(Ücretsiz) e-Kilit - Akıllı Tahta Koruma Yazılımı

Kodla Büyü
Merhabalar hocam,
Bu bahsettiğiniz durumun Faz1 ler için yaptığım değişikliklerden kaynaklandığını düşünüyorum. Faz1 için yapılan değişiklikleri geri alacağım. O zamana kadar yapmanız gerekenleri özel mesaj ile yazayım.

Hocam sadece 1 tane faz2 tahtada bu durum oluştu. Faz 2'lerde başka hiçbir sorun ile karşılaşmadım bugüne kadar.

Ancak Faz 1 tahtalara e-kiliti ilk kurduğumda bazılarında ilk seferde, 3-4 tahtada ise sonradan şöyle bir sorun oldu. Flaşı çıkardığınız an yine kilit ekranı geliyor, tekrar flaşı tajktığınızda kilit ekranından çıkıyor ama masaüstü simgelerinin hiçbiri gözükmüyor. Bu şekilde durup hiçbir tıklama yapmıyor. Tekrar flaşı taktığınızda ise bilgisayar kendini kapatmaya başlıyor.

Dediğim gibi bu durum Faz 1 tahtaların bir kısmında oldu, hiç olmayan da var. Aynı imaj aynı donanım ama fark nerede anlayamadım.

Faz 1 tahtalar için gecikmeli devreye girme modunu sonradan öğrendim. Yukarıdaki sorunları verip tekrar imaj atmam gereken tahtalara daha sonra bu gecikmeli mod ayarları ile e-kiliti yükledim. Hala bazı tahtalarda gecikmeli modda da olsa, e-kilit devreye girince mobil kod kısmı kullanılmıyor ama şu an mobili kullanmadığmız için sorun yok.(Yine Faz 1 lerde bu sorun var.)

Hocam sadece 1 tane faz2 tahtada bu durum oluştu. Faz 2'lerde başka hiçbir sorun ile karşılaşmadım bugüne kadar.

Ancak Faz 1 tahtalara e-kiliti ilk kurduğumda bazılarında ilk seferde, 3-4 tahtada ise sonradan şöyle bir sorun oldu. Flaşı çıkardığınız an yine kilit ekranı geliyor, tekrar flaşı tajktığınızda kilit ekranından çıkıyor ama masaüstü simgelerinin hiçbiri gözükmüyor. Bu şekilde durup hiçbir tıklama yapmıyor. Tekrar flaşı taktığınızda ise bilgisayar kendini kapatmaya başlıyor.

Dediğim gibi bu durum Faz 1 tahtaların bir kısmında oldu, hiç olmayan da var. Aynı imaj aynı donanım ama fark nerede anlayamadım.

Faz 1 tahtalar için gecikmeli devreye girme modunu sonradan öğrendim. Yukarıdaki sorunları verip tekrar imaj atmam gereken tahtalara daha sonra bu gecikmeli mod ayarları ile e-kiliti yükledim. Hala bazı tahtalarda gecikmeli modda da olsa, e-kilit devreye girince mobil kod kısmı kullanılmıyor ama şu an mobili kullanmadığmız için sorun yok.(Yine Faz 1 lerde bu sorun var.)
Merhabalar hocam, bu durumun sebebini bilmiyorum maalesef. Faz1 tahtaların tümünde olan bir durum değil. Bazı faz1 lerde yaşanıyor. Böyle olunca bazı imajlarla uyumsuzluk olduğunu düşünüyorum. Kullandığınız imaj nedir bilmiyorum ama aşağıdaki imajı kullanan arkadaşlar sorun yaşamadıklarını belirtmişler.

https://www.bilgisayarbilisim.net/k...windows7-ekim-2019.170499/page-3#post-1837216

Merhabalar hocam, bu durumun sebebini bilmiyorum maalesef. Faz1 tahtaların tümünde olan bir durum değil. Bazı faz1 lerde yaşanıyor. Böyle olunca bazı imajlarla uyumsuzluk olduğunu düşünüyorum. Kullandığınız imaj nedir bilmiyorum ama aşağıdaki imajı kullanan arkadaşlar sorun yaşamadıklarını belirtmişler.

https://www.bilgisayarbilisim.net/k...windows7-ekim-2019.170499/page-3#post-1837216

Ben de doganytu hocamızın imajını kullanıyorum ve normalde çok memnunum. (Ama ekim 2019 değil ekim 2018 imajı)

Aynı imaj olmasına rağmen bazı tahtalarda sorun olup bazılarında olmaması çok garip. Bir de yine faz1’lerde soldan ekrana sürüklediğimiz ekran klavyesini açınca tekrar çıkamıyoruz. Ne çıkılabiliyor ne taşınabiliyor. Bu sorunu ilk mesajlarda bir hocamız daha yazmış. Bunu şimdilik şöyle çözdüm, görev çubuğuna donatılardaki ekran klavyesini koydum, onu kullanıyorlar onda sorun çıkmıyor.

