"Ütopik" Bir Öneri

Kodla Büyü
hocam bunu yapmak için sendikalarla filan görüşüp toplu eyleme çevirmek lazım. Yoksa burada öyle yaygın bir katılım bulamazsın. Dernek vs ses getirecek kurumsal arkan olmazsa tavşan dağa küsmüş olur sadece.

%1 katılım bile olmaz neden kimisi hayatından memnundur olmaz kimisinin maddi imkanı yoktur olmaz vs vs

btr ek dersine muhtaç etmeyecek bir yan gelir edinmeye bakın hocam.

Aslında gayet basit bir çözüm var. Yani ses getirmenin basit bir çözümü var. Yetkililer her yerde robotik kodlama projeleriyle hava atmayı biliyor. Yapmayın. Dersin olmadığı bir yerde robotik kodlama dedikleri anda kaçın. De, ilk oltaya gelenler de hep bizden oluyor.

Ben paraya çok sıkıştığım dönemler haricinde btr görevi almadım. Btr görevine kesinlikle karşıyım. Sayın bakanın dediği gibi bilişim dersini diğer derslere yedirerek çözümler üretilmeye devam ettiği sürece de bu ülke yazılım trenini de kaçırır, bu kafayla daha nice tren de kaçar. Dersin önemini bakan kavrayamıyorsa, bu şekilde bir mücadele hem kendimiz için hem ülke için en doğru yol gibi duruyor.

Ders istiyoruz sadece. Yazılım ve tasarım anlatmak istiyoruz. Ders yoksa biz de yokuz gerçekten. Bu şekilde kaçak güreşe güreşe ne biz yol alabiliyoruz, ne eğitim sistemi/ülke.

Şahsen katılırım, bireysel mücadelem toplu mücadelenin bir parçası olur.

Peki hocam nasıl olacak bu işler böyle? Ömür boyu 6 aylık görevlendirmelerle mi çalışacağız? Mesleğimizi yapamadan "fasulyeden" elaman gibi ortalıkta dolaşıp duracak mıyız? Hiçbir şeyin hiçbir zaman değişmeyeceği fikri size çıldırtıcı gelmiyor mu? Bence hepimiz içten içe, "bu böyle gitmez, bir çözüm bir çare bulurlar" diyoruz ama bulmuyorlar arkadaşlar. Öyle diye diye 10 yıl geçti.
hocam benim meslekte 8.yilim ben emekli oldum gibi :) artık Arduino robotik Python vs vs kendimi geliştirmek için çok çaba sarf ettim ama bir damla kıymeti yok hocam maalesef teknik eleman gibi görüldüğümuz sürece böyle devam eder

Kimsenin seni umursamadığı bir ortamda yine seni kimse umursamayacak yaptıkların kimsenin umurunda bile olmayacak

• Beğen
Tepkiler: omd
hocam benim meslekte 8.yilim ben emekli oldum gibi :) artık Arduino robotik Python vs vs kendimi geliştirmek için çok çaba sarf ettim ama bir damla kıymeti yok hocam maalesef teknik eleman gibi görüldüğümuz sürece böyle devam eder
bir el at taktik ver ustam. ben de emeklilik istiyorum.

Bu ütopyanın gerçekleştiğini düşünelim. Birden bire akılları başlarına geldi dersleri tüm kademelerde zorunlu yaptılar. Hadi diyelim bt sınıflarını da tekrar kurmaya başladılar. Ya da yazılım ve tasarım atölyelerini sistematik olarak kurdular. Biz de mis gibi dersimize girdik...

Peki bu durumda BTR olarak yaptığımız işleri kime yaptıracaklar? MEB e ne haliniz varsa görün desek gerçekçi olmaz, kimse yapmasa olmaz, başka branşlardan öğretmenleri BTR yapsalar yeterli verimi alamazlar, bu işleri yapmak için eleman tahsis etseler desek nerede o bolluk, hizmet satın alsalar yakındaki teknik servislerden o bolluk da yok...

Şimdi ilk paragrafın gerçekleşmesi mi daha ütopik, ikinci paragraftaki duruma çözüm bulma ihtimalleri mi daha ütopik düşünmek lazım. İkinci paragrafa çözüm bulamazlarsa biz bu iki arada bir dereden kurtulamayız gibi.

hocam bunu yapmak için sendikalarla filan görüşüp toplu eyleme çevirmek lazım. Yoksa burada öyle yaygın bir katılım bulamazsın. Dernek vs ses getirecek kurumsal arkan olmazsa tavşan dağa küsmüş olur sadece.

