Uzun ağ kablosu çekme yardım.

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Merhaba hocalarım.
Bugün Müdür yardımcısı odasından üst katlarda bir sınıfa kablo çekmem gerekti.
Bir hubun bir portundan kabloyu çektim. Kablo yaklaşık 20 metre vardır.
Kablonun diğer ucunu kendi laptobuma bağladım. Güzel dedim internete giriyor.
Acer Aspire All in one olan bir bilgisayara bağladım. Tanımlanmayan ağ hatası aldım.
Aynı bilgisayar kısa bir kablo ile aynı hub un aynı portundan internete giriyor.
Tahminimce kablo uzun mesafe olduğu için ilgili acer aio pc nin girmediğni düşündüm.

Hub' un yerine başka bir hub takmama rağmen sonuç aynı. Koblayu cat5 ve cat 6 olarak iki şekide de denedim durum yine aynı.

Bu durumda ne yapabilirim.

Son düzenleme:
Kabloyu cakmadan once statik bir ip adresi tanimlayin. Eger olmazsa kabloyu tekrar çaktınız.

Hocam arkadaşın dediği gibi 20 metre uzun bir mesafe değil .kablolama da 80 ,100 m de bi hub veya swich kullanılır .40 50 liraya bir kablo ölçüm cihazı alırsanız her daim işinize yarar böylece kabloyu da doğru bağlayıp bağlamadığınızı görürsünüz.

Tam anlaşılmadım galiba hocalarım. Aynı Kablo ile kendi laptobum dan internete bağlanıyor. Ama all in one olan pc bağlanmıyor. All in one pc yi kısa bir kablo ile bağlayınca aynı hub un aynı portuna bağlanıyor. Uçlardan olsa laptop ta görmemesi geekmezmi uzun Kablo ile

Tam anlaşılmadım galiba hocalarım. Aynı Kablo ile kendi laptobum dan internete bağlanıyor. Ama all in one olan pc bağlanmıyor. All in one pc yi kısa bir kablo ile bağlayınca aynı hub un aynı portuna bağlanıyor. Uçlardan olsa laptop ta görmemesi geekmezmi uzun Kablo ile
pc'nin etherneti azalan sinyali algılamıyor demekki.
a) daha kaliteli bir kablo ile tekrar deneyin
b) kabloyu ortadan kesip araya hub takın
c) usb to ethernet tarzı (https://urun.n11.com/ethernet-kartl...mbps-gigabit-ag-adaptoru-laptop-pc-P185040797) bir ürün alın

kolay gelsin.

Laptoptan bağlanıp All in One dan bağlanamaması uçlardan kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum. Düzgün çakılmaması bazen mikro düzeyde temassızlık yaratabiliyor. İtina ile tekrar çakmayı deneyin...

hocam all in one ethernet girişi biraz sıkıntılı dediğiniz bilgisayardan bizde de var ordan biliyorum. dediğinize göre kablo ve uçta sıkıntı yoksa kabloyu taktığınızda biraz elinizle destek verin bekleyin uç ethernete tam oturmadığı için sıkıntı yapıyor olabilir.

hocam all in one ethernet girişi biraz sıkıntılı dediğiniz bilgisayardan bizde de var ordan biliyorum. dediğinize göre kablo ve uçta sıkıntı yoksa kabloyu taktığınızda biraz elinizle destek verin bekleyin uç ethernete tam oturmadığı için sıkıntı yapıyor olabilir.
Yaptım hocam. Davranışı değişmiyor. Tanımlanamayan ağ. Ethernet ışığı yanıyor. Ama tanımlanamayan ağ yazıyor yine de.

Öncelikle jack'ları yeniden ça.... şaka şaka.
Yazdıklarınızdan ve yaptıklarınızdan anlaşıldığı üzere problem bilgisayarda. Sanırım yeni bilgisayarlarda artık ethernet çiplerini ucuza mal etmek için bu tür durumlara uygun şekilde üretmiyorlar. Yoksa 20 metre çok uzun bir kablo değil, biz geçenlerde tam 100 metre kablo çektik ve sıkıntısız kullanabildik ki sizdeki başka bir bilgisayar zaten bağlanabilmiş.
Yapılacak çok şey yok açıkçası, ya bilgisayarı değiştireceksiniz ya da usb to ethernet tarzı bir aparat alacaksınız.

kablo kalitesi ve bağlantı hızı ters orantılı olduğundan böyle durumlarda bağlantı hızını düşürmek sinyal kalitesi arttırmada işe yarayabiliyor.

ethernet hız.png

Kalitesiz bir kabloda başıma gelmişti kablo 12 metreden çekmiyordu dikkatli dikkatli 10 tane jak çakmıştım artık kendimden şüphe etmeye başlamıştım sonra kablonun ucundan 2 metre daha kesince sorunsuz bağlanmıştı. Ben hayatımda böyle kalitesiz bir kablo ile ilk defa karşılaşmıştım. Sizde de benzer durum olabilir.

Hocam bir tahmin de benden.Bilgidayardaki kablolu baglantilari kaldirin.ip silin,tekrardan kablolu baglanti alsin.hatta ethernet kartini da kaldirip tekrar yukleyin.mevzu kablodan daha cok bilgisayarda anlasilan.ya da format atin toptan cozun mevzuyu.

Muhtemelen ağ aygıtlarınız 100 mbps,
All in one pc nin ağ kartı 1000 mbps yani gigabit.
Daha önce bir arkadaşımızın da yazmış olduğu gibi ağ hızını düşürmek sorunu çözebilir.

Son düzenleme:
Hocam çaktıktan sonra tester ile uçları test ettiniz mi? Bazen 1-2-3 ve 6. pinler yerine başka 4 pin sağlamsa (sizin laptobunuz gibi) bazı bilgisayarlar bağlanabiliyor ama bazı bilgisayar da ağ hatası diyor. Hatta bazılarında bağlansa bile daha sonra internetten dosya indirmiyor ya da başka problemler ortaya çıkıyor.

Cat5 kablo 300 metreye kadar sıkıntısız iletim yapıyor hocam. 20 metrede bir sıkıntı çıkmaması lazım. Ayrıca üstteki hocama katılıyorum. Kabloyu test cihazı ile test eder misiniz bütün pinler çalışıyor mu? 100mbit bağlantıda 1-2-3-6. pinleri kullanıyor sadece. Gigabit bağlantıda 8 pini de kullanıyor. Sizin denediğiniz bilgisayar 100mbit destekliyorsa çalışıyordur, all-in-one gigabit ise tek bir pinde bile kopukluk varsa çalışmıyordur. Hızı düşürerek deneyebilirsiniz.

Ben aynı problemle uzunluğu 2 metre test edilmiş sağlam kablo bagladığım masaüstü bilgisayarda karşılaştım. Allah'tan eski ethernet kartları vardı elimde aynı kasaya taktım. İnternete bağlandı hemen. Şu an sorunsuz bağlanıyor.

Geri