Üniversitede öğretim görevlisi olmak

• Konbuyu başlatan Üye silindi 747
  • Başlangıç tarihi
Kodla Büyü
Ü

Üye silindi 747

Misafir
Üniversitede eğitim yönetimi alanında "öğretim görevlisi" olma ve MEB de bilgisayar öğretmeni olma durumlarını kıyasladığımız da sizce avantajları ve dezavantajları neler olabilir?
Eğitim yönetimi,Tef. planlaması ekonomisi alanında yüksek lisans yaptım. MEB de çalışırken doktorayı bitirip sonrasında yrd. Doç. kadrolarını takip etmekti hedefim. MEB te 8 seneyi doldurdum, okulumda iyi şükür.Ama bir süre sonra memur zihniyeti oluşuyor.İnsan düzenini bozmak istemiyor.Ayrıca Üniversitede uzman-öğretim görevlisi olup da doktora derslerine gitme konusunda sıkıntı yaşayan insanlar da var.Aynı sıkıntılar MEB de de yaşanıyor tabi.
Bunlar benim tespitlerim tabi. Bu konuda sizler neler düşünüyorsunuz merak ettim.

Hocam hedefiniz Doktora yapıp ilerle illa üniversiteye geçmek ise "şimdiden geçin" derim ben.

Ama "YL yaptık yeter bu kadar" diyorsanız yani ileriye dönük fazla bir planınız yoksa "okulunuz iyi olduğu için" okulunuzda devam edin.

Ama okuldaki iyi ortamında her an bozulabileceğini bilerek üniversiteye geçmek bence her açıdan iyi olur.

AKADEMİA' Alıntı:
Hocam hedefiniz Doktora yapıp ilerle illa üniversiteye geçmek ise "şimdiden geçin" derim ben.

Ama "YL yaptık yeter bu kadar" diyorsanız yani ileriye dönük fazla bir planınız yoksa "okulunuz iyi olduğu için" okulunuzda devam edin.

Ama okuldaki iyi ortamında her an bozulabileceğini bilerek üniversiteye geçmek bence her açıdan iyi olur.

Dersin kaldırılması,seçmeli oluşu arada norm fazlası oluşumuz bile problem aslında. Ama şu an için doktoraya başladıktan sonra bu tür kadrolara başvurmak daha mantıklı geldi.

üniversitelerde iş güvencesi var mı??? sözleşme vs.. yenileme durumları yaşanıyor diye duymuştum?yoksa 657 ye mi tabi olunuyor?
İş güvencesi varsa tabi ki üniversite ama aksi halde biraz riskli olabilir ;özellikle öğretim üyelerinin egoları herşeyi ben bilirim tripleri insanlarla çatışma yaşanmasına yol açabilir..bi tanıdığımız katü fizikte araştırma görevlisiyken istifa edip polisliğe geçti..

spider23' Alıntı:
üniversitelerde iş güvencesi var mı??? sözleşme vs.. yenileme durumları yaşanıyor diye duymuştum?yoksa 657 ye mi tabi olunuyor?
İş güvencesi varsa tabi ki üniversite ama aksi halde biraz riskli olabilir ;özellikle öğretim üyelerinin egoları herşeyi ben bilirim tripleri insanlarla çatışma yaşanmasına yol açabilir..bi tanıdığımız katü fizikte araştırma görevlisiyken istifa edip polisliğe geçti..

İş güvencesi önemli.bu nedenle öyle bir kadroya kabul edildiğinizde bile MEB den ayrılmak zor.MEB e dönmek zorunda kaldığımızda bilgisayar öğretmeni kadrosu bulamama gibi bir ihtimalde var sonuç itibariyle. Öğretim üyeleri bile sözleşmeli çalışıyor. Ama üniversitenin sözleşmeyi bitirmesi zorlaştırılmış maddelerle. Öğretim görevlisi ve uzmanlık öğretim üyelerinden bağımsız kadrolar.Onların tripleri çok önemli olmaz hele ki doktora yapıyorsanız bir süre sonra onlarla aynı konumda olma ihtimaliniz olacağı için çok fazla ben bilirimci olamazlar(tabi prof. sa yapacak bişey yok).Araştırma görevlisi gibi hocaların işlerini yapmak zorunda değilsiniz.Öğretmen olarak çalıştıktan sonra araştırma görevlisi olarak çalışmak zor zaten.Bilgisayar öğretmeni olarak hiç kimsenin angarya işini yapmıyorum.Zaten tavrım net olunca pek angarya işlerde getirmiyorlar. o nedenle öğretim görevlisi ve uzman kadroları araştırma görevlisi kadrolarına göre daha iyi.

