(Ücretsiz) e-Kilit - Akıllı Tahta Koruma Yazılımı

Kodla Büyü
Hocam ben eski sürüm kullanıyorum şimdi Bi arkadaşıb telefona apk indirdik siteden. Kurum Kodu da istedi. Nasıl yapacağız.
Hocam mobil uygulamanın yeni sürümünde telefondan tahtaya dosya / resim aktarımı özelliği ekledim. Kurum kodu bunun için gerekiyor.
Kurum kodu kısmını doldurabilirsiniz. Kilit açma için sorun oluşturmaz.

@mehcan hocam güncellemeleri denetlerken aşağıdaki hatayı alıyorum:
Güncelleme kontrol edilirken hata oluştu.
Response JSON not starts wtih brace.

Ayrıca ana kilit programda durum çubuğunda "yerel sunucu bağlanılıyor(localhost)" hatası var. Bağlanamıyor tahtalara.

Yazılımı yeniden mi yüklemeliyim? Yoksa var mı bir çözümü acaba?

@mehcan hocam güncellemeleri denetlerken aşağıdaki hatayı alıyorum:
Güncelleme kontrol edilirken hata oluştu.
Response JSON not starts wtih brace.

Ayrıca ana kilit programda durum çubuğunda "yerel sunucu bağlanılıyor(localhost)" hatası var. Bağlanamıyor tahtalara.

Yazılımı yeniden mi yüklemeliyim? Yoksa var mı bir çözümü acaba?
Evet hocam yeniden yüklerseniz çözülecektir.
Ekim ayı itibarıyla sunucularda yapılan ssl güncellemelerinden sonra ortaya çıkan bir durum. Çözüm için yeniden kurmak gerekiyor hocam.

@mehcan hocam, kurulum diskini tahtaya takınca eskiden kilidi otomatik açıyordu. Şimdi kurulum diskini en son sürüme güncelledim, tahataya da yeni sürümün kurulumunu yaptım fakat kurulumdan sonra kilit açılmıyor. Telefonla açmak zorunda kalıyorum. Ne yapmam lazım yönetici diskiyle kilit açılması için?

@mehcan hocam, kurulum diskini tahtaya takınca eskiden kilidi otomatik açıyordu. Şimdi kurulum diskini en son sürüme güncelledim, tahataya da yeni sürümün kurulumunu yaptım fakat kurulumdan sonra kilit açılmıyor. Telefonla açmak zorunda kalıyorum. Ne yapmam lazım yönetici diskiyle kilit açılması için?
Hocam kurulum diskinizi anahtar olarak ta ekleyiniz. Anahtar olarak eklemezseniz kilidi açmaz.

@mehcan hocam ana bilgisayardaki e kilit uygulamasını güncelleme yapıp 2.18 sürümüne geçtim. usb belleğe ayarları aktarıp tüm tahtalara da güncellemeyi aktardım ama tahtalar ana bilgisayara bağlanmıyor nedendir acaba?

@mehcan hocam ana bilgisayardaki e kilit uygulamasını güncelleme yapıp 2.18 sürümüne geçtim. usb belleğe ayarları aktarıp tüm tahtalara da güncellemeyi aktardım ama tahtalar ana bilgisayara bağlanmıyor nedendir acaba?
Hocam eğer önceki kullandığınız sürüm 1.x ise 2.x sürümlerde geçerken sıfır kurulum yapmanız gerekiyor.

Önceki sürümde bağlantı sağlanıyorsa yeni sürümlerde de bağlanması gerekir.
Sunucu Yazılımı kurdunuz değil mi? Ana programla aynı bilgisayara kurabilirsiniz.
Kilit ekranında tahtanın bağlanmaya çalıştığı ip adresi yazar. Burada yazan adres bilgisi sunucu yazılımın kurulduğu bilgisayara ait olmalı. Bunu da kontrol ediniz.
Ana program-sunucu-tahtalar arasında adres paylaşımının daha kolay olması için hesap oluşturmanızı öneririm.

Hocalarım e-kilit te telefon ve akıllı tahta farklı ağlarda ise yine de tahta kilidi açılabilir mi?