Bakanlığın ssd göndermesiyle yeni imajlar kuracağız, o zaman bunları atlatırız inşallah hocam :)

Emeklerinize, ilginize çok teşekkürler.

Son düzenleme:
e kilit yazılımını 30 küsür tahtaya kurdu sadece iki tahtada adobe reader açılmamaya başladı.e kiliti kaldırdığımda açılıyor.Diğerlerinde böyle bir sorun yok.e kilit güncel

e kilit yazılımını 30 küsür tahtaya kurdu sadece iki tahtada adobe reader açılmamaya başladı.e kiliti kaldırdığımda açılıyor.Diğerlerinde böyle bir sorun yok.e kilit güncel
Uygulama engelleme özelliği kapatıyordur muhtemelen. Açmaya çalıştığınız pdf dosyanın isminde engellenenler listesindeki bir anahtar kelime varsa ekilit açmaya çalıştığınız dosyayı kapatacaktır.

Bunu deniyim hocam ancak adobe reader ın kendisine tıkladığımda da bi göz kırpıp kaçıyor hemen.tam açılmadan kapanıyor

Hocam hepsini konttol ettim ama yine tahtaları göstermiyor formatta atmadım ama başka bilgisayara kurdum sildim o yüzden sıkıntı olabilir. Serveri yine benimki gösteriyor ama tahtaların hiç biri görünmüyor güncelleme yaptım yine görünmüyor

Merhabalar hocam. Formattan sonra ana bilgisayar ismi değişmiştir bu yüzden bağlanmıyor olabilir.
Aşağıdaki iki seçenekten birini yaparak düzeltebilirsiniz.

1- ana bilgisayarın ismini eski haline getirin. (ağda görünen isim) eski ismi hatırlamıyorsanız akıllı tahta kilit ekranında bağlanılmaya çalışılan ana pc adı yazar.

2- ana programda ayarları açın. Server adı yazan kısımdaki ok simgesi olan tuşa basın ve ayarları kaydedin. Ana ekranda bulunan yönetici diski tuşuna basarak yönetici diski güncelleyin. Akıllı tahtalara takın ve açılan pencereden ayarları güncelleyin. Akıllı tahtayı yeniden başlatın.

Ayrıca Ana programı güvenlik duvarında izin verilenler listesine eklemeyi unutmayın.

Yapan arkadaştan Allah(c.c) razı olsun.Çok faydalı oldu.
Sadece mobil kurulum sırasında bazı öğretmenlerin telefonunda kurulum durdu uyarısı çıkıyor.Telefon hafızası dolu olduğundan yapıyor dedim lakin net olarak bilmiyorum. Bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim.

Hocam ağ bağlantısı ile ilgili şu bağlantıda yazılanları kontrol ediniz.
https://mehcan.net/e-kilit/yardim/?w=a

Hocam ana programı kurduğumuz bilgisayarda güvenlik duvarında izin verilenler listesinde anaprogram yazanlardan biri izinli değildi bende, ona da izin vermiştim. Sizde de benzer durum olabilir.
Ayrıca hem ana bilgisayarda hem de kurulum yaptığınız tüm tahtalarda ağ bulmayı açınca görmesi lazım.

Ekli dosyalar

• C334B201-605A-4783-AFB5-CEB0D7A847B0.jpeg
    C334B201-605A-4783-AFB5-CEB0D7A847B0.jpeg
    212.9 KB · Görüntüleme: 98
Yapan arkadaştan Allah(c.c) razı olsun.Çok faydalı oldu.
Sadece mobil kurulum sırasında bazı öğretmenlerin telefonunda kurulum durdu uyarısı çıkıyor.Telefon hafızası dolu olduğundan yapıyor dedim lakin net olarak bilmiyorum. Bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim.
Hocam android uygulamayı kuramadıysanız web uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu adrese gidin ve ana ekrana kısayol olarak ekleyin. İlk tarattığınız karekod ana programda mobil anahtar ekledikten sonra çıkan karekod olmalı. Bunu yaptığınızda web uygulama ayarlarını yapmış olacaksınız. Artık kilit ekranındaki karekodu taratarak kilidi açabilirsiniz

Hocam, programınız gerçekten çok güzel, emeğinize sağlık. Ben iki konuda sıkıntı yaşıyorum:
Birincisi, BT sınıfımız sonradan kurulduğu için tahtalarla aynı ağda değil, bundan dolayı diğer tahtaları göremiyorum.
İkincisi programı akıllı tahtalardan kaldıramıyorum, yönetici diskini formatlayıp tekrar kurmama rağmen sadece kurumu ekranı geliyor. Sonrasında zaten kurmuştunuz, kaldırmanız gerekir uyarısyla karşılaşıyorum.
Yardımcı olabilirseniz memnun olurum, şimdiden teşekkür ederim.

