Uzaktan Eğitimde Scratch i Nasıl İşliyorsunuz ?

Kodla Büyü

yusufpb

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İyi akşamlar arkadaşlar, Scratch konusuna geçeceğim ama karar veremedim, uzaktan eğitimde scratch nasıl işleyeyim diye. Öğrenciler bilgisayar veya telefondan derse bağlanıyorlar, scratchin tablet veya telefona yüklenen hali sorunsuz çalışıyor mu acaba ? Okuldaki bilgisayarlarda scratch 2 yüklü bende kendi bilgisayarları da 2.0 yüklemeyi düşünüyorum ama..
Sizin işleyişiniz nasıl acaba ?

Scratch.mit.edu.tr sayfasından işliyorum. Önce scratch ogretmen hesabı için başvuru yaptım. Bir gün sonra onaylandı. Ogretmen hesabı olunca sinif olusturabiliyiruz. Oluşturduğum sınıflara kayıt olmaları için öğrencilere link gönderdim. Böylelikle yaptıklari çalışmaları görebiliyorum. Telefon ve tabletlerde biraz zor ama masaüstü ayarına geçince ekran daha rahat kontrol edilebiliyor.

Arkadaşlar geçen yıl eba da scratch bölümü vardı. Orada scratch in bütün menüleri görsel olarak anlatılıyordu. Bu yıl bulamıyorum. Bilgisi olan var mı?

Scratch web sayfasından online çevrimiçi üyelik yaptırıp kullanıyoruz. Şimdilik sorun yok . Scratch 3.0 arayüzü geliyor zaten otomatik .Öğrenciler ve ben şimdilik memnunuz. Ben uygulamayı yapıyorum. Sonra benzer bir uygulamayı ödev veriyorum haftaya kadar yapıyorlar. Üyelik yapıp giriş yaptıklarında site zaten otomatik yaptıkları uygulamaları kaydediyor bu da güzel birşey öğrencilerin yaptıklarını daha sonra görme adına.

scratch.mit.edu sitesinden işliyorum hocam. telefonda biraz sıkıntı yaşanıyor. choromeda masaüstü seçeneğini seçiyorlar. yaptıklarını link olarak atabiliyorlar. ben de onları takip ediyorum yaptıklarını görebiliyorum.

Scratch.mit.edu.tr sayfasından işliyorum. Önce scratch ogretmen hesabı için başvuru yaptım. Bir gün sonra onaylandı. Ogretmen hesabı olunca sinif olusturabiliyiruz. Oluşturduğum sınıflara kayıt olmaları için öğrencilere link gönderdim. Böylelikle yaptıklari çalışmaları görebiliyorum. Telefon ve tabletlerde biraz zor ama masaüstü ayarına geçince ekran daha rahat kontrol edilebiliyor.
tinkercad gibi öğrencilerin çalışmalarını kontrol edebileceğimiz bir öğretmen hesabı olduğunu bilmiyordum hocam, çok teşekkür ederim.
EBA Derslerde "Bilişimle Üretim Pilot Uygulaması" bölümünde Scratchle yapılmış çok güzel uygulamalar var. Görmeyen varsa tavsiye ederim.
Telefon veya tabletle scratch zor oluyor, klavye bağlamak lazım. Telefon ve tablet sayısı fazla olan sınıflarımda code.org a geçiş yaptım.

Son düzenleme:
scratch.mit.edu bu siteye girer tüm öğrenciler online anlatırsınız. Tincerkadde böyle güzel işleniyor

Yorum yapan tüm öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ederim..bayağı faydalı oldu..

Öğrencilerin mail adresi almadan scratchte hesap açmaları ya da bizim açmamız mümkün mü?

bende scratch de öğretmen hesabını yeni duydum. normalde öğrencilere mail adresi aldırıp kendilerine hesap açtırıyordum. code.orgtaki gibi bir mantık mı var acaba?

Scratch web sitesinde öğretmen hesabıyla sınıflar oluşturdum. Öğrencilere katılım bağlantılarını gönderdim.kayıt olanların paylaştıkları projeleri takip etmeye çalısıyorum.
scratchi androide yukleyen ögrencilerim var.uygulama webden daha kullanisli oluyor sanırım

Öğrencilerin mail adresi almadan scratchte hesap açmaları ya da bizim açmamız mümkün mü?
Biz ögretmen hesabından sinif olusturup davet linki gönderirsek mail hesabına gerek olmadan Scratch üyeliklerini yapabiliyorlar. Zoom chat den linki gönderim hemen üye oldular. Kullanici adinda takma isim kullanmaları gerektiği yazıyor. Takma isim olduğunda hangi öğrencinin ne paylaştığını anlamak zor ama bu asamada öğrencilerinizle ortak bir karar alabilirsiniz kullanıcı adı için. Üst üste etkinlik paylaşan öğrenciler oluyor takibi biraz zor ama derste sinif bölümünden acip kimler neler yapmis diyip birkaç öğrencinin etkinliğini ekrana getirince motive oluyorlar. En azından yaptıklarını bizim gördüğümüzü biliyorlar.

aa bunu bilmiyordum. peki hocam kaydolmış öğrencileri de ekleyebilir miyim?
Sanırım yok hocam ben de görmedim öyle bir bölüm. Ben de ogretmen hesabını daha önce bilmiyordum. Öğrencilere Scratch' a katıl bölümünü göstermiştim. Ordan üye oldular önce ve bu şekilde üye olurken son asamada mail hesabi istiyordu. Sonra ogretmen hesabı alınca gönderdiğim linkten tekrar hesap açmalarını istedim. Bu şekilde üyelikte mail hesabı gerekmiyor.

Öğrenci ve sınıf yönetim şekli hoşuma gitmedi. Code.org ve tinkercade bakıp örnek almalılar.
Öğrenciyi nasıl sileceğim
Sınıfı nasıl sileceğim
Bulamadım

Sınıfı sonlandır varmış onu buldum. Öğrenci silme veya sınıf taşıma var mı ki?

Öğretmen kaydı nerede arkadaşlar bende direk kaydoluyor öğretmen seçeneği falan çıkmıyor

Öğrenci hesabını öğrenci hesabına girmeden silemiyorsunuz, ya da öğrenci kendi silecekmiş.

Son düzenleme:
hocalarım merhabalar scratch.mit.edu sitesine eğitimci olarak kayıt oldum ancak sınıf oluşturma kısmını sitede anlayamadım. Bunu nasıl yaptınız acaba? Rica etsem açıklayabilir misiniz?

Geri