu acaba, mesleklerin herbirinin çalışma şartları ve güvenlik sıkıntıları farklı. umarım yanlış anlaşılmam.
Kolluk kuvvetinin asli görevidir zaten hocam bu dediklerimiz. Ekstra para alır veya maaş karşılığına tutar onu bilemem. Fakat asli görevi eğitim-öğretim olan bir meslek grubuna nöbet tutturulmaz, güvenlikten sorumlu tutulmaz. Eğer bunlardan sorumlu olacaksa da buna ek ödeme yapılması gerekir. Ben bir eğitimcinin hiçbir şekilde bu işe bulaşmamasından yanayım aslında. Nedir yani okula kavgaya gelen velinin önünde durmak mıdır benim işim. Veya okul dışından gelen bi serseriye bahçeden çık demek midir? Bu dediğim olayların haricinde doğuda daha tehlikeli şeylerle karşılaşan meslektaşlarımız var.

pisagorean' Alıntı:
gülayhoca' Alıntı:
pisagorean' Alıntı:
Kolluk kuvvetinin asli görevidir zaten hocam bu dediklerimiz. Ekstra para alır veya maaş karşılığına tutar onu bilemem. Fakat asli görevi eğitim-öğretim olan bir meslek grubuna nöbet tutturulmaz, güvenlikten sorumlu tutulmaz. Eğer bunlardan sorumlu olacaksa da buna ek ödeme yapılması gerekir. Ben bir eğitimcinin hiçbir şekilde bu işe bulaşmamasından yanayım aslında. Nedir yani okula kavgaya gelen velinin önünde durmak mıdır benim işim. Veya okul dışından gelen bi serseriye bahçeden çık demek midir? Bu dediğim olayların haricinde doğuda daha tehlikeli şeylerle karşılaşan meslektaşlarımız var.
bu dediklerinize bende katılıyorum zaten öğretmenin asli görevi eğitimdir. nöbet, taşıma, yemek vs öğretmenden alınmalı. benim dikkat çektiğim bu değil, diğer mesleklerin nöbet görevinde ek ödemesini aldığına yönelik yazdıklarınız. amacım konuyu saptırmak değil.
umarım nöbet konusuyla ilgili olumlu sonuçlar alınır.

Ben de nöbete ücretten ziyade öğretmenden nöbet görevinin kaldırılmasından yanayım. Bizim nöbet görevimiz diğer mesleklerdeki nöbetler gibi değil ki, diğer mesleklerde nöbet anında asli görevini yapmaya devam ediyorsun. bizimkisi hakkaten angarya.

serdemir' Alıntı:
Ben de nöbete ücretten ziyade öğretmenden nöbet görevinin kaldırılmasından yanayım. Bizim nöbet görevimiz diğer mesleklerdeki nöbetler gibi değil ki, diğer mesleklerde nöbet anında asli görevini yapmaya devam ediyorsun. bizimkisi hakkaten angarya.

katılıyorum biz nöbette öğretmenlikten güvenlik görevliliğine geçiş yapıyoruz. Ders mi işliyoruz nöbette

keşke eğitim sen gıbı tamamen tutmasak

bende dılekcemı vermıstım ve tutumadım

AĞA ben okulda bir çocuk düştüğünde arabayla acile götürdüğüm oldu nöbette dışardan gelen işsiz sapsız adamlarla muhatap olan hocalarımız var nöbet görevi kesinlikle ek ders olarak ücretlendirilmeli yada kaldırılsın güvenlik görevlisi görevlendirilsin

Türk Eğitim Sen nöbet eylemi kararında değişikliğe gitti. her ayın ilk haftası yapılan eylem bazı müdürlerin eyleme katılan öğretmenlere çift nöbet yazması üzerine Türk Eğitim Sen nöbet tutmama eylemini nöbet görevi için ekders ödemesi çıkana kadar devamlı yapma kararı aldı. eylem kararını İsmail Koncuk twitterdan duyurdu. sitede gerekli dilekçe örneği yayınlanacak.

Bence de nöbet görevi öğretmenin yapmaması gereken bir konu.
Bunun için ek ders isteniyorsa tamam ama başımıza gelebilicek bir olumsuzlukta ne yapılıyor buna bakılmalı.

