Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Tuz ruhu ve çamaşır suyu zehirlenmesi

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında utf8 tarafından paylaşıldı.


 1. utf8

  utf8 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2012
  Mesajlar:
  712
  Beğeni:
  7
  Tuz ruhu ve çamaşır suyu zehirlenmesi
  İnsan maalesef küçük dikkatsizlikler sonucu hayatını kaybedebiliyor. Ev hanımları temizlik konusunda gayet titizdirler. Bu titizlik aşırıya kaçınca istenmeyen sonuçlar oluşabilir. Bunun en çok karşılaşılan örneği tuz ruhu(hidroklorik asit) ve çamaşır suyu karıştırılması. Bu iki kimyasal birbiri ile karıştırıldığında daha iyi bir temizleyici olacağı düşünülür fakat bu hiçte öyle değil. Tuz ruhu kireç çözücü olarak kullanılır, çamaşır suyu da mikropları öldürmede kullanılır. Bu iki kimyasal birbiri ile karıştığında kimyasal bir reaksiyon gerçekleşir ve tuz ruhu ve çamaşır suyu bu özelliklerini kaybeder, hiç bir işe yaramaz hale gelir üstelik sağlık için çok tehlikeli klor gazı oluşur. Bu gaz ölüme kadar varan sorunlara yol açar. Şimdi bu olayın nasıl gerçekleştiğini inceleyelim.

  Çamaşır suyu ve hidroklorik asidin kimyasal denklemi
  Sodyum hipoklorit(Çamaşır suyu) ve hidroklorik asit birleştiğinde tuzlu su ve klor gazı olur.
  NaClO + 2 HCl ----> Cl2 + H2O + NaCl
  Çamaşır suyu Hidroklorik asit Klor gazı Su Tuz

  Tuzlu su zehirli değildir, ancak klor gazı teneffüs edildiğinde klor zehirlenmesine neden olur. Klor gazında bulunan iki klor atomu arasındaki bağ zayıftır. Bu nedenle son derece reaktiftir bir gazdır.

  Klor gazı zehirlemesi
  Klor gazı kesinlikle sizi öldürebilen zehirli bir gazdır. Klor gazına maruz kalındığında zehirlenmenin ilk belirtileri göz, burun ve boğaz tahrişi, hapşırma ve huzursuzluk meydana gelir. Solunum yollarında hasara yol açar. Gaza maruz kalan kişilerde astım benzeri bir hastalıkların ortaya çıkma olasılığının fazladır. Yüksek düzeyde ise şiddetli öksürük, nefes darlığı ve baş dönmesi ve mide bulanması görülür. Düşük seviyelere tekrar maruz kalma durumlarında diş minesi aşınması ve şiddetli göğüs ağrısına neden olabilir. Solunan klor tuzu vücudunuzda birikerek yıllar sonra da zarar veriyor.
  • Klor gazı 1. Dünya Savaşı sırasında kimyasal silah olarak kullanılmıştır.
  • Tuz ruhu sadece çamaşır suyu ile değil aynı zamanda amonyak içeren maddelerle da karıştırılmamalıdır.

  Üzücü bir Haber: Tuz ruhu ve çamaşır suyunu sonu oldu!
  ANTALYA'nın Manavgat İlçesi'ne bağlı Side'de banyoda temizlik yaparken tuz ruhu ve çamaşır suyunu karıştıran 34 yaşındaki Meryem Kasap, havasız ortamda zehirlenerek yaşamını yitirdi.
  İddiaya göre Manavgat'ın Side Mahallesi'nde bulunan müstakil evinde cuma günü banyoyu temizlemek isteyen Meryem Kasap, banyoya tuz ruhu ve çamaşır suyu döktü. Yaklaşık yarım saat sonra temizlemek için banyoya giren Kasap, birkaç dakika sonra zehirlendi.
  Kaynak:http://www.fenbilim.net/tuz-ruhu-ve-camasir-suyu-zehirlenmesi/
   
 2. teksen

  teksen Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.521
  Beğeni:
  0
  zaman zaman karşılaştığım bi haber. ne yazık ki hala bilinçsizce kullanım var.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal