Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Uzun ağ kablosu çekme yardım.

Konu, 'Sistem, Ağ ve Güvenlik' kısmında sertokus tarafından paylaşıldı.

1. hasari

hasari Hiperaktif Üye Hiperaktif

Kalitesiz bir kabloda başıma gelmişti kablo 12 metreden çekmiyordu dikkatli dikkatli 10 tane jak çakmıştım artık kendimden şüphe etmeye başlamıştım sonra kablonun ucundan 2 metre daha kesince sorunsuz bağlanmıştı. Ben hayatımda böyle kalitesiz bir kablo ile ilk defa karşılaşmıştım. Sizde de benzer durum olabilir.

muzyonur ve sertokus bunu beğendi.
  2. wertyu6

wertyu6 Süper Üye Süper Üye

Bilgisayarın olduğu yere 4 lü bir switch koyun ondan bağlanın bence.

3. Felsefecim

Felsefecim Site Gezgini

Hocam bir tahmin de benden.Bilgidayardaki kablolu baglantilari kaldirin.ip silin,tekrardan kablolu baglanti alsin.hatta ethernet kartini da kaldirip tekrar yukleyin.mevzu kablodan daha cok bilgisayarda anlasilan.ya da format atin toptan cozun mevzuyu.

4. kalelibilişim

kalelibilişim Süper Üye Süper Üye

Muhtemelen ağ aygıtlarınız 100 mbps,
    All in one pc nin ağ kartı 1000 mbps yani gigabit.
    Daha önce bir arkadaşımızın da yazmış olduğu gibi ağ hızını düşürmek sorunu çözebilir.

Son düzenleme: 10 Şubat 2020
    mas1961 bunu beğendi.
  5. sms7

sms7 Site Gezgini

Hocam çaktıktan sonra tester ile uçları test ettiniz mi? Bazen 1-2-3 ve 6. pinler yerine başka 4 pin sağlamsa (sizin laptobunuz gibi) bazı bilgisayarlar bağlanabiliyor ama bazı bilgisayar da ağ hatası diyor. Hatta bazılarında bağlansa bile daha sonra internetten dosya indirmiyor ya da başka problemler ortaya çıkıyor.

6. aekoydemir

aekoydemir Seçkin Üye Seçkin Üye

Cat5 kablo 300 metreye kadar sıkıntısız iletim yapıyor hocam. 20 metrede bir sıkıntı çıkmaması lazım. Ayrıca üstteki hocama katılıyorum. Kabloyu test cihazı ile test eder misiniz bütün pinler çalışıyor mu? 100mbit bağlantıda 1-2-3-6. pinleri kullanıyor sadece. Gigabit bağlantıda 8 pini de kullanıyor. Sizin denediğiniz bilgisayar 100mbit destekliyorsa çalışıyordur, all-in-one gigabit ise tek bir pinde bile kopukluk varsa çalışmıyordur. Hızı düşürerek deneyebilirsiniz.

mas1961 bunu beğendi.
  7. mert_aylan

mert_aylan Seçkin Üye Seçkin Üye

Ben aynı problemle uzunluğu 2 metre test edilmiş sağlam kablo bagladığım masaüstü bilgisayarda karşılaştım. Allah'tan eski ethernet kartları vardı elimde aynı kasaya taktım. İnternete bağlandı hemen. Şu an sorunsuz bağlanıyor.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal