UBUNTU PAROLA PROBLEMİ YARDIM

Kodla Büyü

malhun

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar, ubuntu işletim sisteminde Kullanıcı Adı ve Parola doğru olduğu halde sistem açılmıyor. Bu problemle ilgili yardımcı olabilir misiniz? Şifre sıfırlama için Recovery modunda açıp "passwd KullanıcıAdı" girdiğimde de "Kullanıcı adı yok" şeklinde ekran çıktısı görünüyor. Şimdiden teşekkürler...

GRUB menüsünde recovery ile açın (Genelde 2. sıra)
Girdiğinizde en alt satırda root (Drop to root shell prompt) satırını seçin.
Daha sonra sısfrlamak istediğiniz kullanıcı adının başına passwd komutunu yazarak (passwd xxxx gibi) entera basın.
2 defa sizde parola isteyecek bu işlem sonrasında şifreniz resetlenmiş olacaktır.
İşlem tamamlandıktan sonra reboot komutunu yazarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

GRUB menüsünde recovery ile açın (Genelde 2. sıra)
Girdiğinizde en alt satırda root (Drop to root shell prompt) satırını seçin.
Daha sonra sısfrlamak istediğiniz kullanıcı adının başına passwd komutunu yazarak (passwd xxxx gibi) entera basın.
2 defa sizde parola isteyecek bu işlem sonrasında şifreniz resetlenmiş olacaktır.
İşlem tamamlandıktan sonra reboot komutunu yazarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Teşekkürler Hocam ama o şekilde denedim ve kullanıcı adını kabul etmedi. (Kullanıcı Adı doğru aslında).

"Kullanıcı Adı" doğru olduğu halde Kullanıcı Yok uyarısı veriyor. Nasıl bir çözüm olabilir, fikri olan var mı, arkadaşlar?

hocam mount -o rw, remount komutunu yazdıktan sonra passwd komutunu yazmayı denediniz mi ?

hocam mount -o rw, remount komutunu yazdıktan sonra passwd komutunu yazmayı denediniz mi ?
Hocam, denedim ama bir yerde yanlış mı yapıyorum? mount -o rw,remount / yazıp Enter'a basıyorum. Sonra passwd KullanıcıAdı giriyorum yine "Kullanıcısı Yok" uyarısını veriyor. Söylediğiniz komutun kullanımında başka bir işlem mi yapmam gerekiyor?

Hocam, denedim ama bir yerde yanlış mı yapıyorum? mount -o rw,remount / yazıp Enter'a basıyorum. Sonra passwd KullanıcıAdı giriyorum yine "Kullanıcısı Yok" uyarısını veriyor. Söylediğiniz komutun kullanımında başka bir işlem mi yapmam gerekiyor?

passwd KullanıcıAdı şeklinde girmeyin. sadece
Kod:
passwd
yazın.

Hocam ilk yazdığım mesajda recovery ile açtıktan sonra root menüsüne gelip uçbirime;

mount -o rw,remount /
passwd (şifreniz)

Bu şekilde belirledikten sonra exit yazarak sistemi yeniden başlatınız.
linux açıldıktan sonra admin yetkisini almak içinde
sudo passwd komutu ile ilk verdiğiniz şifrenin aynısını admin şifresi için veriniz.

Hocam ilk yazdığım mesajda recovery ile açtıktan sonra root menüsüne gelip uçbirime;

mount -o rw,remount /
passwd (şifreniz)

sudo passwd komutu ile ilk verdiğiniz şifrenin aynısını admin şifresi için veriniz.
Deneyeyim inşallah Hocam. Çok teşekkür ederim.

mount -o rw,remount /
passwd (şifreniz)

"Kimlik doğrulama özelliği işleme hatası" "Parola değiştirilmemiş" diye hata verdi Hocam.

hocam kullanıcı şifresi ile root şifresi farklı çok büyük ihtimalle. Root yetkisi alıp aynı işlemleri bir daha dener misiniz.
Hocam, root yetkisini aldım, hatta kullanıcı adı ile ilgili bir problem vardır diye yeni bir kullanıcı adı atamaya çalıştım. parola değiştirme işlemini kabul etti. Sistemi yeniden başlattım, yeni kullanıcı adı da listeye eklenmiş, parolayı yazdım, maalesef yine açılmadı.
CTRL + ALT + F1 ile tekrar denedim. Bu defa şöyle bir ekran çıktısı geldi: Belge üzerinde geçici bir dosya oluşturulamıyor. Aygıt üzerinde boş yer yok.
Acaba sistemsel başka bir hata mı var, bilemiyorum.

Hocam, root yetkisini aldım, hatta kullanıcı adı ile ilgili bir problem vardır diye yeni bir kullanıcı adı atamaya çalıştım. parola değiştirme işlemini kabul etti. Sistemi yeniden başlattım, yeni kullanıcı adı da listeye eklenmiş, parolayı yazdım, maalesef yine açılmadı.
CTRL + ALT + F1 ile tekrar denedim. Bu defa şöyle bir ekran çıktısı geldi: Belge üzerinde geçici bir dosya oluşturulamıyor. Aygıt üzerinde boş yer yok.
Acaba sistemsel başka bir hata mı var, bilemiyorum.
Hocam kök dizini üzerinde yeterli alanınız kalmamış.
../var/log dizini içinde 1.gz şeklinde olanları siliniz lakin bu geçici çözümdür. Loglar kullandıkça büyümeye devam eder. Sonradan kendinizin kurduğu ve kullanmadığınız programları da kaldırınız. Sizin en kısa sürede disk alanı sorununu çözmeniz gerekir.

Geri