Türkiye'nin Kaybettiği İlk toprak Parçası

Kodla Büyü
okudukça aklım almıyor,tek bir söze güveniyorum Allah nankörleri hidayete erdirmez.siz tarihinize nankörlük yapın.

ceremy' Alıntı:
Seredar' Alıntı:
ceremy' Alıntı:
MUHARABAT ne demek açıklarmısınız ?

El Muhaberat, 1953 te Mişel Eflakın Arap Diriliş Partisi ile Ekrem Havrani nin Arap Sosyalist Partisinin birleşmeleriyle kurulan Baas rejimi tarafından kurulmuş, orta doğuda dengeleri değiştirmede ciddi istihbaratlar sağlamış bir örgüt. Temeli Irak ve Suriye Baas rejimleri üzerine kurulmuş ve Arap Birliği'ni korumak için oluşturulmuştur. Suriyede 1970'de darbe sonrası 1971'de şahibeli seçimle Baas Partisi'nin başa geçti Hafız Esad ve Baas rejimi tarafından hükümetlerini korumak için istihbaratlar sağlamışlardır bu durum ABD nin ırak'a müdalesi ve Saddam Hüseyin' in yıkılmasına kadar Irak'da devam etmiş Suriye' de ise halen Beşar Esat ve Baas Rejimin korumak için istihbarat toplamaya devam etmektedir.
Ben MUHARABAT dedim sen muhaberat diyorsun. Daha Muhaberat demek den aciz insanların yazısını okuyor daha kötüsü buna inanıyorsun. Bildiği gizli servisleri aynı cümlede kullanmak son zamanlarda moda oldu . Mossad la el muhaberatın aynı operasyonda görev alması ne demek ya. Yani iyice dibi buldular sınırı zorluyorlar bakalım dibinide sıyırınca ne yapacaklar. Yapılan kaçma harekatı yanlış ne yazarlarsa yazsınlar ne yaparlarsa yapsınlar bunu değiştiremezler.
1. argüman:Oraya saldıracaklardı şehit olmasın diye kaçırdık aynısı Hataya da yapacaklarsa hataydan damı kaçacağız O toprak la hatay aynı statüde vatan toprağı
2. argüman: orda saldırı olsa şehit düşse asker muhalefet eleştirmeyecekmiydi? Tabi eleştirecek sen kendi askerini korayamayan bir ülkemisin? . Meydanlarda biz süriyeyle savaş halindeyiz orası bizim toprağımız diye artislik yaparken iyi
Ama bence en kötüsü Bu harekatın doğruluğu veya yanlışlığı değil Ecevit de kıbrısa girdi tüm dünya bize ambargo uyguladı ama tüm türkiye tek yürekti gerekirse yağsız şekersiz kalırız ama toprağımızı vermeyiz diyordu şimdi ki duruma bak ükle nasılda bölünmüş;
düşünen Muhakeme yeteneği olan kardeşlerime selam ve saygılarımla ...
:alkis:

Seredar' Alıntı:
Bu konuda hiç bir fikrim olmasa.
Soma da ölen maden işçileri için ölmeyi hakettiler diyen bir yazara bakar ,kararımı verirdim.
soma konusundada 1960 lardan 1910 lardaki kazaları ornek vermiş ve tüm dünyada oluyor denmişti... hatırlarsanız diyecem ama işinize gelmeye bilir.

Seredar' Alıntı:
ceremy' Alıntı:
MUHARABAT ne demek açıklarmısınız ?

El Muhaberat, 1953 te Mişel Eflakın Arap Diriliş Partisi ile Ekrem Havrani nin Arap Sosyalist Partisinin birleşmeleriyle kurulan Baas rejimi tarafından kurulmuş, orta doğuda dengeleri değiştirmede ciddi istihbaratlar sağlamış bir örgüt. Temeli Irak ve Suriye Baas rejimleri üzerine kurulmuş ve Arap Birliği'ni korumak için oluşturulmuştur. Suriyede 1970'de darbe sonrası 1971'de şahibeli seçimle Baas Partisi'nin başa geçti Hafız Esad ve Baas rejimi tarafından hükümetlerini korumak için istihbaratlar sağlamışlardır bu durum ABD nin ırak'a müdalesi ve Saddam Hüseyin' in yıkılmasına kadar Irak'da devam etmiş Suriye' de ise halen Beşar Esat ve Baas Rejimin korumak için istihbarat toplamaya devam etmektedir.

:puhaha: :puhaha:

soruya bak cevaba bak

hep diyorum cahillerle tartışmaya girmek çok yanlış

Seredar' Alıntı:
Bir zamanlar Türkiye'ye ait olan Tuna Nehri ortasındaki Adakale, Lozan Antlaşması'nda masada kaybedildi.

iste_turkiyenin_kaybettigi_ilk_toprak_1424852441_8032.jpg

Süleyman Şah Türbesi’nin taşınmasıyla ‘Türkiye ilk kez yurtdışında bir toprağını kaybetti’ tartışması ortaya atılsa da gerçekte kaybedilen ilk toprak Tuna Nehri ortasındaki Adakale’ydi.
Tuna Nehri üzerindeki 160 bin metrekarelik Adakale, 93 Harbi’nden sonra imzalanan Berlin Antlaşması’nda gözden kaçınca uzun yıllar Türk toprağı sayıldı; Osmanlı, Lozan Antlaşması’na kadar Adakale’yi elinde tutmayı başarabildi. Adakale’de yaşayan 800’ü aşkın Türk, 2. Meşrutiyet’in ilanından sonra yapılan seçimlere bile katıldı. Adakale, Balkan Savaşı’nda Avusturya-Macaristan tarafından ilhak edilse de uluslararası kurallar gereği Türk toprağı olarak kabul edildi.

Türkiye, Lozan görüşmelerinde Adakale’nin, Süleyman Şah Saygı Karakolu (Caber Kalesi) ile aynı statüye sahip olmasını talep etti. Ancak, İsmet İnönü’nün yoğun ısrarı, Avrupalıları ikna etmeye yetmeyince Adakale’nin Romanya’ya bağlanmasına karar verildi. 1967’ye kadar ise yaklaşık bin Türk’ün yaşadığı Adakale, özerk bir bölge statüsünde varlığını devam ettirdi. 1967 yılında Romanya ve Yugoslavya’nın ortaklaşa Tuna nehri üzerinde inşa ettikleri baraj, Adakale’nin 1972’de sulara gömülmesine neden oldu. Bölgede yaşayan Türkler ise baraj tamamlanıncaya kadar dönemin Başbakanı Süleyman Demirel’in girişimiyle Türkiye’ye getirildi.

Türkiye’de yaşayan Adakale’nin eski sakinlerinden Erol Balkan, ışığında o dönem yaşananları şöyle anlattı:

“Baraj yapıldığında 13 yaşındaydım. Adatepe 2 kilometre uzunluğunda, 1 kilometre genişliğinde küçük bir Türk toprağıydı. Yugoslavya sınırına geçişimiz yasaktı. Romanya’ya sandalla geçiyorduk. İlkokulu Adatepe’de okudum. Ortaokul için Romen kasabasına gidip geliyordum. Adatepe 1967’de Romenler tarafından istimlak edilince Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldık. Son kafile 1970’de ata toprağımızı terk etti. Romenlerin Ortenita ile Karpati gemileri toprağımıza turist getirir, ailelerimiz de Türk lokumu, kahve, dondurma satardı. Dönemin Başbakanı Demirel, Çavuşesku ile görüştükten sonra eşyalarımızı toplayıp Türkiye’ye dönmemize izin verildi. Vagonlarla Türkiye’ye geldik."
‘Ada anlaşmada unutulmuştu’
Adakale sulara gömüldüğü 1972 yılına kadar Tuna Nehri’nin ortasında ve Romanya ile Sırbistan’ı ayıran bir noktada bulunuyordu. İnönü hatıralarında, Adakale konusunda “Adakale, Berlin Muahedesi’nde unutulmuş ve bizde kalmıştı. Bu kez kurtarılmasını karara bağlamıştık” ifadelerini kullanıyor.
Lozan’da masada kaybedildi
-Prof. Dr. Çağrı Erhan (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi): Adakale’yi Lozan Antlaşması’nda Türk toprağı kabul ederek masaya oturduk. Türklere ait bu kara parçasını pratik gereklilikler nedeniyle Romenlere bırakmak zorunda kaldık. Türkiye ile arasında çok ciddi mesafe olması bunun en büyük nedenlerinden biriydi. Atatürk realist bir devlet adamıydı. Ulaşılamayacak hedefler peşinde koşmadı. Lozan’da başta Romanya, Bulgaristan olmak üzere Avrupalı devletler Adakale’nin Türklere bırakılmasına şiddetle karşı çıktılar. Adakale Türkiye’ye verilmiş olsa Avrupa’nın ortasında üzerinde Türk askeri ve Türk nüfusu olan bir toprak parçası olacaktı. Türk tarafının Berlin Antlaşması sırasında Adakale’yi özellikle gözden kaçırttığı, ilerideki antlaşmalarda koz olarak öne sürmeyi düşündükleri tahmin ediliyor.”
Kaynak : Milliyet

Sizi bilmem ama ben Suriye'de savaş çıkıp IŞID tehlikesi diye bir şeyler olup, orada kaleyi tehdit edene kadar, Türkiye'nin sınırları dışında bir toprak parçası daha olduğunu bilmiyordum. O kadar harita çizdirdiler bize, o kadar tarih dersi verdiler, üzerine bir de üniversite okuttular ama kimsenin aklına bunu anlatmak gelmemiş olacak. Dahası artık cahilliğimden mi yoksa vatanseverliği başka türlü yorumladığımdan mı bilemem ben de araştırıp öğrenmemişim. Demek ki her insan google hazretlerine "Ülkemin sınırları dışında toprak parçası var mı?" diye sormalıymış.

Şunu söylemek istiyorum. Evet tek karış toprağımız değerli ve önemlidir. Ancak yumurta sıkışana kadar onun farkında bile değilsek, bu durumda o toprak hakikaten bizim midir? Ecdadın kanla kazandığı toprakların biz adını, yerini, nasıl bizim olduğunu bile bilmezken; hakikaten sahip çıkmış sayılır mıyız?

Son soru: İmkan olmadı gidemedim; aranızda Şah Süleyman Türbesini gidip gören, ziyaret eden var mı? Yanlış anlaşılmasın polemik için değil, biz olana dokunup göremedikten, kullanıp bilemedikten sonra nasıl bizim olmuş olur anlamadığımdan soruyorum. Manevi değeri tartışılmaz ama İŞİD olmasa hiç birimiz farkedemeyecektik, bunu kabul etmemiz lazım.

eyolcu' Alıntı:
Eminim oradaki 44 asker şehit olmak ister ama toprak vermek istemezdi...

Gidin o askerlere sorun bakalım ne cevap alacaksınız. Çok merak ediyorum. Ayrıca bir önerim var. BBNET üyelerinden teksen dahil bu iş yanlıştı diyen 44 arkadaşı oraya askerlerin yerine görev yapmaya davet ediyorum. Bakalım can ne kadar ucuz ne kadar kıymetli görelim bakalım.

şimdi toprak kaybettiğimiz kabul edilmiş,ve önce olan bir olayla da bu pekiştirilmeye çalışılmış sanırım.
Devlet-i Aliyye'nin kaybettiği dünya kadar toprağı da Atatürk'e bağlayın da tam olsun.
Yazı yeterli değil :-1:

harita(4).jpg

şu haritada her şey açık net görünüyor.
batı kürdistan denilen bölge..
türbe kobani haritası olarak çizilmiş sarı haritanın güneyindeki suriye topraklarında bulunuyor.
yakında ışıde operasyon bahanesiyle batının oluşturacağı muhtemel tampon bölge burası.

sevdiklerimizi putlaştırdığımızdan dolayı hatalarını da savunuyoruz gözümüz görmüyor hiç bir şeyi.
yazık.

suriye ile savaşma üzerine konuşulurken bazı gruplar "neden savaşalım" diyerek bağırdılar. doğru tabiki neden savaşalım?

şimdi savaşmamak adına türbe 3. kez ve yine suriye toprağı içerisinde yer değiştirdi. bu kez de aynı gruplar "gerekirse savaşırdık" dediler... ama benim fikrim oynak değil. toprak suriye içerisinde yer değiştirdi problem görmüyorum. ayrıca daha kolay müdahale edilebilecek bir noktaya geldi. hala fikrim aynı. neden savaşalım?

hakanotuken' Alıntı:
Yani şimdi Atatürk'ü mü suçluyorsun toprak kaybetti diye, Atatürk olmasa senin adın Hans mı olurdu yoksa Frank mı bir düşün bakalım Seradar hocam.
Sayın hocam konuyla bu klişe ifadeniz günümüzde hiç bir değerliliği kalmadı. Çünkü Türk insanın ne hanstan farkı kaldı ne franktan.