Böyle bir etkinlikte bencede mutlaka sendika desteği almalıyız. Yoksa havanda su dövmeye benzer. Özellikle yetkili sendika desteği şart.
Tabi en büyük sıkıntı ne yazık ki bölümümüzün kıymeti bilinmiyor arkadaşlar.
Üst kısımda robotik, pyhton , yazılım ve tasarımı öyle kolay görüyor ki sanki başka branşlar hizmetiçi eğitimle bile bu eğitimleri verebilir düşüncesi hakim. Şekerin çaya sızdığı gibi düşünceside buradan geliyor. Tüm öğretmenleri bilişim teknolojilerinde geliştirip , sözde bilişim eğitimini tüm öğretmenler kendi derslerinde kullanarak öğrenciye verecek. (Asıl ütopik düşünce bu)
Dersimiz kesinlikle tüm kademelerde olmalı ama bunu inanın üst düzey eğitim almış kişilere bile anlatamıyoruz. Bir konferansta bir Profesör yazılım eğitimi gereksiz, bütün öğrencileri yazılımcı yapacağız da ne olacak dedi. İçimden bağırmak geçti yıllardır ingilizce öğrettikte ne oldu, ülkede herkes ingilizce mi konuşuyor?(ingilizce bölümünde profesördü)

Bu ütopyanın gerçekleştiğini düşünelim. Birden bire akılları başlarına geldi dersleri tüm kademelerde zorunlu yaptılar. Hadi diyelim bt sınıflarını da tekrar kurmaya başladılar. Ya da yazılım ve tasarım atölyelerini sistematik olarak kurdular. Biz de mis gibi dersimize girdik...

Peki bu durumda BTR olarak yaptığımız işleri kime yaptıracaklar? MEB e ne haliniz varsa görün desek gerçekçi olmaz, kimse yapmasa olmaz, başka branşlardan öğretmenleri BTR yapsalar yeterli verimi alamazlar, bu işleri yapmak için eleman tahsis etseler desek nerede o bolluk, hizmet satın alsalar yakındaki teknik servislerden o bolluk da yok...

Şimdi ilk paragrafın gerçekleşmesi mi daha ütopik, ikinci paragraftaki duruma çözüm bulma ihtimalleri mi daha ütopik düşünmek lazım. İkinci paragrafa çözüm bulamazlarsa biz bu iki arada bir dereden kurtulamayız gibi.
Okulların çoğunda tekniker kadrosu mevcut. Ne işe yarıyor bu teknikerler diye sorgularsak sorun gayet rahat çözülür.

Hocam zamanında ücretli öğretmenliğe başvurmama kararı aldım. Başvurmak isteyen bir sürü kişiydi kaybeden öğrenciler oldu.
Aynı şekilde sen ben başvurmazsak illa birileri başvuracak. Kaybeden yine öğrenci olur.
Ama bir şeyler yapılmalı...
Benim aklıma sendika kurmak geldi. BilişimSen :) Aslında bildiğim kadarıyla bir derneğimiz olmalı. Bu işlere neden bakmazlar...

ilkokullarda akıllı tahta yok hocam.btr de öncelik okulun teknik servisi olmak değil akıllı tahtaları işler halde tutmak ve eba konusunda yardımcı olmak.kimisi bunun dışındaki işlere karışmaz kimisi elinden geldiğince yardım eder.kendimi okulda diğer 30 saat derse giren öğretmenlerle kıyasladığımda daha rahatım.anladığım kadarıyla sizin isteğiniz teknik işleri yapmamak değil 7 8 lere derse girmek.ayrıca bu konunun çok fazla dillendirilmesinden yana değilim.meb de sizin gibi bu görevi küçümsemeye başlarsa ilerde daha çok sıkıntı yaşarız

Her fikir değerlidir ve önemlidir ancak mevcut durumu düşünerek tek bir örnekle cevap vereyim hocam: Nasrettin Hoca ve Timur hikayesini bi okuyun..

Hocam zamanında ücretli öğretmenliğe başvurmama kararı aldım. Başvurmak isteyen bir sürü kişiydi kaybeden öğrenciler oldu.
Aynı şekilde sen ben başvurmazsak illa birileri başvuracak. Kaybeden yine öğrenci olur.
Ama bir şeyler yapılmalı...
Benim aklıma sendika kurmak geldi. BilişimSen :) Aslında bildiğim kadarıyla bir derneğimiz olmalı. Bu işlere neden bakmazlar...
Siyasete girilmeyecekse kuralım :)

bir el at taktik ver ustam. ben de emeklilik istiyorum.
gıcık müdürler kendini bilmiş müdür yardımcıları ile karsilasa karsilasa bıktım artık hocam adamlar mail atmayı bilmiyor bana laf söylüyor belki 10 tane idareci ile çalıştım hepsi aynı yani benim calistiklarim için konuşuyorum

