Uzaktan Eğitim Süreci Soruşturma

Kodla Büyü

ozkanozen

Aktif Üye
Merhaba arkadaşlar, Diyarbakır'da uzaktan eğitim sürecinde pasif olan öğretmenlerin ifadeleri alınmış. Arkadaşlara uzaktan eğitimin başladığı hafta hiç giriş yapmadıkları belirtilmiş. Bilgisi olan var mı ?

Ders tanimlanipta mı giriş yapmamışlar? Gerçi ders tanimlansa bile teknik sorun beyan edebilir öğretmen. Konu Eba ise eğer ebanın ki kadar boş beleş bir puanlama sistemi görmedim ben. Günaydın yaz, saçma bir anket ac puan alıyorsun. Hizmetici eğitime katıl sana doğru düzgün puan bile vermiyor.

Şu süreçte hiç hoş olmamış. Kim böyle bir şey düşünmüşse kendine başka iş bulamamış diye düşünürüm. Bu işten önce müdürlerle iletişime geçilip gerçekten bu süreçte elinden gelenin fazlasını ortaya koymuş öğretmenlere takdir, teşekkür, vb. güdüleyici geri bildirimler sağlanmış mı? Önce bunu düşünmüş iseler ne ala, yoksa gerçekten şöyle bir ortamda bu bahsedilen durum hiç hoş değil.

Bir şey çıkmaz.
Bence de. Uzaktan eğitim süreci gönüllülük esaslı gerçekleştirildi zaten. Canlı ders tanımlananlar katılmadıysalar belki başları ağrır ama ona da internet yoktu, cihazım yoktu, yan yattı çamura battı mazereti sunabilirler ki haksız da sayılmazlar. Çoğu arkadaşımız, bazen sistemden dolayı bazen de internetlerinden dolayı canlı dersleri kaçırdıkları oldu.
Bence de öncelikle uzaktan eğitim sürecinde fark yaratanların ödüllendirildiğine dair haberler okusaydık. Yine işgüzar birilerinin marifeti gibi görünüyor.

Bir halt cikmaz o iste eger kimin girip kimin girmedigi takip edilse ortada sari zarflar havada ucusur demedi demeyin.ayrica ebada video izlemek icin oturum acmayada gerek yok her video youtube eba canli yayinda aciliyor zaten hemde eba nin ana sayfasinda .bu yuzden oturum acti acmadi bos is.adam en iyi matematikci super herkes pesinde okuldada on numara ama etkilesimli tahtayla yada ebayla isi yok ne yapalim girtlaginami cokelim yada bilgisayardan gercekten anlamiyor adalimmi.

Hocam eğer Uzaktan eğitimde öğretmene bir ders tanımlanmış fakat öğretmen bu dersi gerçekleştiremedi ise bunun sebebini geçerli bir mazeretle bildirsin. Bakanlık canlı dersler yapıldığı için ders yükümlülüğünü yapmış kabul etti ve ek dersleri bu sebeple ödedi diye biliyorum. Diyarbakır MEM Öğretmenin tanımlanan canlı dersi yapmadığını tespit etmişse doğal olarak öğretmenden savunma istemiş olabilir. Hatta canlı dersi yapmadın deyip ödenen ekdersi faiziyle isteyebilirler. MEM lerin sağı solu belli olmuyor.

zaten virüsten dolayı evden çıkılmadı, günde bir defa ebaya girmeyen varsa, ders tanımlayıpta dersi işlemeyen varsa bırakında cezasını çeksin. abartılacak ne var.

Bakanlık bu konuda zorlama yapmadı ki isteyen eba TV kullanır isteyen eba internet kullanır isteyen öğretmen de çeşitli metotlarla öğrencisine ulaştı.

Bu konu net degil
Ogretmen canli ders yanimlanip derse katilmamismi yoksa adam hic birsey yokken dersi falan toplantisi zoomu bilmem neyi yokken durup dururken ebaya mi girmemis
1.sinde mem hakli mazeret bildirilmeli
2.sinde ise sizene ebaya girmek diye kanun maddesi mi var .ebaya girmedi baska programlardan ogrencilerini takip etti soru cozdu veli gorusmesi yapti belkide .yada cani istemedi ebaya girmedi mesela bir beden egitimi ogretmeni muzik ogretmeni ne yapcak 5 vakit gibi eba ya girmek farzmi gencler carpitmayin olayi