adn' Alıntı:
Üniversitede eğitim yönetimi alanında "öğretim görevlisi" olma ve MEB de bilgisayar öğretmeni olma durumlarını kıyasladığımız da sizce avantajları ve dezavantajları neler olabilir?
Eğitim yönetimi,Tef. planlaması ekonomisi alanında yüksek lisans yaptım. MEB de çalışırken doktorayı bitirip sonrasında yrd. Doç. kadrolarını takip etmekti hedefim. MEB te 8 seneyi doldurdum, okulumda iyi şükür.Ama bir süre sonra memur zihniyeti oluşuyor.İnsan düzenini bozmak istemiyor.Ayrıca Üniversitede uzman-öğretim görevlisi olup da doktora derslerine gitme konusunda sıkıntı yaşayan insanlar da var.Aynı sıkıntılar MEB de de yaşanıyor tabi.
Bunlar benim tespitlerim tabi. Bu konuda sizler neler düşünüyorsunuz merak ettim.
Bunu ben mi yazdım dedim birden :puhaha: yılımız hedefimiz herşeyimiz aynı lakin ben hiçbir zaman böyle bir ikilemde kalmadım tabiiki üniversite. Okutmanlık da yaptım ben, Meb.le kıyaslanamaz bile. Minik bücürümü güvenip teslim edebileceğim birini bulursam ben de bu sene doktoraya başlamayı düşünüyorum bulamazsam da sağlık olsun...

Enterprise' Alıntı:
adn' Alıntı:
Bunu ben mi yazdım dedim birden :puhaha: yılımız hedefimiz herşeyimiz aynı lakin ben hiçbir zaman böyle bir ikilemde kalmadım tabiiki üniversite. Okutmanlık da yaptım ben, Meb.le kıyaslanamaz bile. Minik bücürümü güvenip teslim edebileceğim birini bulursam ben de bu sene doktoraya başlamayı düşünüyorum bulamazsam da sağlık olsun...
:D Hiç şaşırmadım her şeyin aynı olmasına, o dönem mezunlarının çoğunun genel hedefleri,yapmaya çalıştıkları bu formatta:) bilgisayar öğretmeni olarak okutman kadrosu açıyorlar mı hiç denk gelmedi.

takdir ettim sizi hocam Allah yolunuzu açık etsin madem böyle ilerlediniz bence de geçin arkadaşlar söylemiş bir de işin maddi boyutu da var ..

Ben üniversitede attığınız taşın ürküttüğünüz kurbağaya değeceğini düşünüyorum. Hem maddi doyum hem de mesleki doyum MEB'dekinden çok daha fazla olacaktır kanaatindeyim. Böyle bir imkanınız varsa değerlendirin.

Hocam geçeceğiniz Fakülte yada MYO çok önemli.. Bugüne göre hareket etmeyin bence, birkaç yıl içinde üniversiteler patlayacak..
Hatta şimdiden ayak sesleri çok yüksek olarak gelmeye başladı.. Bizim burdaki Üniversite Fen-edebiyatta bazı bölümleri kapattı bu yakında MYO larada sıçrayacak.. Bilenler bilir eskiden ODTÜ ve Boğaziçinde de bir sürü MYO bölümü vardı nerede onlar..?

Ben de aynı durumdayım hocam eğitim yönetimi meslekte 8 yıl :) hep aynı ikilemler ama üniversite ağır basıyor tabii ki :)

AKADEMİA' Alıntı:
Hocam yine de dikkatli olun iyice araştırın,YTÜ meslek yüksek okullarını kapatıyorEkonomide mesleki eğitim eksikliği tartışılırken, Türkiye'nin en köklü eğitim kurumlarından Yıldız Teknik Üniversitesi meslek yüksek okullarını kapatıyor.
http://www.borsamatik.com.tr/haber-deta ... yor/30982/

Hocam eğitim yönetimi alanında öğretim görevlilerini eğitim fakülteleri alıyor. Meslek yüksek okulu değil.Bilgisayar alanında da başvuru yapmak gibi bir düşüncem yok şimdilik.
İstanbul da olan arkadaşların ilgisini çeker belki. İlan linkte ki sayfada.Marmara üniversitesi Atatürk Eğitim fak. alım yapıyor. Yükseköğretim kurumlarında en az 1 yıl ders verme deneyimine sahip olma şartı başvuran kişilerin niteliğine göre değişebilirmiş.
https://yoksis.yok.gov.tr/ilansayfa/?sessionid=37133

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam ben doktoraya devam ediyorum ve hala MEBdeyim. MEB de sıkıntı çıkarmıyorlarsa vede doktora derslerinide yürütebiliyorsanız bence devam. Ama istediğiniz yerde bir öğretim görevlisi kadrosu açılırsa bence hemen başvurun. Ama bu durumda araştırma görevlisi olmak pek cazip gelmiyor. Başarılar diliyorum

compteach' Alıntı:
Hocam ben doktoraya devam ediyorum ve hala MEBdeyim. MEB de sıkıntı çıkarmıyorlarsa vede doktora derslerinide yürütebiliyorsanız bence devam. Ama istediğiniz yerde bir öğretim görevlisi kadrosu açılırsa bence hemen başvurun. Ama bu durumda araştırma görevlisi olmak pek cazip gelmiyor. Başarılar diliyorum
Hangi alanda doktora yapıyorsunuz?

