USB Belleği Boot Edilebilir Yapamıyorum

Kodla Büyü

mesutkaraca

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bir Windows kurulum belleği hazırlayacağım, yedeği clonezilla ile daha önce almıştım ama daha önce kurulum yapmak için kullandığım bellek, kurulumu hazırlamak için kullandığım araçlar tarafından algılanmıyor. Belleği bilgisayara taktığımda bellek çalışıyor içine dosya atabiliyorum ama Rufus yada WinSetupFromUSB programlarını çalıştırdığımda programların bilgisayara takılı bellekler listesinde çıkmıyor.

Biraz uğraştım WinSetUpFromUSB programının içindeki format araçlarında USB'nin MBR-PBR dosyalarında problem varsa boot olmayacağı yazıyor, araçları kullanarak onarım yapmayı denedim ama bir sonuç alamadım.

Sorun nedir ve nasıl düzeltebilirim, bilgisi olan var mı acaba?

Son düzenleme:
Sorunun çözümünü bilmiyorum ama size Ventoy programını tavsiye ederim. Bu programla bütün iso dosyalarınızı aynı anda flaşa atarsınız. Hangisi lazımsa onu çalıştırırsınız. Rufusla filan uğraşmanıza gerek kalmaz.

Sorunun çözümünü bilmiyorum ama size Ventoy programını tavsiye ederim. Bu programla bütün iso dosyalarınızı aynı anda flaşa atarsınız. Hangisi lazımsa onu çalıştırırsınız. Rufusla filan uğraşmanıza gerek kalmaz.

Hocam akıllı tahtaların clonezilla ile alınmış imajlarını atabilir miyiz bu program yardımıyla? Siz denediniz mi hiç bu şekilde?

İçinde Clonezilla mevcut USB belleğinizdeki
utils\win32\ (32-bit Windows için) içindeki makeboot.bat
utils\win64\makeboot64.bat dosyasını
yönetici olarak çalıştırın. Ya da yine yönetici olarak PowerShell'den çalıştırın.. Sorunu çözme ihtimali yüksek

Bu yöntemler ile bir çok kez Clonezilla kopyaladığım USB bellekleri boot edilebilir yapmıştım. Hem de başka herhangi bir program (rufus, ventoy...) kullanmadan.

Ventoy ile clonezilla'da hazırlanmış iso geri yüklemede düzgün çalışmadı.

Hocam akıllı tahtaların clonezilla ile alınmış imajlarını atabilir miyiz bu program yardımıyla? Siz denediniz mi hiç bu şekilde?
Denemedim hocam.
Ben her dönem başında kendi imajımı Aomei Backupper ile yapıp ventoy ile imaj atıyorum. Programlar ve Windows daima güncel olmuş oluyor.

Ben clone zilla ile aldigim yedeği yine clone zilla exper modu ile isoya çevirip ventoy ile bootable yaptım. Simdilik sorun çıkarmadı

acaba aldığım imajda mı problem oldu çözemedim.
intel i3 3.nesil işlemcili, uefi windows 10 kurulu hdd hard disk imajı almak için hangi Clonezilla sürümünü kullanmak daha iyi?
Ben Clonezilla'nın AMD64, Ubuntu Based, 20210817-hirsute sürümü ile imaj aldım. Ama disk problemli olduğu için 4-5 sefer hata aldıp baştan başladım imajı alana kadar. Zaten sonra diske format attım ve tekrar o diske kurulum oluşturamadım.

hocam sorunun çözümü basit. winsetup la iso yazdırmadan önce auto format seçeneğini seç sonra NTFS seçeneğini seç alttaki butonda go komutuna tıkla iş bittikten sonra iso yu usb ye yazdır.

hocam sorunun çözümü basit. winsetup la iso yazdırmadan önce auto format seçeneğini seç sonra NTFS seçeneğini seç alttaki butonda go komutuna tıkla iş bittikten sonra iso yu usb ye yazdır.

Tabi USB Bellek, WinSetup programında seçilebilir olarak görünseydi iyi olurdu...

IMG_5876.JPG

İmaj yüklemesi bitince resimdeki hatayı alıyorum. Sorunun nerede olduğu hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Geri