Türk Eğitim-Sen Resmi Olarak İkinci Nöbet Eylem Kararı Aldı

Kodla Büyü
Nöbetten ziyade 15 saat dersi olan öğretmeni 5 gün okula getirmemeyi eylem konusu yapmalılar.

Re: Ynt: Türk Eğitim-Sen Resmi Olarak İkinci Nöbet Eylem Kararı

biltek2007' Alıntı:
Nöbetten ziyade 15 saat dersi olan öğretmeni 5 gün okula getirmemeyi eylem konusu yapmalılar.

TES şimdilik Nöbet işine bakıyor.İyi kötü kazanımı da var.Bu bir başlangıç.

Derslerin dağılımı konusunda, Yetkili sendikadan somut bir adım bekleyin bence.

biltek2007' Alıntı:

Hocam o konu okuldan okula değişiyor bizim okulda yok çünkü dersleri ayarlayan teknoloji tasarım öğretmeni.
İnsanların okul vakti yapamayacakları resmi işleri veya hastane işlerini yapabilmeleri için dedi öğretmenler ve hemen hemen herkesin en azından 1 öğleden sonrası boş. Öğretmenlerin istekleri alındı ve maksimum seviyede isteklere uygun program yapıldı.

Bir öğretmen bugün dert yanıyor öğleden sonram boş değil diye nasıl diye sordum hocam istek yollamadınız mı diye sordum filan oda anlattı teknoloji tasarım öğretmeni de aynı ortamdaydı ve o teknoloji tasarım öğretmeninin çektiğini empati yaparak biliyorum. Teknoloji tasarımcıyı konuya alakadar etmedim hocamın isteğini neden yapmadın diye. Çünkü diğer hocamı da kişilik olarak biliyorum unutkanlık var benim gibi. :)

Tenefüs sonunda sınıflara giderken teknoloji tasarımcıya sordum bu hocama neden öğleden sonra boşluk yaratmadın diye 15 saat dersi var çünkü

Hocam dedi istediği şuydu. Her güne 2 3 saat ders koy. Tüm gün gelemem ben okula....

Dediğini yapmış sonuçta.

Hocam öğretmenler olarak karar alın işlerimiz oluyor okul vakti yapmamız gereken işler sevk alıp rapor alıp bu işleri halletmek yerine boş günümüz olursa o zaman hallederiz. Öğretmenler bunun arkasında olacaktır. Ters gidilirse gıcıklığına müdür programı yayar. Yada deyin arkadaşların isteklerini (öncelikle kendi isteklerinizi ) halletmek için ders programını siz yapın. Mutlaka ititraz edip usandıran olacaktır. Herkesi memnun etmek mümkün değil çünkü.

Birde hocam sendika karar alsa bile müdür program hata veriyor diye bahane altına sığınır. Çünkü herkesin isteği yapıldığı zaman bu ders programları dersleri dağıtırken genellikle hata veriyor. Müdürler bunu kullanırlar. Keşke en uygun program hazırlansa da öğretmenler memnun olarak okula gitse.

Yıllarca ders programı yapmış biri olarak söyleyebilirim ki bu konu çok su götürür. Öğretmelerin tamamının gönlünün yapmak mümkün değil. Zira insanoğlu aç gözlü verdikçe istiyor. Gün boşaltılması değil ama sabahtan veya öğleden sonra en azından bir-iki gün boşluk bırakılması doğru olur. Nöbet görevinin ders yoğunluğunun olmadığı güne verilmesi gerektiğinden boş güne nöbet verilmesi gerekir. Boş gün olayı için eğitim sağlık gibi şartlar altında yapmak daha mantıklı olur.

Geri