(Ücretsiz) e-Kilit - Akıllı Tahta Koruma Yazılımı

Kodla Büyü
Merhabalar arkadaşlar,
İOS için web tabanlı bir çözüm oluşturmaya çalıştım. İphone 6 ve iPhone 7 de safari ile denedim. Şuan hata kontrolü vs. detaylı değil ama android uygulamadaki gibi ilk önce Ana programda mobil anahtar ekleyip çıkan karekodu okutarak ayarları yapıyoruz. Sonrasında kilit açmak için kullanılabilir. Web tabanlı olduğu için telefonda internet bağlantısı gerekiyor tabi.
Kolay erişilebilmesi için safari de ana ekrana kısayol ekleyebilirsiniz.
https://mehcan.net/e-kilit/anahtar.php
Androidde herhangi bir sebeple base dosyasını yükleyemeyip e kilit anahtar oluşturamayan arkadaşlar opera tarayıcısını indirip ana bilgisardan ilgili arkadaşın karekodunu okutup (başka bilgi girilmesi gerekmiyor) web tabanlı yukarıdaki anahtar linkini kullanarak giriş yapabilirler. Emeğine sağlık Mehcan hocam.

Merhaba hocam, güncellenen son sürümde anlık ekran görüntüleri yerine eski halini (liste şeklinde görüntüleme) kullanabilir miyiz? Sadece seçili tahtaya anlık mesaj gönderebilir miyiz? Bu arada uzun zamandır sorunsuz kullanıyorum, emeğinize sağlık.

Merhaba hocam, güncellenen son sürümde anlık ekran görüntüleri yerine eski halini (liste şeklinde görüntüleme) kullanabilir miyiz? Sadece seçili tahtaya anlık mesaj gönderebilir miyiz? Bu arada uzun zamandır sorunsuz kullanıyorum, emeğinize sağlık.
Merhabalar hocam. Teşekkür ederim.
Ekran önizlemelerini kapatabilirsiniz ama eski sürümlerde ki gibi liste halinde olmuyor.
Bildirim özelliği ekledim. Resim ve video desteğini de ekleyeceğim. Haftaya yetiştirmeye çalışıyorum. Yetişmezse sadece metin bildirimler olarak yayınlayacağım.

Ekran önizlemelerini kapatabilirsiniz ama eski sürümlerde ki gibi liste halinde olmuyor.
Bildirim özelliği ekledim. Resim ve video desteğini de ekleyeceğim. Haftaya yetiştirmeye çalışıyorum. Yetişmezse sadece metin bildirimler olarak yayınlayacağım
Bildirim özelliği bir sonraki güncellemede eklenecek sanırım. Tekrardan program ve ilginiz için teşekkürler, iyi çalışmalar.

Bildirim özelliği ekledim. Resim ve video desteğini de ekleyeceğim. Haftaya yetiştirmeye çalışıyorum. Yetişmezse sadece metin bildirimler olarak yayınlayacağım.
hocam eklediğiniz özelliği nasıl güncelleyeceğiz?sistemi baştan mı kuracağız tüm tahtalara ve ana programa?
bir de bir öğretmen arkadaşımız mobil uygulamasında öğretmen tanımlı değil hatası veriyor hep sebebi nedir acaba?

hocam eklediğiniz özelliği nasıl güncelleyeceğiz?sistemi baştan mı kuracağız tüm tahtalara ve ana programa?
bir de bir öğretmen arkadaşımız mobil uygulamasında öğretmen tanımlı değil hatası veriyor hep sebebi nedir acaba?
Hocam en kolayı ağ üzerinden ekiliti güncellemelisiniz. Ancak ilk güncellemede kilit Yazılımı, ikinci güncellemede bildirim Yazılımı güncelleneceği için bir tahtayı iki defa güncelleyiniz. Bu durum bildirim uygulamasının tahtaya aktarılması içindir. Yani bir defalıktır, herseferinde çift güncelleme gerekmez.
İsterseniz yönetici diski ile de güncelleyebilirsiniz.
Eğer problem olursa kaldırıp yeniden kurmak en temiz yol.