Bizim alacağımız ek ders(Nöbette istenen) aşağı yukarı bir rakam verseler de Güvenlik görevlisi olsa daha iyi değil mi?
Bizim okul saat 8:30 başlıyor 15:20 de bitiyor
Güvenlik görevlisine versinler asgari maaş al sana mis gibi nöbetçi
Bu kişilerede bir iş olur.
Kaç okul vardır 100.000 mi o kadar güvenlik görevlisi iş bulmuş olur.

Okula birisi gelse nöbetçi öğretmen dayak yese sorumlusu kim?
bunun para ile olması kabul edilebilir belki ama ben öğretmenin nöbet tutması taraftarı değilim.
birde 25 yıllık öğretmen tutmak istemiyor
bence 10 sene sonra kimseye nöbet tutturamayacaklar zaten benim bile 10. yılım 25 yılı geçen sayısı artacak.

birde öğretmen derse girmediği gün nöbet istemez
dersin olduğu günde in çık acayip yorucu ne anlamı var şimdi bu kadar uzatmanın Güvenlik görevlisi Şart

Öğretmenlerimize okullarda tuttukları nöbet görevi karşılığında Milli Eğitim Bakanlığınca hiçbir ödeme yapılmamasının öğretmenler açısından infiale sebebiyet vermiş olmasından dolayı, Merkez Yönetim Kurulumuz 21.01.2015 tarih ve 07 nolu kararı ile 2014-2015 öğretim yılı II. Döneminden itibaren MEB’e bağlı tüm okul ve kurumlarda her ayın ilk haftasında  “Nöbet Tutmama” eylem kararı almıştı.

Ancak, alınan karar doğrultusunda üyelerimizce nöbet tutmama eylemine katılımlar gerçekleştirildikten sonra bazı illerde okul müdürlüklerince eyleme katılmak isteyen sendikamız üyelerine her ayın ilk haftasında nöbet görevi verilmeyip daha sonraki haftalar için birden fazla nöbet görevinin verildiği; yine bazı okul müdürlerince de eyleme katılmak isteyen öğretmenlerin nöbet günlerinin, öğretmenin dersinin olmadığı günlere verildiği bilgisi Genel Merkezimize ulaştığı için;

13.02.2015 tarih ve 20 sayılı karar ile; 16 Şubat 2015 tarihinden itibaren 2014-2015 öğretim yılı sonuna kadar süresiz “Nöbet Tutmama” eylem kararı alınmıştır.

Yani eylem her ayın ilk haftasında degil
dönem sonuna kadar süresiz oldu.
.
Hayirlı olsun.Sesimizi duyarlar belki.

Eğitim Sen'inde süresiz nöbet tutmama eylemi var . Ama en güzel ve yaratıcı eylem Eğitim Bir Sen'den "Nöbetimi Tutuyorum, Ücretimi İstiyorum". :D Bu eylemlik kesinlikle sonuca ulaşacak, sonra Eğitim Bir Sen hükümet yetkililerini de yanına alarak hakkımızı kazandık diyecek. Sözleşmeli öğretmenlerinin kadroya geçirilmesinde olduğu gibi. EBS dışındaki tüm sendikalar sokağa çıktı ve grev yaptı, bu konuyu gündeme taşıdı. Sonra Nimet ÇUBUKÇU herkesin kadroya geçirildiğini belirterek, yanınada EBS yi alarak teşekkür etti. :idea:

Haklısın arkadaşım;
Yalnız sendikanın sitesinde az evvel baktım rastlamadım.Yoksa Bu MU?
http://www.egitimbirsen.org.tr/mans...iyor-nobet-gorevi-icin-ucret-istiyoruz-/3003/
Basın açıklaması ve imza kampanyası mı.
Gerçi (TDK)eylem;Bir iş bir hareket ve bir aksiyon bildiren kelimedir.
EBS her zaman böyle süper başarılı aksiyon eylemler yapıyor :mrgreen: ve Söke söke hakkımızı alıyor. :idea: Hayırlı olsun

Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

sinan36' Alıntı:
Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.
İŞLEM YAPILIR :puhaha: AMA SENDİKAL KARAR VARSA;
SONUÇ ELDE SIFIR OLUR.BUNU BİLMİYORSAN BOŞUNA YAZMA.
Buarada ;
Nöbet görevi eyleme katılamayan meslektaşlara kaldı;
Aslandır onlar :alkis: yiğittir onlar :alkis: iyi nöbet tutar onlar

