Üst komşu telefonunun ekranını bizim tv ye nasıl yansıttı?? Çok şaşkınım

Kodla Büyü

boteci87

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Çok şaşkınım. wi-fi yi herkes ayrı kullanıyor. Apartmanın uydusu ortak sadece. bi anlam veremedim. tv miz internete bağlı değildi bugün, yani kapalıydı interneti. nasıl oldu bi fikri olan var mı

wireless client tv nize bağlanmaya çalışıyor yazdı sonra. biz reddet e bastık. ısrarla ekranda geliyor uyarı. :)

Sonra bi uyarı daha tv ekranının altında, xperia cihazı tv nize bağlanmaya çalışıyor

biz tv izlerken pat diye üst komşunun telefonunun ekranı bizim tv ye yansıdı, nasıl oldu anlayamadım??

Hasari hocam, bizim wifi yi kullanmıyor, onlar da biz de ayrı modemler, ayrı WiFi. Ve ben bundan şüphelenip, modem arayüzüne giriş yaptım, sadece benim telefon ve evdeki bilgisyar kullanıyordu interneti, listede 2 aygır vardı. Biri benim telefon, biri benim bilgisayar. Ve modem şifresini de yeni değiştirmiştik dün. Değiştirince tv de tekrar wi gibi şifresini de güncellemedik, tv de internet bağlı değildi yani, O imkansız hocam. Çok şaşkınım hala, tv ayarlarını kurcalıyorum şu an..

Bi ayar buldum bakalım burayı kapalıya aldım. İlerleyen günlerde tekrar karşılaşmayız umarım...

Ekli dosyalar

• 0B009F0C-E619-4911-B477-FC4FD9E79D70.jpeg
    0B009F0C-E619-4911-B477-FC4FD9E79D70.jpeg
    179.9 KB · Görüntüleme: 1,740
Bu tür bağlantı için modem olmasina gerek yok.. Her iki cihazin wifi anteni karşılıklı olarak bağlantı kurabilir. Bizim evde modem ve wifi ağı olmamasına rağmen telefonumu TV ye aktarabiliyorum. Cihaz listesinde komşunun televizyonu da görünüyor ama ben onu seçmiyorum tabii ki..

hocam peki cihaz listesinde gözüküyor dediniz ya, ben tv mi başka kimse görsün istemesem, böyle bi ayar yok mu? ya da en azından bağlanırken şifre istese, ne bileyim bu bi güvenlik açığı bana göre, zaten kasıtlı yapılmadığını düşünüyorum. tv de miracast programı var ekran paylaşımı yapan, acaba dedim ev yakın olduğundan üst kat onlar sonuçta, bu program mı görüyor anlamadım hocam. Bir bilişimci olarak ben de anlayamadım, kurcalıyorum hala tv yi

hocam peki cihaz listesinde gözüküyor dediniz ya, ben tv mi başka kimse görsün istemesem, böyle bi ayar yok mu? ya da en azından bağlanırken şifre istese, ne bileyim bu bi güvenlik açığı bana göre, zaten kasıtlı yapılmadığını düşünüyorum. tv de miracast programı var ekran paylaşımı yapan, acaba dedim ev yakın olduğundan üst kat onlar sonuçta, bu program mı görüyor anlamadım hocam. Bir bilişimci olarak ben de anlayamadım, kurcalıyorum hala tv yi
Sizin TV nin ayarlarından cihaz listesini görebilirsiniz. İstediğiniz telefona izin verirsiniz otomatik bağlanır. İstediğinize her bağlantıda izin iste dersiniz . Bağlanmasını istemediğiniz telefonları reddet dersiniz her bağlanmaya çalıştığında otomatik reddeder. Ama şifre olayı yok bildiğim kadarıyla. Samsung Tv de böyle yapıyorum. Mantık aynıdır. Wifi direct kullandığı için modem üzerinden değil direk wifi antenleri birbirini görüyor.

Sizin TV nin ayarlarından cihaz listesini görebilirsiniz. İstediğiniz telefona izin verirsiniz otomatik bağlanır. İstediğinize her bağlantıda izin iste dersiniz . Bağlanmasını istemediğiniz telefonları reddet dersiniz her bağlanmaya çalıştığında otomatik reddeder. Ama şifre olayı yok bildiğim kadarıyla. Samsung Tv de böyle yapıyorum. Mantık aynıdır. Wifi direct kullandığı için modem üzerinden değil direk wifi antenleri birbirini görüyor.
Tv ayarlarında öyle bi ayar yok hocam bizim. Olabilir dediğiniz WiFi antenden görme olayı. Ama çok ilginç, yani ben göremiyorum onların tv yi. Sadece, eşimin telefon android, ondan ekran paylaşımına girince bi bilgisayar gözüküyor, onların tv gözükmüyor yani. Bizim kafamız karıştı bugün iyice...

Dijital çağda yaşana bilecek teknik kazalarına güzel bir örnek.
Tahminim komşunuz bağlanma isteğini kendi ekranında göremeyip red alınca ısrar etti.
Sizde sürekli red ederken yanlışlıkla onay verdiniz.

Wifi şart değil zaten . Ekran yansıt ve mirror screen vb teknikler peer to peer çalışır.
Bence sorun teknik değil kullananıcının dikkatinin dağılması .... :)

şu wifi direct vs özellikler açıksa aynı ağa bağlı olmasa da bağlanabilir. kapatın bunları derim

Ekli dosyalar

• IMG_20200517_094638.jpg
    IMG_20200517_094638.jpg
    108.5 KB · Görüntüleme: 1,050
Dijital çağda yaşana bilecek teknik kazalarına güzel bir örnek.
Tahminim komşunuz bağlanma isteğini kendi ekranında göremeyip red alınca ısrar etti.
Sizde sürekli red ederken yanlışlıkla onay verdiniz.

Wifi şart değil zaten . Ekran yansıt ve mirror screen vb teknikler peer to peer çalışır.
Bence sorun teknik değil kullananıcının dikkatinin dağılması .... :)
Hocam inanın ilk bağlantı olduğunda birden bağlandı. Herhangi bi onay vermedik. Ama daha sonra kapatıp tekrar açtığımızda tv yi, bağlanma isteği ekranın altında gözüktü. Reddet dedik, ısrarla tekrar tekrar istek geldi. Sizin dediğiniz gibi, kendi tv lerine bağlanamadılar, ısrarla bizim tv ye bağlanmaya çalışıyorlar.

Hocam screen mirroring özelliğinden dolayı olmuş bu durum. Telefonu televizyona iki şekilde aktarabilirsiniz. Birinci hem telefonunuz hem de televizyonunuz aynı internete bağlanır. Bu durumda sadece video,müzik ve fotoğrafı televizyona yansıtabilirsiniz. Bir diğer yöntem Screen mirroring özelliği ile yansıtmak. Bunun için herhangi bir internet bağlantısı şart değil. Tek şart televizyonda bu özelliğin olması. Komşunuz kendi televizyonuna yansıtmak isterken sizin televizyonunuzda screen mirroring özelliği olduğu için onun ekranında paylaşım yapılabilecek cihazlar listesinde görünmüş.

şu wifi direct vs özellikler açıksa aynı ağa bağlı olmasa da bağlanabilir. kapatın bunları derim
Wifi direct seçeneğinde resimde gördüğünüz gibi bir uyarı geliyor.
LG Connect apps var onu kapalıya getirdik. Umarım bir daha karşılaşmayız.

Ekli dosyalar

• E22EF017-52F2-4F26-80A2-40A9BC7C50A5.jpeg
    E22EF017-52F2-4F26-80A2-40A9BC7C50A5.jpeg
    82.9 KB · Görüntüleme: 565
Hocam screen mirroring özelliğinden dolayı olmuş bu durum. Telefonu televizyona iki şekilde aktarabilirsiniz. Birinci hem telefonunuz hem de televizyonunuz aynı internete bağlanır. Bu durumda sadece video,müzik ve fotoğrafı televizyona yansıtabilirsiniz. Bir diğer yöntem Screen mirroring özelliği ile yansıtmak. Bunun için herhangi bir internet bağlantısı şart değil. Tek şart televizyonda bu özelliğin olması. Komşunuz kendi televizyonuna yansıtmak isterken sizin televizyonunuzda screen mirroring özelliği olduğu için onun ekranında paylaşım yapılabilecek cihazlar listesinde görünmüş.
Aynen hocam onlar da farkında olmadan yanlışlıkla seçtiler sanırım bizim tv yi. Dijital çağın güzel yanları var evet hayatı kolaylaştırıyor ama çok da dikkatli olmak lazım. Herkesin özeli var sonuçta.

TV'nizin cihaz ismini değiştirirseniz yanlışlıkların bir nebze önüne geçilebilir.
Fakat yeni dünyanın tehlikeleri gerçekten acımazsız olabilir, özellikle de çocuklarımız için.

normal bir durum. wifi'ye gerek yok. izin vermeden yansıtamaz ama yanlışlıkla ok'a basmışsınızdır kumandadan. tv'nizin ismini değiştirebilirsiniz hepsi benzer olunca karışıyor.

Geri