Valilik onaylı hizmetiçi eğitim de ek ders kesilir mi?

Kodla Büyü

spider23

Süper Üye
Süper Üye
Selamlar;
öğretmenlere yönelik olarak 9-13 aralık tarihlerinde 30 saatlik aRduino uygulamaları kursun da Eğitici olarak görev aldım.

Gelen Yazı da "ek ders ücretinin kadrosunun bulunduğu kurum tarafından öndemesini olurlarınıza arz ederim" gibi ifade var..

kurs valilik onaylı açıldı.

şimdi bu kurs için okulda ki ek dersim + 30 saat mi ek ders alacağım_?
yoksa fazla olan hangisiyse onu mu alacağım?

bu konuyu açıklığa kavuşturamadım.

Benim bildiğim, okulunuzda görevli izinli oluyorsunuz. Hizmetiçi eğitimlerde kendi okulunuzdaki ücretinizi görevli izinli olduğunuz için alıyorsunuz. Bunun yanında ayrıca eğitici olarak görev yaptığınız için ayrıca bunun ücretini de alıyorsunuz. Hizmetiçi eğitimlerde eğitici olarak görevlendirilenler için bu böyle diye biliyorum.

"okulda ki ek dersim + 30 saat" - (eksi) nöbet ve kurs

"Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller

MADDE 16- (1)Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu Karar kapsamında bulunan personelden;

a) Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir.

Bununla ilgili bir resmi yazı lazım. Benim kendi okulumda tereddüte düştü. Bu ayki ekders puantajına Hizmetiçi Eğitimdeki Eğiticilik puantajını bu ayki ekders puantajına eklemediler.

hocam valilik onaylı kursta ek dersi kesilmez.farklı zamanlarda 4-5 kez eğitime gittim hiç kesilmedi.

Selamlar;
öğretmenlere yönelik olarak 9-13 aralık tarihlerinde 30 saatlik aRduino uygulamaları kursun da Eğitici olarak görev aldım.

Gelen Yazı da "ek ders ücretinin kadrosunun bulunduğu kurum tarafından öndemesini olurlarınıza arz ederim" gibi ifade var..

Hocam bende eğitim verdim geçen ay egzersiz hariç bütün ücretlerimi verdiler.

cevap veren herkese teşekkürler..
MEM i aradık aynı şekilde nöbet hariç üzerine ekleneceğini söyledi...

Selamlar;

Ben BİLSEM de görevliyim, dersler 15:30 sonrası başlıyor. MEM zeka oyunları 1 kursunda görevlendirdi ve kurs benim dersimin olduğu saatteydi. Ek dersim kesilmedi, ek olarak 30 saat kurs ücreti aldım sadece o hafta nöbetiniz var ise nöbet ücreti alamazsınız.

FBTR ücreti yanında ayrıca FBTR dışında olan bir kursta eğitmen olarak görevlendirilirsek FBTR+Eğitmenlik ücretlerinin her ikisini birlikte alabilirmiyiz.

Zaten kursların ücretini çalıştığınız kurum öder. Kurs verdiğiniz okul (Kurs merkezi) size puantaj verir ve bunu okulunuz ek Ders girişi sırasında "hizmet içi eğitim" koduyla sisteme girer.

Normal ücretinizi de tam alırsınız, nöbet hariç, DYK kursu dahil..

Zaten kursların ücretini çalıştığınız kurum öder. Kurs verdiğiniz okul (Kurs merkezi) size puantaj verir ve bunu okulunuz ek Ders girişi sırasında "hizmet içi eğitim" koduyla sisteme girer.

Normal ücretinizi de tam alırsınız, nöbet hariç, DYK kursu dahil..
Bende böyle biliyorum. Hatta bununla ilgili olarak danıştay kararı var. Kursiyer iseniz mesai saatleri içinde maaş karşılığına sayılıyor. Eğitim yöneticisi veya eğitmen olarak görevlendirildiyseniz, kendi okulunuzda görevli izinli sayılıyorsunuz. Bundan dolayı kendi okulunuzda hak ettiğiniz ücret ödeniyor. Ayrıca eğitmen veya yönetici olarak görevlendirildiğiniz hizmetiçi eğitim yerinde fiilen yerine getirilen görev için ayrıca puantaj düzenlenip, yolluk ve ekders ücreti ödenmesi gerekir. Burada kafaya takılan kendi okulumda FBTR olmam dolayısıyla iki yerde birden görev almam aklına takılmış. İki yerde birden görev yapamazsın diyorlar kendileri. Bende diyorum ki her iki görevlendirme valilikçe yapılmış ve mevzuatına uygun. Ben kendisine şu şekilde söyledim, FBTR ve eğitim öğretim faaliyetleri dışında başka görev verilmez, yapılan hizmetiçi eğitim faileyetlerinde bir eğitim öğretim görevi şeklinde söyledim. Valilik olurunda ayrıca görevli izinli şeklinde yazılması gerekiyormuş vs. Buraya 2 şer günlüğüne geçici eğitici olarak görevlendirilmek kalıcı görevlendirme olmadığı için zaten mevzuatı gereği kendi okulumda görevli izinli sayılmam gerektiğini belirttim. Bakalım bunun üzerine görüş yazısı yazıldı. Artık cevabı 1 haftayamı yoksa 1 aya mı gelir. Ben bur da gelen yazıyı paylaşırım.
(Yahu bu FBTR olmak ne gıcık bir şeymiş. Herkesin aldığı ücreti, FBTR alamıyor.)

Vali sizi görevlendirmiş ve bu iş için izin vermiş. İlde daha üst makam mı var? Görevli izinli yazmasına gerek yok ki. Oldu olacak okula gitmediğiniz için ifadenizi alsınlar...

Hocam resmi yazıları bulun ve ellerine verin. Eğer ödemezlerse önce dilekçe verirsiniz, baktınız olmadı dava açarsınız. Dava masraflarını bir kenara bırakırsak yönetmeliği ve genelgeleri uygulamamktan da soruşturma geçirirler.

Ben hem BTR iken, hem idareci iken kurs verdim. nöbet ücreti hariç tüm ücretleri tam ödediler.

"Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller
MADDE 7- Hizmet içi hakkında..
MADDE 16- (1)Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu Karar kapsamında bulunan personelden;
a) Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir.
http://mevzuat.meb.gov.tr/dosyalar/469.pdf

"Kısacası, söz konusu etkinliklere katılanlar bu sürelerde kadrolarının bulunduğu kurumda olsalardı ne kadar ek ders ücreti almaları gerekiyorsa aynı miktardaki ek ders ücretlerini almaya devam edecekler, ..."
https://www.memurlar.net/common/news/documents/710856/meb-2007-19.pdf

Geri