Aynı ağda olmak zorunda değil hocam. Farklı ağda olsalarda kullanabilirsiniz.
Aynı ağda olursa karekodu okuttuğunuzda kilit otomatik olarak açılır.
Hocam yanlış ifade ettim kusura bakmayın. Telefon ile açarken aynı ağda olmadığım zaman hiç flash bellek kullanmadan açabilir miyim

Kendim bir deneme yaptım programı sunucu bilgisayara ve akıllı tahtaya kurdum. Akımda bazı sorular kaldı. Cevabı belki vardır ama 58 sayfa olmuş.
1- Başka bir okulda bu programı kurduğumda sunucu bilgisayarı yine tek mi kullanmak zorundayım. Ayrı ayrı iki e kilit sunucusu kurulabilir mi. Okulların ortak koordinasyon mu kurması gerekir.
2- Yeni öğretmen geldi diyelim. tek tek flash bellekle güncelle mi demem gerekiyor. Yoksa zaten sunucu bilgisayar bağlı durumda bunu direk güncelleme yapmanın bir yolu var mı bunu göremedim.
3-iphone telefon şuan kimsede yok. iphone telefon biri gelirse şuan hala güncel mi yazılımı cihaza kurma yöntemi.

3. iPhone uygulaması yok. Onun yerine şu siteyi ( https://mehcan.net/e-kilit/anahtar.php ) sık kullanılanlara ekletin. Siteye girince bir seferlik daha önceden oluşturulmuş Mobil karekodu ayarlardan okutup kaydedin. Bundan sonra kilit açmak için sadece o siteye girip tahtada çıkan karekodu okutacaksınız. Bundan sonra Aynı uygulama gibi oluyor zaten. Bu siteyi uygulama kurmak istemeyen android kullanıcıları da kullanabilir. (Not: tarayıcı geçmişini ve çerezlerini silince mobil kod ayarları da siliniyor. Tekrar eklemek gerekebilir)

2. Yeni öğretmenin flaş belleğini bilgisayarda anahtar olarak ekleyin. Tahtalarda Herhangi bir güncelleme yapmadan tahtalar açılır.

Eğer Yeni gelen öğretmenin telefonuna uygulama yüklemek için mobil kod alacaksanız her mobil koddan sonra tahtaları güncellemelisiniz. Bununla uğraşmamak için şöyle bir yöntem kullanıyorum: Okul adına tek bir tane mobil kod (karekod) üretiyorum. O kodu bütün öğretmenlerimizin uygulamasına kaydediyorum. Böylece her seferinde güncellemeye gerek kalmaz. Sadece tahtaya bir kez ekiliti kurmak yeterlidir. Çünkü hep aynı mobil karekod kullanılıyor. Yeni mobil kod eklenmediği için tahtalardakş e kiliti de güncellemeye gerek kalmıyor

1. Soruyu anlayamadım.

Son düzenleme:
Kendim bir deneme yaptım programı sunucu bilgisayara ve akıllı tahtaya kurdum. Akımda bazı sorular kaldı. Cevabı belki vardır ama 58 sayfa olmuş.
1- Başka bir okulda bu programı kurduğumda sunucu bilgisayarı yine tek mi kullanmak zorundayım. Ayrı ayrı iki e kilit sunucusu kurulabilir mi. Okulların ortak koordinasyon mu kurması gerekir.
2- Yeni öğretmen geldi diyelim. tek tek flash bellekle güncelle mi demem gerekiyor. Yoksa zaten sunucu bilgisayar bağlı durumda bunu direk güncelleme yapmanın bir yolu var mı bunu göremedim.
3-iphone telefon şuan kimsede yok. iphone telefon biri gelirse şuan hala güncel mi yazılımı cihaza kurma yöntemi.

@hiboz hocam açıklamış. Web uygulama ile ilgili bir kaç şey ekleyebilirim.