olurda bu kadar cehalet olur. libyaya İtalyanları ittihatçılar mı çağırdı, bakan savaşlarını ittihatçılar mı çıkardı, 1. dünya savaşını ittihatçılar mı çıkardı. ittihatçılar 1. dünya savaşında destan yazmıştır. bugün Çanakkale savaşından guru duyuyorsunuz ama ittihatçılardan bahsetmiyorsunuz. doğu cephesinde bile destan yazmıştır ama sarıkamışta tek kurşun atmadan 90 bin asker şehit yalanı ile ittihatçılar suçlanmıştır. bence tarafsız ittihatçılar hakkında kitap okumanızı tavsiye ederim. ittihatçıların başı Enver paşadır. enver paşa gelmiş geçmiş en büyük türk liderlerinden biridir.

Kürşat_58' Alıntı:
olurda bu kadar cehalet olur. libyaya İtalyanları ittihatçılar mı çağırdı, bakan savaşlarını ittihatçılar mı çıkardı, 1. dünya savaşını ittihatçılar mı çıkardı. ittihatçılar 1. dünya savaşında destan yazmıştır. bugün Çanakkale savaşından guru duyuyorsunuz ama ittihatçılardan bahsetmiyorsunuz. doğu cephesinde bile destan yazmıştır ama sarıkamışta tek kurşun atmadan 90 bin asker şehit yalanı ile ittihatçılar suçlanmıştır. bence tarafsız ittihatçılar hakkında kitap okumanızı tavsiye ederim. ittihatçıların başı Enver paşadır. enver paşa gelmiş geçmiş en büyük türk liderlerinden biridir.
:alkis:

rıza nura güvenmiyorsan doğruluğunu ve yanlışlığını da bilmediğin şeyin neyini savunuyorsun. bu adamlar 1. dünya savaşını ittihatçılar çıkardı zannediyor. :puhaha:
bu adamlar hayatlarında bir tarih kitabı okumuşlar mı bilmem. en azından ilber ortaylıyı murat bardakçıyı dinleseydiniz. nezat köseoğlunun ŞEHİT ENVER PAŞA kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Kürşat_58' Alıntı:
rıza nura güvenmiyorsan doğruluğunu ve yanlışlığını da bilmediğin şeyin neyini savunuyorsun. bu adamlar 1. dünya savaşını ittihatçılar çıkardı zannediyor. :puhaha:
bu adamlar hayatlarında bir tarih kitabı okumuşlar mı bilmem. en azından ilber ortaylıyı murat bardakçıyı dinleseydiniz. nezat köseoğlunun ŞEHİT ENVER PAŞA kitabını okumanızı tavsiye ederim.
Sayın hocam rıza nura güvenmem söylediklerini başka kaynaklardan teyit ettirirsem doğru derim yoksa uydumadır...
ben her tarih kitabını okurum sadece resmi olmasın yeter...

Kara Kule 61' Alıntı:
Kürşat_58' Alıntı:
Sayın hocam rıza nura güvenmem söylediklerini başka kaynaklardan teyit ettirirsem doğru derim yoksa uydumadır...
ben her tarih kitabını okurum sadece resmi olmasın yeter...
Osmanlı devletinin toprak parçasının 2/3 ünü ittihatçılar kaybetti demek çok komik. 1903 -1923 e kadar savaş yaşanmıştır. bu savaşı kimse engelleyemezdi. bunu hemen hemen her tarihçi söyler. 2. abdulhamit evet ülke yönetiminde başarılı işler yapmıştır ama hatalarıda olmuştur. azınlıkların ağızlarına bir parmak bal sürerek zaman kazanmıştır ama uzun vadede bu dahada kötü olmuştur. azınlıklar uzun zamanda kendilerinin gücüne güç katmıştır. tıpkı şimdi akp nin pkk ya yaptığı gibi tarih tekerrürden ibarettir diye boşa dememişler. pkk yı zaman içerisinde pasif hale getirdiğinizi zannedebilirsiniz ama 2007 den beridir pkk 3 kat daha büyümüştür.

biyerlerden çıkar umanların, yalakalıkta sınır tanımayanların ilk icraatı Atatürk'e saldırmak oluyor. madem tarih kitapları yanlış yazıyor o halde canlı tarihe bakın.
http://www.milliyet.com.tr/103-yasindak ... efault.htm
çocukluğumdan beri Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşamış olan kişilerle karşılaştığımda Atatürk'ü gördün mü diye sorarım. ismini duyunca bile hepsinin gözleri dolardı. onların Atatürk sevgisi kelimelerle tarif edilemez.
Musul, Kerkük şeyh said ve yandaşları sayesinde elimizden gitti. şimdi onların torunları da Atatürk'e küfrediyor. bu nasıl bir aymazlıktır ki kaybedilen yerlerin suçunu da Kurtuluş Savaşı kahramanlarına yüklüyorlar.