https://www.mehcan.net/e-kilit/yardim/?w=s

Merhaba Mehcan hocam...
Akıllı Tahtalara kurulum yaptık. Genel anlamda sorun yok, fakat bazen kilit ekranında donma yaşanıyor. Dokunmatik tepki vermediği için karekod vs. giriş yapılamıyor. USB ile veya uzaktan erişim ile açıyoruz.
Acaba sorun ve kaynağı nedir? Bir öngörünüz var mı?
Varsa nasıl cozebilecegimiz hakkında bilgi verirseniz seviniriz. Teşekkürler şimdiden...

Merhaba Mehcan hocam...
Akıllı Tahtalara kurulum yaptık. Genel anlamda sorun yok, fakat bazen kilit ekranında donma yaşanıyor. Dokunmatik tepki vermediği için karekod vs. giriş yapılamıyor. USB ile veya uzaktan erişim ile açıyoruz.
Acaba sorun ve kaynağı nedir? Bir öngörünüz var mı?
Varsa nasıl cozebilecegimiz hakkında bilgi verirseniz seviniriz. Teşekkürler şimdiden...
Merhabalar hocam, bu durumun sebebini bilmiyorum maalesef. Faz1 tahtaların tümünde olan bir durum değil. Bazı faz1 lerde yaşanıyor. Böyle olunca bazı imajlarla uyumsuzluk olduğunu düşünüyorum. Kullandığınız imaj nedir bilmiyorum ama aşağıdaki imajı kullanan arkadaşlar sorun yaşamadıklarını belirtmişler.

Faz1 için kilit ekranını baştan düzenlemeyi düşünüyorum ama şuan için başka çözüm yok gibi hocam.

https://www.bilgisayarbilisim.net/k...windows7-ekim-2019.170499/page-3#post-1837216

hocam faz1 bizim okul...tahta 17.15 te kapansın ve kilit ekranı olunc tahta belli bir dakikadan sonra kapanmasın çalışmaya devam etsin şeklide 2 tane ayarlama yapmıştım ve tahtaları otomatik güncelliyor zaten.. bugün arkadaş tahtanın kilit ekranındayken 3 dakika sonra kapandığını söyledi..ayarları otomatik güncellemiyor mu?

hocam faz1 bizim okul...tahta 17.15 te kapansın ve kilit ekranı olunc tahta belli bir dakikadan sonra kapanmasın çalışmaya devam etsin şeklide 2 tane ayarlama yapmıştım ve tahtaları otomatik güncelliyor zaten.. bugün arkadaş tahtanın kilit ekranındayken 3 dakika sonra kapandığını söyledi..ayarları otomatik güncellemiyor mu?
Hocam ayarların otomatik güncellemesini açtıysanız güncelliyordur. Tabi farklı durumlar olmuş olabilir. Örneğin deepfreeze varsa eski ayarınız kalmış olabilir. Ağ durumunuza göre o 3 dakikada ayarlar aktarılamamış olabilir. Kilit ekranındaki kapatma tuşuna sinek dokunmuş olabilir.

İyi günler hocam İphone için web uygulamasını kullanayım diyorum ama tahta ile bilgisayardaki şifrelerin uyuşmadığı hatasını veriyor şifreler aynı

İyi günler hocam İphone için web uygulamasını kullanayım diyorum ama tahta ile bilgisayardaki şifrelerin uyuşmadığı hatasını veriyor şifreler aynı
Hocam ayarları taratmadan önce kilit ekranındaki karekodu tarattınız sanırım.
Önce Ayarlar > Safari > İleri Düzey > Web Sitesi Verileri'ne gidin ve mehcan.net verilerini temizleyin. (Bu şekilde eski ayarları siliyorsunuz)

Aşağıdaki sırayla web uygulama ayarlarını yapın.
1. Safaride web uygulamayı açın(mehcan.net/e-kilit/anahtar.php) Sayfa açılınca ana ekrana kısayol olarak eklemenizi öneririm.
2. Ana programda mobil anahtar ekledikten sonra çıkan karekodu web uygulama ile taratın. Bunu yapınca web uygulama ayarlarını yapmış oluyorsunuz.
3. Artık akıllı tahta ekranındaki karekodu Taratarak kilidi açabilirsiniz.

