Uefi modda fat 32 mi ntfs mi formatı mı seçmeli?

Kodla Büyü

Unis

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar freedos bilgisayar aldım win8 kurmayı düşünüyorum. Bios modunu uefi seçeğim açılış hızlı olsun vs, rüfus ile iso yu yazdıracam ama dosya sistemi seçerken ntfs mi seçmeli yoksa fat32 mi seçmeliyim acaba?
Ntfs nin daha hızlı ve güvenli olduğunu fat32 ninde tüm sistemlerde çalıştığını biliyorum.
Ama genelde fat32 seçiliyor. Ntfs seçersem bir sıkıntı olur mu öneriniz nedir?

Uefi de fat32 olmalı, eğer orijinal ISO yerine modifiye iso kullanırsanız bazen dosya boyutu yüksek olup Fat32 ye sığmıyor. Fat 32, 4 GB dosyayı destekliyor en fazla modifiye sistemler bazen 4 GB aşıyor ve Fat32 disklere yazdırilamiyor.

Eger uefi kurmak istiyorsanız fay 32 seçmek zorundasiniz.

Seçtiğiniz iso 4 GB tan büyükse ( içindeki wim dosyası en çok yer kaplayan, bu dosya 4 GB tan büyükse ) fat 32 olan bir belleğe kopyalanamaz. Çünkü fat32 dosya birimi bir dosya için en fazla 4 gb ti destekler, herhangi bir dosya, zip, film 4 GB tan büyükse Fat32 olan bir belleğe kopyalanamaz

Kurulumu fat32 yaptıktan sonra windows sürücüsünü (c 'yi) ntfs ye dönüştürsek bilgisayar açılışında sıkıntı olur mu?

Kurulumu fat32 yaptıktan sonra windows sürücüsünü (c 'yi) ntfs ye dönüştürsek bilgisayar açılışında sıkıntı olur mu?

hocam kurulum yapacağınız kaynak usb fat 32 olacak. hedef olan hdd yani c mecburen ntfs olacak zaten istesenizde c fat32 olmaz.
rufus ile usb hazırlamak için izleyiniz :

hem fat32 olsun hem de 4 gb ı aşan isolarda işlem yapılsın istiyorsak ne yapmalıyız peki arkadaşlar.

hem fat32 olsun hem de 4 gb ı aşan isolarda işlem yapılsın istiyorsak ne yapmalıyız peki arkadaşlar.
Soruyu yanlış soruyorsunuz ama ben demek istediğinizi açıklayayım iso lar ile ilgili her tür işlemi yaparsın sıkıntı yok ama FAT32 sistemlerde 4 GB tan daha büyük olan dosyaları atamazsınız. Ayrıca FAT32 ısrar etmenizin bir mantığı yok NTFS ile her tür işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Soruyu yanlış soruyorsunuz ama ben demek istediğinizi açıklayayım iso lar ile ilgili her tür işlemi yaparsın sıkıntı yok ama FAT32 sistemlerde 4 GB tan daha büyük olan dosyaları atamazsınız. Ayrıca FAT32 ısrar etmenizin bir mantığı yok NTFS ile her tür işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
hocam isolarla ilgili mesela şu işlemi yapmak istiyorum:
uefi uyumlu win7 all in one bir iso var mesela elimde. bunu flasha uefi olarak yazdırıp yine uefi uyumlu bir bilgisayara yüklemek istiyorum. dosya boyutu 4.37 gb olduğu için maalesef rufus uyarı veriyor olmuyor. e uefi yüklemelerde de fat32 seçilmesi zorunlu diye yazıyor heryerde yani ntfs seçemiyoruz. söylemek istediğim tam olarak buydu.