Hocam bana ödev vermek yerine fikrinizi açık bir şekilde ifade ederseniz mutlu olurum.
Ödev vermedim hocam. Sadece örnek verdim. Ödev verseydim sizden dönüt isterdim..
Yazılanlar için üzülerek söylüyorum ki ütopik yani hayal.. Niye mi? Bir defa birlik olma konusunda en zayıf meslek grubu biz öğretmenleriz.. Bir de şu sendikacılık muhabbetiyle yüz parçaya ayrılmışız.. (sendikam hiç olmadı olmaz da...)
Görevlendirmeye başvurmayalım denmiş.. Siz başvurmasanız bile emin olun farklı branşlardan BTR belgesi alıp başvuranlar az sayıda değil ki bizim ilde de görevlendirme sonuç listesinde gördüm.. O yüzden görevlendirme talebinde bulunmamak pek çözüm gibi durmuyor..
Bizim branş hem iyi hem de kötü bir pozisyona sahip.. Sahip olduğu branşı kullananlar da var kullandıranlar da... Meslekte 15.yılımdayım ve iki durumu da yaşadım..
Bilişim bölümünü kapatmayı düşünen müdür de gördüm, bilişim sınıfını dağıtıp sınıf yapmayı isteyen müdür de... İki tip müdürle de uğraştım hakkımı aradım ve ne bölümü kapattırdım ne de bilişim sınıfını dağıttırdım.. Sorsanız idarecilere önemsiz gibi dersimiz ve kendimiz ama bir işleri düşse "aman hocam şunu yetiştirelim, aman internet yok, aman tahtalar şöyle böyle.." uzayıp gidiyor.. Yaklaşık bir aydır da tablet işine geri döndük...
Diyeceğim o ki ne belli bir görev tanımımız ne de belli bir işimiz var.. BTR görevlendirmede bile illere göre farklılık oluyor.. Artık çoğu zümremiz bıktı bence. Yormuyor hocam kendini.. Fikrim olsa da keşke paylaşsam. En başta da dedim her fikir değerlidir ve önemlidir. Saygılarımla..

Akıllı tahta olan ilkokullar var. Ayrıca ben sedece ilkokullar için demedim. BTR olmazsa ne olur diye sordunuz ya... Ortaokullarda BTR olmazsa çok büyük bir kayıp olmaz diyorum ben de. Akıllı tahtalar her gün bozulmuyor. Senede 3-5 tahtaya imaj ya atılıyor ya atılmıyor. Hadi diyelim 20 kere. Ayrıca EBA konusunda neye yardımcı olacağız? EBA dediğiniz bir internet sitesi. Karmaşık bir yazılım değil. İnsanlar nasıl yüzlerce internet sitesine girip kullanıyorlarsa, EBA'yi da kullanıyorlar. İlk çıktığı zamanlarda belki özelliklerini tanıtmak gerekiyirdu, tanıtıldı. Bugün için bilinmeyen özellikleri kaldıysa, yarım saatlik sunuyla anlatılır. Bunun haftalık 10-20 ders arası görevlendirme yapmaya gerek var mı? Kaldı ki EBA'yla ilgili her şey youtube'da var. Umarım MEB bu işi küçümseyip, görevlendirmeleri sonlandırır ve dersimizi iade eder. Biz de öğretmenlik yaparız; EBA tanıtımtıcılığı ya da imaj atıcılığı değil.
Btr kalkarsa ders gelecek mi?ayrıca bir çok branştan öğretmenler sertifika alarak btr olma peşinde koşarken biz elimizde olan bir imkânı neden yok sayalım.gunumuzde bilişim dersine önem verilmeyişinin sebebi btr görevlendirmeleri degil.

BTR yerine, her yaz döneminde okullardaki akıllı tahta vd. için technical operating iş ve işlemlerini teknik servislere yaptırabilirler. Allah aşkına, yılda kaç defa ET'ye imaj atıyoruz ki?
Seçmeli Bilişim derslerini zorunlu kılsınlar, diğer kademelerde de dersimize girelim yeter.
Rutin yazıcı problemlerini de her branş pek tabii çözebilir.
BTR normu bence hiç olmamalı. Kadrolu teknik köle gibi. Resmî görev listesinde ne olursa olsun, daha fazlasını bekleyeceklerdir hep. 18 saat ek ders alıyor ya BTR, işi neymiş yapsın bir zahmet, falan filan... Bir greyder sürmediğimiz kaldı. Onu da yaptım diyen olursa hiç şaşırmam. :eek::cool:

Geri