Eğer öğretmenler safari site verilerini temizlerse bu işlemleri tekrar yapmanız gerekecek. Yakında bu durum için bir çözüm oluşturacağım ama Bu durumu önlemek için web uygulamaya özel başka bir tarayıcı kullanabilirsiniz. (Örneğin chrome, opera)

Son düzenleme:
Bu programda, diyelim yeni bir öğretmen ekleyeceğiz, programı tüm akıllı tahtalarda yeniden mi kurmak gerekecek?
Hayır hocam. Mobil anahtar ekledikten sonra anahtar listesini güncellemeniz gerekir(ağ üzerinden ya da yönetici diski ile)
USB anahtar eklediğinizde güncelleme yapmanız gerekmez.

Kapattım. Timefreeze acıkmış. Sorun çözüldü.
Başka bir sorum olacak. Diyelim anabilgisayara format atmak zorunda kaldık veya ana programı başka bir bilgisayara taşımak istedik ne yapacağız?
Formattan önce Ana programın kurulum dizininindeki MehCan-ekilit klasörünü yedekleyin hocam. Format sonrasında aynı yere yapıştırarak kullanabilirsiniz. Başka pc ye taşımak için de aynı şekilde yapabilirsiniz.
Ana bilgisayar ismini eskisiyle aynı yaparsanız ağ bağlantısı konusunda sorun yaşamazsınız.

Peki aynı anda 2 bilgisayarda da ana program kurulu olabilir mi? Şu anda bilişim sınıfındaki bilgisayara kurdum ama öğretmenler odasındaki bilgisayara da kurmak istiyorum. Isteyen öğretmen kendisi anahtar olustursun. Olabilir mi öyle?
USB Anahtar oluşturmak için birden fazla yönetici bilgisayarı olabilir hocam. Ama duyurular, ağ bağlantısı vs. özellikler için ana bilgisayarı tek yapmanızı öneririm.

Merhaba hocam. Windos 7 kurulu ana bilgisayara format atıp windows 10 kurdum. Data klasörünü kopyalayıp yeni kurduğum bilgisayara aynı yerine kopyaladım.
Ana bilgisayar tahtaları görmüyor bağlanmıyor. Ne yapılabilir acaba.

Merhaba hocam. Windos 7 kurulu ana bilgisayara format atıp windows 10 kurdum. Data klasörünü kopyalayıp yeni kurduğum bilgisayara aynı yerine kopyaladım.
Ana bilgisayar tahtaları görmüyor bağlanmıyor. Ne yapılabilir acaba.
Merhabalar hocam. Formattan sonra ana bilgisayar ismi değişmiştir bu yüzden bağlanmıyor olabilir.
Aşağıdaki iki seçenekten birini yaparak düzeltebilirsiniz.

1- ana bilgisayarın ismini eski haline getirin. (ağda görünen isim) eski ismi hatırlamıyorsanız akıllı tahta kilit ekranında bağlanılmaya çalışılan ana pc adı yazar.

2- ana programda ayarları açın. Server adı yazan kısımdaki ok simgesi olan tuşa basın ve ayarları kaydedin. Ana ekranda bulunan yönetici diski tuşuna basarak yönetici diski güncelleyin. Akıllı tahtalara takın ve açılan pencereden ayarları güncelleyin. Akıllı tahtayı yeniden başlatın.

Ayrıca Ana programı güvenlik duvarında izin verilenler listesine eklemeyi unutmayın.

Merhabalar hocam. Formattan sonra ana bilgisayar ismi değişmiştir bu yüzden bağlanmıyor olabilir.
Aşağıdaki iki seçenekten birini yaparak düzeltebilirsiniz.

