Uzaktan Eğitimle Ders Anlatmak

Kodla Büyü

Enterprise

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Arkadaşlar uzaktan eğitimde ders anlatmak daha mı verimli bana mı öyle geliyor, konular çok daha hızlı ilerliyor, çok daha çabuk anlıyorlar (labsız okula göre söylüyorum) normalde dersin 10-15dksı dur sus yapma etmeyle geçiyor

Geri dönütler yani öğrencinin anlayıp anlamadığını belli etmesi çoğu zaman yetersiz, evet ben de hızlı işlediğimi fark ettim konuları ama sınavdan önceki haftalarda konuların tekrarını yapacağım bol bol. Normal zamanda öğrencilerin dersi kaynatma soruları (dersle ilgili bile olsa) bu zamanda neredeyse olmuyor benim derslerde. Uygulama vakti gelince çoğu öğrenci bir şey yapamayacak maalesef.

Tek taraflı olduğundan öyle geliyor olabilir. Öğrenciler çoğu zaman susmayı tercih ediyorlar, o nedenle de sadece siz anlatıyorsunuz, etkileşim oldukça az olduğundan zaman daha uzun gibi geliyor.
Açıkçası uzaktan eğitimin daha faydalı olduğunu düşünmüyorum. Şu an meslek lisesinde, meslek derslerini yüz yüze veriyoruz. Keyif alarak işliyorum. Öğrencilerin tek tek gözlerine bakarak ders işlemek, anlattıklarıma şaşırmaları, gülümsemeleri, sorularıma cevap vermeleri, beraber bir şeyler yapmak hoşuma gidiyor.

Emin olun uzaktan eğitimde verimlilik % 30 larda bile değildir. Birkaç öğrencinin dönütte bulunması verimliliği göstermez. Yüz yüze eğitimde bile insanların kısa sürede dikkati dağılırken uzaktan öğretimde dikkat dağıtıcı ve odaklama sorunu çok fazla.

Verimliliğin en iyi kıstası sınavlar olacaktır. Birkaç hafta sonra yüzyüze sınavlarda daha objektif değerlendirme fırsatı olacaktır.

Çoğunlukla ilk dersler benim belki o yüzden henüz pc başında olmaktan bıkmamışken derslerimi işliyorum, 1 dersimi genelde onların konuşmasına ayırıyorum 20 öğrenciye tek tek bir önceki dersle ilgili soru soruyorum çok nadiren cevap alamadığım oldu buradan çıkarımda bulundum. Özellikle 5. Sınıflar için bunu söylüyorum yüzyüzede dur sus otur dürtme vurma söylemleri çok oluyordu ve dersin bir kısmı bunlara gidiyordu, söz verme açısından özellikle dersi açıp bırakıp gittilermi diye herkese bir soru mutlaka soruyorum derste

Bir de son 7-8 yıldır labsız akıllı tahtasız okuldaydım her seferinde öğretmenin evden pc getirelimmi diyorlardı şimdi zaten pc -telefon-tablet başındalar o yüzdendir belkide bilemiyorum

Geri