Arkadaşlar biraz da iğneyi kendimize batıralım. Ben de soruşturmayı yanlış bulurum ancak sınav görev isteği, iyi bir yerde hizmetiçi kurs isteği vb. Işler olduğunda bilgisayardan işini çok iyi halleden bir çok öğretmen iş bir şey üretmeye geldi mi ben teknolojiye uzağım deyip kenara çekiliyor. Aman bilgisayar öğretmeni yapsın diyor. Kusura bakmasın bu tip arkadaşlar ama bu cağda bu bahaneler çok makul değil. Herkes isine gelince interneti de var telefon tablet bilgisayarı da var. Bu durumda olmayan çok az sayıda öğretmen çıkar.

Zorunlu olup olmaması değil hocam mesele.
Öğretmenin yasal ve etik sorumlulukları var. Her şey yasal olarak zorunlu olmayabilir ama öğretmen olarak öğrencinin uzaktan eğitimi için hiç bir şey yapmamak etik değil. Canlı ders yapamayan pek çok öğretmen eba ve başka platformlardan ders konu paylasimlari yapti. Mesele bu. Eldeki imkanlarla bir şeyler yapmaya çalışmak.

Merhaba arkadaşlar, Diyarbakır'da uzaktan eğitim sürecinde pasif olan öğretmenlerin ifadeleri alınmış. Arkadaşlara uzaktan eğitimin başladığı hafta hiç giriş yapmadıkları belirtilmiş. Bilgisi olan var mı ?
Bu mesajda eba ya hiç giriş yapılmadığından bahsediyor. Eba ya uzaktan eğitim sürecinde hiç girmemek bence iyi niyetle bağdaşmaz. 3 ayda ebaya hiç girmeyen arkadaş kendini sorgulaması lazım.

Arkadaşlar biraz da iğneyi kendimize batıralım. Ben de soruşturmayı yanlış bulurum ancak sınav görev isteği, iyi bir yerde hizmetiçi kurs isteği vb. Işler olduğunda bilgisayardan işini çok iyi halleden bir çok öğretmen iş bir şey üretmeye geldi mi ben teknolojiye uzağım deyip kenara çekiliyor. Aman bilgisayar öğretmeni yapsın diyor. Kusura bakmasın bu tip arkadaşlar ama bu cağda bu bahaneler çok makul değil. Herkes isine gelince interneti de var telefon tablet bilgisayarı da var. Bu durumda olmayan çok az sayıda öğretmen çıkar.
Bizim okulda idealist geçinenen bazı öğretmenler, seminer online olacak denmeden okula gelemem, kendimi değil sizleri düşünüyorum diyip bir güzel sınav görevi aldılar lgs de (resen DEĞİL) yaptıkları görevin katsayılarını da bir güzel hatırlattıklar bana... Yorum sizin...

Hocam arkadaş okul öncesi öğretmeni, okuldaki EBA sıralaması da iyiymiş. Rehber öğretmen de varmış 1000 puana yakın puanı varmış. Toplam 34 öğretmen varmış. Gelişmeden haberim oldukça yazarım.

EBA'nın puanlama sistemini baştan aşağı yenilemesi gerekiyor. EBA'ya girip selam versen saçma sapan puanlar alıyorsun. EBA'da katıldığınız hizmetiçi eğitimlerde oluşturulan eğitim grupları kurs konularından ziyade puan kazanmak için yazılan saçma sapan anketlerden geçilmiyor. İsim göstermeden iki tanesini paylaşayım. Sırf EBA puanı kazanmak için öğretmenler tuhaf işlere girişmeye başladı. O kadar baskı altında hissetmişler ki kendilerini aynı mesajları 3-5 kere tekrar tekrar atmışlar. Bu arada Tartışma başlığında gerçekten birşey öğrenmek için soru soranlarında soruları güme gidiyor. Aynı durum öğrenciler içinde geçerli. EBA'da ciddi mesaj kirliliği oluşmaya başladı. Kusura bakmasınlar ama bu şekilde EBA'ya girmelerindense hiç girmeyenler benim gözümde daha değerli.

Ekli dosyalar

• dddd.jpg
    dddd.jpg
    20.7 KB · Görüntüleme: 86
  • sss.jpg
    sss.jpg
    16.1 KB · Görüntüleme: 83
Ama sorsan böyle böyle puan alan arkadaşlar daha değerli. Neden? Çünkü daha çok puan kasmışlar.

Geri