1- ana bilgisayarın ismini eski haline getirin. (ağda görünen isim) eski ismi hatırlamıyorsanız akıllı tahta kilit ekranında bağlanılmaya çalışılan ana pc adı yazar.

2- ana programda ayarları açın. Server adı yazan kısımdaki ok simgesi olan tuşa basın ve ayarları kaydedin. Ana ekranda bulunan yönetici diski tuşuna basarak yönetici diski güncelleyin. Akıllı tahtalara takın ve açılan pencereden ayarları güncelleyin. Akıllı tahtayı yeniden başlatın.

Ayrıca Ana programı güvenlik duvarında izin verilenler listesine eklemeyi unutmayın.
Teşekkürler hocam.

Merhabalar Hocalarım,

Okullarımızda kullanılan etkileşimli tahtaların kullanım ömrünü uzatmak amacıyla geliştirilen e-Kilit Akıllı Tahta Koruma yazılımı akıllı tahtaları izinsiz kullanımlardan korumaktadır.
2016-2017 eğitim öğretim yılı başından beri kullanılmaktadır.

Yazılımın ağ özelliğini kullanabilmek için akıllı tahtalar ile aynı ağda olan bir bilgisayara kurunuz. (Ağ bağlantısı ile ilgili kurulum dosyasının içerisindeki belgeleri okuyunuz.)

Yazılım ücretsizdir.

Yazılımı indirmek, kurulum ve kullanımı ile ilgili videoları görmek için yazılımın web adresine gidebilirsiniz.

Ana Program Özellikleri
  • Sınırsız sayıda USB anahtar oluşturulabilir.
  • Öğretmenlerin cep telefonları için mobil anahtar(Android, iPhone veya destekleyen herhangi bir cihaz) oluşturulabilir.
  • Güvenli USB anahtar oluşturma seçeneği ile USB diskinize zararlı yazılımların bulaşmasını engeller.
  • Ağ üzerinden akıllı tahtaları kapatabilir veya yeniden başlatabilirsiniz.
  • Ağ üzerinden akıllı tahtaların kilitlerini açabilir veya tekrar kilitleyebilirsiniz.
  • Akıllı tahtalarda (kilit ekranında) yayınlanmak üzere duyurular oluşturma ve düzenleme imkanı sağlar.
  • Etkileşimli tahtada, kilit ekranında bulunan internet tarayıcısı ile öğrencilerin gezinmelerini istediğiniz internet sitelerini belirleyebilirsiniz.
  • Etkileşimli tahtalar ile ilgili tüm ayarlar tek bir yerden yapılır ve akıllı tahtalara aktarılabilir.
  • Yapılan tüm değişiklikleri aynı ağa bağlı tüm etkileşimli tahtalara aktarılabilir.
  • Ağ kullanılabilir durumda değilse, yapılan değişiklikleri yönetici anahtar disk aracılığı ile akıllı tahtalara aktarılabilir.
  • Yeni güncelleştirmeleri ağ üzerinden ya da yönetici anahtar disk aracılığı ile akıllı tahtalara aktarılabilir.
  • Yazılımın kullanılabilmesi için çevrim içi olmak (internet bağlantısı) gerekmez.
e-Kilit Özellikleri
  • USB Anahtar takılıncaya kadar veya e-Kilit Mobil Anahtar uygulaması ile açılıncaya kadar bilgisayar ekranını kullanıcı etkileşimine kapatır.
  • Kilit ekranı aktif iken çeşitli bilgiler(duyuru, haber, özlü söz vs.) yayınlayabilir.
  • Kilit ekranında öğrencilerin internette gezinmelerine imkan sağlar.(Yöneticinin belirlediği siteler)
  • Belirlenen süre içerisinde anahtar disk takılmadığında etkileşimli tahtayı uyku moduna alabilir ya da kapatabilir.
  • Akıllı tahtaya takılan disklerin takılma-çıkarılma zamanlarını ve disk bilgilerini kaydeder. Belirlenen süreden daha eski kayıtları otomatik olarak temizler.
  • Görev yöneticisi, komut istemi vs. yazılımları devre dışı bırakabilir.
  • Kilit ekranında geçerli saat bilgisini ve o ana karşılık gelen ders / teneffüs bilgisini gösterir.