Bu başlığı ben mi açmışım:) Doktoraya başlamadan önce açmışım.Hocam ben MEB de devam ediyorum.Eğitim bilimleri alanında doktora yapıyorum. Bilgisayar alanında kariyer yapıyor olsaydım kesin başvururdum. Bazı ilanlarda sadece lisans BÖTE mezunu olmanız bile yeterli. Bazı arkadaşlar bilgisayarla gerçekten ilgilenmeyi seviyor. Ama MEB de öğrendiğiniz bilgi angarya da kullanmaktan öteye gitmiyor. O nedenle bu tarz arkadaşlar için daha doyurucu olur diye düşünüyorum.

UZEM lerde öğretim görevlisi olmak hakkında neler düşünüyorsunuz arkadaşlar. Aramızda UZEM'de uygulama birim de çalışan var mı?

Ben doktora yaptım MEB'de düşünmüyorum. Biz devlet memuruyuz. Üniversite yarı özel gibi.

MEB de, sorun yaşadığınız çalışmak idtemediğiniz bir okulda iseniz maksimum 3 yıl sonra tayin isteme şansınız var.

Üniversite kadrosunda yer değiştirme işleri çok daha zor olması lazım.

Hiç bir kadronun uzun vadede garantisi yok. Şu aşamada 657 ye tabi öğretmenlik bir tık daha avantajlı gibi.

Meb de öğretmenlik mi myo da öğretim görevlisi olmak mı?
Meb de teknik öğretmenim yüksek lisansımı bitirdim. Myo da öğretim görevlisi kadroları var geçmeyi tavsiye eder misiniz? Mantıklı olur mu yoksa dışardan öğretmen iken doktora yapmak mı daha iyi olur?

Meb de öğretmenlik mi myo da öğretim görevlisi olmak mı?
Meb de teknik öğretmenim yüksek lisansımı bitirdim. Myo da öğretim görevlisi kadroları var geçmeyi tavsiye eder misiniz? Mantıklı olur mu yoksa dışardan öğretmen iken doktora yapmak mı daha iyi olur?
bir buçuk sene yüksek okulda ders verdim, elbette yüksek okul, zaten o zaman gelenlerin meslek lisesinden farkı yoktu, ama şimdi gelenler sınavla geldiği için öğrenci seviyesi bir tık yukarıdadır. Mebde öğretmenlik yaparken doktora yapmaktansa yüksek okulda akademik çevrenin içinde doktora yapmayı tercih ederim.

bir buçuk sene yüksek okulda ders verdim, elbette yüksek okul, zaten o zaman gelenlerin meslek lisesinden farkı yoktu, ama şimdi gelenler sınavla geldiği için öğrenci seviyesi bir tık yukarıdadır. Mebde öğretmenlik yaparken doktora yapmaktansa yüksek okulda akademik çevrenin içinde doktora yapmayı tercih ederim.
Ne farkı olur hocam?

Şu an üniversitelerde başvurulan kadrolara atanacak insanlar önceden belli, malesef liyakata göre atama yapılmıyor. Bildiğin çiftlik kurmuşlar o kadar çok akraba olan akademisyenler var ki, maşallah bilim de çok ilerideyiz. Eğer liyakata göre alım olacaksa bence başvurun derim, şayet referans , torpil ile atanacaksaniz kul hakkına girmektense vazgeçin derim.

Ne farkı olur hocam?
mebde çalışırken ki akademik çevre yetersiz olur, üniversitedeki hocalar genellikle dışlarlar, küçümserler demek doğru olmasa da buna benzer davranışlar ister istemez olabilir. ama yüksek okulda görev yaparken zaten işin içinde olursun, etrafındakilerle bilgi alışverişin daha rahat olur, akademik çevren geniş olur, birbirine yardımcı olma durumu çok daha fazladır. meslek yüksek okullarının meslek liselerindeki öğrenci profilinden çok da bir farkı yok, biraz daha istekli öğrenci diyebiliriz yeniler için çünkü sınavla geliyorlar, sınavsız geçişten hocalar rahatsızdı, mezun olan geliyor diyorlardı, el hak, haklılar da.

Geri