Uzem tezli yüksek yapan var mı?

Kodla Büyü

sözbende

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Uzaktan tezli y.lisans yapan afyon (İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi (Tezli)olduğunu gördüm.Var mı uzaktan tezli y.lisans yapan kimse .
Varsa zorlukları nelerdir?Bizi biri aydınlatırsa seviniriz.

tezli de akademik olarak devam etme şansın daha fazla hocam. Tezsiz yüksek lisanslarda diplomada artık "tezsiz" ibaresi yer alacağı için doktora alımlarında sorun yaşayabilirsiniz.

uzaktan eğitimde vizeler online olarak yapılmakta ve dönem notuna katkısı yüzdelik olarak 10-12 aralığında olmakta. Finaller kampüslerde yapılmakta ve final ağırlığı yüzde 60-80 aralığında olmakta. Yıl içinde de belli sürelerde teslim edilmek şartıyla iki yada daha fazla ödev verilmekte. Ödevler sisteme yüklenerek teslim edilmekte ve dönem notuna etkileri yüzdelik 10-12 bazen 8-4-2 gibi olabilmektedir.

sanal derslere devam zorunluluğu olmamakta beraber sisteme kaydedildiği için daha sonradan izlenebilmektedir. Sıkıntılarına gelince; hocalarla iletişime geçmek (sanal dersler dışında) kişisine göre değişebilmekte kimisi anında dönüş yaparken kimisi hiç umursamıyor. Finaller kampüste olduğu için uzaktan gelenleri düşünerek hafta sonları oluyor. Bu yüzden iki güne çok sayıda sınav sıkışıyor. Kaldığınız zaman büt sınavları oluyor onlar içinde tekrar yol yapıyorsunuz.

Sizin dediğiniz bölümün devamı niteliğinde doktora programı varsa yararlı olabilir. Yoksa kimi bölümler öğretim üyelerine ve üniye para kazandırmak için açılıyor. Ders içeriği olarak çok zayıf kalanlar var. Sakarya üniversitesinde; veri tabanı tasarımı ve yönetimi, nesne tabanlı programlama, ileri web programlama, veri yapıları ve algoritmalar, bilişim teknolojileri uygulamaları, işletim sistemleri, veri iletişimi ve bilgisayar ağları ve proje hazırlama dersleri zorunlu. Bunun yanında oracle, java, grafik, fiber optik vb. 5 adet secmeli ders daha seçiyorsunuz.

hocam konu ilgili mi çekti. bölümün web sayfasında pek bişey yok.

kontenjan kısıtlaması var mı?

ALES puan barajı var mı? (50 ya da 70 gibi)

ücretleri nerlerdir?

Bu bölümde yüksek lisans yapıyorum, tez savunmasına girecem haziran ortasında. Bu güne kadar izlenim ve tecrübelerimi paylaşayım istedim. Bölüm dersleri internet üzerinden online şekilde veriliyor, derse katılamazsanız sonradan izleme şansınız var. Hocasına göre ödev sıklığı değişebiliyor kimisi her hafta verirken kimisi ayda bir verebiliyor. Yapılan bu ödevler yada vize haftası verilen ödev vize notunuz oluyor. Finaller yönetmeliğe göre yüz yüze yapılmak zorunda ama onda da ödev hazırlayıp götürüyorsunuz yada hocaya bağlı olarak yollayabiliyorsunuz. Dönemlik şuan için harç 1260 yada 1280 olması lazım. Bölüme her alandan başvuru yapılabiliyor öğretmen mühendis yada polis olmanız önemli değil. Ales puanı+ yabancı dil sınavı+ diploma notu ve de mülakat puanına göre öğrenci alımı yapıyorlar. Önceden bu kadar çok bilinmediği için 75 ales yeterken geçen dönem 85 le arkadaşım giremedi. Doktora yapmak isteyenler sosyal bilimler yada fen bilimleri enstitülerine bağlı olan alanlarda doktoralarını yapabiliyorlar, yapan var oradan biliyorum. Kontenjan eylülde 25, şubatta 10 diye biliyorum ama bu değişebilir.

keyloger' Alıntı:
Bu bölümde yüksek lisans yapıyorum, tez savunmasına girecem haziran ortasında. Bu güne kadar izlenim ve tecrübelerimi paylaşayım istedim. Bölüm dersleri internet üzerinden online şekilde veriliyor, derse katılamazsanız sonradan izleme şansınız var. Hocasına göre ödev sıklığı değişebiliyor kimisi her hafta verirken kimisi ayda bir verebiliyor. Yapılan bu ödevler yada vize haftası verilen ödev vize notunuz oluyor. Finaller yönetmeliğe göre yüz yüze yapılmak zorunda ama onda da ödev hazırlayıp götürüyorsunuz yada hocaya bağlı olarak yollayabiliyorsunuz. Dönemlik şuan için harç 1260 yada 1280 olması lazım. Bölüme her alandan başvuru yapılabiliyor öğretmen mühendis yada polis olmanız önemli değil. Ales puanı+ yabancı dil sınavı+ diploma notu ve de mülakat puanına göre öğrenci alımı yapıyorlar. Önceden bu kadar çok bilinmediği için 75 ales yeterken geçen dönem 85 le arkadaşım giremedi. Doktora yapmak isteyenler sosyal bilimler yada fen bilimleri enstitülerine bağlı olan alanlarda doktoralarını yapabiliyorlar, yapan var oradan biliyorum. Kontenjan eylülde 25, şubatta 10 diye biliyorum ama bu değişebilir.
Sayin hocam size katkularindan ve avantajlarindan da bahsedebilir misiniz

Hocam katkı olarak kariyer yapmış oluyorsunuz işte :) dil olayını çözsem doktora düşünüp unv ye geçmeyi düşünebilirdim, ama zor iş. İlerde kariyer basamakları gelirse faydası olur düşüncesi ve bi gazla başlamıştım. Dersler size öyle çok yeni birşeyler katmaz hocam yüksek lisans da, orada amaç bilimsel çalışma yapmanızdır.

keyloger' Alıntı:
Hocam katkı olarak kariyer yapmış oluyorsunuz işte :) dil olayını çözsem doktora düşünüp unv ye geçmeyi düşünebilirdim, ama zor iş. İlerde kariyer basamakları gelirse faydası olur düşüncesi ve bi gazla başlamıştım. Dersler size öyle çok yeni birşeyler katmaz hocam yüksek lisans da, orada amaç bilimsel çalışma yapmanızdır.
Teşekkürler

Geri