e-kilit-giris.png

gorsel-duyuru.png
internet-explorer.png
ana-program.png

merhaba hocam programı gecen seneden beir sorunsuz bir şekilde kullanıyorduk. ama bugun bir tahta flash sız açılmaya başlandı. yonetici diski oluşturup kurmaya çalıştım ama hizmet dosyası açılamıyor diyor sınıf dal bilgisi girdikten sonra. sebebi ne olabilir acaba

merhaba hocam programı gecen seneden beir sorunsuz bir şekilde kullanıyorduk. ama bugun bir tahta flash sız açılmaya başlandı. yonetici diski oluşturup kurmaya çalıştım ama hizmet dosyası açılamıyor diyor sınıf dal bilgisi girdikten sonra. sebebi ne olabilir acaba
Merhaba hocam. Eğer "Hizmet dosyası yazmak için açılamıyor." şeklinde bir uyarı verdiyse yeni dosya oluşturulamadığı içindir. Kurulum uygulamasını yönetici olarak çalıştırmayı deneyiniz. Eğer olmazsa özelden yazabilir misiniz?
Flash sız açılma sebebi ile ilgili bilginiz var mı? Kullandığınız sürüm numarası nedir?

Hocam bugün aynı sorun bende de oldu. Öğrenciler, tahtayı açınca flash veya telefonsuz açıldığını haber verdiler. Gidip baktığımda ''Windowsu etkinleştirin'' yazısı çıkmıştı (Önceden etkindi) Güncelleme yapmak için yönetici flashını taktığımda hiç bir algılama yapmadı. Tahtayı kapatıp açtığımda yine e kilit kurulu değilmiş gibi açıldı. Programı kurmak istediğimde ''hizmet dosyası açılamıyor'' hatası verdi. Avg virüs programını kapattığımda (önceden kapatmaya hiç gerek olmazdı) e kilit zaten kurulu dedi ama kilit çalışmaya başladı. Benim vardığım sonuç şu: Ya çocuklar rastgele açıp kapatarak bir elektrik kesintisi etkisi meydana getirdiler ya da virüs programından oldu. İşletim sistemim Windows 10. Bir kaç tahtaya da Windows 8 i kurdum. Onları test ediyorum. Şu an itibariyle onlarda bir sorun yok.

Hocam bugün aynı sorun bende de oldu. Öğrenciler, tahtayı açınca flash veya telefonsuz açıldığını haber verdiler. Gidip baktığımda ''Windowsu etkinleştirin'' yazısı çıkmıştı (Önceden etkindi) Güncelleme yapmak için yönetici flashını taktığımda hiç bir algılama yapmadı. Tahtayı kapatıp açtığımda yine e kilit kurulu değilmiş gibi açıldı. Programı kurmak istediğimde ''hizmet dosyası açılamıyor'' hatası verdi. Avg virüs programını kapattığımda (önceden kapatmaya hiç gerek olmazdı) e kilit zaten kurulu dedi ama kilit çalışmaya başladı. Benim vardığım sonuç şu: Ya çocuklar rastgele açıp kapatarak bir elektrik kesintisi etkisi meydana getirdiler ya da virüs programından oldu. İşletim sistemim Windows 10. Bir kaç tahtaya da Windows 8 i kurdum. Onları test ediyorum. Şu an itibariyle onlarda bir sorun yok.
Bilgi verdiğiniz için teşekkürler hocam.
Hem windows etkinleştirme, hem de ekilit böyle bir hata verdiyse antivirüs olabilir. Ben de avg ile deneyeyim birkaç gün.

Geri