3. iPhone uygulaması yok. Onun yerine şu siteyi ( https://mehcan.net/e-kilit/anahtar.php ) sık kullanılanlara ekletin. Siteye girince bir seferlik daha önceden oluşturulmuş Mobil karekodu ayarlardan okutup kaydedin. Bundan sonra kilit açmak için sadece o siteye girip tahtada çıkan karekodu okutacaksınız. Bundan sonra Aynı uygulama gibi oluyor zaten. Bu siteyi uygulama kurmak istemeyen android kullanıcıları da kullanabilir. (Not: tarayıcı geçmişini ve çerezlerini silince mobil kod ayarları da siliniyor. Tekrar eklemek gerekebilir)
Sık kullanılanlara ekleme yapılabileceği gibi ana ekrana kısayol olarak ekleyebilirsiniz. Öğretmenler ana ekrandan direkt web uygulamayı açabilirler.
Web uygulamada ayarlar silinebiliyor. Ayarlarla uğraşmamak için anahtar bağlantısı özelliğini kullanmanızı öneririm. Ana programda oluşturulan anahtar bağlantısını öğretmenlere gönderirseniz ayar yapmanıza gerek kalmadan kullanmaya başlayabilir öğretmenler. Ayar yapmadığınız için tarayıcı geçmişini ve çerezlerini silinse de kullanılabilir. Ayrıca ayarları yapmanız için öğretmenlerin yanınıza gelmesine de gerek kalmaz. Anahtar bağlantısını whatsapp, e-posta gibi yollarla öğretmenlere gönderebilirsiniz.

Aynı bilgisayara birden fazla sunucu kurmayın hocam. Ama ana programın olduğu bilgisayara sunucu yazılımı kurabilirsiniz. Sunucu yazılım için özel bir bilgisayar ayırmanıza da gerek yok.
Aynı ağdalarsa tüm okulları tek sunucu ile kullanabilirsiniz. İsterseniz her okul için ayrı sunucu da kullanabilirsiniz. Bunu ihtiyacınıza göre belirleyebilirsiniz. Ayrı sunucular kullanacaksanız her grup için ayrı hesap oluşturmanız lazım. e-kilit-server.jpg (1326×1068) (mehcan.net)

@mehcan hocam, anahtar bağlantısı özelliğini biraz açar mısınız? Nasıl oluyor?
Anahtarlar > Kayıtlı Anahtarlar sekmesinden bir mobil anahtar seçip Anahtar Bağlantısı tuşuna basarak üretilen bağlantıyı öğretmene gönderebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• tempsnip.png
    tempsnip.png
    31.5 KB · Görüntüleme: 90
Ana program ve sunucu aynı bilgisayarda (Öğretmenler odası). Bu bilgisayar ağa kablosuz bağlı, tahtalar kablo ile bağlı, haliyle ana program ve sunucu bilgisayarının ip adresi 192.168.... gibi iken, tahtalar 10.48....... gibi. (Öğretmenler odası sınıftan dönüştürme olduğu için sadece tek ağ kablosu var, o da başka bir bilgisayar bağlı.) Hesap oluşturdum, ayarları yaptım, yaptığım ayarları kurulum diski ile tahtalara aktardım. Ana bilgisayara tahtalar bağlandı ama duyuru ve bildirimler tahtalara gitmiyor. Güncellerken mevcut duyuruları görebiliyorum sadece. Aynı ağda olmadığı için mi gitmiyor?
Bir de ana program ekranında bağlı bilgisayarların yanında ayarların güncel olmadığı yazıyor.
Düzenleme:
1) Ana bilgisayarı bt sınıfına taşıdım (diğer tahtalarla aynı ağda) ama duyuruları ve bildirimleri yine gönderemiyorum. Antivirüsler devre dışı, güvenlik duvarı devre dışı, hesap oluşturdum ve hesap bağlı.
2) Güncel ayarlarla kurulum diski oluşturuyorum, tahtaya yüklüyorum, ana programda bağlı tahtaların üzerinde ayarların güncel olmadığına dair uyarı var.

Son düzenleme:
cevaplarınız için teşekkür ederim @mehcan ve @hiboz

Anladığım kadarı ile bir öğretmen
2 3 okul geziyorsa
bulunduğu okullar farklı ağlarda ise
diğer okullarda da farklı sunuculu e-kilit programları kullanılıyorsa

bu durumda biraz sıkıntı.

