Uzaktan Eğitimde En Pratik Tahta Kullanımı Nasıl Olmalı?

Kodla Büyü

@lperen

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Fare kullanmanın zor olduğu durumlarda, tahta kullanımının sık olduğu derslerde kullanılabilecek en pratik yöntem nedir arkadaşlar? Örneğini gördüğünüz en iyi uygulamaları aktarabilirseniz sevinirim. Örneğin sürekli matematik problemi çözecek olsanız ne kullanırdınız, fare bu durumda insanı bezdirir sanıyorum.
Aklıma gelenler.
Telefonu kamera olarak kullanıp defteri tahta olarak kullanmak.
Canlı dersi destekleyen bir tablet bulup tablet üzerine anlatmak, bu durumda elin, tablete sürekli temasları da düşündürüyor.
Neler olabilir başka? Önerilerinizi bekliyorum.

Şahsen imkan varsa
adresindeki gibi cam üzerine, kameraya bakarak dersi işlemek. Görüntüyü aynalayıp, öğrenciye yansıtmak.
Açıkçası bilgisayar üzerinden yapılacak canlı derste mecburen grafik tablet alıp, kalemiyle çözmek. Tabi onun da bir alışma süresi var. Bende vardı çok efektif kullanamamıştım. Yani normal kalemin verdiği rahatlık yoktu.
O yüzden bir telefon tripodu alıp,
adresindeki gibi önceden soruları yazıp, telefon ile elleri göstermek ya da
adresindeki gibi bir tahta önünde çözmek sanki matematik için daha iyi gibi geliyor bana.

Teşekkürler Yakup Hocam, büyüklüğü nasıldı grafik tabletin, nasıl bir sorun çıkardı? Çünkü diğer yöntemlere nazaran en iyisi o galiba, çünkü sürekli anlatılacak. Kameralı yöntemlerde kalite düşerken g. tablette bu sorun olmayacak beyaz tahta kullanılacağı için.

Küçük A6 boyutlarında Wacom marka bir grafik tabletti. Sorun çıkarmadan öte alışkanlık gerekiyor sanırım, o yüzden aynı bir fareyi yeni kullanan birinin yaptığı hareketleri kalemle yaptığımı düşündüm.
Denemeden, kullanımını görmeden almamak lazım.

Fare kullanmanın zor olduğu durumlarda, tahta kullanımının sık olduğu derslerde kullanılabilecek en pratik yöntem nedir arkadaşlar? Örneğini gördüğünüz en iyi uygulamaları aktarabilirseniz sevinirim. Örneğin sürekli matematik problemi çözecek olsanız ne kullanırdınız, fare bu durumda insanı bezdirir sanıyorum.
Aklıma gelenler.
Telefonu kamera olarak kullanıp defteri tahta olarak kullanmak.
Canlı dersi destekleyen bir tablet bulup tablet üzerine anlatmak, bu durumda elin, tablete sürekli temasları da düşündürüyor.
Neler olabilir başka? Önerilerinizi bekliyorum.

Ben geçen gün veritabanı dersini anlatırken çizim yapmam gerekti. Bu durumlar için önceden şu ürünü aldım.
https://www.n11.com/urun/veikk-s640-6-x-4-grafik-tablet-1533551?magaza=cbtxglobal

yaptığım çizim öğrenciler tarafından gayet anlaşılır oldu. @yakuphan hocamın da dediği gibi alışmak biraz mesele. Daha etkili kullanım olur diye kendi sürücülerini kurdum. Programda tuşlara atama yaptım güzeldi ancak çıkartıp bir sonraki kullanıma yine sıra gelince windows sürücüleri ile mi çakıştı bilemedim çalışmadı düzgün bir şekilde. Uygulamasını kaldırıp yönetimi windows'a verince sorunsuz kullandım derste. Çok uğraşamadım açıkçası ders başlamak üzere idi o sırada. İyi ki önceden takıp denemişim dedim. Fiyatına göre gayet tatminkar bir kullanım sunuyor bence.

Yalnız şunu söylemek gerek ekran paylaşımı yaparken fatih kalem de seçilmeli yoksa akranda çizimler görünmüyor dedi çocuklar yeniden yaptık çizimi.

Grafik tablete para vermektense Etab5 tableti ya da varsa android bir tableti grafik tablete dönüştürdükten sonra herşey yapılabilir .
Örn;
Zoom Whiteboard ile
MS Whiteboard ile
Z kitap ile
Vb.
Bu yöntemi bizzat kullanıyorum etab 5 vardı bende sıfır maliyet ile gayet güzel ders işleniyor :)
Not : Gerçek Grafik tabletde olsa android tabletten sanal grafik tabletde olsa el göz koordinasyonunu sağlamak gerekiyor . Bunun için biraz egzersiz yapmak yetiyor ondan sonra gayet güzel ders işleniyor.

Grafik tablete para vermektense Etab5 tableti ya da varsa android bir tableti grafik tablete dönüştürdükten sonra herşey yapılabilir .
Örn;
Zoom Whiteboard ile
MS Whiteboard ile
Z kitap ile
Vb.
Bu yöntemi bizzat kullanıyorum etab 5 vardı bende sıfır maliyet ile gayet güzel ders işleniyor :)
Not : Gerçek Grafik tabletde olsa android tabletten sanal grafik tabletde olsa el göz koordinasyonunu sağlamak gerekiyor . Bunun için biraz egzersiz yapmak yetiyor ondan sonra gayet güzel ders işleniyor.
Teşekkürler Hocam, eski bir tablet(And 4.4) var, şimdi test etmek için Virtual Tablet uygulamasıyla denedim, çalışması fena değil ama çizim için farenin sol tuşunun sürekli basılı olması gerekiyor kullanabilmek için, buna bir çözüm var mı acaba? Kalemi bulamadım parmakla denedim, scroll ve gezinti yapıyor ama çizim işi dediğim gibi. Amacım BigBlueButton uygulamasındaki çizim alanının kullanılabilmesi(paint benzeri bir beyaz tahta diyebiliriz.).

Teşekkürler Hocam, eski bir tablet(And 4.4) var, şimdi test etmek için Virtual Tablet uygulamasıyla denedim, çalışması fena değil ama çizim için farenin sol tuşunun sürekli basılı olması gerekiyor kullanabilmek için, buna bir çözüm var mı acaba? Kalemi bulamadım parmakla denedim, scroll ve gezinti yapıyor ama çizim işi dediğim gibi. Amacım BigBlueButton uygulamasındaki çizim alanının kullanılabilmesi(paint benzeri bir beyaz tahta diyebiliriz.).
Ben şöyle bir kaynak bulmuştum internette dolaşırken etab 5 ile denedim sorunsuz çalışıyor şu an yalnız bnm tablette android 5 var. 4.4 te denemedim.

https://mersin.meb.gov.tr/fatih/tablet_haber.aspx#icerik

Ben şöyle bir kaynak bulmuştum internette dolaşırken etab 5 ile denedim sorunsuz çalışıyor şu an yalnız bnm tablette android 5 var. 4.4 te denemedim.

https://mersin.meb.gov.tr/fatih/tablet_haber.aspx#icerik
Teşekkürler Hocam. Adamlar ayarlara sol tuşu kilitle diye seçenek koymuşlar, sorunu çözmüşler ama kullanımı gerçekten alışmadan olacak şey değil. Kalem de desteklemiyormuş bizim emektar tablet, parmakla biraz daha zor olacak sanıyorum.

Geri