Bugün tesadüfen gördüm hemen sanal makinede denedim. çok güzel bir kilit programı olmuş hocam emeğinize sağlık. Uzaktan kontrol çok iyi çalışıyor atak 2.0 gelistirilmeden kaldı malesef. Faz2 Tahtalara kuracagim inş.

şahane tek sıkıntısı ağda bilgisayarlar birbirini görmüyor o da programdan kaynaklı değil fatih projesi güvenlik duvarından kaynaklı. karekod olayı şahane

Ben de doganytu hocamızın imajını kullanıyorum ve normalde çok memnunum. (Ama ekim 2019 değil ekim 2018 imajı)

Aynı imaj olmasına rağmen bazı tahtalarda sorun olup bazılarında olmaması çok garip. Bir de yine faz1’lerde soldan ekrana sürüklediğimiz ekran klavyesini açınca tekrar çıkamıyoruz. Ne çıkılabiliyor ne taşınabiliyor. Bu sorunu ilk mesajlarda bir hocamız daha yazmış. Bunu şimdilik şöyle çözdüm, görev çubuğuna donatılardaki ekran klavyesini koydum, onu kullanıyorlar onda sorun çıkmıyor.

Bakanlığın ssd göndermesiyle yeni imajlar kuracağız, o zaman bunları atlatırız inşallah hocam :)

Emeklerinize, ilginize çok teşekkürler.
Aynen hocam sorun çözüldü mü ekranda dokunmatik çalışmıyor açılışta

E-kilit programinin şifresini unuttum hocam , programı yeniden kurmak ana bilgisayara ve tahtalara, ve flashları yeniden tanitmak mi zorundayim,hatirlayamazsam,kutfen başka bi yolu var diyin?

@mehcan hocam
ekilit'i tahtalara kurduktan sonra yeni bir anahtar oluşturacağımızda illa ki bunu akıllı tahtaya tanıtmak gerekiyor mu?
Önceden oluşturulmuş bir anahtarı başka bir flash belleğe kopyalamak ya da global bir anahtar oluşturmak gibi bir çözüm yok mu?
Çünkü akıllı tahtalarda freeze koruması kullanıyoruz. Ağ üzerinden güncelleme gibi şansımız olmuyor. ve öğretmen sayısı fazla. flash getirmemiş bir öğretmen çıkabiliyor. veya yeni bir öğretmen gelebiliyor. bunlar için yeni anahtar oluşturup tüm tahtalara kurmak zor oluyor. Buna bir çözümünüz var mı?
Teşekkürler

@mehcan hocam
ekilit'i tahtalara kurduktan sonra yeni bir anahtar oluşturacağımızda illa ki bunu akıllı tahtaya tanıtmak gerekiyor mu?
Önceden oluşturulmuş bir anahtarı başka bir flash belleğe kopyalamak ya da global bir anahtar oluşturmak gibi bir çözüm yok mu?
Çünkü akıllı tahtalarda freeze koruması kullanıyoruz. Ağ üzerinden güncelleme gibi şansımız olmuyor. ve öğretmen sayısı fazla. flash getirmemiş bir öğretmen çıkabiliyor. veya yeni bir öğretmen gelebiliyor. bunlar için yeni anahtar oluşturup tüm tahtalara kurmak zor oluyor. Buna bir çözümünüz var mı?
Teşekkürler
USB anahtarlar için tahtalarda güncelleme yapmanız gerekmez hocam. Ana programda usb anahtar oluşturmanız yeterli.
Mobil anahtar için güncelleme gerekiyor. Ama mobil anahtar topluca ekleme yapabilirsiniz. Yani öğretmen yokken ana programa ekleyebilir, öğretmen geldiğinde de telefonunu ayarlayabilirsiniz.
Ama yine de dediğiniz gibi deepfreeze e eklenebilecek şekilde düzenleme yapılabilir.

USB anahtarlar için tahtalarda güncelleme yapmanız gerekmez hocam. Ana programda usb anahtar oluşturmanız yeterli.
Mobil anahtar için güncelleme gerekiyor. Ama mobil anahtar topluca ekleme yapabilirsiniz. Yani öğretmen yokken ana programa ekleyebilir, öğretmen geldiğinde de telefonunu ayarlayabilirsiniz.
Ama yine de dediğiniz gibi deepfreeze e eklenebilecek şekilde düzenleme yapılabilir.

İşte bunu bilmiyordum
Yani kurulumdan sonra usb anahtar oluşturduğumuzda herhangi bir güncelleme yapmaya gerek yok?
Bu çok iyi oldu. Zaten mobil anahtar pek kullanılmıyor bizde.
Bu arada timefreeze kullanıyorum.
Teşekkür ederim.

Bir de anaprogramın şifresini unutunca ne yapıyoruz? :)
Kaldırıp yeniden kurdum oldu :)
Çünkü herhangi bir tahtaya kurmamıştım henüz

Son düzenleme:
Geri