Hocam eki sürümdeki kayıtlı anahtarları yeni sürme nasıl taşıyacağız.
Sitenizde Araçlar menüsünden yedekleme yapın demişsiniz ama eski sürümde yedekleme nereden yapılıyor göremedim. Araçlar menüsü yok.
Data klasörünü kopyaladım olmadı.
Nasıl yaparım acaba.

Hocam eki sürümdeki kayıtlı anahtarları yeni sürme nasıl taşıyacağız.
Sitenizde Araçlar menüsünden yedekleme yapın demişsiniz ama eski sürümde yedekleme nereden yapılıyor göremedim. Araçlar menüsü yok.
Data klasörünü kopyaladım olmadı.
Nasıl yaparım acaba.
Hocam sizin kullandığınız bayağı bir eski sürüm sanırım.

Şöyle yapmayı deneyin.
Kurulum dizinindeki data klasörünü yedekleyin her ihtimale karşı.
Ana programın 1.53 sürümünü kurun. mehcan.net/e-kilit/e-kilit-indir.html adresinde 2.satırdaki Pardus için yazan.
1.53 ana programdaki araçlar menüsünden yedek oluşturmayı deneyin.
2.18 sürümü kurunca yine araçlar menüsünde geri yükleyebilirsiniz.

Şöyle yapmayı deneyin.
Ana programın 1.53 sürümünü kurun. mehcan.net/e-kilit/e-kilit-indir.html adresinde 2.satırdaki Pardus için yazan.

Yapmaya çalışayım hocam
Teşeklürler.

Şöyle yapmayı deneyin.
2.18 sürümü kurunca yine araçlar menüsünde geri yükleyebilirsiniz.[/QUOTE
Hocam söylediğinşz gibi yaptım ve anahtarları ana programa ekledim lşstede görünüyprlar fakat tahtada belleği takınca veya telefonla açmayı deneyince şifre uyumsuz hatası veriyor. Sıkıntı ne olabilir acaba.

Şöyle yapmayı deneyin.

Hocam öncelikle teşekkür ediyorum. Zahmet veriyoruz size.

Söylediğiniz gibi yaptım ve anahtarları ana programa ekledim listede görünüyorlar fakat tahtada belleği takınca veya telefonla açmayı deneyince şifre uyumsuz hatası veriyor. Sıkıntı ne olabilir acaba. Kurulum flash belleğiyle anahtarları güncellemede yaptım.

Hocam merhaba. Öncelikle emeklerinize sağlık çok kullanışlı bı yazılım. Sistemi kurdum.tum USB ler ile sorunsuz çalıştı. Kendi telefonum ile karekod kullanarak tahtayı açıyorum ama diğer öğretmenlerin telefonu ile acamiyorum. Anahtar güncellemeniz gerekiyor mesajı alıyorum. güncelleme yaptığım halde. Sorunum nerede sizce.Sunucu bilgisayardan tahtaları goruyorum. Ama guncelleme yapamadığım için duyuruları da göremiyorum. ( Güncellemeleri kendi USB mi takıp yapıyorum her seferinde) teşekkür ederim. Çözüldü : Ana programdan flash a tekrar kurulum yapmayi atlamışım. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Hocam öncelikle teşekkür ediyorum. Zahmet veriyoruz size.

Söylediğiniz gibi yaptım ve anahtarları ana programa ekledim listede görünüyorlar fakat tahtada belleği takınca veya telefonla açmayı deneyince şifre uyumsuz hatası veriyor. Sıkıntı ne olabilir acaba. Kurulum flash belleğiyle anahtarları güncellemede yaptım.
Anahtarları ilk oluşturduğunuz ana program giriş şifresi, şuan kullandığınız ana programın giriş şifresinden farklıdır muhtemelen hocam. yani anahtar flaşınızı xxx şifreli ana program ile üretmişsiniz ama şuan kullandığınız ana programın şifresi yyy.

Geri