COBOL' Alıntı:
sinan36' Alıntı:
İŞLEM YAPILIR :puhaha: AMA SENDİKAL KARAR VARSA;
SONUÇ ELDE SIFIR OLUR.BUNU BİLMİYORSAN BOŞUNA YAZMA.
Buarada ;
Nöbet görevi eyleme katılamayan meslektaşlara kaldı;
Aslandır onlar :alkis: yiğittir onlar :alkis: iyi nöbet tutar onlar
Örneğin, herhangi bir özrü olmaksızın bir gün süreyle görevine gelmeyen bir öğretmenin; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 99. maddesinde ki; "Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir." düşüncesinden hareketle bir günlük çalışma süresinin 8 saat olduğu dikkate alınarak aynı Kanunun 125/C-b fıkrası uyarınca "Özürsüz olarak bir veya iki gün göreve gelmemek" fiili kapsamında değerlendirilerek "aylıktan kesme" cezası ile mi yoksa her ne kadar İlgi (a) Kanunun 99. maddesinde devlet memurlarının çalışma saatlerinin 40 saat olduğu ifade edilse de öğretmenler açısından bu fıkranın uygulanmadığı, öğretmenin haftalık çalışma süresi bakımından mevzuatta bir düzenleme olmadığı buna binaende 439 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek Ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri İle İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri İle Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanunun ilgili maddeleri uyarınca öğretmenlerin aldıkları maaşın karşılığı olarak derse girmek zorunda oldukları, öğretmenlerin asli görevinin derse girmek olduğu dikkate alındığında özürsüz olarak göreve gelmediği gün girmediği derslerin dikkate alınarak 1702 Sayılı İlk Ve Orta Tedrisat Muallimlerinin Terfi Ve Tecziyeleri Hakkında Kanunun 21/1. fıkrası uyarınca "Kabule şayan mazereti olmadan derse girmemek veyahut girdiği halde dersten başka bir şeyle meşgul olmak" fiili kapsamında değerlendirilerek "ders ücretinin kesilmesi" cezası ile mi tecziye edilecekleri konusunda tereddütler oluştuğu bilinmektedir.

Demirden korksaydık, Trene binmezdik.
Sanki ilk eylemimiz, La havle CivCivler kanar anca buna.

Sayın hocam, sendikalar eylem yapıp, okula gelmemelerine rağmen haklarında işlem yapılmazken nöbet tutmadıklarında işlem yapılacağını sanmıyorum. Muhtemelen sene sonuna doğru hükümet pes edecek ve 2-3 saatlik bir ücret vermeyi kabul edecektir ama inşallah alınan ücreti boğazımıza durdurmazlar.

Sayın hocam
Ben gel-git li biriyim.Sabah sizi gibi düşünüyorken.-------Akşam oldu başka oldum;
Yav böyle pasif bir eylemde paramı verirler Hele ki seçimden sonraki ağustos ta toplu görüşmede ve hele ki öğretmene.(Öğretmen hakkındaki fikir ve düşünceler ve öğretmene bakış açıları 15 saat mesai olayı şok oldum yani .Aklımdan bir türlü çıkmıyor)
Ortam ne durumda????
Yetkili Sendika başkanımız vekillik derdine düşmüşken,,okulda nöbet tutulmuyormuş ta öğretmenler ücret istiyormuş da.
Ortalık gürültüye gidiyorken ,
1-bizim ücretler gümbürtüye gider
yetmedi
2-Elimizdekinden oluruz
oda yetmedi
3-rafa kalmış olan rotasyon iller arası ile uygulanır.Darmadağın ederler.
Unutkanız biz çoooook hemde çok fazla.Biz müdürleri alırlarken seyretmekle (bir gün iş bırakmak seyretmektir) hata ettik.Bizi haydi haydi harcarlar.
Rüya rüyadır..Başka değildir (Çan-kay-şek)
Aç tavuk, kendini darı ambarında sanırmış(Buda benzeri ama yerli malı)

Nerede ise, şubat ayının sonuna Geldik.
:tr: HAyırlı olsun. :tr:

Geri