uefi uyumlu win7 all in one bir iso var mesela elimde. bunu flasha uefi olarak yazdırıp yine uefi uyumlu bir bilgisayara yüklemek istiyorum. dosya boyutu 4.37 gb olduğu için maalesef rufus uyarı veriyor olmuyor. e uefi yüklemelerde de fat32 seçilmesi zorunlu diye yazıyor heryerde yani ntfs seçemiyoruz. söylemek istediğim tam olarak buydu.
Herhangi bir isoyu uefi olarak yazdirmazsiniz, iso uefi uyumlu olmalı, bu sizin seçiminizle olmuyor ISO içinde uefi sistem dosyaları var, yukarıda bahsettim modifiye sistemlerin çoğu Fat32 Flash bellege sığmaz.

https://www.warezturkey.org/43327-windows-7-sp1-turkce-64-bit-tum-surumler-uefi-uyumlu.html

Mesela buradaki gibi bir iso indirip kurabilirsiniz. Uefi olduğu belirtilmiş. İçinde 1 sistem var ve 2.9 GB. Eğer illaki win7 uefi istiyorsanız deneyebilirsiniz.

Herhangi bir isoyu uefi olarak yazdirmazsiniz, iso uefi uyumlu olmalı, bu sizin seçiminizle olmuyor ISO içinde uefi sistem dosyaları var, yukarıda bahsettim modifiye sistemlerin çoğu Fat32 Flash bellege sığmaz.

https://www.warezturkey.org/43327-windows-7-sp1-turkce-64-bit-tum-surumler-uefi-uyumlu.html

Mesela buradaki gibi bir iso indirip kurabilirsiniz. Uefi olduğu belirtilmiş. İçinde 1 sistem var ve 2.9 GB. Eğer illaki win7 uefi istiyorsanız deneyebilirsiniz.

hocam haklısınız katılıyorum size herşeyiyle. ama ben internetten indirdiğim win7 allinone (4.37 GB) işletim sistemini uefi olarak bir flasha yazdırıp ister 32 bit ister 64 bitlik sisteme tek flash üzerinden yükleme yapmak istiyorum hangi win7 versiyonunu istiyorsam. bu şekilde olmuyor.
sizin dediğiniz iso dosyası win7 nin sadece bir sürümüne aittir. ben dee şu anda zaten o şekilde yapıyorum. mecburen yani.

hocam haklısınız katılıyorum size herşeyiyle. ama ben internetten indirdiğim win7 allinone (4.37 GB) işletim sistemini uefi olarak bir flasha yazdırıp ister 32 bit ister 64 bitlik sisteme tek flash üzerinden yükleme yapmak istiyorum hangi win7 versiyonunu istiyorsam. bu şekilde olmuyor.
sizin dediğiniz iso dosyası win7 nin sadece bir sürümüne aittir. ben dee şu anda zaten o şekilde yapıyorum. mecburen yani.
32 bit sistemi uefi olarak kuramazsiniz
Keyfi istediğiniz bir sistemi de uefi olarak kuramazsiniz su anki olanaklarla. Elinizi ilk olarak Fat32 bağlar, 4 GB tan fazla dosya yuklenmedigi için, sonra 32 bit sistem uefi olmaz, son olarak her sistem 64 bit dahi olsa eğer isoda uefi dosyaları yoksa yine uefi olarak kullanılamaz. 64 bit 2 çeşit, düz ve uefi olarak.her 64 bit uefi degildir
tnctr sitesinde multiboot kısmını inceleyin. Aradığınız konu orada var.

Elimde bir Flash olsun içine normal ve uefi sistemleri yukleyim bir Flash ile hem uefi hem normal Windows 7 8 10 kurayim mantigindasiniz galiba. Bu mümkün ama zahmetli tnctr sitesinde bu şekilde kurulum anlatımları var.

Hocam aynı söylediklerinizi denedim win7 UEFI Rufus ile GPT olarak ve dosya sistemi NTFS olacak şekilde attım sorunsuz. Sizin için printscreen aldım. Sizin isoda sorun olabilir.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    13.7 KB · Görüntüleme: 330
Geri