Kadir misiroglu dinleyenler kendilerini ne guzel ifsa ediyorlar bu baslik altinda. :mrgreen:

Seredar' Alıntı:
ceremy' Alıntı:
Ben MUHARABAT dedim sen muhaberat diyorsun. Daha Muhaberat demek den aciz insanların yazısını okuyor daha kötüsü buna inanıyorsun.
Karaktersizliğiniz doğuştan mı yoksa sonradan mı kazandınız :?: (Size tüm karakterlerin olduğu bir klavye gönderebilirim.)

ceremy' Alıntı:
ı zorluyorlar bakalım dibinide sıyırınca ne yapacaklar. Yapılan kaçma harekatı yanlış ne yazarlarsa yazsınlar ne yaparlarsa yapsınlar bunu değiştiremezler.
1. argüman:Oraya saldıracaklardı şehit olmasın diye kaçırdık aynısı Hataya da yapacaklarsa hataydan damı kaçacağız O toprak la hatay aynı statüde vatan toprağı

Hataydan önce Eşmede karakol var .Tabi siz eşme deyince Uşak eşmeyi anlıyor olabileceğinizden dolayı bunu es geçiyorum.

ceremy' Alıntı:
2. argüman: orda saldırı olsa şehit düşse asker muhalefet eleştirmeyecekmiydi? Tabi eleştirecek sen kendi askerini korayamayan bir ülkemisin? . Meydanlarda biz süriyeyle savaş halindeyiz orası bizim toprağımız diye artislik yaparken iyi

Bi zahmet insanlar ölmeden eleştirinde bir faydanız bari olsun.Yoksa iş işten geçtikten sonra eleştirmenin bir faydası yok.
Her maden kazasından sonra meydanlara çıkanları; bir günde maden kazası olmadan önce, güvenlik önlemleri alınsın diye meydanlarda görsek ya.Özel müfettiş görevlendirip madenleri denetlettirseniz ya.Tabi bunlar işinize gelmez. :wink:

ceremy' Alıntı:
Ama bence en kötüsü Bu harekatın doğruluğu veya yanlışlığı değil Ecevit de kıbrısa girdi tüm dünya bize ambargo uyguladı ama tüm türkiye tek yürekti gerekirse yağsız şekersiz kalırız ama toprağımızı vermeyiz diyordu ...
Tabi canım tüm Türkiye tek yürekti.
Amborgunun cezasını kim çekti fakir halk.
Zenginlere ve tepedekilere bir şey oldu mu yok.
1. harekatta dünya Türkiyenin yanındaydı.2. hareketa gerek varmıydı.Ne kazandırdı bize 2 . harekat.Söyle de bilelim.
Geçti o günler. siz masa başında kahramanlık naraları atacaksınız diye halkı zor durumda bırakmanın devri geçti.

ceremy' Alıntı:
şimdi ki duruma bak ükle nasılda bölünmüş;

daha Ülke kelimesini yazmaktan acizsin.Kalkıp burada ülkeyi yönetenlere laf atıyorsun.

ceremy' Alıntı:
düşünen Muhakeme yeteneği olan kardeşlerime selam ve saygılarımla ...
Bizim hindiye selamını iletirim.O da çok iyi düşünür.
Sizden çok özür dilerim . Aynı tartışmanın insanları değiliz . Yolunuz açık olsun

Sayın Bakan’a hoş geldin yapalım!
İstanbul eski Valisi idiniz, şimdi madem bakan da oldunuz; “eski bir hesabın içinden çıkabilmemiz için” lütfen yardımcı olunuz. Siz unutmuşsunuzdur. Ben size şöyle hatırlatayım:
Sizin İstanbul Valisi ve İstanbul İl Özel İdare Başkanı olduğunuz 2007 yılında yapılmış ve altında imzanız bulunan bir anlaşma var. Bir bina kiralanmış. Kiralama normal.
İhtiyaç var kiralanmış.
. . .
Anlaşılmaz olan rakamlar.
Ama ne paralar!
. . .
http://www.sozcu.com.tr/2013/yazarlar/n ... 81-203981/

Geri